Rowerowy Rajd Kopernikowski

Rowerowy Rajd Kopernikowski

Rowerowy Rajd Kopernikowski to reaktywowany w 2017 roku rajd, którego celem jest popularyzacja turystyki rowerowej. Zapraszamy do lektury.

Z życia Świat Gór:

W dzisiejszej relacji ponownie wrócimy do 2018 roku – jeszcze zostało nam kilka wpisów do nadrobienia z ubiegłego roku. Dziś zapraszamy na relację z Rajdu Kopernikowskiego, podczas którego Adrian prowadził jedną z pieszych tras. Szczegóły poniżej.

Za nami długi urlop, który spędziliśmy dość aktywnie bowiem w Karkonoszach. Udało się zdobyć ponownie Śnieżkę oraz Chojnik, a także odwiedziliśmy kilka innych ciekawych miejsc w tym w drodze powrotnej udaliśmy się na Szczeliniec Wielki – był to przedostatni szczyt Adriana do Korony Sudetów, został już tylko do zdobycia Smrk w Górach Złotych!

Przed nami teraz trochę luźniejszego czasu, a wkrótce sierpień i kolejne imprezy z PTTK, a także miejmy nadzieję zakończenie przygody z Koroną Sudetów. Tymczasem zapraszamy do czytania naszych relacji, komentowania ich, a także udostępniania. Niech Wasi znajomi również dowiedzą się o naszym blogu Świat Gór. Zapraszamy także na nasz profil na Facebooku oraz na Instagramie.

Relacja:

Reaktywowany w 2017 roku Rajd Kopernikowski cieszył się ogromną popularnością stąd też podjęta została decyzja o organizacji kolejnej edycji tej imprezy. Jak poprzednio organizatorem głównym wydarzenia był Urząd Miejski w Nysie przy współpracy Oddziału PTTK Tryton w Nysie, a całą imprezę zaplanowano na sobotę (13.10).

Na tegoroczny start rajdu wyznaczono miejscowość Skorochów, w planie wyznaczono cztery trasy z czego dwie rowerowe oraz dwie piesze. Tak się składa, że najkrótsza trasa piesza przypadła do poprowadzenia mi razem ze Zbyszkiem. Całą trasę warto dodać zabezpieczać też będą strażacy z OSP Regulice, którzy przybywają również na start rajdu.

Na początek jednak startuje najdłuższa trasa rowerowa, którą poprowadzić na kol. Anatol Bukała. Trasa ta tak jak w roku ubiegłym wiodła będzie wokół jeziora. Punktualnie o godzinie 9:30 turyści kolarze ruszają na trasę, na początek udają się do Głębinowa, gdzie zwiedzać będą Kościół pw. św. Urbana, a następnie przez Wójcice kierują się w stronę Kałkowa i dalej do Kopernik!

Rowerowy Rajd Kopernikowski - start pierwszej trasy rowerowej.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – start pierwszej trasy rowerowej.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - start pierwszej trasy rowerowej.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – start pierwszej trasy rowerowej.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - start pierwszej trasy rowerowej.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – start pierwszej trasy rowerowej.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - strażacy z OSP Regulice.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – strażacy z OSP Regulice.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - trasa rowerowa startuje.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – trasa rowerowa startuje.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - trasa rowerowa w Głębinowie.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – trasa rowerowa w Głębinowie.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - trasa rowerowa w Głębinowie.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – trasa rowerowa w Głębinowie.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - trasa rowerowa w Wójcicach.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – trasa rowerowa w Wójcicach.

Tuż po tej grupie o godzinie 10:00 rusza pierwsza trasa piesza, a na nią ruszamy razem ze Zbyszkiem, a z nami mama z trójką dzieci z Głuchołaz. Spacerkiem ruszamy wałem jeziora nyskiego w stronę Białej Nyskiej, po drodze opowiadamy sobie liczne ciekawostki przyrodnicze, a także oglądamy zabytki Nysy na czele z Klasztorem Werbistów.

Idąc dalej po pewnym czasie zauważamy w oddali kolejną grupę, która goni za nami. To Kasia Kłakowicz i Jarek Srębacz, którzy prowadzić mają dłuższą pieszą trasę. Wystartowali 30 minut po nas i depczą nam po piętach, ale my cały czas spokojnie idziemy przed siebie. W końcu docieramy do końca wału, gdzie skręcamy w prawo i idziemy kawałek asfaltem, by za mostem ponownie wkroczyć na ścieżkę, która doprowadzić ma nas do Siestrzechowic.

Rowerowy Rajd Kopernikowski - wystartowała nasza piesza trasa widok w stronę Głębinowa.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – wystartowała nasza piesza trasa widok w stronę Głębinowa.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - wystartowała nasza piesza trasa widok w stronę Głębinowa.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – wystartowała nasza piesza trasa widok w stronę Głębinowa.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - uczestnicy naszej trasy.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – uczestnicy naszej trasy.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - trasa naszego rajdu.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – trasa naszego rajdu.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - trasa naszego rajdu.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – trasa naszego rajdu.

Idąc podziwiamy okoliczności przyrody, docieramy na ścieżkę ornitologiczną w Siestrzechowicach gdzie Zbyszek opowiada o występujących tu gatunkach ptaków, a my w dole na parkingu dostrzegamy pierwszą grupę rowerową, która już przejechała jezioro dookoła i jest przed nami – a przypomnijmy startowali tylko 30 minut przed nami.

