Skalnik i Skopiec

Skalnik i Skopiec

Skalnik (945 m n.p.m.) oraz Skopiec (719 m n.p.m.) to dwa szczyty które zdobyliśmy w marcu 2019 roku podczas wycieczki z Trytonkami. Zapraszamy.

Z życia Świat Gór:

Kontynuujemy dodawanie tegorocznych wpisów na bloga. Nadal jesteśmy w okresie marca, a dziś zapraszamy w Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie. Tymczasem zapraszamy do czytania naszych relacji, komentowania ich, a także udostępniania. Niech Wasi znajomi również dowiedzą się o naszym blogu Świat Gór. Zapraszamy także na nasz profil na Facebooku oraz na Instagramie.

Relacja:

Planując kalendarz Oddziału PTTK Tryton w Nysie jedną z moich propozycji była wycieczka w ramach cyklu „Szlakiem Korony Sudetów”. Cykl ten ma na celu zdobycie przez nasz oddział Korony Sudetów. Systematycznie od pewnego czasu gromadzimy kolejne szczyty do odznaki. Na ten rok natomiast w głowie zrodził mi się pomysł aby wybrać się w Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie, aby zdobyć najwyższe szczyty zaliczane do tej odznaki.

Imprezę udało się zamieścić do kalendarza imprez na marzec dzięki czemu mieliśmy okazję ruszyć na wycieczkę w niedzielę (17.03) z naszego tradycyjnego punktu zbiórki. Tym razem wycieczkę przypadło poprowadzić mi jako Przodownikowi Turystyki Górskiej.

Nasz plan zakładał wpierw zdobycie Skopca z Przełęczy Komarnickiej, a następnie Skalnika idąc z Przełęczy pod Średnicą przez wspomniany szczyt do Leszczyńca. Jadąc tradycyjnie po drodze odbył się konkurs krajoznawczy do którego pytania układali: Daria, Pan Jureczek oraz Tomek. Każdy uczestnik wyprawy otrzymał okolicznościowe nagrody, a także pamiątkowy buton.

Około godziny 10:00 docieramy do Komarna, po drodze wyłoniła nam się piękna panorama Karkonoszy dlatego też cieszymy się, że będziemy mieli dziś świetne panoramy widokowe. Wjeżdżamy naszym autobusikiem na Przełęcz Komarnicką, gdzie przy ostatnich zabudowaniach udaje nam się zatrzymać.

Tutaj autobus nas zostawia i dalej ruszać będziemy w stronę szczytu za znakami niebieskiego szlaku turystycznego. Przed nami naprawdę krótki spacer. Kilkaset metrów dalej przechodzimy obok słynnego już drogowskazu, a po kolejnych kilkuset metrach, za miejscem w którym nasz szlak skręca w prawo, robimy sobie pamiątkowe grupowe zdjęcie.

Słynny drogowskaz ;-)
Słynny drogowskaz 😉
Trytonki na szlaku
Trytonki na szlaku

Następnie idziemy za oznaczeniami niebieskiego szlaku i po około 500 metrach docieramy na Przełęcz pod Skopcem. Tutaj chwilka przerwy na pamiątkowe zdjęcia bowiem panorama jest równie ciekawa i następnie ruszamy zdobyć najwyższy szczyt Gór Kaczawskich.

Kolejne 100 metrów drogi i Skopiec zdobyty! Większość uczestników wycieczki jest zdziwiona, że tak łatwo przyszło i pytają się czy coś więcej będzie. Wszystkich uspokajam, że na Skalniku się nachodzimy. Także tutaj zbieramy tylko pieczątki, po czym kilka osób udaje się na punkt widokowy na zboczach Skopca, a część na pobliski Baraniec zaliczany do Diademu Polskich Gór.

Skopiec (719 m n.p.m.) to szczyt w Górach Kaczawskich w Sudetach Zachodnich. Góra znajduje się w południowo-środkowej części Gór Kaczawskich, w środkowej części Grzbietu Południowego. Należy on do Korony Gór Polski, Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich, a także Diademu Polskich Gór.

Skopiec jest trzecim co do wysokości szczytem Gór Kaczawskich. Dawniej uważany był za najwyższy, obecnie za wyższe uważane są Baraniec i Folwarczna. Wyrasta w środkowej części Grzbietu Południowego, w kształcie słabo zaznaczonej kopuły, z niewyraźnie podkreśloną częścią szczytową i średnio stromymi zboczami. Powierzchnia wierzchowiny jest tak wyrównana, że wierzchołek jest trudno rozpoznawalny w terenie.

