Szkolenie przewodnickie

Szkolenie przewodnickie dla kandydatów na Przewodników Terenowych trwa w najlepsze. Zapraszamy do lektury kolejnej relacji z tego wydarzenia.

Z życia Świat Gór:

Dziś zamiast relacji z cyklu bieżące zapraszamy do lektury relacji z ostatnich zajęć na kursie przewodnickim. Żeby nie opisywać każdych zajęć z osobna trochę odczekaliśmy i dziś relacja z naszych trzech ostatnich spotkań. Już w najbliższy weekend kolejne zajęcia na kursie i tym razem będą również pierwsze praktyczne zajęcia – wycieczka!

Tymczasem zachęcamy do czytania naszych relacji, komentowania ich, a także udostępniania. Niech Wasi znajomi również dowiedzą się o naszym blogu Świat Gór. Zapraszamy także na nasz profil na Facebooku oraz na Instagramie.

Relacja:

W dzisiejszej relacji cofniemy się, aż o ponad miesiąc wstecz. Mianowicie w dzisiejszym wpisie przedstawimy relację z trzech spotkań kursowych. Pierwsze z nich to ostatni weekend stycznia, kiedy to spotkaliśmy się na zajęciach teoretycznych w ramach kursu na Przewodnika Terenowego po Województwie Opolskim tradycyjnie była to sobota. Zajęcia rozpoczęliśmy o godzinie 9:00 przy ul. Poznańskiej w siedzibie Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej.

Plan na ten dzień był dość ambitny bowiem przez cały dzień mieliśmy szkolić się w ramach historii regionu na tle historii Polski z dr Pawłem Szymkowiczem. Było to zarazem nasze ostatnie spotkanie w ramach tych zajęć.

Spotkanie rozpoczęliśmy od omówienia drugiej części historii Księstwa Nyskiego. Dr Szymkowicz wprowadził taki podział ze względu na bardzo obszerną historię Nysy i okolic. W trakcie wykładów poznaliśmy ciekawostki związane z sprowadzeniem do Nysy Jezuitów przez Karola Habsburga, mogliśmy także poznać wiele ciekawostek związanych z okresem panowania biskupa Franciszka Ludwika von Neuburg.

Część związaną z historią Księstwa Nyskiego zakończyliśmy na okresie panowania biskupa Hohenloe. Następnie dr Paweł Szymkowicz zapoznał nas z historią Księstwa Opolskiego. Omawiając poszczególnych książąt mogliśmy poznać wiele ciekawostek związanych z Janem II Dobrym, Władysławem Opolczykiem czy Bolkiem V Wołoszkiem (zwanym także Husytą).

Ostatnia część naszego spotkania dotyczyła historii Śląska Opolskiego w XIX wieku, którą rozpoczęliśmy od omówienia okresu Wojen Napoleońskich i ich skutków na Śląsku, dr Szymkowicz opowiedział nam także o rozwoju kolei na Śląsku czy o rozwoju uzdrowisk i wodolecznictwa.

Zajęcia z dr Pawłem Szymkowiczem.

W taki sposób minęły nam styczniowe zajęcia. Teraz natomiast przejdziemy już do lutego i pierwszych zajęć w tym miesiącu. W sobotę (10.02) spotykamy się tradycyjnie o godzinie 9:00 na uczelni przy ulicy Poznańskiej 1. Na początek zgodnie z planem przewidziane mamy trzy bloki zajęć z Marcinem Husakiem, który opowie nam o Etnografii Regionu.

Już na samym początku Marcin przedstawia nam pomysł na zajęcia, który dość szybko przypada wszystkim do gustu, bowiem otrzymujemy propozycję, aby pierwsze spotkanie zrobić w formie wykładów, natomiast drugie w formie wycieczki do Biedrzychowic, gdzie w praktyce poznamy kuchnię Śląską czy stroje ludowe. Natomiast na pierwsze spotkanie Marcin zaplanował dwa wykłady: pierwszy związany z architekturą drewnianą na Śląsku Opolskim, drugi na temat „Szlakiem Żydowskich światów na Śląsku Opolskim”.

