Mikołów 2018

Mikołów to niewielkie miasto położone w Województwie Śląskim, będące siedzibą władz powiatu mikołowskiego. Zapraszamy do lektury.

Z życia Świat Gór:

Wracamy do pracy na blogu po bardzo długiej przerwie spowodowanej nawałem prac w życiu prywatnym. Ostatni wpis na blogu pojawił się na początku sierpnia, od tamtego czasu wiele się wydarzyło. Za nami urlop w Bieszczadach, Europejskie Dni Dziedzictwa, kilka wycieczek górskich i krajoznawczych oraz co najważniejsze u Adriana zdany egzamin na Przewodnika Terenowego po Województwie Opolskim. Mamy 11 nowych przewodników.

Czas więc aby nadrobić zaległe wpisy, a ich już się znów sporo nagromadziło. Po takim długim czasie przerwy mamy jednak siły i motywację do dalszego pisania, aby dzielić się z naszymi czytelnikami kolejnymi relacjami z naszych podróży. Znów trochę pozmieniamy układ wpisów. We wtorki będziemy dodawać te starsze wpisy, w środy będziemy starali się dodawać relacje z kursu przewodnickiego, a w czwartki pojawiać się będą wpisy od naszego urlopu do bieżących relacji.

W dzisiejszej relacji cofniemy się do początku maja, kiedy to Adrian wybrał się na IV Mikołowskie DoSzkalanie. Miasto wielkości Nysy, jak się okazuje oferuje wiele ciekawych atrakcji, ale o tym poniżej w relacji.

Przed nami natomiast okres jesienny który chcielibyśmy poświęcić na prace nad blogiem, jego aktualizację oraz uporządkowanie. Postaramy się szybko nadrobić zaległe wpisy, aby być na bieżąco. Nie odpuścimy jednak naszych podróży, przed nami bowiem jeszcze kilka ciekawych wyjazdów.

Tymczasem zapraszamy do czytania naszych relacji, komentowania ich, a także udostępniania. Niech Wasi znajomi również dowiedzą się o naszym blogu Świat Gór. Zapraszamy także na nasz profil na Facebooku oraz na Instagramie.

Relacja:

Pierwszy weekend maja nasi przyjaciele z Mikołowa zorganizowali w swoim mieście IV Mikołowskie Doszkalanie. Jako że razem jesteśmy w trakcie kursu na Przewodnika Terenowego po Województwie Opolskim dostaliśmy zaproszenie do Mikołowa na te jednodniowe doszkalanie. Wybraliśmy się tam liczną grupą wynajętym busem.

Do Mikołowa docieramy o godzinie 7:30, a na miejscu na parkingu przy siedzibie tutejszego PTTK czekają już na nas uczestnicy doszkalania. Po krótkim przywitaniu ruszamy na naszą wycieczkę szkoleniową, która ma nam przybliżyć walory turystyczne tego miasteczka.

Ruszamy poznać historię Mikołowa

Na początek udajemy się do Miejskiej Placówki Muzealnej, gdzie kolega Mariusz Dmetercki oficjalnie rozpoczyna nasze dzisiejsze szkolenie, po czym opowiada nam o działalności tejże placówki. Mamy oczywiście możliwość jej zwiedzenia, a znajduje się tutaj kilka ciekawostek jak choćby mieszkanie starzyka i starki.

Miejska Placówka Muzealna mieści się na I piętrze budynku przy ul Karola Miarki 15 w Mikołowie. Do dyspozycji zwiedzających są 3 sale wystawowe na których znajdują się wystawy czasowe oraz wystawa stała poświęcona historii Mikołowa. Dużą atrakcją dla zwiedzających jest mieszkanie starzyka i starki, które składa się z pokoju z kuchnią, wzorowane na wnętrzach z lat 1930-1950.

Miejska Placówka Muzealna.

Mariusz Dmetrecki.

Wystawa w placówce.

Wystawa w placówce.

Uczestnicy szkolenia.

