GórySudety

Dłużek (592 m n.p.m.)

Dłużek (592 m n.p.m.) to szczyt w północnej części Grzbietu Wschodniego w Górach Kaczawskich. Zapraszam do lektury relacji.

Trasa:

Wojcieszów – Dłużek – Wojcieszów

Długość – ok. 7 km

Pkt. GOT – 10

Mapa:

Relacja:

W dzisiejszej relacji zapraszam na opis kolejnej wycieczki w ramach mojego urlopu w 2021 roku. Ten postanowiłem spędzić w głównej mierze w Sudetach Zachodnich. Udało mi się odwiedzić m.in. Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie czy Pogórze Wałbrzyskie, a przez większość urlopu towarzyszył mi kolega z kurs Włodek Kotwas.

Trzeciego dnia naszego urlopu zdobyliśmy Turzec (684 m n.p.m.) i Różankę (628 m n.p.m.) w Górach Ołowianych wchodzących w skład Gór Kaczawskich. Teraz natomiast naszym celem będzie Dłużek (592 m n.p.m.).

Turzec i Różanka zdobyte, a my teraz kierujemy się z parkingu przy Centrum Profilaktyki i Rehabilitacji w Janowicach Wielkich do Wojcieszowa, a dokładnie na parking na którym już rano byliśmy. Wtedy jednak musieliśmy uciekać przed deszczem. Pogoda się poprawiła dzięki czemu możemy ruszyć na szlak aby zrealizować nasz drugi cel na dzisiejszy dzień. Szybko docieramy na miejsce. Parkujemy, wysiadamy, zabieramy plecaki i ruszamy w drogę za znakami ścieżki rowerowej.

Parking w Wojcieszowie.
Parking w Wojcieszowie.

Początkowo trasa prowadzi nas w miarę płasko. Podejście rozpoczyna się po przejściu ok. 600 metrów. I teraz pod górę będziemy szli, aż na sam wierzchołek. Do pokonania z tego miejsca mamy ok. 3 km drogi oraz ponad 250 metrów przewyższenia. Idziemy sobie spokojnie, a im wyżej jesteśmy to za naszymi plecami zaczynają otwierać się panoramy widokowe na Góry Kaczawskie. Co jakiś czas przystajemy aby zrobić pamiątkowe zdjęcia.

W drodze na Dłużek.
W drodze na Dłużek.
Pierwsze widoki.
Pierwsze widoki.

Po przejściu ok. 2 kilometrów docieramy do skrzyżowania. Tutaj dołącza do nas czarny szlak turystyczny. My skręcamy w prawo i teraz wędrować będziemy za znakami tego właśnie szlaku, który po chwili doprowadza nas do wiaty odpoczynkowej. Decydujemy się na krótką przerwę. Trochę w nogach już dzisiaj mamy. Chwilę później ruszamy dalej, a po kilkudziesięciu metrach nasz szlak skręca w lewo. Teraz przed nami ostatni odcinek drogi, który liczyć będzie nieco ponad 1 kilometr.

Okolice wiaty odpoczynkowej.
Okolice wiaty odpoczynkowej.

Ostatni odcinek to mozolna wędrówka leśną ścieżką, cały czas lekko ku górze. W pewnym momencie po prawej stronie wyłania nam się bryła wieży widokowej. Kawałek dalej skręcamy na ścieżkę, która wyprowadza nas na wierzchołek Dłużka (592 m n.p.m.). Jest to wzniesienie w północnej części Grzbietu Wschodniego w Górach Kaczawskich. Leży między Marcińcem a Chmielarzem, w grzbiecie ciągnącym się na zachód od Bukowinki poprzez Marciniec, Rogacz, Dłużek, Chmielarz, Polankę, Trzciniec, Zadorę i Lipną nad Wojcieszowem.

Szczyt zbudowany jest ze staropaleozoicznych skał metamorficznych pochodzenia wulkanicznego – zieleńców i łupków zieleńcowych oraz pochodzenia osadowego – fyllitów, łupków albitowo-serycytowych, chlorytowo-serycytowych i kwarcowo-serycytowych, należących do metamorfiku kaczawskiego.

W 2018 roku na szczycie powstała drewniana wieża widokowa. Jest ona efektem współpracy gmin Świerzawa, Wojcieszów i Pielgrzymka oraz Nadleśnictwa Złotoryja. W ramach tego samego projektu powstały też platforma widokowa na Okolu, a także wieża widokowa na górze Zawadna. Z wieży widokowej roztacza się ciekawa panorama widokowa. Najbliżej nas znajdują się wzniesienia Gór Kaczawskich takie jak Chmielarz czy Żelaźniak. Nieco dalej na horyzoncie centralnie otwiera nam się widok na Góry Ołowiane, a za nimi odsłaniają się Rudawy Janowickie. Z prawej strony możemy także dojrzeć Baraniec. A z drugiej strony otwiera się widok Pogórza Kaczawskiego z dobrze widoczną m.in. Ostrzycą Proboszczowicką.

Dłużek - panorama widokowa.
Dłużek – panorama widokowa.
Dłużek - widok na Rudawy Janowickie.
Dłużek – widok na Rudawy Janowickie.
Dłużek - widok w stronę Barańca.
Dłużek – widok w stronę Barańca.
Dłużek - widok w stronę Ostrzycy Proboszczowickiej.
Dłużek – widok w stronę Ostrzycy Proboszczowickiej.
Dłużek - widok na Pogórze Kaczawskie.
Dłużek – widok na Pogórze Kaczawskie.

Na wieży spędzamy chwilę na podziwianiu panoramy widokowej. W końcu jednak decydujemy się ruszyć w drogę powrotną, a wracać będziemy tą samą ścieżką. Zejście idzie nam bardzo dobrze i szybko meldujemy się w naszym samochodzie. Cała trasę pokonaliśmy razem z Włodkiem błyskawicznym tempem. Teraz czas na zasłużony obiad, dlatego wracamy już do Złotoryi na nocleg. W taki sposób dobiega końca kolejny dzień naszego urlopu. Tymczasem polecam Dłużek. Jest to mniej znany szczyt, ale za sprawą wieży widokowej warto go odwiedzić.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.