Łambinowice i Kubice

Łambinowice i Kubice to niewielkie miejscowości położone na terenie Powiatu Nyskiego, które odwiedziliśmy w tym roku. Zapraszamy do lektury.

Z życia Świat Gór:

Tym razem wycieczka z kategorii „świeże”. Jak obiecaliśmy w czwartki będziemy publikować relacje z naszych wycieczek, które odbyły się po zakończeniu Nyskiego Rajdu Trekkingowego. Wprowadziliśmy to, po to, aby być w miarę na bieżąco i w czwartki publikować bieżące wpisy, natomiast we wtorki nadal będziemy publikować zaległe wpisy.

Dziś czas dodać wycieczkę, którą odbyliśmy na początku października, kiedy to udaliśmy się do pobliskich Łambinowic do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych oraz do Kubic, gdzie przeszliśmy bardzo ciekawą ścieżkę przyrodniczą.

Wczoraj na blogu pojawiła się relacja z kursu Przewodnika Terenowego po Województwie Opolskim. Wpisy te będą pojawiały się w osobnym cyklu, prawdopodobnie właśnie w środy. Czas pokaże czy na pewno w tym dniu czy może w innym. Póki co czekamy na kolejne zajęcia, które odbędą się już w najbliższą sobotę.

Już za dwa tygodnie ruszamy razem z PTTK Tryton do Wieszczyny na zakończenie sezonu turystycznego. Dwudniowa impreza, a w planach między innymi zwiedzanie Prudnika i jego najcenniejszych zabytków oraz Trzebiny, a także przejście wschodniej części Gór Opawskich. Grudzień to także szkolenia na kursie przewodnika. Z wycieczkami nowymi wrócimy na pewno w styczniu 2018 roku, chyba że wcześniej uda się nam gdzieś wybrać.

Tymczasem zachęcamy do czytania naszych relacji, komentowania ich, a także udostępniania. Niech Wasi znajomi również dowiedzą się o naszym blogu Świat Gór. Zapraszamy także na nasz profil na Facebooku oraz na Instagramie.

Relacja:

Jak już wspomnieliśmy na początku czas opisać relację z naszej wycieczki do Łambinowic i Kubic. Tym razem był to nasz wspólny wyjazd bez Trytonków. Mając wolną niedzielę początkiem października (8.10) postanowiliśmy wybrać się na małą wycieczkę. Wybór padł na miejsce w którym oboje już byliśmy ale dość dawno temu.

Stwierdziliśmy więc, że warto będzie sobie odświeżyć informacje o Łambinowicach dlatego też kilka minut przed godziną 10:00 pakujemy się do samochodu i ruszamy w stronę Łambinowic. Na miejsce docieramy bardzo szybko, bowiem Łabminowice położone są blisko Nysy.

Łambinowice to niewielka miejscowość w Powiecie Nyskim, siedziba gminy Łambinowice. Miejscowość ta słynie jednak z pewnego miejsca, a jest nim Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, założone w 1964, w celu dokumentowania i badania losów jeńców wojennych w czasie II wojny światowej, zabezpieczenia pozostałości po obozach jenieckich, które funkcjonowały w Lamsdorf w czasie wojny francusko-pruskiej, pierwszej oraz II wojny światowej i upamiętnienia zmarłych tam osób.

W zaadaptowanej na cele muzealne byłej komendanturze Wehrmachtu i budynku wartowni znajduje się Dział Oświatowo-Wystawienniczy oraz Dział Zbiorów i Konserwacji Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Prezentowane są tu wystawy stałe: „W niewoli niemieckiej”, „Obozy jenieckie w Lamsdorf/Łambinowicach 1870–1945”, „Jeńcy polscy w ZSRR”.

Muzuem urządzone jest w bardzo nowoczesny sposób, wystawy są multimedialne. Wystarczy podejść do interesującej nas ekspozycji, wcisnąć guzik i po chwili zaczyna lecieć film. Bardzo ciekawa jest również wystawa dotycząca jeńców polskich, gdzie odnajdujemy także Rotmistrza Witolda Pileckiego. Co ciekawe zwiedzanie muzeum jest całkowicie bezpłatne.

