VI Nyski Rajd Trekkingowy

VI Nyski Rajd Trekkingowy w tym roku odbył się w ramach Otwarcia Sezonu Turystycznego. Serdecznie zapraszamy do lektury relacji.

Z życia Świat Gór:

Wkraczamy w czerwiec w nadrabianiu zaległości na naszym blogu. Dziś wrócimy do tegorocznego VI Nyskiego Rajdu Trekkingowego, który odbył się w czerwcu w ramach Otwarcia Sezonu Turystycznego w Nysie. Relację podzielimy na dwie części: pierwsza dotycząca rajdu, druga dotycząca otwarcia, a wszystko przedzielone galerią zdjęć.

Za nami natomiast trochę spokojniejszy czas i weekend. Tym razem bez wyjazdów, ale było rodzinnie. Przed nami natomiast 11 listopada, który w tym roku spędzimy na Rajdzie Niepodległości organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz. W niedzielę wędrować będziemy z Głuchołaz pod pomnik Polski w Jeseniku.

Tymczasem zapraszamy do czytania naszych relacji, komentowania ich, a także udostępniania. Niech Wasi znajomi również dowiedzą się o naszym blogu Świat Gór. Zapraszamy także na nasz profil na Facebooku oraz na Instagramie.

Relacja:

VI Nyski Rajd Trekkingowy miał być w tym roku wyjątkowy. Zarząd Oddziału PTTK Tryton w Nysie planując kalendarz imprez wpadł na pomysł, aby połączyć tegoroczne otwarcie sezonu turystycznego (którego PTTK jest współorganizatorem) z rajdem trekkingowym. Pomysł na tyle spodobał się wszystkim organizatorom, że udało się doprowadzić do jego organizacji, dzięki czemu 10 czerwca 2018 roku na turystów w Nysie na Bastionie św. Jadwigi czekało wiele atrakcji. W takiej imprezie nie mogło oczywiście zabraknąć Świata Gór.

Tradycyjnie już razem z Trytonkami pracę przy obsłudze rajdu rozpoczęliśmy wczesnym rankiem, bowiem już po godzinie 5:00 zameldowaliśmy się razem z Darią na bastionie. Pracę oczywiście rozpoczęliśmy od przygotowania startu rajdu. Kilka minut po godzinie 6:00 wszystko już było gotowe a na start przybyli pierwsi uczestnicy. Adrian i Marcin udali się samochodem na trasy rajdu, aby otworzyć poszczególne punkty i dostarczyć to z czego rajd słynie, czyli jedzenie. Daria natomiast razem z Kasią rozpoczęła pracę na starcie rajdu przy zapisywaniu uczestników.

Przygotowując rajd Zarząd PTTK Tryton podjął decyzję, aby tegoroczne trasy miały następujące długości: 10 km – przejście Miejskim Szlakiem Turystycznym, 20 km – do Kopernik, 30 km – do Biskupowa i oczywiście koronna trasa rajdu 40 km – do Wilamowic Nyskich. Tegoroczny VI Nyski Rajd Trekkingowy miał być również wyjątkowy ze względu na fakt, że do czterech tras pieszych dołączy w tym roku trasa rowerowa biegnąca koronną 40 km trasą rajdu.

Pogoda w dniu rajdu również dopisała, stąd zapewne ogromne zainteresowanie rajdem, bowiem udział w nim wzięło ponad 200 osób! Hitem okazała się trasa rowerowa na którą wybrało się bardzo dużo osób. Turyści dopisali licznie, a przybyli do nas m.in. z: Prudnika, Racławic Śląskich, Brna w Czechach, Opola, Podgaja, Otmuchowa, Głuchołaz, Gogolina, Trzebiny, Oławy, Jesenika, Ceska Ves, Łuszczanowic, Brzegu, Wrocławia, Głubczyc, Obornik Śląskich czy Kłodzka.

Na uczestników tegorocznego rajdu czekało, aż 7 punktów kontrolnych, gdzie każdy mógł podbić nową pamiątkową pieczątkę, otrzymać wodę czy coś słodkiego. W Wilamowicach na punkcie czekał pyszny chlebek ze smalcem, natomiast słynny żurek z Wilamowic uczestnicy mogli zjeść na punkcie w Białej Nyskiej. Jadąc samochodem na każdym kroku można było spotkać turystów biorących udział w rajdzie, a punkty kontrolne miały pełne ręce roboty.