Od południowego zachodu wzniesienie wydzielone jest Przełęczą Komarnicką, nad którą nieznacznie górując, opada do niej krótkim zboczem. Góra stanowi bliźniaczą kulminację Barańca, położonego po południowej stronie i oddzielonego płytkim siodłem. Wzniesienie budują łupki, marmury (wapienie krystaliczne), zieleńce. Są to formacje skał przeobrażonych stanowiących pozostałość po dawnych wylewach wulkanicznych na dnie morza oraz osadach morskich.

Szczyt w całości porasta las mieszany z przewagą świerka a zbocze południowe, oraz częściowo wschodnie i zachodnie zajmuje las świerkowy regla dolnego. Zbocze wschodnie i zachodnie góry, poniżej szczytu częściowo zajmują łąki i pola uprawne.

Razem z Darią ruszamy również na punkt widokowy, a następnie kierujemy się na Baraniec. Ustaliliśmy z grupą, że punkt zbiórki robimy na przełęczy skąd później ruszymy razem do autobusu. Kilka pamiątkowych fotek przy tabliczkach i na punkcie widokowym po czym ruszamy z grupą z przełęczy do autobusu.

Nim jednak autobus zatrzymujemy się na Przełęczy Komarnickiej skąd rozpościera się niesamowita panorama widokowa Karkonoszy. Wyciągamy aparaty i robimy pamiątkowe zdjęcia. Jest dzisiaj co oglądać.

W drodze na Skopiec
W drodze na Skopiec
Panorama widokowa
Panorama widokowa
Ostatnie podejście na Skopiec
Ostatnie podejście na Skopiec
Wierzchołek Skopca
Wierzchołek Skopca
Skopiec
Skopiec
Panorama z punktu widokowego
Panorama z punktu widokowego
Panorama
Panorama
Połom w Górach Kaczawskich
Połom w Górach Kaczawskich
Karkonosze widziane z Gór Kaczawskich
Karkonosze widziane z Gór Kaczawskich
Karkonosze z najwyższą Śnieżką
Karkonosze z najwyższą Śnieżką
Karokonosze
Karokonosze
Karkonosze
Karkonosze

W taki sposób pierwszą część wycieczki mamy za sobą. A teraz przed nami druga część naszego dzisiejszego programu. Ruszamy z Komarna w stronę Kowar, a dokładnie na Przełęcz pod Średnicą. Jakieś 30 minut drogi, podczas której mijamy m.in. słynne Sokoliki i meldujemy się na przełęczy.

Wysiadamy, autobus odjeżdża, a my za znakami czerwonego Głównego Szlaku Sudeckiego ruszamy w stronę Skalnika. Przed nami 9 km spacer do Leszczyńca podczas, którego zdobędziemy najwyższy szczyt Rudaw Janowickich.

Początkowo trasa prowadzi nas drogą asfaltową. Idzie nam się całkiem dobrze, bowiem systematycznie zdobywamy wysokość. Mamy bardzo dobre tempo i tylko co jakiś czas zatrzymujemy się by opowiedzieć sobie jakieś ciekawostki.

Po pokonaniu 800 metrów łączymy się z żółtym szlakiem turystycznym i idziemy dalej. Im wyżej jesteśmy tym więcej śniegu na szlaku. Na Skopcu śniegu w ogóle nie było, mimo że jest już całkiem ciepło to w ocienionych miejscach śniegu zalega jeszcze całkiem sporo.

Idziemy dalej i po ok. 2 kilometrach docieramy do wiaty odpoczynkowej na szlaku. Tutaj robimy sobie pierwszą dłuższa przerwę na odpoczynek. Tuż po przerwie natomiast ruszamy dalej tym razem opuszczamy asfalt i wkraczamy na ścieżkę (ze sporą ilością śniegu), którą to teraz wędrować będziemy w stronę Skalnika.

W drodze na Skalnik
W drodze na Skalnik
Po drodze kilka ciekawostek
Po drodze kilka ciekawostek
Ruszamy na Skalnik
Ruszamy na Skalnik

Przed nami teraz 1,5 kilometrowy marsz w stronę Przełęczy pod Ostrą Małą. Gdy docieramy na miejsce robimy kolejną przerwę i podział grupy bowiem tuż obok przełęczy znajduje się właściwy wierzchołek Ostrej Małej z wychodnią skalną z której roztacza się niesamowita panorama widokowa. Jednak 40 osób na raz ciężko tam zmieścić (a do tego turyści indywidualni) dlatego też dzielimy się na dwie mniejsze grupki i ruszamy na Ostrą Małą.

