
Góra Zamkowa (384 m n.p.m.) to wzniesienie na Pogórzu Izerskim słynące z znajdujących się tutaj ruin zamku. Zapraszam do lektury.
Trasa:
Wleński Gródek – Góra Zamkowa – Wleński Gródek
Długość: ok. 1 km
Punkty GOT: 2
Mapa:
Relacja:
W dzisiejszej relacji zapraszam na opis mojej czwartej wycieczki w ramach urlopu w 2021 roku. Ten postanowiłem spędzić w głównej mierze w Sudetach Zachodnich. Udało mi się odwiedzić m.in. Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie czy Pogórze Wałbrzyskie, a przez większość urlopu towarzyszył mi kolega z kurs Włodek Kotwas.
W poniedziałek (12.07.2021 r.) udało nam się zdobyć Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.), Grodną (506 m n.p.m.) i Witoszę (484 m n.p.m.). Na tym jednak nasze plany tego dnia się nie zakończyły. Tuż po zdobyciu ostatniego szczytu ruszyliśmy na małą przerwę do Jeleniej Góry.
Wypoczęci ruszamy w drogę aby zdobyć ostatni punkt naszego dzisiejszego planu. Kierujemy się miejscowości Wleń na Pogórzu Izerskim, a naszym celem teraz będzie Góra Zamkowa (384 m n.p.m.), gdzie znajdują się słynne ruiny Zamku Wleński Gródek.
Początkowo zaplanowaliśmy sobie, że ruszymy na szlak z centrum Wlenia, ale mamy już trochę w nogach i pora też już trochę późna, a chcę zwiedzić jeszcze słynne ruiny. Dlatego też podjęliśmy decyzję, że na szlak ruszymy z Wleńskiego Gródka, będącej częścią wsi Łupki. Przed nami do pokonania będzie krótka spacerowa trasa, ale dzięki temu będę mógł zwiedzić ruiny zamku.
W tym miejscu warto jeszcze dodać, że Wleń to jedno z najstarszych miast śląskich. Miasto położone jest na lewym brzegu rzeki Bóbr, między Pogórzem Izerskim a Górami Kaczawskimi. Prawa miejskie osadzie nadał książę śląski Henryk Brodaty w roku 1214. XIII i XIV wieku to okres intensywnego rozwoju miasta. Wleń uzyskuje liczne przywileje jak: prawo bicia złotych i srebrnych monet, prawo handlu suknem, pobieranie cła pieszego, prawo targu solą oraz prawo mili. Powstawały nowe budynki użyteczności publicznej jak: ratusz, łaźnia miejska oraz domy bogatych patrycjuszy miejskich.
Następne lata były czasami powolnego upadku znaczenia miasta. Dynamicznie rozwijająca się Jelenia Góra oraz pobliski Lwówek zdominowały handel i rzemiosło na tym terenie. W następnych latach trwające ruchy religijne, zarazy, liczne powodzie i pożary poważnie rujnowały miasto. Dopiero lata XX wieku przyniosły spokój. Odbudowano rynek, harmonizując starą i nową architekturę.
Ciekawostką Wleńskiego Gródka jest znajdujący się tutaj Pałac Lenno. Pochodzi z XVII w. i wybudowany został na podzamczu. Prezentuje styl barokowy. Budynek dwukondygnacyjny, przykryty mansardowym dachem. Dziś znajduje się tutaj restauracja.

Przy pałacu rozdzielamy się. Włodek jako, że zna ruiny zamku postanowił nieco odpocząć, ja natomiast ruszam w drogę za znakami zielonego szlaku turystycznego. Docieram do rozejścia dróg. Skręcam w lewo i dalej wędruję w stronę ruin nieoznakowaną ścieżką. Chwilę później przekraczam bramę wejściową na teren zamku. Tutaj znajduje się kasa w której zaopatruję się w bilet na zwiedzanie zamku z przewodnikiem.
Warto wiedzieć, że jest to najstarszy murowany zamek w Polsce. Pierwszy gród powstał na Górze Zamkowej już w X wieku. W XII wieku za czasów księcia Bolesława Wysokiego zaczęły powstawać pierwsze obiekty murowane. Jednym z właścicieli zamku był Henryk Brodaty, który w 1214 roku nadał Wleniowi prawa miejskie. XIX i XX- wieczni historycy niemieccy przedstawiają zamek we Wleniu jako ulubione miejsce pobytu żony Henryka Brodatego – Jadwigi Śląskiej. Zamek często zmieniał właścicieli, był rozbudowywany i wielokrotnie oblegany. W czasie wojny 30 –letniej, w roku 1646, został wysadzony przez wojska cesarskie i przez wiele lat pozostawał w ruinie. Od ponad 10 lat prowadzone są prace ratujące zabytek, na które Gmina Wleń pozyskuje dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków RPO.
Od poznania historii zamku na dziedzińcu rozpoczynamy nasze zwiedzanie z przewodnikiem. Następnie ruszamy zobaczyć tzw. dom romański. Obiekt ten uznawany jest obecnie za najstarszy świecki budynek na Śląsku, ze względu na fakt, że około 1160 roku książę Bolesław Wysoki rozpoczął wznoszenie pierwszej murowanej budowli zamkowej w tym miejscu. Tą budowlą był właśnie wspomniany dom romański.

