Wielka Rawka 2018

Wielka Rawka (1304 m n.p.m.) to najwyższy szczyt pasma granicznego w Bieszczadach Zachodnich. Zapraszamy do lektury kolejnej relacji.

Z życia Świat Gór:

Ze względu na Wszystkich Świętych relacja nie pojawiła się w czwartek, a wyjątkowo wrzucamy w piątek. Zapraszamy do lektury kolejnej relacji z naszych tegorocznych wakacji w Bieszczadach. Zachęcamy do czytania naszych relacji, komentowania ich, a także udostępniania. Niech Wasi znajomi również dowiedzą się o naszym blogu Świat Gór. Zapraszamy także na nasz profil na Facebooku oraz na Instagramie.

Trasa:

Przełęcz Wyżniańska – Bacówka pod Małą Rawką – Mała Rawka – Wielka Rawka – Mała Rawka – Bacówka pod Małą Rawką – Przełęcz Wyżniańska

Długość: ok. 9,5 km

GOT PTTK – 15 pkt.

Szczyty do Korony Gór Polski: 0

Relacja:

Trzeci dzień naszego pobytu w Bieszczadach również postanowiliśmy poświęcić na górską wycieczkę. Dzień wcześniej zdobyliśmy Tarnicę, dziś natomiast wyruszymy na najwyższy szczyt pasma granicznego w Bieszczadach Zachodnich, a mianowicie Wielką Rawkę (1304 m.n.p.m.).

Wstajemy wczesnym rankiem, aby zjeść śniadanie i spokojnie przejechać blisko 40 km z Cisnej na Przełęcz Wyżniańską skąd wyruszymy dziś na zdobycie Wielkiej Rawki. Trasa mija nam bardzo szybko i już o godzinie 9:20 meldujemy się na przełęczy. Parking jest prawie pusty, mało ludzi chyba wyrusza tak wcześnie na szlak. Warto wspomnieć, że z tego samego parkingu można ruszyć na Połoninę Caryńską.

Kupujemy bilety do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, robimy pamiątkowe zdjęcia bowiem z parkingu pięknie widać Połoninę Wetlińską i ruszamy za znakami zielonego szlaku turystycznego. Początkowo szlak prowadzi nas otwartą przestrzenią w stronę Bacówki pod Małą Rawką. Idziemy sobie spokojnie bez większych podejść, a przed nami cały czas widoczny stok Małej Rawki.

Wędrując zatrzymujemy się co chwilę, aby zrobić panoramy widokowe. Pięknie widać z trasy Tarnicę czy Połoninę Caryńską tuż za nami. Po dojściu do bacówki (1,3 km marszu) zatrzymujemy się na chwilę na przerwę. Nie wchodzimy jednak do środka. Szybki łyk wody i idziemy dalej.

Parking na Przełęczy Wyżniańskiej

Mała Rawka.

Widoki.

Połonina Caryńska.

Tuż za schroniskiem nasz szlak wchodzi do lasu. Momentalnie robi się chłodniej, ale rozpoczyna się też podejście. Od teraz aż do szczytu Małej Rawki piąć się będziemy ku górze, a przed nami do pokonania ponad 350 metrów przewyższenia na dystansie 1,5 km. Tak więc spore wyzwanie przed nami.

Na szlaku brak większej grupy, kilka osób dosłownie wędruje razem z nami do góry. Tak więc można iść w ciszy i spokoju, w odróżnieniu do wczorajszej Tarnicy. Spokojnie pokonujemy dystans pnąc się ku górze. Dobrze, że idziemy wśród lasu, bo na otwartej przestrzeni przy słońcu i takim podejściu byłoby naprawdę ciężko.

Ścieżka wśród lasu.

W pewnym momencie szlak doprowadza nas do otwartej przestrzeni. Powoli zaczynamy wychodzić powyżej granicy lasu, a to oznaka, że wkrótce wejdziemy w pasmo połoniny Małej Rawki. Odwracamy się a naszym oczom wyłania się pierwsza od dłuższej chwili piękna panorama widokowa w stronę Połoniny Caryńskiej, a także Połoniny Wetlińskiej.

Wędrujemy.

Połonina Caryńska.

Połonina Wetlińska.

Połonina Wetlińska.

W końcu o godzinie 10:50 stajemy na szczycie Małej Rawki (1271 m.n.p.m.). Pierwszy szczyt dzisiaj zdobyty. Zatrzymujemy się tutaj na krótką przerwę przed dalszym marszem. Niestety na szczycie wieje bardzo mocny chłodny wiatr, przez który dość szybko ubieramy kurtki. Pogoda jest piękna, tylko ten wiatr…

Ze szczytu roztacza się przepiękna panorama widokowa na Tarnicę oraz Połoniny Wetlińską i Caryńską. Znajomy wcześniej nam przekazał żebyśmy koniecznie się wybrali na Małą i Wielką Rawkę, ze względu na najpiękniejszą panoramę widokową. Teraz wiemy co miał na myśli.