Ostra Mała (935 m n.p.m.) to wzniesienie w Sudetach Zachodnich w Rudawach Janowickich. Góra jest drugim co do wysokości szczytem Rudaw Janowickich, wyraźnie wydzielonym od strony południowej Przełęczą pod Bobrzakiem, o średnio stromych zboczach, które podkreślają wzniesienie w terenie.

Jest to wzniesienie o kopulastym kształcie w postaci rozległego masywu górującego w Rudawach Janowickich w postaci grzbietu o dwóch wierzchołkach. Góra stanowi niższą bliźniaczą kulminację wyższego Skalnika (945 m n.p.m.), wysuniętego na północny wschód, który stanowi rozległą kopułę z niewyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem.

W partii szczytowej wzniesienia znajduje się szereg okazałych skałek o fantazyjnych kształtach, z których szczytowa udostępniona jest stopniami wykutymi w skale w 1886r. i zwieńczona platformą widokową. Zachodnie zbocze poniżej szczytu pokrywają niewielkie rumowiska skalne. Na południowym zboczu przy szlaku czerwonym i żółtym rozsiane są kolejne skałki tzw. Konie Apokalipsy.

Gdy docieramy na punkt widokowy można powiedzieć szczęki opadają. Naszym oczom wyłania się genialna panorama widokowa Karkonoszy oraz pozostałych pasm górskich, a także położonych poniżej miast i miasteczek. Aparaty w dłonie i robimy pamiątkowe zdjęcia. Na punkcie widokowym spędzamy kilka minut. Czas nas goni, druga grupa też chce tu wejść tak więc jesteśmy zmuszeni opuścić to piękne miejsce, chociaż nie chce się.

Daria na Ostrej Małej
Daria na Ostrej Małej
Adrian na Ostrej Małej
Adrian na Ostrej Małej
Karkonosze widziane z Rudaw Janowickich
Karkonosze widziane z Rudaw Janowickich
Karkonosze - Skalny Stół i Śnieżka
Karkonosze – Skalny Stół i Śnieżka
Śnieżka - królowa Karkonoszy
Śnieżka – królowa Karkonoszy
Karkonosze
Karkonosze
Karkonosze
Karkonosze
Karkonosze
Karkonosze
Karkonosze - widok w stronę Śnieżnych Kotłów i Szrenicy
Karkonosze – widok w stronę Śnieżnych Kotłów i Szrenicy
Kotlina Jeleniogórska
Kotlina Jeleniogórska
Krzyżna Góra i Sokolik
Krzyżna Góra i Sokolik
Góry Kaczawskie i Skopiec
Góry Kaczawskie i Skopiec

Gdy druga grupa wraca z Ostrej Małej, zbieramy się i ruszamy na Skalnik niebieskim szlakiem turystycznym. Wysokość już mamy zdobytą, teraz pozostaje nam można powiedzieć przespacerować się na wierzchołek najwyższego szczytu Rudaw Janowickich. Utrudnieniem dla nas jest jedynie zalegający na ścieżce śnieg, przez który trochę wolno się idzie.

W końcu jednak stajemy na szczycie Skalniaka, także plan na dziś można powiedzieć wykonany. Dwa kolejne szczyty zaliczane do Korony Sudetów mamy zdobyte. Na szczycie spędzamy chwilę, bowiem większość osób udaje się do skrzyneczki po pieczątkę. Nie może zabraknąć także pamiątkowego zdjęcia grupowego.

Skalnik (944 m n.p.m.) to wzniesienie w Sudetach Zachodnich w Rudawach Janowickich. Wzniesienie położone jest w południowo-środkowej części Rudaw Janowickich, na północ od Przełęczy pod Bobrzakiem, około 4,5 km na północny wschód od centrum Kowar.

Góra jest najwyższym szczytem Rudaw Janowickich, wyraźnie wydzielonym Przełęczą pod Bobrzakiem i Przełęczą Rudawską, o średnio stromych zboczach, które podkreślają wzniesienie w terenie. Jest to wzniesienie o kopulastym kształcie, w postaci rozległego masywu górującego w Rudawach Janowickich.

Góra posiada dwa wierzchołki. Wyższy wierzchołek (944 m n.p.m.), wysunięty na północny wschód, stanowi rozległa kopuła z niewybitnym wierzchołkiem, trudnym do zlokalizowania w terenie. Znajdują się na nim ruiny dawnej wieży widokowej oraz na drzewie drewniana tabliczka z napisem Skalnik 945 m n.p.m.