W końcu schodzimy z wału jeziora nyskiego i wkraczamy do Siestrzechowic, udajemy się pod tutejszy słynny pałac biskupa Andrzeja Jerina, gdzie kilka ciekawostek przedstawia Zbyszek po czym ruszamy w dalszą drogę. Teraz nasza trasa aż do samych Kopernik wieść będzie drogą asfaltową.

Rowerowy Rajd Kopernikowski - Zbyszek pokazuje ciekawostki przyrodnicze.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – Zbyszek pokazuje ciekawostki przyrodnicze.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - pierwsza trasa rowerowa.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – pierwsza trasa rowerowa.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - strażacy z OSP Regulice.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – strażacy z OSP Regulice.

Wychodzimy z Siestrzechowic, mijamy skrzyżowanie i ruszamy do Kopernik. Będąc mniej więcej w połowie drogi do wspomnianej miejscowości dogania nas ostatnia grupa rowerowa, a na jej czele Marek Więckiewicz. Rowerzyści dość szybko nas mijają, a my dalej wędrujemy ku mecie.

Rowerowy Rajd Kopernikowski - Marek i jego grupa.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – Marek i jego grupa.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - druga grupa rowerowa.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – druga grupa rowerowa.

W końcu i my docieramy na metę, jak się okazuje nie ostatni, bowiem Kasia i Jarek jeszcze na metę nie dotarli. Po dotarciu na metę czeka na nas zasłużony odpoczynek i posiłek przygotowany przez organizatorów. Każdy uczestnik otrzymuje porcję pysznego żurku z Wilamowic Nyskich oraz kiełbaskę.

To nie koniec atrakcji, gdy tylko na metę docierają Kasia i Jarek ze swoją grupą rozpoczyna się program artystyczny. Na początek na scenę wychodzi zespół Czerwony Stolik, który zagra dla nas krótki koncert.

Tuż po nich na scenę wychodzą Zastępca Burmistrza Nysy – Piotr Bobak oraz Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Ochrony Zabytków UM Nysa – Anatol Bukała. Dokonują oni podsumowania kolejnej edycji rajdu, ciesząc się, że cieszy się jeszcze większą popularnością niż poprzednia edycja.

Organizatorzy jak co roku przygotowali wiele gadżetów na kolejną edycję rajdu, tuż po przemówieniach organizatorzy rozpoczęli ich wydawanie, a każdy uczestnik imprezy otrzymał pamiątkowy plecak, w którym znajdowała się czapka oraz słodkości z Hajduk Nyskich i słynne pierniki prosto z Kopernik.

Po tej uroczystości wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na drugą część programu artystycznego, na którą to przewidziano pokaz tańca w wykonaniu zespołu Niwniczanki.

Rowerowy Rajd Kopernikowski - koncert zespołu Czerwony Stolik.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – koncert zespołu Czerwony Stolik.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - Marcin Nowak.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – Marcin Nowak.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - z prawej Piotr Bobak, a przy mikrofonie Anatol Bukała.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – z prawej Piotr Bobak, a przy mikrofonie Anatol Bukała.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - wiceburmistrz Nysy wręcza nagrody najmłodszym uczestnikom rajdu.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – wiceburmistrz Nysy wręcza nagrody najmłodszym uczestnikom rajdu.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - strażacy też otrzymali gadżety.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – strażacy też otrzymali gadżety.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - Trytonki na Rajdzie Kopernikowskim.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – Trytonki na Rajdzie Kopernikowskim.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - meta rajdu w Kopernikach.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – meta rajdu w Kopernikach.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - na mecie oprócz żurku również pyszna kiełbaska.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – na mecie oprócz żurku również pyszna kiełbaska.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - Kasia, Grześ i Łukasz.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – Kasia, Grześ i Łukasz.
Rowerowy Rajd Kopernikowski - Niwniczanki.
Rowerowy Rajd Kopernikowski – Niwniczanki.

Tuż po pokazie impreza dobiega końca. Rowerzyści wsiadają na rowery i ruszają w stronę Nysy. Piechurzy, którzy dotarli tutaj pieszo ruszają do podstawionego autobusu, który zawiezie ich na parking w Skorochowie, gdzie startował rajd.

Ja natomiast czekam jeszcze trochę i pomagam przy sprzątaniu, a następnie razem z Marcinem ruszamy jego samochodem do Skorochowa, gdzie kończymy tegoroczną edycję Rajdu Kopernikowskiego. Była to kolejna świetna impreza, w której cieszę się, że mogłem wziąć udział i już nie mogę się doczekać kolejnej edycji rajdu.

Adrian Kołodziej

Adrian Kołodziej

Cześć! Nazywam się Adrian i od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie). Swoją przygodę z turystyką rozpocząłem w 2007 roku, kiedy to pierwszy raz wybrałem się na wycieczkę górską w Tatry. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać, dzięki czemu w 2013 roku powstał Świat Gór, który początkowo miał taktować o turystyce górskiej. Dwa lata po utworzeniu bloga dołączyła do mnie Daria, dziś moja małżonka z którą wspólnie podróżujemy, a relacje z tych podróży można czytać tutaj na blogu. Dziś Świat Gór to blog podróżniczy prezentujący naszą turystyczną działalność. Zachęcam do częstszego odwiedzania bloga Świat Gór!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.