Przewodnicy, którzy w tym dniu pracowali na punktach kontrolnych oprócz potwierdzania nowymi pieczątkami na kartach turystom, opowiadali także o licznych ciekawostkach związanych z naszym regionem. Każdy uczestnik mógł dowiedzieć się o ciekawych miejscach zarówno historycznych jak i przyrodniczych dawnego Księstwa Nyskiego. Natomiast po dotarciu na metę uczestnicy otrzymywali gadżety rajdu, certyfikat i kiełbaskę.

Poniżej kilka zdjęć z części dotyczącej VI Nyskiego Rajdu Trekkingowego:

VI Nyski Rajd Trekkingowy - Daria i Kasia na starcie rajdu.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Daria i Kasia na starcie rajdu.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Adrian na punkcie kontrolnym w Siestrzechowicach.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Adrian na punkcie kontrolnym w Siestrzechowicach.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Rowerzyści na trasie rajdu.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Rowerzyści na trasie rajdu.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Daria i nasz Trytonek - Paweł.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Daria i nasz Trytonek – Paweł.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Uczestnicy rajdu.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Uczestnicy rajdu.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Krajobrazy z okolic Biskupowa.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Krajobrazy z okolic Biskupowa.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Tak oznaczaliśmy trasy.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Tak oznaczaliśmy trasy.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Łukasz, Artur i Marcin - punkt w Biskupowie.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Łukasz, Artur i Marcin – punkt w Biskupowie.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Kościół Benedyktynów w Biskupowe.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Kościół Benedyktynów w Biskupowe.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Widoki z okolic klasztoru Benedyktynów.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Widoki z okolic klasztoru Benedyktynów.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Widoki z okolic klasztoru.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Widoki z okolic klasztoru.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Nasze Trytonki Zbyszek i Marcin z Panią Marysią z Wilamowic Nyskich.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Nasze Trytonki Zbyszek i Marcin z Panią Marysią z Wilamowic Nyskich.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Produkty lokalne Wilamowic.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Produkty lokalne Wilamowic.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - A w Białej Nyskiej pyszny żurek z Wialmowic.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – A w Białej Nyskiej pyszny żurek z Wialmowic.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Zaprzyjaźniona ekipa z Prudnika na trasie rajdu.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Zaprzyjaźniona ekipa z Prudnika na trasie rajdu.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Widoki z okolic Morowa.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Widoki z okolic Morowa.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Marcin z uczestnikami rajdu.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Marcin z uczestnikami rajdu.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Uczestnicy rajdu, a wśród nich tato Adriana.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Uczestnicy rajdu, a wśród nich tato Adriana.

Tyle o rajdzie. Ten dzień to było turystyczne święto w Nysie. W Bastionie św. Jadwigi od rana trwał jarmark turystyczny na który organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Dzięki czemu turyści, którzy wracali z tras rajdu mogli jeszcze posiedzieć na bastionie i bawić się w klimacie turystycznym.

Wszystko rozpoczął pokazem sokolniczym nasz przyjaciel z Oddziału PTTK Tryton w Nysie – Krzysztof Szumski. Pokaz jak zwykle cieszył się ogromną popularnością i przyciągnął dużą grupę ludzi na bastion. W międzyczasie na placu otwarte zostały stoiska licznych wstawców z różnych regionów naszego województwa, ale nie tylko. Prezentowały się w tym dniu m.in. Głuchołazy, Paczków, Otmuchów czy Henryków.

O godzinie 13:30 uroczystego otwarcia sezonu dokonał wiceburmistrz Nysy – Piotr Bobak oraz dyrektor Nyskiego Domu Kultury – Marek Kędzierski. Tuż po nich salwę honorową oddali bracia kurkowi, którzy opowiedzieli także trochę o swojej działalności.

Kolejnym punktem programu było wręczenie pierwszych zweryfikowanych odznak za przejście Miejskiego Szlaku Turystycznego. Jest to nowy produkt turystyczny w Nysie, do którego Urząd Miejski przygotował także odznaki. Uroczystego wręczenia odznak dokonał Piotr Bobak – wiceburmistrz Nysy.

W międzyczasie cały czas z tras rajdu na bastion docierali kolejny turyści, natomiast zabawa na bastionie trwała. Na scenę po braciach kurkowych weszli przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca „Nysa” im. Czesława Orlopa, a tuż po nich zgromadzeni mogli podziwiać pokaz tańca orientalnego w wykonaniu zespołu Nashita Bellydance (zespół prowadzony przez mamę Adriana).

