Głębinów 2019

Głębinów 2019

Głębinów to niewielka miejscowość położona nad Jeziorem Nyskim, słynąca z kultu św. Rity – patronki spraw trudnych i beznadziejnych.

Z życia Świat Gór:

Pozostajemy jeszcze w marcu. Dziś relacja z krótkiej wycieczki krajoznawczej zorganizowanej przez Trytonków. W marcowe popołudnie postanowiliśmy wybrać się do Głębinowa, aby poznać historię patronki spraw trudnych i beznadziejnych – św. Rity.

Tymczasem zapraszamy do czytania naszych relacji, komentowania ich, a także udostępniania. Niech Wasi znajomi również dowiedzą się o naszym blogu Świat Gór. Zapraszamy także na nasz profil na Facebooku oraz na Instagramie.

Relacja:

Czwartek 28 marca spotykamy się w naszym tradycyjnym punkcie zbiórki. Jednak nasza wycieczka dziś będzie inna niż wszystkie. Nie czekamy na autobus, tylko wsiadamy do trzech samochodów i ruszamy do pobliskiego Głębinowa, który to dziś będziemy zwiedzać.

Kilkanaście minut drogi i meldujemy się w tej niewielkiej miejscowości. Tutaj już czeka na nas kilka osób, a po chwili rozpoczynamy naszą wycieczkę. Naszym przewodnikiem będzie Adrian, który zaprasza nas na krótki spacer po miejscowości.

Ruszamy w pobliże dawnej świetlicy by tam rozpocząć zwiedzanie. Adrian przybliża wszystkim krótko historię Głębinowa, a także zdradza ciekawostkę związaną z pozostałością pomnika, który niegdyś znajdował się w miejscowości (tej części zatopionej przy budowie jeziora). Tutaj także Marcin Nowak, przybliża wszystkim ciekawostki przyrodnicze związane z jeziorem nyskim pod kątem przyrodniczym.

Wieś Głębinów położona jest nad brzegiem Jeziora Nyskiego, w zachodniej części doliny byłej rzeki Nysy Kłodzkiej. Jest to miejscowość o średniowiecznej metryce, położona w obrębie kasztelani otmuchowskiej, stanowiącej od połowy XII w. własność biskupstwa wrocławskiego.

Założona w XIII w. w wyniku działalności kolonizacyjnej biskupów wrocławskich którzy przy pomocy niemieckich osadników zasiedlali słabo zagospodarowane ziemie nad Odrą. Pierwsza źródłowa wzmianka o wsi Głębinów pochodzi z 1300 r., występuje w niej pod nazwą GLUMPENGLAW lub GLUPENGLOW.

W średniowieczu w większości należała do biskupów wrocławskich, co potwierdza sporządzony w latach 1303-1306, za czasów biskupa Henryka z Wierzbna, Rejestr Nyski stanowiący część Księgi Uposażeń biskupstwa wrocławskiego (Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis), gdzie wieść występuje pod nazwą Glumpenglow.

Historia wsi jest nierozerwalnie związana z historią Śląska. W czasie wojen husyckich i trwającym dziesięciolecia sporze czesko-polsko-węgierskim o Koronę Czeską teren Śląska, w tym wieś Głębinów, były miejscem działań zbrojnych. W 1526r., wraz z całym Śląskiem, na przeszło 200 lat, przechodzi pod panowanie Habsburgów. W wyniku pierwszej Wojny Śląskiej Nysa wraz z Głębinowem przechodzi pod panowanie pruskie. Od 1814r. właścicielem wsi był GUSTAW MEHER, niemiecki filolog i bałkanista.

Adrian pokazuje nam także jedną z licznych kapliczek, które znajdują się w Głębinowie, po czym ruszamy odwiedzić najważniejszy zabytek wsi – kościół św. Urbana, słynący dziś z kultu św. Rity.

Adrian rozpoczyna wycieczkę
Adrian rozpoczyna wycieczkę
Marcin Nowak opowiada o jeziorze nyskim
Marcin Nowak opowiada o jeziorze nyskim
Jedna z kapliczek w Głębinowie
Jedna z kapliczek w Głębinowie

Wieś nie posiadała własnego kościoła i należała do parafii w pobliskim Otmuchowie. W 1842 r. staraniem mieszkańców wybudowano we wsi kaplicę św. Urbana, a w latach 1884-1886 obecny neogotycki kościół. Fundatorami kościoła byli Jadwiga i Urban Kunze. Patronem świątyni został święty Urban. W Jego dzień błogosławi się pola, a sam święty jest patronem właścicieli winnic, winnej latorośli, ogrodników, rolników i dobrych urodzajów.

Powyższą historię przybliża uczestnikom wycieczki Adrian jeszcze przed świątynią, a po chwili ruszamy do środka. Przed kościołem na wszystkich czeka już Daria z niespodzianką. Każdy uczestnik otrzyma różę do poświęcenia podczas mszy świętej.

Wchodzimy do środka, a tam czeka już na nas ks. proboszcz Przemysław Seń, który przybliża nam życiorys świętej Rity – patronki spraw trudnych i beznadziejnych, której kult tutaj w Głębinowie jest bardzo żywy.

Św. Rita przyszła na świat w Cascii, w miejscowości Roccaporena między rokiem 1360 a 1380, w rodzinie ubogich górali. Od najmłodszych lat była pobożna i dobra, za cel obierając sobie życie zakonne. Tymczasem zamiary rodziców były inne, a dotyczyły wyjścia Rity za mąż, ale takiego, które poprawiło by rodzinie warunki bytowe. Została więc wydana za mąż.