Po wyjściu z placówki ruszamy na spacer po Mikołowie. Wędrując miastem odwiedzamy okolice dworca oraz komendy straży pożarnej w pobliżu której znajduje się budynek z ciekawym muralem, a następnie ruszamy odwiedzić Kościół św. Wojciecha i MB Śnieżnej. Organizatorzy przygotowali także wejście do środka, a wewnątrz o historii tego miejsca opowiadać nam będzie kolega Wiesław Malarz.

Kościół św. Wojciecha i Matki Boskiej Śnieżnej, potocznie nazywany starym kościołem, jest to najstarszy, zachowany kościół w Mikołowie. Pierwszy kościół powstały w latach 1260-1270, został przebudowany w stylu późnogotyckim. Do czasu wybudowania nowego kościoła nosił on wezwanie tylko św. Wojciecha. W momencie konsekrowania 25 września 1861 r. nowego budynku oba kościoły były pw. św. Wojciecha. Stan taki trwał aż do lat sześćdziesiątych XX wieku, gdy to staremu kościołowi dodano drugie wezwanie, Matki Boskiej Śnieżnej, czczonej w Mikołowie jako Matka Boska Mikołowska.

Ciekawy mural.

Stary kościół.

Wnętrze.

Wychodzimy ze Starego Kościoła i ruszamy w stronę nowego, a dokładniej w stronę Bazyliki św. Wojciecha. Tutaj niestety ze względu na trwającą mszę świętą nie uda nam się wejść do środka, chociaż osobiście na chwile wchodzę do środka. Po wysłuchaniu historii tego miejsca ruszamy w dalszą drogą.

Bazylika mniejsza pod wezwaniem świętego Wojciecha to budowla wybudowana w stylu neoromańskim w latach 1843-1861, konsekrowana w dniu 25 września 1861 roku. We wnętrzu świątyni znajdują się m.in. obrazy Męki Pańskiej pędzla Jana Bochenka z 1868 roku oraz XIX-wieczne witraże z tzw. szkoły krakowskiej. Zabytkowe organy pochodzą z 1862 roku, zostały wykonane przez Johanna M.V. Hassa. Od 2008 bazylika mniejsza. W 2018 roku arcybiskup Wiktor Skworc ukoronował obraz Matki Boskiej Mikołowskiej.

Bazylika w Mikołowie.

Zwiedzamy Mikołów.

Kończymy na tą chwilę zwiedzanie Mikołowa, ruszamy przez rynek w stronę parkingu PTTK, gdzie czeka na nas już autobus. Wsiadamy i ruszamy do Kopalni Doświadczalnej Barbara gdzie organizatorzy przygotowali dla nas nie lada atrakcję, jaką będzie pokaz wybuchu pyłu węglowego.

Nim jednak udamy się na pokaz ruszamy na krótką prelekcję o zagrożeniach dla kopalń związanych z pyłem węglowym. Po krótkim wprowadzeniu udajemy się na taras widokowy w pobliże specjalnego tunelu gdzie zademonstrowany zostanie wybuch pyłu węglowego.

Kopalnia Doświadczalna „Barbara” znajdująca się w Mikołowie jest jedyną w Polsce kopalnią doświadczalną i jedyną w Europie placówką naukowo-badawczą, która posiada podziemny poligon doświadczalny. Kopalnia jest placówką naukowo-badawczą – zajmuje się bezpieczeństwem i zwalczaniem zagrożeń gazowych i pyłowych oraz atestacją urządzeń dopuszczanych do pracy w kopalniach.

Sam pokaz robi niesamowite wrażenie. W pewnym momencie uruchomione zostały syreny alarmowe, a także rozpoczęto odliczanie. Gdy dobiegło końca momentalnie doszło do wybuchu, a z tunelu wyrzucony został pył… zresztą sami zobaczcie na zdjęciach jak to wyglądało.

Przed Kopalnią Doświadczalną Barbara.

Dyrektor kopalni oprowadza nas po tym niezwykłym miejscu.

Wybuch pyłu węglowego.

Chwilę po wybuchu.

Razem z Marcinem.

Na tym kończymy naszą wizytę w Kopalni Doświadczalnej Barbara, wracamy do autobusu i ruszamy na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, a dokładniej do jednego z obiektów usytuowanych na wspomnianym szlaku.

