Morskie Oko (1395 m.n.p.m.)

Morskie Oko (1395 m.n.p.m.) to największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów. Zapraszam na relację.

Trasa:

Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Wielka Siklawa – Wielki Staw Polski – Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich – Świstówka – Morskie Oko – Wołosienica

Długość: 20 km.

Punkty GOT: 28 pkt.

Mapa:

Opis:

W dzisiejszej relacji zapraszam na opis wycieczki jaką odbyliśmy podczas urlopu z rodzicami i naszymi znajomymi w 2009 roku w Tatrach. Wtedy to będąc w Zakopanem udało nam się przejść ciekawy szlak do Morskiego Oka przez Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Początkowo zaplanowaliśmy sobie, ze wjedziemy kolejką na Kasprowy Wierch (1987 m.n.p.m.) i przejdziemy przez Świnicę (2301 m.n.p.m.) do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (1671 m.n.p.m.). Następnie przez Świstówkę (1706 m.n.p.m.) do schroniska nad Morskim Okiem (1410 m.n.p.m.). Po głębszej analizie planów decydujemy się jednak na wyjazd do Palenicy Białczańskiej. Jako cel obieramy sobie zdobycie Morskiego Oka przez Dolinę Pięciu Stawów Polskich.

Wczesnym rankiem w piątek (28.08.2009 r.) ruszamy z naszych kwater w Zakopanem razem z rodzicami i znajomymi (skład taki jak na wycieczce na Czerwone Wierchy – opisanej na blogu). O godzinie 9.00 meldujemy się na parkingu i ruszamy za znakami czerwonego szlaku turystycznego, asfaltem w kierunku Wodogrzmotów Mickiewicza. Pogoda dopisuje, słońce świeci, a na niebie brak chmur. Po 40 minutach marszu docieramy pod wspomniane wodospady.

Wodogrzmoty Mickiewicza to wodospady w Tatrach Wysokich utworzone z trzech większych i kilku mniejszych kaskad (od 3 do 10 m) na potoku Roztoka wypływającym z Pięciu Stawów Polskich, ok. 1 km od jego ujścia do Białki. Trzy większe noszą nazwy: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot. Powstały one w miejscu, w którym woda pokonuje próg skalny, jakim Dolina Roztoki schodzi do Doliny Białki.

Wodospady te nazwane zostały Wodogrzmotami z racji huku, jaki powoduje spadająca nimi woda, zwłaszcza po dużych opadach. Pierwotną nazwą ludową był Grzmot. Towarzystwo Tatrzańskie w 1891 roku nadało imię Adama Mickiewicza Wodogrzmotom oraz Dolinie Rybiego Potoku na pamiątkę sprowadzenia rok wcześniej prochów wieszcza na Wawel. Tablica upamiętniająca to wydarzenie została umieszczona na skale przy Niżnim Wodogrzmocie przez TT w 1891 r. Nazwa przyjęła się jedynie w odniesieniu do wodospadów, ale nie do doliny. Sam Mickiewicz nie był w żaden sposób związany z Tatrami ani z Podhalem, a nawet nigdy w tych rejonach nie był.

Obok wodospadów z drogą Balzera krzyżuje się zielony szlak ze schroniska Roztoka do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Stoi tu drewniany budynek, pełniący funkcję magazynu schroniska. Do lat 80. miejsce to było parkingiem i przystankiem autobusów kursujących do Morskiego Oka. Dziś tutaj robimy sobie krótką przerwę przed dalszą drogą do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Tatry Wysokie - piękne widoki.
Tatry Wysokie – piękne widoki.
Wodogrzmoty Mickiewicza
Wodogrzmoty Mickiewicza

Po przerwie ruszamy dalej, skręcając na zielony szlak w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich, przed nami dość krótkie ale strome podejście. Po krótkiej chwili robi się już w miarę płasko i tą drogą będziemy maszerować aż po wodospad Wielka Siklawa. Wędrujemy spokojnie, po drodze podziwiając płynący potok Roztoka oraz pojawiające się z lewej zbocza Opalonego, a z prawej strony zbocza Wołoszyna.

Potok Roztoka
Potok Roztoka
Zbocza Opalonego
Zbocza Opalonego
Widok w kierunku Orlej Perci
Widok w kierunku Orlej Perci
Buczynowa Siklawa
Buczynowa Siklawa

Około godziny 12:00 docieramy do miejsca w którym rozpoczyna się podejście pod największy w Polsce wodospad – Wielką Siklawę. Postanawiamy zrobić krótką przerwę, na kilka fotek i ruszamy dalej. Mijając rozejście szlaków idziemy dalej zielonym w kierunku wodospadu. Po około 20 minutach marszu znajdujemy się przy Wielkiej Siklawie.

