Przewodnik Terenowy po Województwie Opolskim

Przewodnik Terenowy po Województwie Opolskim kurs rozpoczął się w ubiegłą sobotę w WSTH w Nysie. Zapraszamy do lektury z tego wydarzenia.

Z życia Świat Gór:

Jak informowaliśmy w ostatniej relacji w odrębnym cyklu pojawiać się będą relacje z rozpoczętego w ubiegły weekend kursu na Przewodnika Terenowego po Województwie Opolskim w Nysie. To wielkie wydarzenie bowiem ostatni tego typu kurs miał miejsce w 2011 roku.

Kurs rozpoczął się 25 listopada, a potrwa prawie do końca lipca 2018 roku. Relacje z zajęć teoretycznych oraz z wycieczek będą pojawiały się na naszym blogu w zakładce „Uprawnienia Przewodnickie„, bowiem będziemy chcieli przedstawić, jak wygląda tego typu kurs od środka i życie na nim. Niektóre relacje będą krótkie, niektóre dłuższe. Mamy nadzieję, że będą się podobały.

Tymczasem zachęcamy do czytania naszych relacji, komentowania ich, a także udostępniania. Niech Wasi znajomi również dowiedzą się o naszym blogu Świat Gór. Zapraszamy także na nasz profil na Facebooku oraz na Instagramie.

Relacja:

Sobota – 25 listopada – wielki dzień.

Nad ranem tego dnia do Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Nysie zjechali się kandydaci na przyszłych przewodników, bowiem właśnie wtedy rozpoczął się Kurs na Przewodnika Terenowego po Województwie Opolskim. Starania o organizację tego kursu trwały bardzo długo. Ja zgłosiłem chęć uczestnictwa w ubiegłym roku i dopiero teraz zebrała się grupa chętnych, dzięki czemu kurs mógł ruszyć.

Organizatorami kursu są Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna pk. Nysa, Oddział PTTK Tryton w Nysie oraz Klub Pilotów i Przewodników Ziemi Opolskiej. Już ze wstępnych informacji wiedziałem, że kurs potrwa bardzo długo i będzie bardzo intensywny. Przed nami ponad pół roku czasu, aby zdobyć wiedzę o Województwie Opolskim, aby móc zdać egzamin i zostać przewodnikiem terenowym.

Obecnie zawód przewodnika terenowego jest uwolniony, ale jak powszechnie wiadomo nikt nie weźmie na przewodnika osobę bez uprawnień. Więc rolę organizatorów kursów przejęły uczelnie i PTTK, który to organizuje egzaminy na wszystkich kursach, bowiem jako jedyny ma do tego uprawnienia.

Wracając jednak do szkolenia. O godzinie 9:00 w Sali na uczelni przy ul. Poznańskiej w Nysie zgromadziła się 15 osobowa grupa, a uroczystego otwarcia kursu dokonali dr Bożena Węcka (Dyrektor pk. Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistyczne Nysa), Wojciech Kwiecień (Prezes Klubu Pilotów i Przewodników Ziemi Opolskiej) oraz Marcin Nowak (Prezes Oddziału PTTK Tryton w Nysie).

Na początek zgromadzonych zapoznano z kwestiami organizacyjnymi kursu. Zostaliśmy poinformowani o tym, iż kurs potrwa prawie do końca lipca, dostaliśmy terminarze i plany zajęć. Ponadto dowiedzieliśmy się to co wiedzieliśmy przed, że kurs zakończy się egzaminem. Z analizy planów wiem, że zajęcia poprowadzi znakomita kadra przewodnicka, wśród których znajdują się: dr Paweł Szymkowicz, Marcin Nowak, Marcin Husak, Anatol Bukała, Jarosław Srębacz, Zbigniew Błauciak, Jerzy Kiełb, Marek Więckiewicz czy Wojciech Kwiecień.

Przewodnik Terenowy po Województwie Opolskim

Kandydaci na przewodników.

Świat Gór na kursie.

Dr Bożena Węcka oraz Wojciech Kwiecień.

Następnie pierwsze zajęcia z zakresu geografii turystycznej Polski poprowadził Marcin Nowak. Podczas zajęć Marcin przedstawił wiele ciekawostek dotyczących obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z których jak się okazuje znaczna ilość położona na terytorium naszego kraju ma związek z Nysą. Już na samym początku nie nadążaliśmy z notowaniem tylu ciekawostek. Także potwierdza się to, że szkolenie będzie bardzo intensywne.

Tomek, Ewelina i Kasia z PTTK Tryton.

Marcin Nowak.

Kolejne zajęcia dla uczestników szkolenia tym razem z zakresu ochrony przyrody i środowiska w Polsce poprowadził, ornitolog i miłośnik przyrody Zbigniew Błauciak, który przedstawił zgromadzonym przyrodę Województwa Opolskiego. W swojej prezentacji poruszył kwestie dotyczące rzek i jezior występujących na terenie Województwa Opolskiego, a ponadto przekazał nam informacje rzeźbie terenu i wielu innych ciekawostkach przyrodniczych.

Zbigniew Błauciak.

Zbigniew Błauciak.

Na koniec odbyły się zajęcia z zakresu bezpieczeństwa, które poprowadził znany działacz na rzecz pierwszej pomocy Jerzy Kiełb. Przygotował on dla zgromadzonych zajęcia teoretyczne z zakresu pierwszej pomocy podczas których dowiedzieliśmy się jak udzielać pomocy przy różnego rodzaju zagrożeniach.

Ponadto przy pomocy uczennic z nyskiego mechanika przeprowadził zajęcia praktyczne z pierwszej pomocy. Jak zawsze zajęcia poprowadzone były one w bardzo ciekawy sposób, bowiem Jerzy Kiełb jest znanym pasjonatem pierwszej pomocy. Podczas ćwiczeń praktycznych przeprowadzone zostały symulacje wypadku drogowego oraz zawału serca u osoby, a wybrane osoby musiały zareagować na daną sytuację.

Jerzy Kiełb.

Ratowniczka z Mechanika.

Pierwsza z symulacji.

Ratowniczki z Mechanika.

Symulacja wypadku samochodowego.

Symulacja wypadku samochodowego.

Symulacja wypadku samochodowego.

Ćwiczenia z resuscytacji.

Nasza grupa szkoleniowa.

Pierwsze zajęcia za nami, były bardzo ciekawe. Wiele ciekawostek poznaliśmy na geografii turystycznej Polski. Świetne zajęcia poprowadził Jerzy Kiełb, polecam gorąco wszystkie szkolenia czy wykłady prowadzone przez niego. Nikt nie będzie się nudził. A ja wiem jedno przede mną bardzo ciekawy i zarazem ciężki okres. Kilka miesięcy mam na poznanie historii Województwa Opolskiego. Ale czego nie robi się aby, zrealizować marzenie o zostaniu przewodnikiem.

Adrian Kołodziej
About Adrian Kołodziej 193 Articles
Nazywam się Adrian, od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie). Swoją górską przygodę rozpocząłem w 2007 roku, kiedy to pierwszy raz wybrałem się na wycieczkę górską w Tatry. Od tamtej pory góry to moja życiowa pasja, którą postanowiłem rozwinąć w 2013 roku tworząc blog: Świat Gór – Czyli blog o górach. Od 2015 roku natomiast moim górskim wyprawom towarzysz moja narzeczona Daria, dużo pomagając mi. Dlatego też stał się naszą wspólną stroną internetową. Zapraszam serdecznie do częstszego odwiedzania naszego bloga.

Be the first to comment

Zostaw odpowiedz

Podaj swoj email.


*