Chełmiec 2018

Chełmiec (851 m.n.p.m.) to szczyt górski wchodzący w skład Masywu Chełmca, będący częścią Gór Wałbrzyskich. Zapraszamy do lektury.

Z życia Świat Gór:

Wkraczamy w sierpień, czyli miesiąc naszego urlopy, który spędzimy w Bieszczadach! Także wrócą od września relacje górskie. Dziś natomiast druga część kwietniowej wycieczki górskiej z PTTK Tryton. Pierwsza część to relacja z zdobycia Borowej, dziś natomiast zapraszamy na Chełmiec.

Lipiec zleciał nam bardzo szybko, działo się bardzo dużo. Odbyliśmy ostatnią wycieczkę kursową w Góry Opawskie w ramach kursu dla kandydatów na Przewodników Terenowych po Województwie Opolskim, także wybraliśmy się na festiwal KROPKA, a ponadto udaliśmy się na spacer z przewodnikiem po Głuchołazach. To wszystko w jeden weekend. Ostatni weekend lipca minął nam na Dniach Twierdzy Nysa i Jarmarku Jakubowym w Nysie.

Sierpień natomiast tak jak pisaliśmy to czas naszego urlopu, ale nie tylko bo w planach są jeszcze wycieczki do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego na kajaki oraz do Krasiejowa i Strzelec Opolskich, także ponownie trochę krajoznawstwa, a później już tylko góry.

Tymczasem zapraszamy do czytania naszych relacji, komentowania ich, a także udostępniania. Niech Wasi znajomi również dowiedzą się o naszym blogu Świat Gór. Zapraszamy także na nasz profil na Facebooku oraz na Instagramie.

Trasa:

Boguszów centrum – Rosochatka – Chełmiec – Chełmiec Mały – Rosochatka – Boguszów centrum

Długość: ok. 7,5 km

GOT PTTK – 11 pkt.

Szczyty do Korony Gór Polski: 0

Szczyty do Korony Sudetów: 1

Relacja:

Kontynuujemy naszą podróż po Górach Wałbrzyskich. Dla przypomnienia w kwietniu br. Adrian wybrał się razem z Oddziałem PTTK Tryton w Nysie na wycieczkę górską, gdzie w planach mieli zdobycie Chełmca i Borowej. Kierownikiem tej wycieczki był Jerzy Kiełb.

Po zdobyciu Borowej i dotarciu do Wałbrzycha wsiadamy do autobusu i ruszamy w stronę miejscowości Boguszów Gorce. Tak się składa, że po drodze przypadło mi opowiedzieć kilka ciekawostek na temat historii i przemysłu w Wałbrzychu oraz wspomnianym Boguszowie. Także droga mija mi bardzo szybko i nawet nie wiem, kiedy, ale już zatrzymujemy się w centrum Boguszowa, aby wyruszyć na szlak.

Wysiadamy i ruszamy za znakami zielonego szlaku turystycznego, początkowo trasa wiedzie nas wśród zabudowań, by po chwili wyjść poza miasto. Tutaj też wychodzimy na ścieżkę, bowiem dotychczas wędrowaliśmy drogą.

Zatrzymujemy się przy niewielkiej polance na krótką przerwę, trochę już czujemy zmęczenie po zdobyciu Borowej, a tutaj podejście drogą było trochę męczące. Po krótkiej przerwie ruszamy jednak w dalszą drogę. A szlak prowadzić nas teraz będzie ścieżką stopniowo prowadzącą nas coraz wyżej w stronę Chełmca. Trasa obfituje w panoramy widokowe, a my spokojnie wędrujemy w stronę szczytu.

Stacje drogi krzyżowej.

Trytonki.

Wędrujemy.

Panorama widokowa.

Panorama widokowa.

Wędrujemy.

Wędrując dalej docieramy do Przełęczy Rosochatka, tutaj nasz szlak zielony skręca w lewo natomiast my kierować się teraz będziemy na wprost za znakami żółtego szlaku turystycznego w stronę szczytu. Tutaj trasa zaczyna prowadzić nas coraz wyżej, a z prawej strony wyłaniają się ciekawe panoramy widokowe na Wałbrzych i okoliczne szczyty, na czele z Borową.

