O nas

Nazywam się AdrianKilka informacji o nas:

1. Nazywam się Adrian i od urodzenia związany jestem z miastem Nysa. Jestem twórcą bloga internetowego Świat Gór – Czyli blog o górach, który powstał głównie w celach hobbystycznych, a także w celach udokumentowania moich górskich wędrówek oraz dzielenia się informacjami i innymi ciekawostkami. Zastanawiacie się pewnie dlaczego piszę o nas? Otóż piszę tak dlatego, że od 2015 roku w moich górskich wędrówkach towarzyszy mi moja narzeczona Daria, która także pomaga mi w prowadzeniu bloga i fanpage’a. Pod notatką o mnie więcej informacji o Darii 🙂

W 2007 roku na dobre rozpocząłem swoją przygodę z górami, a stało się to w Zakopanem. Miejscu gdzie za pewne duża część turystów tę pasję rozwija. Mogę także dodać, że w moim przypadku sprawdził się jeden z znanych cytatów: „…Kto w górach cierpiał i był szczęśliwy ten z nimi się nie rozłączy…”. Kiedyś nie bardzo lubiłem górskie wędrówki, mógłbym rzec nawet iż nienawidziłem gór. Sytuacja ta zmieniła się właśnie w 2007 roku, gdy razem z rodziną przeszliśmy trasę z Kasprowego Wierchu w kierunku Czerwonych Wierchów, od tamtego momentu rozpoczęła się moja przygoda w górach, która stała się także moją życiową pasją. Po górach nie tylko wędruję, ale staram się także zgłębiać wiedzę o pasmach górskich i szeroko pojętej turystyce, przeglądając różnego rodzaju literaturę górską czy strony internetowe. Głównie to jednak staram się wędrować po górskich szlakach. Często zdarza mi się odbywać wycieczki w okoliczne góry, a jako, że mieszkam w Nysie to w góry mam bardzo blisko. Moim zamiarem jest stworzenie internetowego przewodnika po górskich szlakach, głównie polskich ale także i czeskich (zwłaszcza tych w moich okolicach tzn. Jeseniki, Rychlebske Hory czy Zlatohorska Vrchovina o których w sieci można znaleźć bardzo mało informacji – a naprawdę warto wybrać się w te pasma, gdyż oferują one wiele atrakcji turystycznych i ciekawych widokowo tras). Od czasu rozpoczęcia swojej górskiej przygody udało mi się już odwiedzić: Góry Opawskie (po czeskiej i polskiej stronie), Góry Złote (po czeskiej i polskiej stronie), Jeseniki, Tatry, Masyw Śnieżnika, Masyw Ślęży, Góry Bialskie, Góry Bardzkie, Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Stołowe, Beskid Śląski czy Beskid Żywiecki. Cały czas jednak staram się wybierać w nieznane mi okolice i pasma górskie, chcąc poznać ciekawe miejsca i udokumentować je na tym blogu. A co w przyszłości? Kto wie może i w przyszłości uda się wybrać w jakieś dalsze zagraniczne pasma. Moim marzeniem jest wybrać się na trekking w Karakorum. Kto wie może kiedyś to marzenie uda się zrealizować, a tymczasem skupiam się na przejściu wszystkich pasm górskich w Polsce.

Świat Gór

Tyle o górskiej pasji, a czym zajmuję się na co dzień ? Jestem absolwentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, a także jestem członkiem Stowarzyszenia 60 Tysięcy, członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nysie (www.pilsudskinysa.pl), członkiem zarządu Ligi Obrony Kraju w Nysie, a od 2016 roku jestem także członkiem Miejskiego Koła PTTK Tryton w Nysie (co jest oczywiście związane z moją górską pasją). Aktualnie studiuję zaocznie Administrację na Uniwersytecie Wrocławskim. Poza górami interesuję się także innymi dziedzinami sportu takimi jak kolarstwo, siatkówka, piłka nożna czy skoki narciarskie. Do swoich zainteresowań mogę dodać także historię oraz fotografię (aparat zawsze towarzyszy mi w górach i innych wydarzeniach w których biorę udział). Uwielbiam także czytać książki zarówno te górskie jak i inne: fantasy, sensacje czy kryminały.

