Festiwal Górski

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady to jedno z najważniejszych wydarzeń Ludzi Gór w naszym kraju, a zarazem najstarsza tego typu impreza w Polsce i jedna z największych na świecie. To właśnie w Lądku-Zdroju w 1995 roku po raz pierwszy spotkali się pasjonaci, aby – wtedy jeszcze pod nazwą Przegląd Filmów Górskich – rozmawiać, oglądać i wsłuchiwać się w rozmaite opowieści. Pomysłodawcą wydarzenia był znany w środowisku górskim Zbigniew Piotrowicz. Od pierwszej edycji Festiwalu wiele się zmieniło, między innymi od 2001 roku festiwal nosi nazwę imienia Andrzeja Zawady.

Dziś Festiwal Górski to jedyne miejsce poza Alpami, w którym odbywała się ceremonia wręczenia prestiżowej nagrody, jaką są Złote Czekany. Rokrocznie najważniejszym punktem programu jest Festiwal Filmów Górskich, podczas którego prezentowanych jest kilkadziesiąt tytułów zgłoszonych i zakwalifikowanych do konkursu filmowego. W czasie gali zwieńczającej Festiwal wyłaniani są zwycięzcy spośród kilku kategorii. Kolejnym ważnym punktem programu jest Festiwal Literatury Górskiej. Poranne rozmowy na trawie, wspólne czytanie, spotkania autorskie oraz jako wisienka na torcie – gala ogólnopolskiego konkursu książkowego. Dla tych, którzy chcą zasilić swoje biblioteczki, co roku funkcjonuje festiwalowa księgarnia w której można zdobyć dedykacje autorów książek.

Program Festiwalu wypełniają również prelekcje wybitnych światowych himalaistów, alpinistów i wspinaczy. Dotychczas na festiwalu gościli m.in.: Alex Txikon, Piotr Pustelnik, Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki, Ryszard Pawłowski, Janusz Gołąb, Dariusz Załuski, Élisabeth Revol, Cedar Wright, Wojciech Kurtyka, Simone Moro, Denis Urubko czy Kurt Diemberger. Podczas festiwalu odbywają się również liczne warsztaty z tematyki górskiej w tym m.in.: warsztaty wspinaczkowe, sprzętowe, pierwszej pomocy, zachowań w górach, suplementacji czy dobrego przygotowania do bezpiecznych górskich wędrówek. Dużą popularnością na festiwalu cieszą się także wycieczki górskie, które każdego roku prowadzą znane osobistości świata gór jak np. Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Adam Bielecki czy Piotr Hercog.

Od kilku lat bardzo chciałem uczestniczyć w tym wydarzeniu. Do Lądka-Zdroju mam blisko, ale zawsze na początku września coś zajmowało mój czas, przez co nie mogłem zrealizować jednego z moich marzeń, jakim był udział w tej imprezie. Te udało się w końcu zrealizować w 2022 roku, gdy zamiast zastanawiać się, po prostu nabyłem karnet. Od tego czasu wszystko się zmieniło i dziś wiem, że początek września rokrocznie zarezerwowany będzie na udział w Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady, bo… “Nie ma takiego miasta – Londyn. Jest Lądek, Lądek-Zdrój!” Natomiast w tej zakładce pojawiać się będą moje osobiste relacje z tego wydarzenia.

Edycje w których uczestniczyłem (aby odczytać relację szczegółową naciśnij zdjęcie):