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego to tematyczny, samochodowy szlak turystyczny o zasięgu regionalnym, obejmujący obiekty związane z dziedzictwem przemysłowym województwa śląskiego. Tworzą go 42 obiekty związanych m.in. z kolejnictwem, górnictwem, hutnictwem, energetyką, łącznością oraz przemysłem spożywczym.

Realizatorem projektu jest Referat Promocji Dziedzictwa Industrialnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przy pomocy Śląskiej Organizacji Turystycznej i merytorycznym wsparciu Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach.

Intencją pomysłodawców SZT było utworzenie markowego produktu turystycznego w oparciu o najważniejsze i najciekawsze pod względem walorów historycznych i architektonicznych obiekty poprzemysłowe w regionie.

Dziś Szlak Zabytków Techniki to najbardziej interesująca trasa turystyki industrialnej w kraju i jako jeden z głównych markowych produktów turystycznych województwa śląskiego stanowi unikalną propozycję sprzedaży charakteryzującą region na turystycznej mapie Polski i Europy.

Naszym celem będzie Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. Szybko docieramy na miejsce czynnej jeszcze elektrowni. Po wpisaniu na listę wchodzimy do środka i ruszamy do muzeum znajdującego się w jednym z budynków elektrowni. Tutaj oprowadzać nas będzie kolega Lucjan Smolorz.

W trakcie zwiedzania mieliśmy możliwość poznać ciekawostki związane z wytwarzaniem, przesyłaniem i zastosowaniem energii elektrycznej. Duże wrażenie na wszystkich zrobił pokaz wyładowania elektrycznego na manekinie.

Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych to placówka muzealna gromadząca urządzenia, dokumenty i zdjęcia związane z wytwarzaniem, przesyłem i zastosowaniem energii elektrycznej. Udostępnia zwiedzającym eksponaty obrazujące historię przemysłu energetycznego. Muzeum znajduje się w Łaziskach Górnych na terenie starej rozdzielni w Elektrowni Łaziska.

Zwiedzamy Muzeum Energetyki

Doświadczenia z prądem.

Doświadczenia z prądem.

W Muzeum Energetyki.

Zwiedzamy.

Najmniejsza żarówka.

Kończymy zwiedzanie tego niesamowitego miejsca. Wsiadamy do autobusu i wracamy do Mikołowa. Ruszamy na krótki spacer po Mikołowskim rynku. Znajduje się tutaj bardzo ciekawa fontanna oraz pomnik św. Wojciecha, a także kilka ciekawych zabytkowych kamienic. O ciekawostkach związanych z rynkiem opowiada nam Mariusz Dmetrecki. Teraz jednak czas na przerwę obiadową w jednej z restauracji na rynku w Mikołowie. Oczywiście na obiad nie mogło zabraknąć tradycyjnej rolady śląskiej z kluskami.

Mikołów rynek.

Zwiedzamy Mikołów.

Mikołów pomnik św. Wojciecha.

Ciekawa zabudowa rynkowa.

Mikołów rynek.

Po takim obiedzie ciężko się ruszyć, ale przed nami jeszcze kilka miejsc do odwiedzenia. Na początek ruszamy do bardzo ciekawego miejsca jakim jest „Pół żartem Pół serio – szklana galeria”. Jest to niezwykłe miejsce na mapie Mikołowa. Pomysłodawczynią galerii jest Patrycja Długajczyk, która przez ostatnich kilka lat zebrała prawie 3 tys. butelek po różnych alkoholach z całego świata. Jej celem jest utworzenie własnego muzeum i pobicie rekordu Guinessa. Trzeba przyznać że galeria robi wrażenie, jeszcze nigdy nie widzieliśmy tylu butelek w jednym miejscu. Trzymamy kciuki aby udało się pobić rekord.

Szklana galeria.

Szklana galeria.

Szklana galeria.

Opuszczamy galerię i rynek, wracamy na parking przy PTTK i ponownie wsiadamy do autobusu którym tym razem udamy się w stronę przyrodniczej ciekawostki Mikołowa jaką jest Śląski Ogród Botaniczny, nim tam dotrzemy zatrzymujemy się na nowo powstałym polu golfowym, gdzie właściciel opowiada nam o ciekawostkach związanych z powstaniem tego miejsca.

