Niebezpieczeństwa

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jakie niebezpieczeństwa mogą ich spotkać w górach, począwszy od wyładowań atmosferycznych, zabłądzenia, skręcenia nogi, ukąszenia żmii, odwodnienia itp. Postaram się opisać największe zagrożenia, czyhające w górach, a także jak powinniśmy się zachować.

Adrian

Mgła – często całkowicie ogranicza widoczność i znacznie utrudnia orientację w terenie. Podczas mgły tylko mapa i kompas (ewentualnie GPS) pomogą w odnalezieniu drogi. Znak szlaku w normalnej pogodzie widziany z daleka, we mgle nocą to już prawdziwy horror. Mgła rozprasza również fale akustyczne, przez co określenie kierunku z którego dochodzi wołanie o pomoc, może być zwodnicze. We mgle bardziej niż głos przydaje się GWIZDEK. Jeżeli pojawi się choć na chwilę jakieś przejaśnienie należy od razu ustalić położenie i kierunek marszu.

Mgła

Źródło: www.wikipedia.pl

Burze – towarzyszą im pogorszenie pogody i groźne dla życia wyładowania atmosferyczne. Co zrobić w takich sytuacjach świetnie jest pokazane w filmie Akademii Górskiej TOPR, który polecam do obejrzenia.

Wiatr – silny wiatr utrudnia poruszanie się , zwiększa utratę ciepła (wychłodzenia i odmrożenia ) obniża sprawność fizyczną i psychiczną, zimą zwiększa zagrożenie lawinowe, powoduje zawieje , zamiecie i tworzy zaspy na szlakach. Sprawdzając pogodę przed wyjściem na szlak, jeżeli widzimy że w górach wieje warto odpuścić wycieczkę, co może uratować nam zdrowie, a nawet i życie.

Temperatura powietrza – niska – utrata ciepła, wychłodzenia i odmrożenia, wysoka- przegrzanie organizmu. Dlatego też należy się odpowiednio ubierać, nie możemy mieć na sobie zbyt dużo ciuchów gdyż może to mieć katastrofalne skutki, najlepszym sposobem jest ubieranie warstwowo, dzięki czemu w razie przegrzania możemy którąś z warstw odzieży zdjąć.

Lawiny – lawiny śnieżne i kamienne występują w górach tam, gdzie stoki mają odpowiednie nachylenie. Kamienne schodzą rzadko, lecz śnieżne rok rocznie zbierają smutne żniwo. Po 30 minutach od zasypania udaje się odkopać tylko 1/3 żywych ludzi. Szanse na przeżycie maleją z każdą minutą. Dlatego przed każdym wyjściem zimą w góry należy sprawdzić STAN ZAGROŻENIA LAWINOWEGO (można to sprawdzić na stronach GOPR i TOPR) a także na każdą zimową wyprawę powinien zabrać ze sobą detektor lawinowy, sondę i łopatkę.

Lawina

Źródło: www.wikipedia.pl

Ekspozycja – w terenie eksponowanym istnieje bardzo duża możliwość obsunięcia się, bądź upadku z wysokości, osoby które nigdy nie chodziły w takim terenie, powinny, początkowo unikać wycieczek w takie tereny i wybierać się na inne trasy, gdzie ekspozycja jest mniejsza, aby nabrać doświadczenia.

Podłoże – w górach mamy do czynienia z różnymi trudnościami terenowymi, istnieje również możliwość doznania kontuzji bez odpowiedniego obuwia. Dlatego bardzo ważne w górach jest obuwie z wysoką cholewką i dobrą podeszwą, a także uważne chodzenie po szlakach, nie powinno się biegać w adidasach po śliskich kamieniach, gdyż może dojść do wypadku.

Oblodzenie – w przypadku maszerowania terenem oblodzonym istnieje możliwość obsunięcia się i upadku na stromym zboczu. Bardzo ważne jest, gdy wybieramy się zimą na wycieczki w góry, to aby zabrać ze sobą raki oraz czekan.

Niedźwiedzie – potężne, silne, ważące od 100 do prawie 400 kilogramów (choć zdarzają się również i cięższe), żyjące ok. 30 lat. Są wszystkożerne, zjadają zarówno miód, nasiona, owoce leśne, jak i ryby, ptaki, drobną zwierzynę. Co najważniejsze wbrew pozorom, ich masa nie przeszkadza im w poruszaniu się, gdyż przemieszczają się lekko i cicho, potrafią biec z prędkością nawet 60 km/h, świetnie pływają i wchodzą na drzewa. Co zrobić gdy spotkamy niedźwiedzia. Warto wiedzieć że niedźwiedzi skutecznie odstrasza hałas, dlatego podczas wypraw najlepiej po prostu głośno rozmawiać. Jeżeli do plecaka zabraliśmy jedzenie, warto je zabezpieczyć folią bądź zamknąć w szczelnym pojemniku. Pamiętajmy jednak że niedźwiedzie nie atakują ludzi, gdy dochodzi do ataku często jest to z winy turystów, którzy nierozważnie pozostawiają w górach resztki jedzenia, przez co niedźwiedzie przyzwyczajają się do ludzkiego jedzenia i wtedy go szukają. Jeżeli już dojdzie do spotkania z niedźwiedziem: nie wolno panikować, pod żadnym pozorem dokarmiać (gdyż na ogół chce więcej jedzenia niż posiadamy) i nie zbliżać się do drapieżnika. Należy wolno (bez gwałtownych ruchów), cicho odejść (ponieważ w większości przypadków niedźwiedzie nie są agresywne). Jeżeli wycofanie jest niemożliwe, należy: unikać kontaktu wzrokowego ze zwierzęciem, nie robić żadnych gwałtownych ruchów; nie wolno uciekać (gdyż niedźwiedź potraktuje nas wtedy jako zdobycz i z łatwością dogoni i złapie). Jeżeli niedźwiedź zaatakuje należy rzucić plecak (w nadziei że nim się zajmie, a my będziemy mogli spokojnie się ulotnić). Jeśli przypatruje się przez dłuższą chwilę, należy położyć się na ziemi, podkurczyć nogi, osłonić rękami szyję i twarz – najprawdopodobniej odejdzie, ewentualnie trochę podrapie. Warto jednak podkreślić, że niedźwiedzie bardzo rzadko atakują ludzi. W większości wypadków to właśnie turyści są sami sobie winni – śmiecą, rzucają jedzenie owym potężnym drapieżnikom.

Niedźwiedź

Źródło: www.wikipedia.pl

Pamiętajmy jednak że większość wypadków spowodowanych jest BŁĘDEM CZŁOWIEKA! Należy pamiętać, że góry mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi o każdej porze roku. Decyzję o wyjściu w góry każdy turysta podejmuje samodzielnie, dlatego warto odpowiednio się przygotować i sprawdzić jakie w górach panują warunki.