Przewodnik Turystyczny

Przewodnickie uprawnienia:

Od jakiegoś czasu realizuję swoje marzenia związane z przewodnictwem. W 2016 roku miałem możliwość wzięcia udziału w kursie na Przewodnika PTTK po Nysie, zorganizowany przez Miejskie Koło PTTK Tryton w Nysie.

2017 rok to kontynuacja szkoleń, w październiku tego roku Oddział PTTK Głuchołazy zorganizował kurs doszkalający na „Przewodnika PTTK po Głuchołazach”, Natomiast od 25 listopada w Nysie trwa kurs na „Przewodnika Terenowego po Województwie Opolskim”.

W dziale tym przedstawię krótkie informacje na temat wszystkich odbytych przeze mnie szkoleń oraz informacje
o pozyskanych uprawnieniach.

Adrian

Przewodnik Terenowy po Województwie Opolskim:

Opis:

Blacha przewodnickaForma opisu tego szkolenia będzie nieco inna od pozostałych poniżej bowiem kurs na Przewodnika Terenowego po Województwie Opolskim rozpoczął się 25 listopada 2017 r., a potrwa do lipca 2018 roku. Tak więc wiele miesięcy ciężkiej pracy przed uczestnikami tego szkolenia, a na koniec oczywiście egzamin po którym każdy kto zda uzyska uprawnienia przewodnika terenowego. Ciężko więc pisać opis w formie relacji bowiem wszystko przed nami, a relacje z samego kursu pojawiać się będą na bieżąco poniżej.

Kursy terenowe czy także i górskie mają to do siebie, że trwają bardzo długo, są bardzo intensywne, ale także i podczas ich trwania dzieje się wiele ciekawych rzeczy. Uczestnicy podczas szkoleń poznają się i integrują ze sobą, a także razem walczą o zdobycie uprawnienia. Dlatego też poniżej systematycznie będą pojawiały się relacje z całego szkolenia w których będziemy przedstawiali życie na kursie.

Przewodnickie uprawnienia.

Relacje:

  1. Rozpoczęcie kursu, pierwsze zajęcia – relacja
  2. Drugie zajęcia – relacja
  3. Trzecie i czwarte zajęcia – relacja
  4. Piąte, szóste, siódme zajęcia – relacja
  5. Ósme zajęcia oraz I WYCIECZKA (Brzeg – Małujowice – Grodków) – relacja
  6. Dziewiąte, dziesiąte, jedenaste i dwunaste zajęcia – relacja
  7. II WYCIECZKA (Paczków – Otmuchów – Nysa) – relacja
  8. III WYCIECZKA (Jezioro Turawskie – Ozimek – Bierdzany – Kluczbork – Biskupice – Byczyna – Praszka – Olesno – Jemielnica) – relacja

Zdobyte uprawnienie: kurs zakończy się w lipcu 2018 roku.

Przewodnik Miejski PTTK po Nysie:

Opis:

Przewodnik Turystyczny Nysy _31x40mmKurs Przewodnika PTTK po Nysie, którego organizatorem było Miejskie Koło PTTK w Nysie, odbył podczas jednego z październikowych weekendów 2016 roku. Dokładnie w sobotę (29.10) do siedziby Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej w Nysie zjechały się tłumy przewodników z Województwa Opolskiego, Śląskiego i Dolnośląskiego, aby wziąć udział w tym wydarzeniu.

Sam kurs miał mieć formę kursu doszkalającego dla przewodników terenowych i miejskich z Województwa Opolskiego i Dolnośląskiego oraz dla przewodników górskich Sudeckich na „Przewodnika PTTK po Nysie”. W szkoleniu tym mogła także wziąć udział grupa osób nieposiadająca uprawnień, która po zakończeniu miała przystąpić do egzaminu aby uzyskać pierwsze uprawnienie.

Plan kursu był bardzo ambitny i atrakcyjny. Szkolenie rozpoczęło się o godzinie 8:30 od zapisów, natomiast już o godzinie 9:00 uroczystego otwarcia kursu dokonał kierownik kursu – Marcin Nowak. Pierwszy dzień szkolenia zakładał część teoretyczną, wykłady mieli poprowadzić znani przewodnicy i regionaliści dr Paweł Szymkowicz oraz Anatol Bukała.

Część wykładowa zakończyła się o godzinie 17.30. Natomiast tuż po wykładach dla wszystkich chętnych uczestników przewidziano imprezę integracyjną na Forcie II. Natomiast drugi dzień kursu to już wycieczka, podczas której całą grupą mieliśmy zwiedzić oraz poznać miasto i jego najważniejsze zabytki.

Tydzień po kursie dla grupy osób która miała przystąpić do egzaminu zorganizowano drugą część zajęć teoretycznych, podczas których odbyły się zajęcia z zakresu historii architektury, metodyki przewodnickiej czy przyrody w Gminie Nysa.

Miesiąc później natomiast odbył się egzamin, do którego przystąpiło 6 osób, a uzyskały wynik pozytywny dwie osoby. Niestety mi zabrakło 2 punktów na teście aby przejść do drugiej części, pozostało mi oczekiwać na wyznaczenie drugiego terminu, który po ostatecznie po wielu zmianach i innych zdarzeniach wyznaczono na lipiec 2018 roku.

Kurs Przewodnika Miejskiego PTTK po Nysie

Kurs Przewodnika Miejskiego PTTK po Nysie.

Relacja: relacja z kursu kliknij tutaj.

Zdobyte uprawnienie: II termin egzaminu wyznaczony na lipiec 2018 roku.

Przewodnik PTTK po Głuchołazach:

Opis:

Odznaka GłuchołazyPrzez dwa dni (28-29) weekendu październikowego w 2017 roku wszyscy zainteresowani przewodnicy i przodownicy mieli możliwość uczestniczenia w kursie doszkalającym na Przewodnika PTTK po Głuchołazach. Organizatorami kursu byli Burmistrz Głuchołaz oraz Oddział PTTK w Głuchołazach.

Kurs miał formę tylko i wyłącznie doszkalania, nie było tutaj możliwości zdobycia uprawnienia, a dzięki temu, że posiadam uprawnienia Przodownika Turystyki Górskiej mogłem wziąć udział w tym kursie.

Wszystko rozpoczęło się w sobotę w Instytucie Dydaktyczno-Naukowym im. Vincenza Priessnitza w Głuchołazach (dawny Ośrodek Skowronek), od zapisów, a następnie zajęć teoretycznych, które poprowadzić mieli znani przewodnicy, historycy i regionaliści – Anatol Bukała, dr Paweł szymkowicz. dr hab. Mariusz Migała oraz Jerzy Chmiel.

Wieczorem natomiast po zakończeniu zajęć przewidziano dla uczestników uroczystą kolację z imprezą integracyjną. Drugi dzień to tradycyjnie wycieczka, która przewidywała wskazanie i omówienie najciekawszych miejsc w Głuchołazach. Tego zadania podjęli się Paweł Szymkowicz oraz Jerzy Chmiel.

Szkolenie zakończyło się uroczystym obiadem w Hotelu Sudety, po którym Burmistrz Głuchołaz wspólnie z Prezesem Zarządu Głuchołaskiego Koła PTTK Jerzym Chmielem wręczył 75 Certyfikatów wraz z Odznaką Przewodnika PTTK po Głuchołaz.

Kurs Przewodnika PTTK po Głuchołazach.

Kurs Przewodnika PTTK po Głuchołazach.

Relacja: tutaj.

Zdobyte uprawnienie: kurs ten był formą doszkalania, bez możliwości zdobycia uprawnienia.