Jaworzyna Krynicka 2017

Jaworzyna Krynicka (1114 m.n.p.m.) to szczyt położony w Beskidzie Sądeckim w pobliżu Krynicy-Zdroju, najwyższy w Paśmie Jaworzyny. Zapraszamy do lektury.

Z życia Świat Gór:

Znów wdarła nam się duża przerwa na blogu, ale tak to jest jak w życiu bardzo dużo się dzieje. Maj zleciał nam nie wiadomo kiedy i już prawie mamy czerwiec. Mamy chwilę czasu więc warto to wykorzystać i nadrobić kolejne zaległości. Dziś zapraszamy do lektury kolejnej relacji z naszej podróży poślubnej do Krynicy-Zdroju w 2017 roku.

Maj jak już wspomnieliśmy był w naszym wykonaniu bardzo aktywny. Adrian właśnie co powrócił z tygodniowego szkolenia w Warszawie, korzystając z pobytu w stolicy udał się także na kilka wycieczek. Także w tym miesiącu odbyła się kursowa wycieczka Adriana podczas której to on właśnie prowadził grupę. Daria w tym czasie razem z rodziną podróżowała na Jasną Górę, a ostatni weekend to oczywiście Noc Muzeów. Także działo się.

Co natomiast przed nami? Już w najbliższy weekend kolejna wycieczka kursowa tym razem wyruszymy do stolicy Województwa Opolskiego. Czerwiec natomiast to największa z imprez turystycznych w Nysie, czyli VI edycja Nyskiego Rajdu Trekkingowego „Śladami Księstwa Nyskiego”. Oczywiście w czerwcu kolejne wycieczki kursowe, mamy też nadzieję, że uda się wygospodarować jakiś dzień na wycieczkę górską.

Dość długo nic nie pojawiało się na blogu, a to ze względu na ciężką sytuację rodzinną. Powoli jednak wracamy do pracy i nadrabiania powstałych już zaległości. Dziś wyjątkowo w piątek na blogu relacja z zajęć teoretycznych na kursie przewodnickim, które dobiegły już końca. Będzie to dość długa relacja bowiem wpis obejmie kilka spotkań.

Tymczasem zapraszamy do czytania naszych relacji, komentowania ich, a także udostępniania. Niech Wasi znajomi również dowiedzą się o naszym blogu Świat Gór. Zapraszamy także na nasz profil na Facebooku oraz na Instagramie.

Trasa:

Dolina Czarnego Potoku – Jaworzyna Krynicka – Schronisko PTTK Jaworzyna Krynicka – Dolina Czarnego Potoku

Długość: ok. 7 km

GOT PTTK: 12 pkt

Szczyty do Korony Gór Polski: 0

Relacja:

Czwartek (31.08) czyli trzeci pełny dzień naszego pobytu w Beskidzie Sądeckim, a tak naprawdę czwarty bowiem w ten region zawitaliśmy już w poniedziałek. Za nami zdobycie najwyższego szczytu Beskidu Sądeckiego – Radziejowa (1262 m.n.p.m.) oraz wycieczka krajoznawcza do Muszyny. Na dziś natomiast w planie mamy zdobycie najwyższego szczytu w okolicy Krynicy-Zdroju, czyli słynnej Jaworzyny Krynickiej (1114 m.n.p.m.).

Wyruszamy z naszego hotelu w Krynicy kilka minut przed godziną 9:00, Jaworzyna położona jest w samej Krynicy tylko trzeba do niej trochę podjechać. Na miejsce docieramy o godzinie 9:20. Zostawiamy samochód na parkingu przy dolnej stacji kolei gondolowej na Jaworzynę Krynicką, zabieramy plecaki i wyruszamy w drogę za znakami zielonego szlaku turystycznego.

Mijamy stację kolei tuż obok której przechodzi nasz szlak i idziemy dalej. Pogoda jest dziś idealna, słońce świeci także liczymy na widoki ze szczytu. Wędrując dalej po chwili wchodzimy do lasu, trochę chowamy się przed tym słońcem i spokojnym tempem idziemy dalej. Szlak zaczyna się piąć ku górze, z informacji wiemy, że podejście na Jaworzynę lekkie nie będzie.

Jaworzyna Krynicka - dolna stacja kolei.

Ruszamy na Jaworzynę.

Wędrujemy dalej idąc cały czas lasem. Mniej więcej w połowie trasy na szczyt wychodzimy na otwartą polanę, która zimą służy za nartostradę, dziś natomiast można sobie tutaj zrobić przerwę i podziwiać wspaniałe widoki na Beskid Niski na czele z najważniejszymi szczytami czyli Lackową (997 m.n.p.m.) oraz Busov (1002 m.n.p.m.).

Zatrzymujemy się na polanie na chwilę, trochę już jesteśmy zmęczeni mozolnym podejściem, dlatego też chwila przerwy na pamiątkowe zdjęcia przy takiej panoramie będzie idealna.

Kolej krzesełkowa a w tle gondolowa.

Lackowa (997 m.n.p.m.)

Beskid Niski.