Łambinowice Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Nowoczesne wystawy.

Nowoczesne wystawy.

Wizualizacja baraku.

Wystawy o jeńcach Polskich.

Jeńcy Polscy.

Wystawa dotycząca Katynia.

Po wyjściu z trasy w sklepiku zaopatrujemy się w pamiątkowe książki, które można tutaj zakupić. Pani informuje nas również, że jest możliwość zwiedzenia nowej wystawy znajdującym się tuż obok budynku Muzuem, baraku pt. „Radzieccy jeńcy wojenni w Stalagu 318/VIII F/344 Lamsdorf”. Oczywiście udajemy się zobaczyć to miejsce. Sama wystawa tutaj to liczne zdjęcia i informacje dotyczące Radzieckich jeńców wojennych.

Nowa wystawa.

Nowa wystawa.

Nowa wystawa.

Po wyjściu z baraku udajemy się zwiedzić część zewnętrzną Muzeum. W najbliższym otoczeniu Muzeum w promieniu kilku kilometrów znajdują się unikatowe w skali europejskiej pozostałości po dawnej zabudowie poligonowej, relikty stalagów oraz cmentarze jenieckie (najstarsze groby pochodzą z okresu wojny francusko-pruskiej z 1871).

Rozpoczynamy od cmentarza jenieckiego z okresu wojny francusko-pruskiej. Robi on ogromne wrażanie bowiem jego powierzchnia jest bardzo duża. Stojąc tam i patrząc na rzędy krzyży człowiek wpada w zadumę.

Cmentarz.

Las krzyży.

Las krzyży.

Pomnik Jeńców Rosyjskich.

Las krzyży.

Pomnik Jeńców Serbskich.

Krzyże.

Następnie udajemy się w stronę cmentarza ofiar obozu pracy. Wszędzie poruszam się samochodem bowiem miejsca te są oddalone od siebie. Latem warto przebyć tą ścieżkę rowerem, a ułatwi to na pewno wyznaczony szlak, do którego w Muzeum można zakupić przewodnik.

Cmentarz ofiar obozu pracy.

Kolejnym miejscem które odwiedzamy są ruiny baraków po niemieckich Stalagach. Stalagi Lamsdorf należały do niemieckiego systemu jenieckiego. Ich podstawowymi zadaniami była izolacja żołnierzy nieprzyjacielskich sił zbrojnych i eksploatacja jeńców w niemieckiej gospodarce. Do dziś zachowały się ruiny baraków oraz zrekonstruowana wieża strażnicza.

Zrekonstruowana strażnica.

Baraki.

Ruiny baraków.

Ostatnim punktem naszej wycieczki jest Pomnik Martyrologii Jeńców Wojennych, który wzniesiono w 1964 r. na Cmentarzu Jeńców Radzieckich. Poświęcono go pamięci wszystkich jeńców zmarłych w latach II wojny światowej w obozach jenieckich Lamsdorf. W trakcie prowadzenia prac budowlanych zrezygnowano z utrwalenia śladów zbiorowych mogił.

Pomnik, który tworzą dwa potężne pylony, ozdobione rzeźbami figuralnymi, został zaprojektowany przez zespół: Jan Borowczak, Jerzy Beski, Marian Nowak i Florian Jesionowski. W pobliżu pomnika w 1994 r. postawiono krzyż według projektu Mariana Nowaka.

Pomnik Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach

Na tym kończymy wycieczkę w Łambinowicach. Wsiadam do samochodu i ruszamy w drogę powrotną do Nysy. Jednak w głowach już wcześniej mieliśmy pomysł aby odwiedzić znajdujące się w drodze do Nysy – Kubice.

Miejscowość ta słynie z znajdujących się tutaj lasów oraz wyznaczonej ścieżki edukacyjnej „Las Kubice”. Obiekt przeznaczony zarówno dla wycieczek szkolnych jak i na rodzinne spacery. Tematycznie ścieżka koncentruje się na zagadnieniach ekologii lasu.

Na trasie o długości około 1,5 km znajduje się 9 punktów z tablicami edukacyjnymi. Są one doskonałymi miejscami do przeprowadzania zajęć z zakresu nauk przyrodniczych na każdym poziomie wiekowym.

