Europejskie Dni Dziedzictwa 2017

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. Zapraszamy do lektury.

Z życia Świat Gór:

Sierpień dla nas rozpoczął się bardzo aktywnie. W sobotę razem z Trytonkami wyruszyliśmy na spływ kajakowy na Budkowiczance, niedziela natomiast to kolejny objazd Województwa Opolskiego z kursantami. Dziś natomiast ostatnia relacja zamykająca 2017 rok na naszym blogu.

O naszych planach już pisaliśmy, tak więc zapraszamy do czytania naszych relacji, komentowania ich, a także udostępniania. Niech Wasi znajomi również dowiedzą się o naszym blogu Świat Gór. Zapraszamy także na nasz profil na Facebooku oraz na Instagramie.

Relacja:

Jak pisaliśmy powyżej w końcu udaje nam się zamknąć 2017 rok na naszym blogu, miejmy nadzieję, że tak duże zaległości już nigdy nie powstaną. Ostatnia relacja związana z ubiegłym rokiem związana będzie z niesamowitym wydarzeniem jakim są Europejskie Dni Dziedzictwa.

EDD, bo tak w skrócie można nazwać Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu.

Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

Także i Nysa po raz kolejny włączyła się w organizację EDD, a koordynatorem działań został Jarosław Srębacz, który przygotował bardzo ciekawy program na tegoroczną edycję EDD. Natomiast organizatorami wydarzeń zostały następujące organizacje: Oddział PTTK Tryton, Urząd Miejski w Nysie, Muzeum Powiatowe w Nysie, Fundacja Twierdza Nysa czy Informacja Turystyczna w Nysie.

Także i Świat Gór jako członkowie Oddziału PTTK Tryton postanowiliśmy wesprzeć organizację EDD, a było, gdzie pracować. W niniejszej relacji przedstawimy te wydarzenia, w których dane było nam uczestniczyć, bądź też podczas których mieliśmy możliwość pracować.

Wszystko rozpoczęło się w sobotę (09.09) o godzinie 10:00 spotkaliśmy się na Bastionie św. Jadwigi, gdzie wyznaczono rozpoczęcie wycieczki z przewodnikiem trasą turystyczną Park Kulturowo-Przyrodniczy Twierdzy Nysa. Na spacer zabrał nas Jarosław Srębacz.

Trasa ta łączy dwa zabytkowe obiekty forteczne – Bastion św. Jadwigi i Fort Wodny. Szlak ten ma dwie części. Pierwsza, prowadzi bulwarami Nysy Kłodzkiej i pozwala poznać dziedzictwo przyrodnicze miasta Nysa. Druga część trasy, prowadzi przez zabytkowe centrum miasta i prezentuje dziedzictwo kulturowe i krajoznawcze Nysy, wraz z jego najważniejszymi zabytkami.

W trakcie spaceru Jarek opowiedział o najważniejszych zabytkach miasta. Spacerując odwiedziliśmy nyski rynek, a idąc dalej wyruszyliśmy w stronę parku miejskiego, gdzie nasza wycieczka zakończyła się na Forcie Wodnym. Tam każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe odznaki i ulotki o Twierdzy Nysa.

Jarek Srębacz.

Pierwsza wycieczka.

Wnętrze wieży Wrocławskiej.

Spacer z przewodnikiem.

Fontanna Trytona.

Część Domu Wagi Miejskiej, w tle ratusz.

Zabytkowe kamieniczki i kościół św. Piotra i Pawła.

Wędrujemy dalej.

Jeden z licznych stawów w parku miejskim.

Fort Wodny.

Jarek kończy wycieczkę.

Dodatkowo w trakcie EDD podczas obu weekendów (9-10 oraz 16-17 września) organizatorzy przygotowali nie lada atrakcję jaką była możliwość zwiedzania z przewodnikiem podczas pierwszego weekendu Wieży Wrocławskiej, natomiast podczas drugiego weekendu Fortecznej Wieży Ciśnień.

Tuż po zakończeniu spaceru z przewodnikiem udaliśmy się na Wieżę Wrocławską, bowiem od godziny 13:00 przypadła nasza kolej na oprowadzanie turystów po tej wieży. Pierwsza godzina minęła spokojnie, natomiast na 14:00 przybyła liczna grupa turystów chcąca zwiedzić pozostałość po średniowiecznych murach obronnych. O ciekawostkach wieży, jej historii, a także o panoramie z wieży oczywiście opowiadał Adrian.

Wystawa w wieży Wrocławskiej.

Turyści na zwiedzaniu wieży.

Adrian w akcji.

Adrian w akcji.

Widok z wieży Wrocławskiej.

Na tym dzień się nie zakończył bowiem na godzinę 16:30 organizatorzy zaplanowali wykład pt. Odznaki Krajoznawcze w PTTK. Spotkanie to odbyło się w siedzibie WSTH pk. Nysa, a w trakcie prelekcji poprowadzonej przez Wojciecha Kwietnia uczestnicy mogli dowiedzieć się jakie rodzaje odznak krajoznawczych funkcjonują w PTTK oraz jak należy te odznaki zdobywać.

Ciekawostką była także możliwość zweryfikowania książeczek Regionalnej Odznaki Krajoznawczej przez członka zarządu ORSO PTTK w Opolu – Jacka Ramusa, który także przybył na to spotkanie. Z opcji tej skorzystał także Adrian, który w tym dniu zweryfikował dwa stopnie odznaki.

Jarek i Marcin witają Wojtka.

Jacek Ramus.

Wykład o odznakach krajoznawczych.