Świat Gór

Daria2. Nazywam się Daria Muszyńska. Od najmłodszych lat związana jestem z Głębinowem. Jest to miejscowość turystyczno-wypoczynkowa, znajdująca się nad jeziorem Nyskim, w pobliżu miasta Nysa. Obecnie jestem studentką trzeciego roku Bezpieczeństwa Wewnętrznego na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, w czerwcu natomiast będę broniła tytuł licencjata. Na co dzień jestem uśmiechniętą osobą, lubię pomagać bezinteresownie innym ludziom. Cieszy mnie każda pomoc, którą jestem w stanie drugiemu człowiekowi uczynić. Z zamiłowania bardzo lubię jeździć na wycieczki górskie, bo tylko w górach człowiek może się wyciszyć, pomyśleć. Może zauważyć jak piękny świat i krajobraz stworzył nam Pan Bóg. Osoba, która jest wzorem dla mnie do naśladowania to Jan Paweł II. To człowiek, z którego mogę czerpać wszelkie źródła, które są drogowskazem dla mnie w moim życiu.

Tak naprawdę od 2015 roku zaczęłam prawdziwą przygodę z górami. Wcześniejsze moje wycieczki odbywały się regularnie z moimi rodzicami i siostrą. W każdy weekend odwiedzaliśmy ciekawe miejsca w różnych zakątach regionu mojego miejsca zamieszkania. Moja pierwsza wycieczka razem z moim narzeczonym Adrianem i naszymi znajomymi była takim wstępem, początkiem czegoś nowego w moim życiu. Od tego czasu wiedziałam, że góry to miejsce, które będę odwiedzała bardzo często, a szczyty, które zdobędę będą dla mnie czymś wyjątkowym. Tak też do dzisiaj jako mały turysta wędruję po świecie i zwiedzam oraz zdobywam kolejne szczyty górskie. Oprócz tego jestem aktywnym członkiem Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nysie, którego głównym celem jest postawienie pomnika Marszałka Piłsudskiego w 100 rocznicę odzyskania niepodległości na Nyskim Rynku. Prowadzę również fanpage na facebooku o naszym Komitecie. Działam też w Stowarzyszeniu 60 Tysięcy, a także jestem aktywnym członkiem Miejskiego Koła PTTK Tryton w Nysie. Interesuję się również astronomią, uwielbiam czytać wszelkie informacje, związane z niebem i ciałami niebieskimi oraz tym wszystkim co wydarza się w świecie niebieskim. Moim ulubionym miejscem jest także obserwatorium astronomiczne, mogłabym tam spędzać czas całymi dniami. Po prostu kocham sferę niebieską, wszelkie ciekawostki i informacje z nią związane. W wolnej chwili lubię czytać książki, przede wszystkim te o tematyce religijnej jak i górskiej. Mój ulubiony gatunek muzyki to piosenka turystyczna. Uwielbiam słuchać też takich zespołów jak: Exodus 15, Sound’n’Greace, Arka Noego oraz inne z tego gatunku.

Daria

Po za tym na co dzień jestem uśmiechniętym czerpiącym z życia człowiekiem, który potrafi cieszyć się każdym dniem i tym wszystkim co na swojej drodze napotka. Moje życiowe motto to: „Wszystkie nasze marzenia mają szansę się spełnić, jeśli mamy odwagę je realizować”.

Uwaga!

Wszelkie prawa zastrzeżone.

————————————————————————————————————————————————

 Kiedyś ktoś mnie zapytał:

– Dlaczego chodzisz po górach?

– Odpowiedziałem, że ludzi można podzielić na dwa rodzaje:

a) na tych którym nie trzeba tej pasji tłumaczyć

b) na tych którym się jej nie wytłumaczy”

Piotr Pustelnik

————————————————————————————————————————————————

Góry są środkiem, celem jest człowiek. Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt, robi się to, aby stać się kimś lepszym.

Walter Bonatti

————————————————————————————————————————————————

Góry są przede wszystkim miejscem szczególnym, gdyż jako środowisko stanowią zagęszczenie wszelkich przyrodniczych zjawisk i form. Są niejako koncentracją prawdy o przyrodzie, albo wręcz jej kwintesencją.(…) Góry są zatem miejscem, gdzie przyrodę tej planety doświadczamy najzupełniej. Dlatego sam pobyt w górach może stać się wielkim odkryciem.

Wojciech Kurtyka

————————————————————————————————————————————————

 Każdy ma swój Everest

Tenzing Norgay

————————————————————————————————————————————————

 W górach jest wszystko co kocham, góry to przystań, niekończąca się nadzieja, że można żyć życiem i wierzyć, nie dotykając.

Ks. Józef Tichner

————————————————————————————————————————————————