Takim akcentem zakończyła się część pokazowa, scena natomiast została oddana w ręce muzykom. Jako pierwszy na scenie zagościł Dawid Brzozowski, którego mogliśmy wysłuchać już rok temu. Tuż po Dawidzie, krótki pokaz zorganizowali żołnierze z Legii pod dowództwem Krzysztofa Hermana. Natomiast po pokazie Prezes Oddziału PTTK Tryton – Marcin Nowak, wręczył dwóm wylosowanym uczestnikom rajdu nagrody w postaci zdjęcia Macieja Zycha oraz mapy przedwojennej powiatu nyskiego.

Ostatnim punktem programu był koncert zespołu Czerwony Stolik z Głuchołaz, który słynie z piosenki turystycznej. Zgromadzeni mogli wysłuchać utworów z repertuaru zespołu np. „Miasto jak wiele a jednak”, a także turystycznych szlagierów takich jak „Bieszczadzki trakt”.

Takim akcentem zakończyło się tegoroczne otwarcie sezonu, którego mocnym akcentem był VI Nyski Rajd Trekkingowy, za organizację którego Oddział PTTK Tryton w Nysie dostał we wrześniu tego roku wyróżnienie na Najlepszy Produkt Turystyczny Opolszczyzny. To świadczy tylko o tym, że jest to jedna z najlepszych imprez turystycznych w naszym województwie! Do zobaczenia za rok na VII edycji rajdu.

Poniżej galeria zdjęć z części związanej z otwarciem sezonu:

VI Nyski Rajd Trekkingowy - Krzysztof Szumski i pokaz sokolniczy.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Krzysztof Szumski i pokaz sokolniczy.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Stoisko promocyjne Prudnika.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Stoisko promocyjne Prudnika.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Adrian Dwornicki i jego stoisko.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Adrian Dwornicki i jego stoisko.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Stoisko z Opola
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Stoisko z Opola
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Stoisko Głuchołaz.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Stoisko Głuchołaz.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Bracia kurkowi.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Bracia kurkowi.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Wiceburmistrz Nysy - Piotr Bobak i dyrektor NDK - Marek Kędzierski.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Wiceburmistrz Nysy – Piotr Bobak i dyrektor NDK – Marek Kędzierski.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Zdobywcy pierwszych odznak za przejście Miejskiego Szlaku Turystycznego.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Zdobywcy pierwszych odznak za przejście Miejskiego Szlaku Turystycznego.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Kolejni uczestnicy rajdu docierają na metę.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Kolejni uczestnicy rajdu docierają na metę.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Zespół Pieśni i Tańca "Nysa"
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Zespół Pieśni i Tańca „Nysa”
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Nashita Bellydance Group
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Nashita Bellydance Group
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Nashtia Bellydance Group.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Nashtia Bellydance Group.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Dawid Brzozowski.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Dawid Brzozowski.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Zaprzyjaźniona grupa z Prudnika na mecie rajdu.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Zaprzyjaźniona grupa z Prudnika na mecie rajdu.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Pokaz żołnierzy Legii.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Pokaz żołnierzy Legii.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Nagrodę odbiera Adrian Dwornicki.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Nagrodę odbiera Adrian Dwornicki.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Nagrodę odbiera Ania Hasiak.
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Nagrodę odbiera Ania Hasiak.
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Nasz przyjaciel Grzesiu Rudecki z zespołu Czerwony Stolik
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Nasz przyjaciel Grzesiu Rudecki z zespołu Czerwony Stolik
VI Nyski Rajd Trekkingowy - Czerwony Stolik
VI Nyski Rajd Trekkingowy – Czerwony Stolik
Adrian Kołodziej
About Adrian Kołodziej 219 Articles
Nazywam się Adrian, od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie). Swoją górską przygodę rozpocząłem w 2007 roku, kiedy to pierwszy raz wybrałem się na wycieczkę górską w Tatry. Od tamtej pory góry to moja życiowa pasja, którą postanowiłem rozwinąć w 2013 roku tworząc blog: Świat Gór – Czyli blog o górach. Od 2015 roku natomiast moim górskim wyprawom towarzysz moja narzeczona Daria, dużo pomagając mi. Dlatego też stał się naszą wspólną stroną internetową. Zapraszam serdecznie do częstszego odwiedzania naszego bloga.

Be the first to comment

Zostaw odpowiedz

Podaj swoj email.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.