Widoki.

Borowa.

Góry Wałbrzyskie.

Widoki.

Wędrując dalej docieramy w końcu do wypłaszczenia, a naszym oczom wyłania się słynny krzyż co świadczy, że Chełmiec został zdobyty. Ruszamy w stronę zamkniętej wieży widokowej należącej obecnie do RTON Chełmiec. Tutaj kierownik wycieczki zarządza dłuższą przerwę, także jest chwila czasu na posiłek i regenerację bowiem osobiście drugie podejście trochę mnie zmęczyło. Warto w tym miejscu zamieścić kilka informacji o samym szczycie.

Chełmiec (851 m.n.p.m.) to szczyt górski wchodzący w skład Masywu Chełmca, będący częścią Gór Wałbrzyskich, wznoszącym się bezpośrednio nad okolicami Wałbrzycha. Jest najwyższym punktem w granicach administracyjnych Szczawna-Zdroju.

Chełmiec to drugi co do wysokości szczyt Gór Wałbrzyskich. Góruje ponad Kotliną Wałbrzyską, między Wałbrzychem, Boguszowem a Szczawnem. Według dawnych pomiarów miał wysokość 869 m n.p.m. i był najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich, przez co zaliczony został do Korony Gór Polski. Błąd pomiaru wynikał stąd, że punkt triangulacyjny pomiaru wysokości umieszczono na wieży widokowej, przez co góra „zrobiła się wyższa”. Po korekcie okazało się, że góra Borowa jest o 3 metry wyższa od Chełmca i ma szczyt na wysokości 854 m n.p.m.

Stanowi kulminację, wyraźnie dominującą w wałbrzyskim krajobrazie. Wynika to z jego ukształtowania w formie kopuły, przez co jest łatwo rozpoznawalny, nawet z odległego o 70 km Wrocławia, jak i izolowania samego masywu w środkowej części Gór Wałbrzyskich.

Obszar jest objęty ochroną przyrody w ramach programu Natura 2000 oraz podlega pod Obszar Chronionego Krajobrazu Kopuły Chełmca, Trójgarbu i Krzyżowej Góry koło Strzegomia, będący częściowo naturalną otuliną Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich.

W latach 80. XIX wieku na szczyt poprowadzono dwie drogi gruntowe, wycinając las na jednym zboczu oraz wierzchołku, celem udostępnienia góry ruchowi turystycznemu. W latach 1887-88 na wierzchołku Chełmca wzniesiono z inicjatywy Wałbrzyskiego Towarzystwa Górskiego WGV i finansowaną przez Hochbergów kamienną wieżę (22 m wys.) widokową stylizowaną na ruinę – z gospodą i schroniskiem.

Po wojnie wieża stała opuszczona i niszczała. Obecnie wieżą zarządza Europejskie Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej, które systematycznie przeprowadza rewitalizacje i udostępnia do zwiedzania w sezonie letnim w weekendy.

Po II wojnie światowej wybudowano budynek, gdzie obecnie znajduje się RTON Chełmiec. W budynku tym zabudowano nadajniki zagłuszające Radia Wolna Europa. Nadajniki pracowały na falach średnich i krótkich. Anteny były zabudowane na drewnianych masztach wkoło obiektu. Cały teren był ogrodzony podwójnym osiatkowanym płotem.

Do dziś można znaleźć resztki słupów betonowych ogrodzenia oraz betonowe postumenty odciągów anten. Po likwidacji zagłuszarek obiekt był wykorzystywany przez krótki czas jako ośrodek kolonijny. W latach 60. zabudowano prosty przemiennik TV, który retransmitował program ze Ślęży. Kolejna już poważna inwestycja miała miejsce w 1973, kiedy założono tam Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy (RTON) i zbudowano maszt telekomunikacyjny o wysokości 69 m.

Obecnie maszt wykorzystywany jest przez telewizję, telefonię komórkową, nadajniki radiowe i służby cywilne. W 2012 wybudowano nowy maszt na którym mają być zabudowane nowe anteny, a stary ma być rozebrany. Budynek wieży widokowej po wojnie wykorzystywany był do celów turystycznych oraz na obiekcie zabudowane były przemienniki Pogotowia Ratunkowego, Gazownictwa, Energetyki, Górnictwa itd. Aktualnie wieża wykorzystywana jest do celów turystycznych.