Wielka Siklawa jest wodospadem położonym w Tatrach Wysokich na potoku Roztoka. Spada z progu ściany stawiarskiej oddzielającej doliny: Pięciu Stawów Polskich i Roztoki dwiema lub trzema strugami (w zależności od poziomu wody w Wielkim Stawie Polskim). Nachylenie ściany wynosi około 35°, wysokość progu około 64-70 metrów. Wodospad Siklawa jest największym wodospadem w Polsce. W miejscu tym także robimy sobie dłuższą przerwę na zrobienie fotek i podziwianie wodospadu. Robi na nas ogromne wrażenie, aż nie chce się ruszać dalej.

Wielka Siklawa
Wielka Siklawa

To jednak nie koniec naszej dzisiejszej wycieczki, bowiem przed nami jeszcze kilka atrakcji, a więc czas ruszać dalej. Przed nami dość strome podejście tuż obok wodospadu, który będziemy mieli przez chwilę po prawej stronie. Teraz wędrować będziemy w stronę Wielkiego Stawu Polskiego położonego już w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Na miejsce docieramy około godziny 13:00. Tutaj czas na kolejną przerwę na zrobienie pamiątkowych fotek i podziwianie jakże pięknych panoram widokowych.

Sama zaś Dolina Pięciu Stawów Polskich to wysokogórska, polodowcowa dolina o długości 4 km, szerokości 2 km i powierzchni 5,5 km², położona jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, na wysokości ok. 1625–1900 m n.p.m. Krajobraz doliny tworzą granitowe szczyty Tatr Wysokich, rozległe płaśnie, gruzowiska dużych głazów, piarżyska, migotliwe tafle jezior, murawy i połacie kosodrzewiny. Lodowiec wyżłobił w dolinie obszerne dno w kształcie sierpa z wierzchołkami skierowanymi na północny zachód (pod Świnicę) i północny wschód (pod Świstową Czubę).

W dolinie znajduje się kilka polodowcowych jezior o łącznej powierzchni 61 ha. Największe z nich to Wielki Staw Polski położony na wysokości 1665 m n.p.m. (31,14 ha, głębokość 79,3 m). Pozostałe jeziora to: Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski oraz Wole Oko. Ostatni staw jest jeziorem okresowym i najmniejszym.

Dawniej dolina była wypasana, wchodziła w skład Hali Pięć Stawów. Już Towarzystwo Tatrzańskie przed II wojną światową rozpoczęło wykup terenów tej hali od górali (wykupiło 24% udziału). W 1956 r. TPN ograniczył wypas, a w latach 1963–65 poprzez wykup lub wywłaszczenia cały obszar doliny stał się własnością TPN, który zlikwidował tutaj pasterstwo. Krowy pasły się do 1968 r.

Wielki Staw Polski (a w tle Szpiglasowa Przełęcz i Szpiglasowy Wierch)
Wielki Staw Polski (a w tle Szpiglasowa Przełęcz i Szpiglasowy Wierch)
Wielki Staw Polski
Wielki Staw Polski

Po przerwie ruszamy w dalszą drogę mijamy Przedni Staw Polski, po drodze podziwiamy wspaniałe panoramy widokowe. Po godzinie 13:00 meldujemy się w Schronisku PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Schronisko zbudowane zostało w latach 1947-1953, położone jest nad Przednim Stawem Polskim na wysokości 1671 m.n.p.m. i jest najwyżej położonym schroniskiem górskim w Polsce. Posiada 70 miejsc noclegowych i nosi imię Leopolda Świerza.

W schronisku robimy sobie 30 minutową przerwę. Czas na jakiś posiłek i uzupełnienie płynów. Podczas przerwy decydujemy, że nie będziemy wracać tą samą drogą i spróbujemy przejść przez Świstówkę do Morskiego Oka. Kończymy naszą przerwę wychodzimy z schroniska i ruszamy w dalszą drogę.

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polski
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polski

Przed nami wyłania się krótkie i nie dość strome podejście na Świstówkę. Zaczynamy podchodzić, a rzeczywistość dość szybko okazuje się jednak inna. Czeka na nas długie podejście, które szybko nas męczy, jednakże widoki wynagradzają nam cały wysiłek który wkładamy w drogę. Wędrując dalej podziwiamy wspaniałą panoramę widokową na Dolinę Pięciu Stawów Polskich.

Kozi Wierch (2291 m.n.p.m.)
Kozi Wierch (2291 m.n.p.m.)
W drodze na Świstówkę
W drodze na Świstówkę
Dolina Pięciu Stawów Polskich.
Dolina Pięciu Stawów Polskich.