Beskidy.

Kolej gondolowa na Jaworzynę.

Z polany szlak wiedzie nas ponownie na chwilę do lasu, aby po kilkuset metrach wyjść na otwartą przestrzeń. Tutaj nasz szlak zielony skręca w prawo, my natomiast ruszamy za znakami czerwonego szlaku turystycznego w stronę szczytu. Trasa cały czas pnie się ku górze, a my spokojnym tempem pokonujemy kolejne metry podejście, co jakiś czas zatrzymując się aby podziwiać wspaniałe panoramy widokowe na Beskidy.

Po kilkuset metrach marszu naszym oczom wyłania się górna stacja kolejki gondolowej, także już prawie Jaworzyna Krynicka zdobyta.

Skałka na szlaku.

Wierzchołek Jaworzyny.

Panorama.

Panorama na Beskid Niski.

O godzinie 11:00 stajemy na szczycie Jaworzyny Krynickiej, kolejny szczyt do Diademu Polskich Gór zdobyty. Na szczycie znajduje się wiele restauracji, także postanawiamy zrobić sobie tutaj dłuższą przerwę. Nigdzie nam się nie spieszy, nim jednak na spokojnie usiądziemy ruszamy na krótki spacer po szczycie i odnajdujemy miejsce z widokiem na Tatry! Warto w tym miejscu zamieścić trochę informacji o samym szczycie.

Jaworzyna Krynicka (1114 m.n.p.m.) to szczyt w Beskidzie Sądeckim, znajduje się w grani głównej wschodniej części Pasma Jaworzyny. W północno-zachodnim kierunku do Bukowej grań ta jest względnie równa i niemal płaska, natomiast w południowo-wschodnim kierunku z Jaworzyny dość stromo, poprzez wierzchołki Bystrego Wierchu, Palenicy, Szczawnej Góry, Smereczyn i Jastrzębskiej Góry opada w widły Kryniczanki, Muszynki i Jastrzębika.

Jaworzyna jest też zwornikiem dla dwóch bocznych grani – długiej południowej z wierzchołkiem Zaruby i krótkiej wschodniej opadającej do doliny Czarnego Potoku. Dolinami pomiędzy czterema grzbietami Jaworzyny spływają cztery potoki: Czarny Potok i jego dopływ Izwór, Jastrzębik i Szczawniczek.

Jaworzyna Krynicka jest silnie zagospodarowana. Na jej wierzchołek kursuje z doliny Czarnego Potoku kolej gondolowa. Dzięki temu, jak również dzięki dużym trawiastym obszarom na jej grzbiecie, jest Jaworzyna dobrym i masowo odwiedzanym punktem widokowym. Panorama widokowa (z różnych miejsc) obejmuje cały horyzont.

Jest też zimą ośrodkiem narciarskim, jednym z największych w Polsce. U jej stóp w dolinie Czarnego Potoku znajduje się nowoczesna Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka: 8 tras narciarskich, obsługiwanych przez kolejkę gondolową i 7 wyciągów. Łącznie jest tutaj 14 km tras zjazdowych, planowane są też następne. W górnej części północnego stoku znajduje się Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej, obok niego dyżurka GOPR i Muzeum Turystyki Górskiej na Jaworzynie Krynickiej.

Robimy sobie zdjęcia w miejscu, gdzie widać Tatry, trochę jeszcze spacerujemy po szczycie, a następnie ruszamy do jednej z tutejszych restauracji, aby usiąść i odpocząć. Po przerwie ruszamy jeszcze na krótki spacerek po szczycie, robimy sobie zdjęcia przy tarasie widokowym przy kolejce i ruszamy w stronę tablicy szczytu.

Jaworzyna Krynicka zdobyta.

Tatry z Jaworzyny.

Panorama z Jaworzyny.

Jaworzyna.

Lackowa (997 m.n.p.m.).

Busov (1002 m.n.p.m.).

Panorama.

Widoki.

Świat Gór.

Robimy oczywiście pamiątkowe zdjęcia przy tablicy i ruszamy w dalszą drogę. Teraz w planach mamy takie jakby obejście sobie szczytu i zejście zielonym szlakiem do Schroniska PTTK Jaworzyna Krynicka, gdzie także znajduje się Muzeum Turystyki Górskiej, które planujemy dziś także odwiedzić.

Przy schronisku meldujemy się o godzinie 12:40, wchodzimy do schroniska przybijamy pieczątki do naszych książeczek, zabieramy klucz i ruszamy w stronę położonego trochę niżej Muzeum Turystyki Górskiej. Po drodze podchodzimy także do pomnika papieża św. Jana Pawła II. Warto w tym miejscu zamieścić trochę informacji o muzeum.

Krynicki Ośrodek Historii Turystyki Górskiej na Jaworzynie Krynickiej to placówka muzealna PTTK z ekspozycją poświęconą historii turystyki górskiej na terenie Beskidu Sądeckiego. Powstała w 1970, w budynku położonym w bezpośrednim sąsiedztwie schroniska PTTK na Jaworzynie Krynickiej, zbudowanym na fundamentach dawnego schronu turystycznego „Sarenka”.