Kilka metrów poniżej szczytu znajduje się 45-metrowy krzyż wzniesiony przez Społeczny Zespół Budowy Krzyża. Nocą jest oświetlany dużymi reflektorami, do którego prowadzi od 2001 r. z Boguszowa Droga Krzyżowa Trudu Górniczego.

Poświęcenie krzyża-pomnika odbyło się 23 września 2000 r. przez biskupa Tadeusza Rybaka. Budowa krzyża wzbudziła wiele kontrowersji ze względu na ochronę środowiska. Sfinansowana była ze zbiórki wiernych. Obszar przy milenijnym krzyżu na Chełmcu jest miejscem uroczystości religijnych (msze polowe, lokalne pielgrzymki) organizowanych przez instytucje kościelne diecezji świdnickiej i zakonne, czasem przy współudziale instytucji świeckich.

Po przerwie organizujemy wręczenie legitymacji dla nowych członków PTTK Tryton, a także tradycyjne już pasowanie na zdobywcę szczytu. Robimy także pamiątkowe zdjęcie i postanawiamy ruszyć w dalszą drogę.

Krzyż milenijny.

Wierzchołek Chełmca.

Nieczynna wieża widokowa.

Chełmiec zdobyty.

Chełmiec.

W tle krzyż milenijny.

Z kierownikiem wycieczki.

Z Trytonkami.

Wręczamy legitymacje nowym członkom.

Nowi członkowie z przedstawicielami zarządu.

Pasowanie na zdobywcę szczytu.

Krzyż milenijny.

Trytonki na Chełmcu.

Na zejście obieramy trochę inną trasę, ruszamy za znakami zielonego szlaku turystycznego kierując się w stronę Małego Chełmca. Schodzimy sobie spokojnie i kierujemy się w stronę Przełęczy Rosochatki, skąd dalej wędrować będziemy zielonym szlakiem tak jak przyszliśmy z Boguszowa.

Widoki.

Widoki.

O godzinie 16:30 docieramy do Boguszowa centrum. Warto tutaj wspomnieć, że w Boguszowie znajduje się najwyżej położony w Polsce ratusz. Robimy oczywiście zdjęcia wspomnianego ratusza i oczekujemy na nasz autobus, który po chwili po nas podjeżdża.

Na tym nie koniec naszej wycieczki, bowiem teraz ruszamy w stronę Restauracji Elsa znajdującej się kilka kilometrów od centrum. Tam bowiem mamy zaplanowaną przerwę obiadową. Tutaj także nasz kierownik zarządził finał konkursu krajoznawczego, który trwał od wczesnych godzin porannych. Do finału przystąpiły cztery osoby, a nagrody zostały ufundowane przez kierownika wycieczki. Gratulujemy zwycięzcom.

Najwyżej położony ratusz w Polsce.

Finał konkursu krajoznawczego.

Zwycięzca konkursu Jerzy Strzelczyk.

Kończymy przerwę i ruszamy do naszego autobusu kończąc tym samym naszą dzisiejszą wycieczkę. Ruszamy w drogę powrotną do Nysy. Podsumowując wycieczkę należy uznać za udaną. W końcu udało się zdobyć dwa szczyty zaliczane do kilku odznak, na czele oczywiście z Koroną Gór Polski.

 

Adrian Kołodziej
About Adrian Kołodziej 219 Articles
Nazywam się Adrian, od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie). Swoją górską przygodę rozpocząłem w 2007 roku, kiedy to pierwszy raz wybrałem się na wycieczkę górską w Tatry. Od tamtej pory góry to moja życiowa pasja, którą postanowiłem rozwinąć w 2013 roku tworząc blog: Świat Gór – Czyli blog o górach. Od 2015 roku natomiast moim górskim wyprawom towarzysz moja narzeczona Daria, dużo pomagając mi. Dlatego też stał się naszą wspólną stroną internetową. Zapraszam serdecznie do częstszego odwiedzania naszego bloga.

Be the first to comment

Zostaw odpowiedz

Podaj swoj email.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.