  1. Punkt startowy przy miejscu postoju pojazdów. Na tablicy mapa z przebiegiem ścieżki.
  2. Budowa piętrowa lasu. Obowiązkowy element programu nauczania w szkołach.
  3. Mieszkańcy lasu – ptaki. Jaka jest rola ptaków w lesie? Czy są ważne dla zdrowia drzew? Jaki byłby las bez ptaków?
  4. Młody las. Czym jest naturalne odnowienie lasu a czym sztuczne? Które jest lepsze i dlaczego? Jak pomagamy przyrodzie?
  5. Stare drzewa w lesie. Dlaczego powinniśmy pozostawiać część drzew do ich naturalnej śmierci? Komu potrzebne jest martwe drzewo? Jak chronimy najstarsze i najgrubsze okazy?
  6. Las w życiu człowieka. Czym był a czym jest obecnie las dla ludzi? Jakie są najważniejsze funkcje lasu? Czy można sobie wyobrazić nasz świat bez drzew i towarzyszących im stworzeń?
  7. Pożar w lesie. Jaka jest rola ognia w przyrodzie? Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów? Które lasy są najbardziej narażone? Czy możemy uratować płonący las?
  8. W świecie owadów. Czy podział na owady pożyteczne i szkodniki jest uzasadniony? Jakie jest znaczenie tych zwierząt w ekosystemie lasu? Co powinniśmy zrobić by unikać problemów z owadami?
  9. Na grzyby. Czy grzyby są niezbędne do prawidłowego wzrostu drzew? Czy warto uczyć się ich rozpoznawania? Jak zbierać grzyby by nie szkodzić lasom?

Już na początku po dotarciu na miejsce napotykamy na małe problemy. Trochę gubimy się w lesie i zamiast wędrować ścieżką wychodzimy na drodze, którą jechaliśmy. Wracamy jednak na początek trasy i po chwili już odnajdujemy właściwą ścieżkę.

Niestety pech nas nie opuszcza po chwili zaczyna padać deszcz, gdy postanawiamy wracać to ustaje. Gdy znów ruszamy ścieżką ponownie zaczyna padać i znowu my wracamy, a deszcz ustaje. W końcu decydujemy się, żeby przejść całą ścieżkę niezależnie od pogody.

I to był trafny wybór bowiem deszcz ustaje a my spokojnie wędrujemy sobie leśną ścieżką podziwiając uroki jesieni w Kubickim lesie. Spacerujemy robiąc sobie pamiątkowe zdjęcia w lesie oraz fotografujemy wszystkie tablice, oczywiście czytając zawarte tam informacje.

Pierwsza z tablic w Kubicach.

Ruszamy.

Kolejna tablica.

Las Kubicki.

Kolejna tablica.

Przepiękna ścieżka.

Ciekawe miejsce na spacery.

Kubice las.

Daria.

Daria spaceruje po lesie.

O godzinie 15:00 docieramy na parking i w taki sposób kończymy naszą dzisiejszą wycieczkę, którą możemy zaliczyć na pewno do udanych. Odświeżyliśmy sobie informacje o Łambinowicach, a ponadto przeszliśmy się ciekawą ścieżką w Kubicach. Polecamy odwiedzić oba miejsca, osobom szukającym historii oraz wyciszenia.

Adrian Kołodziej
About Adrian Kołodziej 193 Articles
Nazywam się Adrian, od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie). Swoją górską przygodę rozpocząłem w 2007 roku, kiedy to pierwszy raz wybrałem się na wycieczkę górską w Tatry. Od tamtej pory góry to moja życiowa pasja, którą postanowiłem rozwinąć w 2013 roku tworząc blog: Świat Gór – Czyli blog o górach. Od 2015 roku natomiast moim górskim wyprawom towarzysz moja narzeczona Daria, dużo pomagając mi. Dlatego też stał się naszą wspólną stroną internetową. Zapraszam serdecznie do częstszego odwiedzania naszego bloga.

Be the first to comment

Zostaw odpowiedz

Podaj swoj email.


*