Otwarcie sezonu turystycznego w Nysie

W ubiegłą niedzielę na Bastionie św. Jadwigi odbyło się uroczyste otwarcie sezonu turystycznego w Nysie, które to Świat Gór objął patronatem.

Otwarcie sezonu turystycznego na Bastionie św. Jadwigi, miało być pierwszą tego typu imprezą w Nysie. Plany były ambitnie, a organizacji tego przedsięwzięcia podjęli się Gmina Nysa, Nyski Dom Kultury, Informacja Turystyczna w Nysie oraz Miejskie Koło PTTK Tryton w Nysie. Jako, że razem z Darią jesteśmy obecnie aktywnymi członkami koła Tryton, także i my jako Świat Gór włączyliśmy się w to wydarzenie obejmując je patronatem medialnym.

Na profilu fb Świat Gór już jakiś czas temu pojawił się plakat promujący to wydarzenie, a dziś na stronie czas na relację z imprezy. Otwarcie sezonu turystycznego w planach zostało podzielone na takie jakby dwie części: pierwsza oczywiście turystyczna, a druga to już bardziej artystyczno-plenerowa. Ta pierwsza składać się miała z wycieczki „Śladami nyskich wież”, seminarium turystycznego oraz nie lada atrakcji jaką zapewnili organizatorzy czyli bezpłatne zwiedzanie wszystkich nyskich wież (m.in. Wieży Ziębickiej otwartej bodajże po 10 latach). Druga część miała już się odbyć bezpośrednio na bastionie, a w planach organizatorzy mieli m.in. pokazy tańca orientalnego, śpiewanki z harcerzami, pokaz bractwa rycerskiego, musztra żołnierzy Legii Polsko-Włoskiej czy koncertu Dawida Brzozowskiego, w planie był także konkurs wiedzy o Nysie. Tak więc impreza według planów zapowiadała się bardzo ciekawie.

Pierwsza część, turystyczna, rozpoczęła się o godzinie 12:00 na Bastionie św. Jadwigi od wycieczki „Śladami nyskich wież”, którą poprowadzić mieli przewodnicy oraz członkowie PTTK Tryton – Anatol Bukała oraz Jarosław Srębacz. Oczywiście razem z Darią, pojawiliśmy się na miejscu odpowiednio wcześnie, z myślą o tym żeby wziąć w niej udział. Tak właśnie razem z całą grupą lekko po godzinie 12:00 wyruszyliśmy z bastionu w kierunku Wieży Bramy Wrocławskiej w Nysie, gdzie docierając po chwili poznaliśmy jej historię. Naszym następnym celem był nyski rynek, gdzie przewodnicy opowiedzieli nam o znajdujących się tam dwóch wieżach, a mianowicie o Dzwonnicy oraz o Wieży Ratuszowej. Spacer trwał tylko godzinę i zakończył się pod Wieżą Ziębicką znajdującą się tuż przy rynku, gdzie także mieliśmy okazję poznać kilka ciekawostek o tej budowli.

Jarosław Srębacz i Anatol Bukała

Wycieczka śladami nyskich wież.

Wycieczka śladami nyskich wież.

Wycieczka na rynku.

Po dotarciu na Bastion św. Jadwigi razem z częścią grupy oraz innymi zainteresowanymi, wzięliśmy udział w kolejnym punkcie programu, jakim było seminarium turystyczne. Spotkanie to odbyło się w sali konferencyjnej Informacji Turystycznej, gdzie przybyłych gości przywitał – Anatol Bukała. Po jego, krótkim wprowadzeniu głos zabrał pierwszy z prelegentów, prezes Miejskiego Koła PTTK Tryton – Marcin Nowak, który w krótkiej prezentacji omówił dotychczasową działalność koła oraz przedstawił plany na najbliższą przyszłość. Z ciekawostek omówił także koncepcję stworzenia szlaku miejskiego w Nysie. Kolejnym z prelegentów był Dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie – Edward Hałajko, który w swojej prezentacji przedstawił ciekawostkę związaną z rzeźbami znajdującymi się na jednym z nyskich kościołów. Jak się okazało z przeprowadzonych przez muzeum badań wynika, iż znajdujące się na kościele rzeźby są wykonane z drewna i liczą one kilkaset lat – co stanowi ogromną ciekawostkę, gdyż wszystkie rzeźby znajdujące się w Nysie, a nawet i na Opolszczyźnie wykonywane były z kamienia, a tutaj do czynienia mamy z drewnem. Kolejnym z prelegentów podczas seminarium był archeolog, pracownik Muzeum Powiatowego w Nysie – Mariusz Krawczyk, który w swej prezentacji przedstawił informacje odnośnie prac archeologicznych na nyskim rynku. Ostatnim z prelegentów, był sekretarz Miejskiego Koła PTTK Tryton oraz pracownik Informacji Turystycznej – Jarosław Srębacz, który zaś w swym przemówieniu przedstawił informacje związane z nowościami turystycznymi w okolicy.

Seminarium turystyczne.

Pani Krystyna Dubiel wręcza kwiaty prelegentom z nyskiego muzeum.

O godzinie 14:00 zakończyła się część turystyczna, po której wszyscy przenieśli się już na plac św. Jadwigi, gdzie rozpocząć się miała część plenerowa. Od godziny 14:00 zostały także udostępnione bezpłatnie do zwiedzania wszystkie nyskie wieże, co stanowiło ogromną atrakcję (np. Wieża Ziębicka została otwarta do zwiedzania po 10 latach), punkt ten bardzo zainteresował mieszkańców gdyż według wyliczeń przewodników znajdujących się na wieżach, średnio na każdą z wież weszło ponad 200 osób. Co jest świetnym wynikiem i daje obraz, że mieszkańcy zainteresowani są tego typu wydarzeniami. My z Darią oczywiście też wybraliśmy się na jedną z wież, a mianowicie na Więżę Ziębicką, gdzie mogliśmy podziwiać wspaniałą panoramę widokową miasta oraz dowiedzieć się kilka ciekawostek od przewodnika, a zarazem skarbnika Miejskiego Koła PTTK Tryton – Marka Więckiewicza.

