Szlaki turystyczne

W tym dziale opiszę szlaki turystyczne jakie występują w Polsce. Same szlaki turystyczne to nie tylko kolorowe flagi czy strzałki na ścieżkach, którymi wędrujemy. Szlaki turystyczne znakowane są w celu ułatwienia turystom dotarcia do najciekawszych miejsc regionu. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. Ze względów historycznych większość szlaków w Polsce ma oznakowanie zgodne z instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK. W Polsce na obszarze parków narodowych i rezerwatów przyrody są to zazwyczaj jedyne dopuszczalne trasy, po których mogą poruszać się turyści bez specjalnego zezwolenia. Większość początkujących turystów widząc szlak czerwony czy czarny od razu twierdzi, że są to najtrudniejsze szlaki, a zielone czy żółte to są łatwe. Otóż tak nie jest każdy szlak oznacza co innego i nie jest to stopień trudności. I tak odpowiednio:

Szlak czerwony – jest to główny szlak górski np. Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza, Szlak Orlich Gniazd na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej czy Główny Szlak Beskidzki. Kolor czerwony oznacza też inne szlaki biegnące w danym terenie niekoniecznie będące szlakiem głównym.

Szlak czerwony

Szlak niebieski – oznacza szlaki pokonujące duże odległości, zwane inaczej dalekobieżnymi.

Szlak niebieski

Szlak żółty – są to krótkie szlaki łącznikowe, czasem też dojściowe.

Szlak żółty

Szlak zielony – jest to szlak doprowadzający do charakterystycznych miejsc.

Szlak zielony

Szlak czarny – jest to krótki szlak dojściowy.

Szlak czarny

Warto również wspomnieć o symbolach używanych przy znakowaniu szlaku. Dobrze obrazuje to poniższe zdjęcie:

Znaki turystyczne

Adrian

2 kometarzy on Szlaki turystyczne

  1. Dzień dobry panie Adrianie. Niedawno dopiero trafiłem na ten blog i chyba zostanę na dłużej, a komentarz piszę właśnie tutaj, bo mam dwa pytanka: 1. Nie wiem, czy to jest wina mojego kompa, czy też rzeczywiście szlak niebieski tutaj wygląda bardziej w kierunku fioletu ??;) 2. Czy spotkał się pan ( lub osoby czytające ten komentarz ) z taką sytuacją jak przedstawiona na logo w moim profilu? Dodam od razu, że nie jest to fotomontaż, a zdjęcie pochodzi z Beskidów właśnie… Pozdrawiam.

    • Witam. Dziękuję za odwiedziny i komentarz, oczywiście zapraszam częściej 🙂 Odnośnie pytania pierwszego, niestety taką grafikę udało mi się uzyskać do wstawienia, fakt trochę ona przypomina fiolet – ale każdy wie jak wygląda niebieski 🙂 Odnośnie drugiego nie miałem okazji spotkać się z taką sytuacją, jest ona dla mnie trochę dziwna dla mnie. Pozdrawiam 🙂

Komentowanie wylaczone.