Robimy sobie kilka pamiątkowych fotek. Na szczycie jest też duża grupa osób (może przez fakt, że dociera tutaj także inny szlak turystyczny). Po chwili spędzonej na szczycie podejmujemy decyzję, aby wyruszyć w dalszą drogę. Przed nami teraz krótki spacer pasmem połoniny w stronę Wielkiej Rawki, którą już widać w oddali przed nami.

Mała Rawka (1272 m.n.p.m.) to góra będąca kulminacją grzbietu Dział. Na północny wschód odbiega z niej grzbiet, poprzez Wyżniańską Przełęcz biegnący ku Połoninie Caryńskiej. Leży 15 minut szlakiem górskim od Wielkiej Rawki, oddzielona od niej wysoko położoną przełęczą (1254 m n.p.m.), na której rośnie najwyżej występujący w polskich Bieszczadach las.

Jej szczyt pokrywa niewielka połonina będąca doskonałym punktem widokowym na najbardziej znane bieszczadzkie masywy: grupę Tarnicy, Połoninę Wetlińską i Caryńską. Zdobycie Małej Rawki wiąże się z pokonaniem przewyższenia około 300 metrów od jej podnóży.

Panorama widokowa z Małej Rawki.

Połonina Caryńska.

Świat Gór na Małej Rawce.

Wielka Rawka w oddali.

Wierzchołek Małej Rawki.

Ruszamy w stronę Wielkiej Rawki, szybko staramy się uciec w stronę widocznego przed nami lasku, aby schować się przed zimnym wiatrem, podziwiając przy tym jednak przepiękne panoramy widokowe. Szlak sprowadza nas jeszcze trochę w dół, tak więc domyślamy się, że czeka nas jeszcze spore podejście na wierzchołek Wielkiej Rawki. Nie mylimy się, po wyjściu z lasu wyłania się krótkie, ale strome podejście.

Widoki.

Daria wędruje na Wielką Rawkę.

Szybko udaje nam się pokonać podejście i wychodzimy na płaską otwartą przestrzeń połoniny Wielkiej Rawki. Do wierzchołka właściwego jeszcze kawałek, bowiem czeka na nas ponad 600 metrowy spacer do tabliczki szczytu.

Wędrując połoniną Wielkiej Rawki podziwiamy niesamowitą panoramę zarówno na polską jak i słowacką stronę, a w oddali nawet i ukraińską. Warto bowiem wspomnieć, że w pobliżu szczytu znajduje się troszkę mniejsze wzniesienie o nazwie Krzemieniec (1221 m.n.p.m.) gdzie znajduje się trójstyk granic (tutaj stykają się granice Polski, Słowacji i Ukrainy).

Początkowo w planach zakładaliśmy dojście do trójstyku granic, ale jednak odpuszczamy to ze względu na silny wiatr i troszkę słabszą kondycję (chociaż i tak dzisiaj idzie się lepiej niż dzień wcześniej na Tarnicy).

Tak więc wędrujemy sobie spokojnie połoniną podziwiając widoki na czele z Połoniną Wetlińską, Połoniną Caryńską czy Tarnicą. Faktycznie nasz przyjaciel miał rację, panoramy widokowe z Małej i Wielkiej Rawki należą do najpiękniejszych.

Wielka Rawka (1304 m.n.p.m.) to najwyższy szczyt pasma granicznego w Bieszczadach Zachodnich. Masyw Wielkiej Rawki leży w środkowej części pasma granicznego; południowym stokiem biegnie granica polsko-ukraińska.

Kopuła szczytowa ma charakter wyrównanego, przebiegającego w kierunku NW–SE grzbietu o długości wierzchowiny ok. 700 m. Jest to boczny grzbiet odbiegający ze zwornika znajdującego się na południowo-wschodnim krańcu szczytowego wypłaszczenia, gdzie łączy się on z głównym grzbietem Karpat. Biegnie on dalej na północ, w kierunku Małej Rawki, opadając najpierw na płytką przełęcz (1254 m n.p.m.), a następnie osiągając szczyt.

W głównym grzbiecie sąsiednimi kulminacjami są na południowym zachodzie Krzemieniec oddzielony przełęczą o wysokości 1137 m n.p.m., na południowym wschodzie zaś nienazwany szczyt o wysokości 1123 m n.p.m., za którym wznosi się Wielka Semenowa.

Grzbiet Wielkiej Rawki kulminuje w kilku niewyraźnych wierzchołkach. Najwyższym punktem jest wychodnia piaskowca usytuowana w jego środkowej części, której wysokość wynosi według różnych źródeł 1304 lub 1307 m n.p.m. Kilkadziesiąt metrów od tego miejsca stoi betonowy słup, dawny znak geodezyjny.

Na mapach zaznaczany jest jeszcze wierzchołek północno-zachodni (1302 lub 1303 m n.p.m.). Stoki są dość strome, z północno-wschodnich zboczy schodzą niekiedy lawiny. Zachodnie opadają do doliny Górnej Solinki, północno-wschodnie – Rzeczycy, z kolei południowe, należące do zlewiska Morza Czarnego, odwadnia Bystry Potok w zlewni Użu.