Wykład o odznakach krajoznawczych.

Łukasz odbiera zweryfikowaną odznakę.

Pierwszy dzień pierwszego weekendu za nami. Drugiego dnia (tj. niedziela – 10.09) wszystko rozpoczęło się dla nas od godziny 14:00 w Bastionie św. Jadwigi gdzie odbyła się prelekcja Marcina Nowaka pt. Dziedzictwo nyskich fortyfikacji. W trakcie wykładu Marcin opowiedział o najważniejszych ciekawostkach i historii powstania Twierdzy Nysa.

Po spotkaniu natomiast licznie zgromadzeni uczestnicy udali się na spacer z Marcinem trasą: Bastion św. Jadwigi – Reduta Kardynalska – Wieża Ciśnień – Fort Prusy – Fort II. W trakcie spaceru była także możliwość zwiedzania samej Reduty Kardynalskiej, jak i Fortu Prusy. A nasz spacer zakończył się na Forcie II gdzie także zainteresowani mogli zwiedzić sam obiekt forteczny.

Marcin Nowak.

Wykład Marcina.

Spacer z Marcinem.

Brama wejściowa do Reduty Kardynalskiej.

Zwiedzamy.

Reduta Kardynalska.

Zwiedzamy.

Fort Prusy.

W taki sposób minął nam pierwszy weekend podczas EDD. Tydzień później natomiast kolejne wydarzenia rozpoczęły się od piątku (15.09) na który to zaplanowano wycieczkę krajoznawczą z cyklu Poznajemy biskupie wsie – Hajduki Nyskie: gotyckie polichromie i najstarsza grusza w Polsce. Przewodnikiem podczas wycieczki był Jarosław Srębacz, a po kościele oprowadzał nas ks. Roman Dyjur. Natomiast na samą wycieczkę wybrała się liczna grupa członków Oddziału PTTK Tryton w Nysie.

Hajduki Nyskie słyną z wiekowej gruszy domowej mającej około 190 lat, która stała się wizytówką wsi. Natomiast w miejscowym kościele pw. św. Jerzego, znajdują się – równie słynne – gotyckie polichromie z początku XIV w., przedstawiające sceny ze Starego i Nowego Testamentu. W trakcie wycieczki odwiedziliśmy także Stary Las gdzie znajdują się ślady średniowiecznego grodziska. To wszystko mieliśmy możliwość poznać i zobaczyć podczas tej wycieczki krajoznawczej.

Daria i Kasia.

Jarek w akcji.

Jarek Srębacz.

Kościół św. Jerzego.

Zarząd wita nową członkinię.

Gotyckie polichromie.

Ks. Roman Dyjur.

Przy średniowiecznym grodzisku.

Zwiedzamy.

Hajducka grusza.

Sobota (16.09) na EDD rozpoczęła się o godzinie 10:00 na Bastionie św. Jadwigi. Na ten dzień zaplanowano wycieczkę szlakiem dziedzictwa przyrodniczego Nysy. Warto wspomnieć, że na terenie Nysy występuje wiele elementów ochrony przyrody. Najważniejszym z nich to: Obszary Natura 2000, Forty Nyskie oraz Zbiornik Nyski, które chronią niezwykłe walory przyrodnicze Nysy.

W mieście istnieje 5 Pomników Przyrody. Są to wiekowe i olbrzymie drzewa, idealnie wkomponowane w obecny miejski krajobraz naszego miasta. Spacer ten poprowadził ekspert od przyrody w Oddziale PTTK Tryton w Nysie – Zbigniew Błauciak, a w trakcie wycieczki mogliśmy poznać wiele ciekawostek przyrodniczych, a także nauczyć się rozpoznawać gatunki ptaków.

Kolejna wycieczka.

Zbigniew Błauciak.

Wycieczka przyrodnicza.

Wycieczka przyrodnicza.

Ostatnim dla nas punktem udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa był dyżur na Fortecznej Wieży Ciśnień, po której Adrian miał możliwość oprowadzać turystów przybyłych na wieżę chcących poznać przepiękną panoramę miasta i widok na największy z obiektów fortecznych dawnej Twierdzy Nysa.

Panorama na miasto.

Fort Prusy z wieży ciśnień.

Tomek Drozdowski.

W taki sposób zakończyły się dla nas Europejskie Dni Dziedzictwa. Powyższy opis to nie wszystkie imprezy jakie się wtedy odbyły, nie we wszystkich mieliśmy możliwość wziąć udział. Ten bogaty program sprawił jednak to, że jako koło, Oddział PTTK Tryton w Nysie otrzymał wyróżnienie za organizację EDD w 2017 roku na terenie Gminy Nysa, a nagrodę tą odebrali Jarosław Srębacz i Marcin Nowak.

Jarek i Marcin.

Nagroda.

Zapraszamy na tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa do Nysy, szczegóły i program już wkrótce.

Adrian Kołodziej
O Adrian Kołodziej 221 artykułów
Nazywam się Adrian, od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie). Swoją górską przygodę rozpocząłem w 2007 roku, kiedy to pierwszy raz wybrałem się na wycieczkę górską w Tatry. Od tamtej pory góry to moja życiowa pasja, którą postanowiłem rozwinąć w 2013 roku tworząc blog: Świat Gór – Czyli blog o górach. Od 2015 roku natomiast moim górskim wyprawom towarzysz moja narzeczona Daria, dużo pomagając mi. Dlatego też stał się naszą wspólną stroną internetową. Zapraszam serdecznie do częstszego odwiedzania naszego bloga.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.