Pole golfowe.

Mikołów pole golfowe.

Teraz udajemy się na parking przy wapienniku w pobliżu ogrodu botanicznego. Tutaj czeka już na nas Burmistrz Mikołowa, który uroczyście wręczy wszystkim uczestnikom szkolenia okolicznościowe certyfikaty. Oczywiście w takiej sytuacji nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia. Następnie wysłuchujemy kilku ciekawostek na temat wapienników znajdujących się w Mikołowie i ruszamy na krótki spacer w stronę nieczynnego kamieniołomu skąd roztacza się ciekawa panorama.

Odbieramy certyfikaty.

Uczestnicy IV Mikołowskiego Doszkalania.

Piec wapienniczy.

Kamieniołom.

Kolejny nasz cel to spacer po tzw. Ogrodzie Czerwonym znajdującym się w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, tutaj w jednej z wiat przedstawiciela stowarzyszenia opowiada nam o ciekawostkach przyrodniczych a następnie udajemy się na krótki spacer po ogrodzie.

Śląski Ogród Botaniczny to największy w Polsce ogród botaniczny istniejący od 2003 roku jako Związek Stowarzyszeń. Misją Śląskiego Ogrodu Botanicznego jest działalność na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, poprzez uprawę na swoim terenie rzadkich i zagrożonych gatunków roślin oraz ich przenoszenie z warunków uprawy do właściwych im siedlisk, zachowanie cennych, a zanikających upraw polnych i łąkowych oraz starych odmian drzew owocowych. Nie bez znaczenia jest działalność polegająca na prowadzeniu edukacji przyrodniczej i ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

Wysłuchujemy ciekawostek o ogrodzie.

Ogród czerwony.

Ogród czerwony.

Śląski Ogród Botaniczny.

Opuszczamy ogród czerwony, wsiadamy do autobusu i ruszamy na dalsze zwiedzanie ogrodu, a naszym celem będzie teraz Sośnia Góra, gdzie również znajduje się ciekawy ogród a także wieża widokowa z licznymi budynkami stanowiącymi zagospodarowanie turystyczne.

Tutaj udajemy się na krótki spacer, a następnie wchodzimy na wieżę widokową skąd mamy idealną panoramę na zaprzeczenie tzw. czarnego śląska. W opinii wielu ludzi można usłyszeć, że Śląsk to tylko kopalnie, myślę, że poniższe zdjęcia temu zaprzeczą.

Z wieży widokowej schodzimy do jednego z pomieszczeń, gdzie kolega Mariusz przygotował krótki pokaz filmowy związany z historią wydobywania i obróbką wapienia w Mikołowie.

Ruszamy na Sośnią Górę.

To jest ten Czarny Śląsk

To jest ten Czarny Śląsk

Na wieży widokowej.

Sośnia Góra.

Tym akcentem można powiedzieć nasze szkolenie dobiega końca. Opuszczamy Sośnią Górę i ruszamy w stronę centrum Mikołowa. Tam na parkingu kończymy nasze Mikołowskie Doszkalanie. Trzeba przyznać, że jak na miasteczko położone w samym centrum Konurbacji Górnośląskiej jest tutaj wiele ciekawych miejsc związanych z przyrodą, a także liczne niesamowite zabytki i atrakcje takie jak Kopalnia Doświadczalna Barbara czy Muzeum Energetyki. Polecam odwiedzić to ciekawe miasteczko.

 

Adrian Kołodziej
O Adrian Kołodziej 221 artykułów
Nazywam się Adrian, od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie). Swoją górską przygodę rozpocząłem w 2007 roku, kiedy to pierwszy raz wybrałem się na wycieczkę górską w Tatry. Od tamtej pory góry to moja życiowa pasja, którą postanowiłem rozwinąć w 2013 roku tworząc blog: Świat Gór – Czyli blog o górach. Od 2015 roku natomiast moim górskim wyprawom towarzysz moja narzeczona Daria, dużo pomagając mi. Dlatego też stał się naszą wspólną stroną internetową. Zapraszam serdecznie do częstszego odwiedzania naszego bloga.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.