Sumperk 2018

Sumperk mieliśmy przyjemność odwiedzić w czerwcu tego roku podczas wycieczki zorganizowanej przez Urząd Miejski w Nysie.

Z życia Świat Gór:

Dodając relacje z czerwca umknął nam jeden wyjazd. Dziś więc pragniemy do niego wrócić. Tym razem Adrian udał się na zorganizowaną przez Urząd Miejski w Nysie w ramach projektu polsko-czeskiego wycieczkę do Sumperka. Wyjątkowo też dziś w środę odpuścimy relacje z kursu aby zakończyć czerwiec.

Za nami, a raczej za Adrianem bardzo aktywny weekend. Rozpoczął się kurs na przewodnika po Sudetach Wschodnich zorganizowany przez Biuro Orion Consulting. Dużo się działo na szkoleniu, ale więcej szczegółów za jakiś czas na blogu. Przed nami teraz weekend z zakończeniem sezonu turystycznego razem z PTTK.

Tymczasem zapraszamy do czytania naszych relacji, komentowania ich, a także udostępniania. Niech Wasi znajomi również dowiedzą się o naszym blogu Świat Gór. Zapraszamy także na nasz profil na Facebooku oraz na Instagramie.

Relacja:

Jak już wspomniałem we wstępie w czerwcu tego roku udałem się na zorganizowaną przez Urząd Miejski w Nysie wycieczkę w ramach projektu polsko-czeskiego pod nazwą „Śladami Małego Wiednia i Śląskiego Rzymu”.

Wczesnym rankiem spotykamy się przy ulicy Kolejowej w Nysie, czyli tam gdzie tradycyjnie wyruszają nasze wycieczki z PTTK. Po chwili zbiera się grupka osób, a następnie pojawia się autobus. Wsiadamy i ruszamy w stronę Sumperka.

Podróż mija nam w miarę szybko. Naszym przewodnikiem dziś będzie Marcin Nowak – prezes PTTK Tryton w Nysie, który w drodze do Sumperka opowiada liczne ciekawostki. Dzięki temu dosyć daleka droga mija nam bardzo szybko.

Kilka minut po godzinie 10:00 docieramy do Sumperka. Nasz autobus pozostawiamy prawie w centrum miasta na niewielkim parkingu. Tutaj już oczekuje na nas pracownica tutejszego urzędu, która zaprowadzi nas wpierw na spotkanie z Panem Burmistrzem.

Właśnie od krótkiego spotkania rozpoczyna się nasze zwiedzanie miasta. Niestety z powodu licznych obowiązków nie udaje się na spotkanie dotrzeć burmistrzowi, ale wita nas wiceburmistrz, który opowiada o turystyce w mieście. Następnie zaprasza nas na skromny poczęstunek.

Spotkanie z wiceburmistrzem.

Poczęstunek dla uczestników.

Po spotkaniu wychodzimy z ratusza i rozpoczynamy naszą wycieczkę po mieście. Oprowadzać nas będzie czeska przewodniczka, ale razem z tłumaczem. Nasze zwiedzanie zaczynamy od ratusza, który obecnie znajduje się w remoncie i otoczony jest ze wszystkich stron rusztowaniami. Tak więc nie zobaczymy w pełni ratusza, ale mam nadzieję, że uda się tutaj jeszcze przyjechać po remoncie.

W 1909 roku ojcowie miasta postanowili wybudować nowy ratusz według projekty Ludwiga Schöna i Georga Bergera. Stary budynek ratusza, wzmiankowanego już w XV wieku został zburzony a na jego miejscu zbudowano w roku 1911 neorenesansowy budynek udekorowany modnymi elementami secesyjnymi. Zegar ratuszowy co kwadrans przypomina o upływie czasu. Wieża ratuszowa jest udostępniona do zwiedzania, gdzie na wysokości 27 metrów znajduje się taras widokowy.

Tuż przy ratuszu znajduje się ciekawy zabytek, a mianowicie kolumna morowa, która powstała w mieście na skutek dżumy i dziś stanowi ciekawostkę tutejszego rynku.