Tuż obok domu romańskiego znajdują się pozostałości kaplicy, która powstała tutaj w XIII wieku. Miała ona prywatny charakter i służyła mieszkańcom zamku. Powstanie kaplicy związane jest z rozbudową zamku przez księcia Henryka I Brodatego, który przebywał często na zamku wraz ze swoją małżonką Jadwigą, która później została świętą i zarazem patronką Śląska.

Dalej podczas zwiedzania poznajemy historię rozwoju zamku poprzez rozbudowę całego założenia m.in. o kolejne obiekty. Niemniej w tym samym czasie co kaplica powstała sześcioboczna wieża obronna, która w późniejszym okresie została rozebrana, a w jej miejscu wybudowano nową cylindryczną wieżę bergfriedową, czyli miejscem ostatecznej obrony. Powstały obiekt miał średnicę 12 metrów i grubość murów do 3 metrów. Co ważne wieża przetrwała do naszych czasów, a obecnie ma 12 metrów wysokości.

W ten sposób kończymy zwiedzanie zamku, a na koniec przewodnik zachęca nas do wejścia na punkt widokowy znajdujący się na szczycie wieży. Tutaj już każdy rusza indywidualnie. Będąc na górze przede wszystkim możemy spojrzeć na całe założenie zamkowe, które robi wrażenie. Z samej wieży roztacza się przepiękna panorama widokowa na pobliskie pasma górskie.
Pięknie widać położony w dole Wleń i rzekę Bóbr, na dalszym planie pojawiają się wzniesienia Pogórza Kaczawskiego z najwyższą Ostrzycą (501 m n.p.m.) czy Grodźcem (389 m n.p.m.). Na prawo od Wlenia otwiera się widok na Grzbiet Północny i Grzbiet Mały Gór Kaczawskich. Pięknie widać m.in. charakterystyczny Stromiec (550 m n.p.m.). Na dalszym planie dostrzec możemy nawet Rudawy Janowickie ze Skalnikiem (944 m n.p.m.). W kierunku południowym otwiera nam się przepiękny widok na Karkonosze.
Na koniec w tym miejscu warto jeszcze dodać, że sam zamek położony jest na szczycie Góry Zamkowej (384 m n.p.m.). Jest to wzniesienie położone w południowo-wschodniej części Pogórza Izerskiego. Szczyt to wygasły wulkan w kształcie wydłużonej kopuły o spłaszczonej powierzchni szczytowej i nieregularnych zboczach z niewielkim mało wykształconym szczytem. W całości zbudowane z bazaltu. W strefie pod szczytowej wzniesienia występują tzw. diabazowe lawy poduszkowe z początku ery paleozoicznej ułożonych jedna na drugiej. Lawy te powstały w wyniku podwodnej erupcji wulkanu. Zastygając na dnie morza przybierały postać buł.
Wzniesienie położone jest w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Bobru oraz obszaru Natura 2000. Wierzchowina i wschodnie zbocze wzniesienia położone jest na obszarze rezerwatu przyrody „Góra Zamkowa”.









Na tym kończą mój pobyt na Zamku Wleń. Jest to bardzo ciekawe miejsce, które na pewno warto odwiedzić. Niesamowita historia, a do tego piękne widoki z wieży. Polecam. Tymczasem ruszam w drogę powrotną do pałacu, gdzie czeka na mnie Włodek. Dalej ruszamy do Złotoryi na nocleg i w ten sposób kończymy pierwszy dzień urlopu.
Dodaj komentarz