Zajęcia z Marcinem Husakiem.

Kandydaci na przewodników.

Podczas pierwszego wykładu Marcin Husak opowiedział nam o podstawowych informacjach związanych z architekturą kościołów drewnianych, a także ich ilością na Śląsku Opolskim, a także przedstawił nam kilka najciekawszych według niego obiektów. Natomiast podczas drugiego wykładu mogliśmy poznać historię Samuela Frankla i Maxa Pinkusa czyli twórców jednej z największych fabryk tekstylnych, znanej nam dziś jako Frotex.

Zajęcia z Marcinem Husakiem.

Druga część naszych zajęć to już wykłady z Marcinem Nowakiem w ramach Geografii Turystycznej Regionu. W trakcie zajęć omówiliśmy układ Województwa Opolskiego oraz najważniejsze informacje z nim związane, a także Marcin przedstawił nam wszystkie miasta naszego województwa i pokrótce przedstawił najważniejsze ciekawostki z nim związane.

Marcin Nowak.

Szkolimy się.

Kursanci.

Szkolenie przewodnickie.

W taki sposób przechodzimy do trzeciego spotkania w ramach kursu przewodnickiego, które odbyło się tradycyjnie w sobotę (17.02) na uczelni przy ulicy Poznańskiej w Nysie. To spotkanie rozpoczęliśmy od zajęć z Zbyszkiem Błauciakiem, który miał nam poprowadzić kolejne zajęcia z zakresu przyrody Województwa Opolskiego.

Zbyszek Błauciak.

W trakcie zajęć Zbyszek przedstawił nam informacje związane z obszarami Natura 2000 w Województwie Opolskim oraz z zasadami jakie panują na tych obszarach. Ponadto zaprezentował nam praktycznie odgłosy kilku ptaków, pokazując nam bardzo ciekawą prezentację. Druga część zajęć to już ochrona roślin na terenie naszego województwa, również zobrazowana w formie praktycznej z wykorzystaniem wielu zdjęć.

Szkolenie przewodnickie.

Zajęcia z Zbyszkiem.

Druga część tego dnia to zajęcia z Marcinem Nowakiem. Tym razem zostały one trochę podzielone. Na początek zaczęliśmy od historii kultury. W trakcie pierwszego z dwóch wykładów poznaliśmy najważniejsze elementy budowy kościoła w prezentacji o ciekawej nazwie „Chodź pokażę ci kościół”, natomiast druga część to atrybuty świętych. Ostatni wykład tego dnia Marcin poświęcił zgodnie z planem geografii turystycznej regionu.

Kursanci.

Kursanci.

Kolejne zajęcia teoretyczne za nami, a przed nami kolejny weekend z zajęciami kursowymi. Tym razem będziemy mieć zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne w formie wycieczki. A relację z tego weekendu postaramy się zamieścić już za tydzień.

Adrian Kołodziej
About Adrian Kołodziej 213 Articles
Nazywam się Adrian, od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie). Swoją górską przygodę rozpocząłem w 2007 roku, kiedy to pierwszy raz wybrałem się na wycieczkę górską w Tatry. Od tamtej pory góry to moja życiowa pasja, którą postanowiłem rozwinąć w 2013 roku tworząc blog: Świat Gór – Czyli blog o górach. Od 2015 roku natomiast moim górskim wyprawom towarzysz moja narzeczona Daria, dużo pomagając mi. Dlatego też stał się naszą wspólną stroną internetową. Zapraszam serdecznie do częstszego odwiedzania naszego bloga.

1 kometarz on Szkolenie przewodnickie

  1. Chętnie bym się z takimi przewodnikami wybrała w góry 🙂 Podziwiam za wkład pracy w swoją pasję i profesjonalne podejście do turystyki górskiej. Sama zajmuję się mniej więcej tym tematem i zawsze miło jest mi czytać innych pasjonatów. Pozdrawiam!

Zostaw odpowiedz

Podaj swoj email.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.