Na skutek dżumy, która panowała w mieście w latach 1714 – 1715, zmarło 185 ludzi. Dla upamiętnienia tej tragedii oraz w celu odwrócenia podobnych nieszczęść w przyszłości, rozpoczęto w roku 1718 budowę kolumny. Jesienią roku 1720 budowę zakończono a kolumna stała się nieodłączną częścią szumperskiego rynku.

Sumperk ratusz.

Kolumna morowa.

Kolumna morowa.

Kolumna morowa.

Kolumna morowa.

Kolejny punkt na naszej trasie wycieczki to Kościół Zwiastowania Panny Marii, czyli dawny klasztor Dominikanów w Sumperku. Dziś wewnątrz głównie odbywają się koncerty, ale nam dane będzie zwiedzić ten obiekt. Po wejściu do środka od razu naszym oczom rzuca się przepiękna kaplica, wewnątrz której znajdują się bogate freski przedstawiające sceny z życia św. Jana Nepomucena.

Pani przewodnik wewnątrz przedstawia nam historię tego miejsca, mamy także czas na zrobienie pamiątkowych fotek, co ważne zwłaszcza do odznaki św. Jana Nepomucena, bowiem za przedstawienie świętego za granicą można zdobyć trzy punkty.

Kościół Zwiastowania Panny Marii czyli dawny klasztor oo. Dominikanów założony w 1293 roku, którego założycielem był Jan – przełożony Wyszechradzkiej kapituły, brat króla Wacława II. Kościół Zwiastowania Panny Marii jest najpiękniejszą dominantą centrum historycznego Šumperka. W 1325 roku d kościoła przyniesiono relikwię (krwią nasączoną hostię) znalezioną prawdopodobnie w 1299 r. w Velkich Losinach, zaginęła podczas wojen Husyckich. W 1553 roku mieszkańcy wypędzili dominikanów, większość przeszła na Luteranizm. Wspólnie z przewodnikiem można zwiedzić siedemsetletni kościół. Jego barokowa przebudowa pochodzi z roku 1669. Barokowe freski pochodzą z połowy XVIII wieku i są autorstwa Ignacego Oderlickiého. W 1994 roku zainstalowano na wieży kościoła „Dzwon wolności”, ważący 490 kilogramów.

Kaplica w kościele Zwiastowania.

Ołtarz.

Ołtarz główny.

Scena śmierci Jana Nepomucena.

Sceny z życia Jana Nepomucena.

Jan Nepomucen.

Uczestnicy wycieczki.

Wnętrze kościoła.

Ambona.

Boczny ołtarz.

Ołtarz.

Kończymy zwiedzanie kościoła i ruszamy dalej. Wychodzimy drugą stroną na zewnątrz, a naszym oczom wyłania się kolejny zabytek, bardzo ważny obiekt na dzisiejszej mapie turystycznej miasta Sumperk. Mianowicie jest to Dom Geschadera.

Tutaj nasza grupa dzieli się na dwie części, jedna wchodzi do środka aby zwiedzić wystawę poświęconą procesom czarownic na pograniczu polsko-czeskim, druga natomiast na zewnątrz wysłuchuje ciekawostek o historii tego obiektu. Po kilkunastu minutach natomiast następuje zmiana. Tak się składa, że trafiam do drugiej grupy. Mam więc czas z początku, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia, a następnie ruszyć na jak się okazuje multimedialnej trasy.

Osobiście miałem już możliwość zwiedzić trzy wstawy poświęcone procesom czarownic na pograniczu polsko-czeskim. Jedną w Nysie, drugą w Jeseniku, ta jest trzecia. Po zwiedzeniu tutejszej wystawy, która jest ciekawa, ale trochę krótka, jestem w stanie ocenić, że najlepsza wystawa znajduje się w Jeseniku.