Wielka Rawka jest najwybitniejszym, czyli odznaczającym się największą minimalną deniwelacją względną, wzniesieniem Bieszczadów Zachodnich. Wynoszącą, przyjmując wysokość szczytu 1307 m n.p.m. i przełęczy Beskid 784 m n.p.m., 523 m wybitność zawdzięcza temu, iż w okolicy nie ma wyższych szczytów, a przełęcz Beskid, względem której oblicza się ten współczynnik, leży stosunkowo nisko.

Szczytowe partie góry pokrywa połonina, której dolna granica przebiega wyjątkowo wysoko – od ok. 1200 do ponad 1260 m n.p.m. Spowodowane jest to tym, iż ze względu na strome stoki nie prowadzono tutaj wypasu bydła. Jednak ze względu na brak lasu na szczycie, a także położenie i wyniosłość nad okoliczny teren, Wielka Rawka jest atrakcyjnym miejscem widokowym. Rozciąga się stąd panorama na wszystkie masywy pasma połonin, pasmo graniczne, Bieszczady Wschodnie, Połoninę Równą oraz góry Słowacji, między innymi Wyhorlat.

W końcu o godzinie 11:30 stajemy przy tabliczce szczytu, tak więc Wielka Rawka oficjalnie zdobyta Na miejscu oprócz tabliczki jest kilka ławek i grupka odpoczywających osób. Tutaj także można dojść innym szlakiem m.in. z Krzemieńca czy Ustrzyk Górnych niebieskim szlakiem. Część osób wybiera się do trójstyku granic my natomiast siadamy aby odpocząć, trochę dokucza nam jednak zimny wiatr.

Wielka Rawka.

Krzemieniec.

W dole Ustrzyki Górne.

Tarnica.

Ukraina.

Połonina Caryńska.

W końcu po dłuższej przerwie decydujemy się ruszyć w drogę powrotną. Odpuszczamy trójstyk granic, z nadzieją, że jeszcze kiedyś tutaj powrócimy, aby odwiedzić to miejsce i kierujemy się ponownie w stronę Małej Rawki, ponownie podziwiając po drodze wspaniałe panoramy widokowe.

Połonina Wielkiej Rawki.

W oddali Połonina Caryńska.

Mała Rawka a w tle Połonina Wetlińska.

Świat Gór w Bieszczadach.

Szybko schodzimy z Wielkiej Rawki, ponownie chowamy się w lasku by po chwili wyjść na połoninę Małej Rawki. Na szczycie zatrzymujemy się na sekundę aby zrobić jeszcze kilka fotek w tym w stronę Połoniny Wetlińskiej i ruszamy w stronę parkingu.

Połonina Wetlińska.

Świat Gór.

Schodzimy.

Docieramy do granicy lasu, chowamy się w nim i w miarę szybko schodzimy do otwartej przestrzeni już u podnóża Małej Rawki. Tutaj wyłania nam się potężna bryła Połoniny Caryńskiej, a my ruszamy w stronę Bacówki pod Małą Rawką, po dotarciu do której wchodzimy do środka, aby przybić sobie pieczątki do naszych książeczek, tak więc krótka przerwa w bacówce.

Bacówka PTTK Pod Małą Rawką to schronisko turystyczne PTTK położone na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, u podnóża Małej Rawki. Usytuowane jest na wysokości 930 m n.p.m., przy zielonym szlaku z Przełęczy Wyżniańskiej na Małą Rawkę, 900 m od wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej.

Bacówka powstała w 1979 roku i funkcjonuje nieprzerwanie do dzisiaj. Dysponuje 30 miejscami noclegowymi w pokojach 2-, 3- i wieloosobowych oraz noclegami zastępczymi na podłodze. Obok budynku jest możliwość rozbicia namiotu (tylko dla turystów pieszych).

Połonina Caryńska.

Bacówka pod Małą Rawką.

Krótka przerwa i wychodzimy z bacówki by wyruszyć w dalszą drogę w stronę parkingu i naszego samochodu. Teraz spacerujemy już sobie spokojnie, wiatr nam tutaj nie przeszkadza (bowiem nie wieje), a my idziemy podziwiając panoramę widokową na okoliczne szczyty.

Widoki w stronę Tarnicy.

Przed godziną 14:00 docieramy na parking na Przełęczy Wyżniańskiej, gdy rano był pusty tak teraz jest prawie pełny. Tak więc widać, że turyści trochę później niż my ale jednak wybierają się na bieszczadzkie szlaki.

 

Adrian Kołodziej
About Adrian Kołodziej 219 Articles
Nazywam się Adrian, od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie). Swoją górską przygodę rozpocząłem w 2007 roku, kiedy to pierwszy raz wybrałem się na wycieczkę górską w Tatry. Od tamtej pory góry to moja życiowa pasja, którą postanowiłem rozwinąć w 2013 roku tworząc blog: Świat Gór – Czyli blog o górach. Od 2015 roku natomiast moim górskim wyprawom towarzysz moja narzeczona Daria, dużo pomagając mi. Dlatego też stał się naszą wspólną stroną internetową. Zapraszam serdecznie do częstszego odwiedzania naszego bloga.

Be the first to comment

Zostaw odpowiedz

Podaj swoj email.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.