Na niższym, południowo-zachodnim, znajduje się szereg okazałych skałek o fantazyjnych kształtach, z których szczytowa na wysokości (935 m n.p.m.) o nazwie Ostra Mała (niem. Freie-Koppe) udostępniona jest wykutymi w skale stopniami i zwieńczona platformą widokową. Północno-zachodnie zbocze poniżej szczytów zajmują dwa niewielkie rumowiska skalne (gołoborza). Na południowym zboczu, przy szlaku czerwonym i żółtym rozsiane są kolejne skałki tzw. Konie Apokalipsy (niem. Friesensteine).

W lesie poniżej skałek znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Z punktu widokowego na Ostrej Małej rozpościera się widok na panoramę Karkonoszy wraz z północnym fragmentem Lasockiego Grzbietu, Kotliny Jeleniogórskiej, Pogórza Izerskiego, Gór Wałbrzyskich, Gór Kamiennych, Gór Kaczawskich, oraz Rudaw Janowickich z Górami Sokolimi. Przy dobrej widoczności widoczna jest Ślęża.

Chwilę później ruszamy w drogę powrotną na Przełęcz pod Ostrą Małą, skąd za znakami czerwonego szlaku turystycznego ruszamy w dół w stronę Rozdroża pod Bobrzakiem. Całkiem sprawnie udaje nam się pokonać to zejście. Tutaj akurat śnieg nam trochę ułatwia wędrowanie.

Przechodzimy przez rozdroże i kierujemy się do kolejnego rozdroża tym razem pod Wilkowyją gdzie skręcamy i wchodzimy na czarny szlak turystyczny, który doprowadzić ma nas do Leszczyńca. Tutaj śniegu już nie ma, a długie i mozolne zejście trochę nam się dłuży. W końcu jednak docieramy do zabudowań Leszczyńca i po prawie 1 kilometrze wędrówki asfaltem w wiosce docieramy do dwóch świątyń tuż przy których czeka na nas nasz autobus.

Tutaj jeszcze każdy indywidualnie ogląda sobie dwa kościoły: jeden pw. św. Bartłomieja i drugi pw. św. Jana Nepomucena. Kilka osób robi pamiątkowe zdjęcia, część wypoczywa przy autobusie, a gdy cała grupa dociera na miejsce (na czarnym szlaku i asfalcie trochę się rozciągnęliśmy), wsiadamy i ruszamy w drogę powrotną.

Skalnik zdobyty
Skalnik zdobyty
Skalnik zdobyty
Skalnik zdobyty
Schodzimy
Schodzimy
W stronę Leszczyńca
W stronę Leszczyńca
Jeszcze chwila i skręt w prawo i w dół do Leszczyńca
Jeszcze chwila i skręt w prawo i w dół do Leszczyńca
Kościół św. Jana Nepomucena
Kościół św. Jana Nepomucena
Kościół św. Bartłomieja
Kościół św. Bartłomieja

Nim jednak dotrzemy do Nysy, zatrzymujemy się jeszcze w miejscowości Mezimesti gdzie mamy zaplanowaną przerwę obiadową w bardzo ciekawej i klimatycznej restauracji u Svejka. Polecamy serdecznie wszystkim tą restaurację, jedzenie smaczne, a do tego ciekawy klimat.

Po przerwie obiadowej wracamy do autobusu i ruszamy w drogę powrotną do Nysy, gdzie docieramy w późnych godzinach wieczornych. Za nami kolejna udana wycieczka z Trytonkami. Dwa kolejne szczyty do Korony Sudetów zdobyte – Skalnik i Skopiec.

Adrian Kołodziej

Adrian Kołodziej

Cześć! Nazywam się Adrian i od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie). Swoją przygodę z turystyką rozpocząłem w 2007 roku, kiedy to pierwszy raz wybrałem się na wycieczkę górską w Tatry. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać, dzięki czemu w 2013 roku powstał Świat Gór, który początkowo miał taktować o turystyce górskiej. Dwa lata po utworzeniu bloga dołączyła do mnie Daria, dziś moja małżonka z którą wspólnie podróżujemy, a relacje z tych podróży można czytać tutaj na blogu. Dziś Świat Gór to blog podróżniczy prezentujący naszą turystyczną działalność. Zachęcam do częstszego odwiedzania bloga Świat Gór!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.