GórySudety

Czartowska Skała (463 m n.p.m.)

Czartowska Skała (463 m n.p.m.) to ciekawe wzniesienie położone na Pogórzu Kaczawskim. Zapraszam do lektury relacji z wycieczki.

Trasa:

Parking – Czartowska Skała – Parking

Długość: 1 km

Punkty GOT: 2

Mapa:

Relacja:

W dzisiejszej relacji zapraszam na opis kolejnej wycieczki w ramach mojego urlopu w 2021 roku. Ten postanowiłem spędzić w głównej mierze w Sudetach Zachodnich. Udało mi się odwiedzić m.in. Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie czy Pogórze Wałbrzyskie, a przez większość urlopu towarzyszył mi kolega z kurs Włodek Kotwas.

Drugiego dnia naszego pobytu na Pogórzu Kaczawskim zdobyliśmy rankiem Wilczą Górę. Teraz natomiast naszym celem będzie Czartowska Skała (463 m n.p.m.). Ruszamy więc samochodem w kierunku miejscowości Pomocne. Stąd można ruszyć na wspomniany szczyt, ale Włodek jako, że był już tutaj zaproponował abyśmy ruszyli od drugiej strony. Tam bowiem można kawałek wjechać w polną drogę i jest trochę miejsca aby zostawić samochód.

Szybko docieramy na miejsce startu. Wysiadamy, zabieramy plecaki i ruszamy w stronę widocznej już przed nami Czartowskiej Skały. Na szczyt prowadzi nas żółty szlak turystyczny, a przed nami do przejścia krótki odcinek, bez jakiś większych trudności.

Czartowska Skała.
Czartowska Skała.

Docieramy do miejsca gdzie szlak skręca w lewo, a w prawo prowadzi nieoznakowana ścieżka. Włodek proponuje abyśmy właśnie skręcili w prawo i zrobili taką pętlę w obrębie szczytu. Tak więc ruszamy, a kawałek dalej pojawia się piękny widok na formację skalną budującą ten szczyt i przedstawiającą regularne słupy bazaltowe.

Słupy bazaltowe na Czartowskiej Skale.
Słupy bazaltowe na Czartowskiej Skale.

Obchodzimy formację skalną i nieco się wspinamy, a po chwili meldujemy się na szczycie Czartowskiej Skały (463 m n.p.m.). Jest to wzniesienie na Pogórzu Kaczawskim wchodzące w skład tzw. Pogórza Złotoryjskiego. To niewielkie powulkaniczne wzniesienie, w kształcie małego, lekko skrzywionego stożka podciętego z dwóch stron wyrobiskami nieczynnych kamieniołomów.

Wzniesienie o zróżnicowanej budowie geologicznej, zbudowane z bazaltów – wulkanitów mioceńskich stanowiących część rdzenia dawnego wulkanu tarczowego wypełnionego lawą oraz pokrywy lawowej o zasadowej lawie. Bazanit budujący wzniesienie jest spękany i tworzy regularne słupy. Niższe partie zbocza pokrywają utwory soliflukcyjne, a u podnóża występują osady glacjalne, fluwioglacjalne. W trakcie transgresji lądolodu na Pogórze Kaczawskie wzniesienie nie było całkowicie przykryte lodem, stanowiło skalisty nunatak wystający z lądolodu na niewielką kilkumetrową wysokość. Na zboczu góry wyrobiska po dawnym kamieniołomie, w których podczas eksploatacji, odsłonięto część dawnego komina wulkanicznego z wyraźną słupową oddzielnością bazaltu. Wzgórze od 1991 roku stanowi pomnik przyrody nieożywionej Czartowska Skała i objęte jest ochroną prawną.

Ze szczytu roztacza się przepiękna panorama widokowa na Góry i Pogórze Kaczawskie. W kierunku wschodnim pojawia nam się widok na Pogórze Złotoryjskie, a dokładniej na Wzgórza Muchowskie. Na południe otwiera nam się widok na Góry Kaczawskie, a dokładnie na Grzbiet Wschodni, Grzbiet Południowy (z najwyższymi szczytami pasma) oraz na Grzbiet Północny z Okolem (718 m n.p.m.). W kierunku wschodnim natomiast pojawia nam się widok na Zawodną (445 m n.p.m.) i okoliczne wzniesienia, a także na kamieniołom bazaltu Krzeniów.

Razem z Włodkiem na Czartowskiej Skale.
Razem z Włodkiem na Czartowskiej Skale.
Czartowska Skała - panorama widokowa.
Czartowska Skała – panorama widokowa.
Czartowska Skała - widoczny grzbiet wschodni Gór Kaczawskich.
Czartowska Skała – widoczny grzbiet wschodni Gór Kaczawskich.
Czartowska Skała - widoczny grzbiet południowy Gór Kaczawskich.
Czartowska Skała – widoczny grzbiet południowy Gór Kaczawskich.
Czartowska Skała - widoczny grzbiet północny Gór Kaczawskich.
Czartowska Skała – widoczny grzbiet północny Gór Kaczawskich.
Czartowska Skała - środkowa część Pogórza Kaczawskiego z Zawodną.
Czartowska Skała – środkowa część Pogórza Kaczawskiego z Zawodną.
Czartowska Skała - widok na kamieniołom Krzeniów.
Czartowska Skała – widok na kamieniołom Krzeniów.

Chwilę spędzamy na szczycie na podziwianiu widoków. W końcu jednak decydujemy się ruszyć w drogę powrotną. Tak jak Włodek zaproponował schodzimy z drugiej strony. Przechodzimy przez teren dawnego wyrobiska. Znajduje się tutaj miejsce odpoczynkowe. Dalej natomiast wchodzimy na ścieżkę, która doprowadza nas do szlaku żółtego, którym wracamy do naszego samochodu.

Schodzimy z Czartowskiej Skały.
Schodzimy z Czartowskiej Skały.

W ten sposób kończymy nasz pobyt na Czartowskiej Skale (463 m n.p.m.). Jest to bardzo ciekawe miejsce, które naprawdę warto odwiedzić. Roztacza się stąd piękna panorama widokowa na okolicę. Polecam to miejsce.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Jeden komentarz do “Czartowska Skała (463 m n.p.m.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.