Dom Geschadera to klasycystyczny, pierwotnie gotycki dom nazywany jest według imienia swojego ostatniego prywatnego właściciela, kupca Aloisa Geschadera. Najbardziej smutna historia tego domu jest związana z inkwizycyjnymi procesami z czarownicami. Najbardziej znany właściciel tego domu to Heinrich Peschke. Bogaty producent materii nazywanej tryp. W 1679 roku została aresztowana jego małżonka Maria, która w milczeniu znosiła wszystkie tortury, jednak w roku 1683 została spalona na stosie.

Heinrich Peschke został aresztowany w 1684 roku jednak nawet dwunastoletni areszt i okrutne tortury i terror psychiczny nie zmusiły go do przyznania się do czarostwa. Zmarł w więznieniu w roku 1696. Był najbardziej bohaterską postacią tej tragedii. Historia tego okresu została opisana w powieści „Młot na czarownice” (1963) przez pisarza Vaclava Kaplickiego (1895-1982) film o takim tytule zostałmakręcony w 1969 roku przez reżysera Otokara Vavrę. Uroczysta premiera odbyła się w Szumperku.

Dochowane dyspozycje domu, mazhaus w centralnej części parteru, są typowym przykładem stylu życia miejskich patrycjuszy. Dom otwarto ponownie po rozległej rekonstrukcji w roku 1995 i nazwano go Europejskim domem spotkań.

Dom Geschadera.

Nasza grupka.

Element wystawy.

Młot na czarownice

Brat Tomasz.

Ekspozycja.

Marcin.

Kończymy zwiedzanie Domu Geschadera. Wychodzimy, nasze grupy się łączą i wspólnie ruszamy na dalsze zwiedzanie miasta. Zatrzymujemy się w jednej z alejek w której przewodnicy opowiadają o drugim kościele w Sumperku, którego akurat widać wieżę. Niestety nie będziemy zwiedzać dziś tego drugiego obiektu, a dalej nasza grupa wraca na rynek.

Zwiedzamy Sumperk.

Następnie ruszamy w stronę punktu informacji turystycznej ulicą wśród której zaobserwować możemy przepiękną zabudowę dzięki której miasto nazywane jest „Małym Wiedniem”. Robimy sobie pamiątkowe zdjęcia przepięknej zabudowy.

Szlakiem Małego Wiednia.

Szlakiem Małego Wiednia.

W pewnym momencie docieramy do bardzo ciekawej rzeźby przedstawiającej cesarza Józefa II Habsburga. Tutaj zatrzymujemy się na chwilę aby poznać historię figury, a następnie ruszamy w stronę punktu informacji turystycznej.

Cesarz Józef II Habsburg.

Szlakiem Małego Wiednia.

W punkcie informacji każdy uczestnik wycieczki otrzymuje pamiątkową torbę z gadżetami i materiałami informacyjnymi. Tutaj zaopatrujemy się także w inne pamiątki, robimy zdjęcia, a następnie Marcin ogłasza przerwę obiadową. Niewielką grupką razem udajemy się do pobliskiej restauracji na czeski specjał czyli ser smażony.

Razem z Olgą przedstawicielką władz miasta.

Po przerwie obiadowej wracamy do autobusu, wsiadamy do środka i ruszamy w drogę powrotną do Nysy, kończąc tym samym zwiedzanie tego pięknego miasteczka. Warto wybrać się na spacer do Sumperka, a ja mam nadzieję, że jeszcze tam wrócę aby zobaczyć na pewno ratusz po remoncie i poznać inne zakamarki miasta.

Adrian Kołodziej
O Adrian Kołodziej 227 artykułów
Nazywam się Adrian, od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie). Swoją górską przygodę rozpocząłem w 2007 roku, kiedy to pierwszy raz wybrałem się na wycieczkę górską w Tatry. Od tamtej pory góry to moja życiowa pasja, którą postanowiłem rozwinąć w 2013 roku tworząc blog: Świat Gór – Czyli blog o górach. Od 2015 roku natomiast moim górskim wyprawom towarzysz moja narzeczona Daria, dużo pomagając mi. Dlatego też stał się naszą wspólną stroną internetową. Zapraszam serdecznie do częstszego odwiedzania naszego bloga.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.