Małżeństwo okazało się nieszczęśliwie – mąż był gwałtownikiem, znęcającym się nad małżonką oraz wchodzącym w niejasne interesy z podejrzanymi ludźmi. Tymczasem Rita, jakkolwiek poniewierana często, modliła się za nawrócenie męża. Tenże został jednak wkrótce zamordowany w wyniku porachunków zwaśnionych rodów.

Nie był to bynajmniej koniec gehenny Świętej, bowiem posiadała ona jeszcze dwóch synów, którzy dziedzicząc charakter po ojcu domagali się na sprawcach jego śmierci wendetty. Rita modliła się za nich, by nie dopuścili się grzechu i prosiła Boga, by ten ich zabrał z tego świata. Jej prośba została wysłuchana, a synowie zmarli jeden po drugim w wyniku choroby.

Rita postanowiła spełnić swoje marzenie młodzieńcze i wstąpić do zakonu. Nie została jednak przyjęta ze względu na to, że była kojarzona z konfliktem między rodami. Dostała warunek, że jak pogodzi zwaśnione rody zostanie przyjęta. Podjęła się tego i to również jej się udało.

Rita wstąpiła do zakonu. Będąc tam pewnego dnia podczas modlitwy prosiła Jezusa by ten dał jej zakosztować męki chociaż jednego ciernia. Została wysłuchana, podczas modlitwy poczuła w głowie silne ukłucie, a na miejscu tym wytworzyła się bolesna rana, która zadawała jej nieznośne cierpienia przez 15 lat, aż do śmierci. Rita zmarła na gruźlicę 22 maja 1457 r. w Cascii w 67 roku życia i 40 roku w zakonie. Tam jej nienaruszone ciało spoczywa do dziś.

Chwilę później rozpoczyna się nabożeństwo. Tak się składa, że we wszystkie czwartki odbywają się msze w intencjach polecanych za wstawiennictwem św. Rity. Dziś natomiast ze względu na naszą wycieczkę święcone będą również róże oraz będzie możliwość ucałowania relikwii.

Kościół św. Urbana w Głębinowie
Kościół św. Urbana w Głębinowie
Uczestnicy wycieczki
Uczestnicy wycieczki
Daria z różami dla pielgrzymów
Daria z różami dla pielgrzymów
Wnętrze kościoła św. Urbana z ołtarzem z obrazem św. Rity
Wnętrze kościoła św. Urbana z ołtarzem z obrazem św. Rity
Adrian opowiada o wnętrzu świątyni
Adrian opowiada o wnętrzu świątyni
Daria i Marcin
Daria i Marcin
Ks. Przemysław Seń - proboszcz parafii opowiada o św. Ricie
Ks. Przemysław Seń – proboszcz parafii opowiada o św. Ricie
Wnętrze kościoła św. Urbana
Wnętrze kościoła św. Urbana
Daria
Daria
Święcenie róż
Święcenie róż
Uczestnicy wycieczki z ks. Przemkiem
Uczestnicy wycieczki z ks. Przemkiem

Msza święta dobiega końca, ale nasza wycieczka nie. Po mszy udajemy się do Ośrodka Rybak, tam odbędzie się druga część naszego dzisiejszego programu, a mianowicie spotkania z Pauliną Muszyńską, uczestniczką Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

Na miejscu na każdego uczestnika wycieczki czekała kawa, herbata, a po chwili Paulina rozpoczęła swoją prelekcję o Panamie. Dowiedzieliśmy się o wielu ciekawostkach, poznaliśmy też ten piękny i ciekawy kraj. Poznaliśmy obyczaje, klimat i kuchnię tego egzotycznego dla nas miejsca. W bardzo ciekawy sposób Paulina przedstawiła nam swoje odczucia i wrażenia podczas spotkania z papieżem i tysiącami wiernych z całego świata.

W oczekiwaniu na wykład
W oczekiwaniu na wykład
Daria z rodziną
Daria z rodziną
Paulina
Paulina
Uczestnicy wycieczki z Pauliną i flagą Panamy
Uczestnicy wycieczki z Pauliną i flagą Panamy

Na zakończenie tego krótkiego, obfitującego w wydarzenia wieczoru w podróż do Włoch do miejsca związanego z życiem św. Rity zabrał nas Jerzy Strzelczyk, który miał okazję szczegółowo zwiedzić te miejsca. Potężna i pięknie przygotowana dokumentacja z pielgrzymki zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie.

Nasza wycieczka w końcu jednak dobiegła końca. Czas wracać do domu. Kolejny udany wyjazd za nami, czasami nie trzeba daleko jechać, aby poznać ciekawe historie. Wszystkich zainteresowanych szerszym poznaniem historii św. Rity, a także ewentualnym zwiedzaniem kościoła zachęcamy do kontaktu z Adrianem (zakładka usługi przewodnickie).

Adrian Kołodziej

Adrian Kołodziej

Cześć! Nazywam się Adrian i od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie). Swoją przygodę z turystyką rozpocząłem w 2007 roku, kiedy to pierwszy raz wybrałem się na wycieczkę górską w Tatry. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać, dzięki czemu w 2013 roku powstał Świat Gór, który początkowo miał taktować o turystyce górskiej. Dwa lata po utworzeniu bloga dołączyła do mnie Daria, dziś moja małżonka z którą wspólnie podróżujemy, a relacje z tych podróży można czytać tutaj na blogu. Dziś Świat Gór to blog podróżniczy prezentujący naszą turystyczną działalność. Zachęcam do częstszego odwiedzania bloga Świat Gór!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.