Kurs Przewodnika Terenowego

Kurs Przewodnika Terenowego po Województwie Opolskim rozpoczął się w październiku br., a za nami kolejne zajęcia teoretyczne. Zapraszamy.

Z życia Świat Gór:

Dziś krótko, kolejna środa, za nami również kolejne zajęcia kursowe. Więc czas na relację z kursu na Przewodnika Terenowego po Województwie Opolskim. Tymczasem zachęcamy do czytania naszych relacji, komentowania ich, a także udostępniania. Niech Wasi znajomi również dowiedzą się o naszym blogu Świat Gór. Zapraszamy także na nasz profil na Facebooku oraz na Instagramie.

Relacja:

Rozkręca się na dobre kurs na Przewodnika Terenowego po Województwie Opolskim. W ubiegłą sobotę odbyły się kolejne zajęcia teoretyczne w ramach kursu. Jak ostatnio o godzinie 9:00 w siedzibie Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Nysie spotkała się grupa kandydatów na przyszłych przewodników terenowych po Opolszczyźnie… o przepraszam, nie Opolszczyźnie, ale o tym zaraz.

Zgodnie z planem zajęć na ten dzień wyznaczone mieliśmy trzy bloki tematyczne. Pierwsze dwa miał poprowadzić znany historyk i przewodnik dr Paweł Szymkowicz. Kilka minut po godz. 9:00 rozpoczęliśmy oficjalnie zajęcia od pierwszego bloku dotyczącego Historii Polski, na którą przeznaczone mieliśmy 4 godziny.

Udało nam się przebrnąć przez prawie całą historię Polski (do okresu Wojny Polsko-Bolszewickiej) w 5 godzin. Przez co jedna godzina z bloku dotyczącego Historii regionu na tle historii Polski, nam uciekła. To i tak bardzo dobry wynik jak na 1000 lat historii naszego kraju. W trakcie zajęć dr Paweł Szymkowicz więcej czasu poświęcił okresowi średniowiecza, a zwłaszcza czasów rozbicia dzielnicowego.

Dr Paweł Szymkowicz prowadzący zajęcia.

Dr Paweł Szymkowicz.

Kandydaci na Przewodników Terenowych.

Przechodząc do drugiego bloku tematycznego, który dotyczyć miał Historii regionu na tle historii Polski, rozpoczęliśmy go od wyjaśnienia pojęć dotyczących obecnego Województwa Opolskiego. Właśnie w sobotę dowiedzieliśmy się, że nie powinno się mówić Opolszczyzna bowiem jest to ukrainizm, który pojawił się w 1960 roku i nie powinno się go stosować. Oficjalnie powinno się stosować określenie Śląsk Opolski.

Ważna to ciekawostka dla każdego przewodnika, a także dla mieszkańców Województwa Opolskiego. Osobiście dość często zdarzyło mi się mówić „Opolszczyzna” teraz już wiem, że nie powinienem. Pierwsza część tych zajęć za nami, a przed nami jeszcze 16 godzin zajęć, jest to bowiem najdłuższy blok tematyczny, przez który będziemy musieli przejść. Choć jak dla mnie bardzo interesujący, bowiem bardzo lubię historię.

Zajęcia z historii regionu.

Szkolimy się.

Kurs przewodnika terenowego.

Ostatni blok tematyczny tego dnia dotyczył zajęć z zakresu Zagospodarowania Turystycznego, który poprowadzić miał znany przewodnik Anatol Bukała. Podczas zajęć Anatol Bukała przedstawił podstawowe definicje związane z zagospodarowaniem turystycznym, a także związane z tym akty prawne.

Ponadto podczas zajęć poznaliśmy infrastrukturę drogową, kolejową, lotniczą oaz żeglugę śródlądową naszego Województwa, a także dowiedzieliśmy się o usługach hotelarskich na Śląsku Opolskim. Anatol Bukała przedstawił nam również podstawowe definicje oraz akty prawne związane z tymi usługami.

Anatol Bukała.

Kurs przewodnika.

Świat Gór - Czyli blog o górach.

Kandydaci na przewodników.

Anatol Bukała.

Przed nami za dwa tygodnie kolejne zajęcia kursowe. Ponownie będą one dotyczyły bloków: historii regionu na tle historii Polski oraz zagospodarowania turystycznego.

Adrian Kołodziej
About Adrian Kołodziej 193 Articles
Nazywam się Adrian, od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie). Swoją górską przygodę rozpocząłem w 2007 roku, kiedy to pierwszy raz wybrałem się na wycieczkę górską w Tatry. Od tamtej pory góry to moja życiowa pasja, którą postanowiłem rozwinąć w 2013 roku tworząc blog: Świat Gór – Czyli blog o górach. Od 2015 roku natomiast moim górskim wyprawom towarzysz moja narzeczona Daria, dużo pomagając mi. Dlatego też stał się naszą wspólną stroną internetową. Zapraszam serdecznie do częstszego odwiedzania naszego bloga.

Be the first to comment

Zostaw odpowiedz

Podaj swoj email.


*