Tuż po godzinie 14:00 meldujemy się na szczycie Świstowej Czuby (1763 m.n.p.m.), stąd ruszamy w dalszą drogę za znakami niebieskiego szlaku turystycznego w kierunku Wolarni nad Kępą (1706 m.n.p.m.). Z miejsca tego rozpościera się wspaniały widok na Rysy (2499 m.n.p.m.) oraz Mięguszowieckie Szczyty. Na polance robimy sobie krótką przerwę na podziwianie widoków i krótką sesję zdjęciową. Po przerwie rozpoczynamy zejście w kierunku Morskiego Oka, które również obfituje w ciekawe panoramy widokowe.

Opalony Wierch (2115 m.n.p.m.)
Opalony Wierch (2115 m.n.p.m.)
Wolarnia nad Kępą (1706 m.n.p.m.)
Wolarnia nad Kępą (1706 m.n.p.m.)
Rysy (2499 m.n.p.m.)
Rysy (2499 m.n.p.m.)
Mięguszowieckie Szczyty
Mięguszowieckie Szczyty
Morskie Oko i Rysy
Morskie Oko i Rysy

Tuż po godzinie 16:00 docieramy nad Morskie Oko. Jest to jezioro pochodzenia polodowcowego o charakterze karowo-morenowym położone na wysokości 1395 m.n.p.m. Wypełnia wydrążoną przez lodowce misę skalną (Kocioł Morskiego Oka), zamkniętą od północy ryglem, na którym leży wał moreny czołowej. Morskie Oko ma powierzchnię 34,93 ha, długość 862 m, szerokość 568 m, a w najgłębszym miejscu osiąga 50,8 m.

Nazwa „Morskie Oko” jest tłumaczeniem z języka niemieckiego. Wcześniejszą, używaną przez górali nazwą, jest Biały Staw. Odnotowana została ona w 1650 roku. Natomiast „morskimi okami” (Meeraugen) nazywali tatrzańskie jeziora niemieccy osadnicy ze Spiszu. Morskie Oko nazywano także Rybim Jeziorem lub Rybim Stawem, gdyż należy do nielicznych zarybionych w sposób naturalny jezior tatrzańskich.

Na morenie zamykającej jezioro od północy stoi schronisko PTTK. Położone na wysokości 1405 m n.p.m. należy do najstarszych i najpiękniejszych schronisk tatrzańskich. Nazwane zostało imieniem Stanisława Staszica, który w roku 1805 badał jezioro. Obok, przy końcu drogi, po lewej stronie znajduje się stare schronisko, które pierwotnie było wozownią (1890). Obydwa budynki zostały uznane za zabytkowe. Schronisko stanowi punkt wyjściowy do wycieczek na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem i Szpiglasową Przełęcz.

Na miejscu nie robimy dłuższej przerwy, zatrzymujemy się tutaj na chwilę aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia i przez chwilę podziwiać wspaniałe panoramy widokowe. Tuż po przerwie natomiast ruszamy w kierunku Włosienicy. Ze względu na duże zmęczenie oraz lekką kontuzję jednego z członków ekipy, postanawiamy zjechać bryczką do Palenicy Białczańskiej.

Morskie Oko u podnóża Mięguszowieckich Szczytów i Mnicha.
Morskie Oko u podnóża Mięguszowieckich Szczytów i Mnicha.
Mnich (2068 m.n.p.m.)
Mnich (2068 m.n.p.m.)
Mięguszowieckie Szczyty
Mięguszowieckie Szczyty
Rysy
Rysy

Tak o to kończymy naszą wycieczkę, którą myślę można zaliczyć do tych udanych. Polecam wszystkim przejście tej trasy, jest dość wymagająca. Na pewno nie powinny na nią wybierać się osoby bez kondycji. Na szlaku możemy podziwiać wspaniałe panoramy widokowe, no i oczywiście Morskie Oko oraz sama Dolina Pięciu Stawów Polskich robią ogromne wrażenie. Jednym słowem polecam.

O Adrian Kołodziej 237 artykułów
Cześć! Nazywam się Adrian i jestem przewodnikiem turystycznym. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z turystyką rozpocząłem w 2007 roku, kiedy to pierwszy raz wybrałem się na wycieczkę górską w Tatry. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać, dzięki czemu w 2013 roku powstał Świat Gór. Początkowo Świat Gór miał taktować o turystyce górskiej, a dziś jest to blog podróżniczy prezentujący moją turystyczną działalność.

2 Komentarze

  1. Cześć,
    zdjęcie, którego nie jesteś pewien przedstawia odcinek niebieskiego szlaku przez Świstówkę – szlak, którym się schodzi z zachodniego grzbietu opadającego z Opalonego Wierchu.

    Świetne warunki pogodowe, w sam raz na udaną wycieczkę!
    Pozdrawiam,
    Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.