Na Wieży Ziębickiej razem z Markiem Więckiewiczem.

Widok z Wieży Ziębickiej.

A na dzwonnicy prezes Marcin Nowak oprowadza turystów.

W międzyczasie gdy mieszkańcy mieli możliwość zwiedzania wież, na placu św. Jadwigi odbywała się druga część otwarcia sezonu, gdzie organizatorzy zagwarantowali naprawdę sporą ilość atrakcji. Na miejscu zgromadzili się wystawcy promujący wyjątkowe miejsca i obiekty w regionie, a także MiniLandia czyli coś dla dzieci. Na scenie zaś na początku miejsce zajął, po przywitaniu przez prowadzącą imprezę – Magdalenę Zioło; przedstawiciel Księstwa Nyskiego, który miał komentować rozpoczynający się właśnie przed sceną pokaz walki średniowiecznej. Rycerze w zbrojach wybrali sobie z publiczności swoje damy o które mieli stoczyć pojedynek.

Prowadząca wydarzenie Magdalena Zioło.

Pokaz walk średniowiecznych.

Pokaz walk średniowiecznych.

Po stoczonych pojedynkach przez rycerzy, na scenie głos zabrali wiceburmistrz Nysy – Piotr Bobak oraz Dyrektor Nyskiego Domu Kultury – Marta Klubowicz, którzy oficjalnie otworzyli wydarzenie, jednocześnie witając wszystkich przybyłych gości. Kolejnym punktem programu był koncert nyskich harcerzy, którzy na scenie zaprezentowali się wykonując różnego rodzaju piosenki harcerskie czy też te turystyczne słyszane często na szlakach. Po koncercie harcerzy, odbyć miał się pokaz tańca orientalnego w wykonaniu grupy Nashita Bellydance AZS Tanero Nysa (gdzie zajęcia prowadzi moja mama). Pokaz zgromadził przed sceną sporą ilość ludzi, którzy z zaciekawieniem obserwowali pokazy tańca Pań w różnego rodzaju strojach.

Uroczyste otwarcie.

Radek Dunaj z nyskimi harcerzami.

Radek Dunaj z nyskimi harcerzami.

Nashita Bellydance.

Nashita Bellydance.

W przerwie między pokazami tańca na placu św. Jadwigi odbył się także pokaz musztry w wykonaniu żołnierzy Legii Polsko-Włoskiej. Nie lada atrakcją był także zorganizowany przez członkinię PTTK Tryton – Krystynę Dubiel, gdzie organizatorzy zapewnili ciekawe nagrody. Konkurs polegał na udzieleniu odpowiedzi na pytania o Nysie.

Pokaz musztry.

Konkurs wiedzy o Nysie.

Organizatorzy naprawdę przygotowali sporo atrakcji na to wydarzenie, my osobiście bardzo się cieszymy, że mieliśmy okazję wziąć w nim udział. W dalszej części imprezy odbyły się pokaz tańca w wykonaniu zespołu pieśni i tańca Nysa, odbyła się także wystawa fotografii z podróży po Australii – Krzysztofa Pawlika, a ostatnim punktem programu był koncert Dawida Brzozowskiego, który brał udział w programie Bitwa na Głosy w TVP. Ponadto z licznych atrakcji można wymienić przejażdżkę z przewodnikiem Nyskim Expresem czy możliwość wykonania zdjęć z Minionkami – z czego Daria skorzystała, było także stoisko promocyjne nowo otwieranej szkoły policealnej Vademecum przy Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej w Nysie – gorąco polecamy.

Stanowisko szkoły Vademecum.

Daria z Minionkami.

Pokaz tańca.

Wystawa fotografii.

Wystawa fotografii.

Dawid Brzozowski.

Sama impreza zakończyła się o godzinie 19:00, po koncercie mieliśmy jeszcze okazję poznać i zrobić sobie wspólne zdjęcie z Dawidem Brzozowskim. Podsumowując całą imprezę można zaliczyć do udanych, bardzo dużo atrakcji, świetna organizacja. Już nie możemy doczekać się przyszłorocznej imprezy, a według słów organizatorów jest chęć aby na stałe zagościła ona w kalendarzu wydarzeń Gminy Nysa.

Daria z Jarkiem Srębaczem.

Wspólne zdjęcie po koncercie.

Na koniec trochę informacji z Świat Gór. W tym tygodniu wpis z otwarcia sezonu, a już w przyszłym znowu będę musiał dokonać małej zmiany i zamieścić relację z sobotniej wycieczki PTTK w Góry Sowie i Kamienne. Tak więc zachęcam do odwiedzania bloga oraz naszego profilu na Facebooku i Instagramie. A za dwa tygodnie wrócimy do naszych z Darią wycieczek.

Adrian Kołodziej
O Adrian Kołodziej 221 artykułów
Nazywam się Adrian, od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie). Swoją górską przygodę rozpocząłem w 2007 roku, kiedy to pierwszy raz wybrałem się na wycieczkę górską w Tatry. Od tamtej pory góry to moja życiowa pasja, którą postanowiłem rozwinąć w 2013 roku tworząc blog: Świat Gór – Czyli blog o górach. Od 2015 roku natomiast moim górskim wyprawom towarzysz moja narzeczona Daria, dużo pomagając mi. Dlatego też stał się naszą wspólną stroną internetową. Zapraszam serdecznie do częstszego odwiedzania naszego bloga.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.