Wśród zbiorów związanych z historią turystyki w Beskidzie Sądeckim znajdują się książki pamiątkowe ze schronisk w tym regionie, ekspozycje biograficzne poświęcone m.in. Kazimierzowi Sosnkowskiemu oraz Waleremu Goetlowi, a także wystawa dotycząca walk partyzanckich w tych rejonach, w trakcie II wojny światowej. W ośrodku został zaprezentowany również dorobek organizatorów turystyki w Beskidzie Sądeckim: prof. Feliksa Rapfa, Roamna Niribitta i Juliana Zawadowskiego.

Ekspozycja ośrodka czynna jest codziennie. Dostęp umożliwia recepcja schroniska PTTK na Jaworzynie Krynickiej. Wstęp jest bezpłatny.

Zwiedzamy sobie spokojnie wystawę robimy pamiątkowe zdjęcia, a po kilku chwilach spędzonych wewnątrz postanawiamy ruszyć w dalszą stronę. Pozostaje nam jeszcze oddać klucz do schroniska co też czynimy, po czym ruszamy dalej za znakami zielonego szlaku turystycznego.

Widoki.

Schronisko PTTK Jaworzyna Krynicka.

Jan Paweł II

Muzeum Turystyki Górskiej.

Daria na ekspozycji.

Ekspozycja muzeum.

Po kilku chwilach marszu docieramy do łączenia szlaków w którym już dzisiaj byliśmy. Tutaj podejmujemy decyzję, aby dalej wędrować nie szlakiem turystycznym tylko nartostradą bowiem tędy też wiedzie ścieżka, tyle, że nie oznaczona. Spokojnym krokiem ruszamy w stronę parkingu, trasa obfituje nam w widoki. Jest trochę stromo, ale powoli sobie schodzimy.

Na parkingu meldujemy o godzinie 14:00 wsiadamy do samochodu i ruszamy w stronę centrum do naszego hotelu. Kolejna udana wycieczka za nami.

Schodzimy.

Zejście.

Dzień się jednak jeszcze nie kończy, po dotarciu do hotelu postanawiamy udać się na obiad, po którym zaś decydujemy się jeszcze wjechać sobie kolejką na Górę Parkową (742 m.n.p.m.). Tak też czynimy i późnym popołudniem meldujemy się na kolejnym dziś szczycie. Tutaj postanawiamy zrobić sobie przerwę na polanie podszczytowej gdzie znajdują się ławki i jest bardzo ciekawa panorama widokowa.

Góra Parkowa (742 m.n.p.m.) to szczyt w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim, na terenie Krynicy-Zdroju. Na górze znajduje się sześćdziesięciohektarowy Park Zdrojowy z licznymi ścieżkami spacerowymi i altankami, trzy stawy, ścieżka zdrowia, dwa szlaki turystyczne, tor saneczkowy. Popularnym miejscem wypoczynkowym jest Polana Michasiowa.

Na szczyt można wyjechać kolejką linowo-terenową wybudowaną w 1937, zarządzaną przez Polskie Koleje Linowe. Była to pierwsza w Polsce kolej linowo-terenowa. Na szczycie punkt widokowy, rajskie zjeżdżalnie, restauracja i wyciąg narciarski przystosowany dla dzieci. Oglądać można również pozostałości po torze saneczkarskim.

Po przerwie postanawiamy ruszyć w drogę powrotną, tym razem nie kolejką a pieszo spacerem przez park zdrojowy do centrum Krynicy. Nie mamy jednak mapy więc posiłkujemy się telefonem komórkowym oraz trochę na czuja. Udaje nam się jednak dotrzeć w pobliże pijalni wód w centrum Krynicy i w taki sposób nasza wycieczka dobiega końca.

Jedziemy na Górę Parkową.

W drodze na Górę Parkową.

Górna stacja kolejki.

Zjeżdżalnie.

Panorama widokowa.

Zejście.

Takie ciekawostki napotykamy w parku.

Kolejny dzień pobytu w Krynicy dobiega końca, wieczorem jeszcze sobie trochę spacerujemy po centrum tej uroczej miejscowości. Długo jednak na rynku nie zabawiamy bowiem na dzień następny mamy zaplanowany wyjazd na Lackową, tak więc musimy naładować akumulatory aby zdobyć ten trudny szczyt.

Adrian Kołodziej
O Adrian Kołodziej 221 artykułów
Nazywam się Adrian, od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie). Swoją górską przygodę rozpocząłem w 2007 roku, kiedy to pierwszy raz wybrałem się na wycieczkę górską w Tatry. Od tamtej pory góry to moja życiowa pasja, którą postanowiłem rozwinąć w 2013 roku tworząc blog: Świat Gór – Czyli blog o górach. Od 2015 roku natomiast moim górskim wyprawom towarzysz moja narzeczona Daria, dużo pomagając mi. Dlatego też stał się naszą wspólną stroną internetową. Zapraszam serdecznie do częstszego odwiedzania naszego bloga.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.