Graniczny Wierch (541 m n.p.m.)
Graniczny Wierch (541 m n.p.m.) po czesku Hranicny Vrch to szczyt położony w Górach Opawskich, oddalony ok. 2 km od Mesta Albrechtice.
Trasa:
Pod Hranicnim Vrchem – Hranicny Vrch – Pod Hranicnim Vrchem
Długość: ok. 1,5 km.
Punkty GOT: 3 pkt.
Mapa:
Relacja:
W dzisiejszej relacji zapraszam do lektury drugiej części wycieczki, jaką odbyłem razem z Asią i Jasią w niedzielę, 26 marca 2023 roku. W pierwszej części relacji opisałem wycieczkę na Straznice Hora (zob. tutaj). Teraz zapraszam na spacer na Graniczny Wierch (541 m n.p.m.).
Około godziny 13:00 po zejściu ze wzniesienia Straznice Hora, wsiadamy do samochodu i ruszamy przez miejscowość Tremesna do Mesta Albrechtice. Jest to niewielkie miasteczko położone w kraju morawsko-śląskim na krańcu Gór Opawskich w Sudetach Wschodnich. Przejeżdżamy przez miejscowość i ulicą Osoblazska kierujemy się ku górze na niewielki parking położony nad miasteczkiem z którego można ruszyć na krótki spacer na Graniczny Wierch (541 m n.p.m.).
Na miejscu, mimo nieco słabszej pogody, jest kilka samochodów, a pojedynczy turyści ruszają za znakami niebieskiego szlaku turystycznego w kierunku widocznego już szczytu. Zostawiamy nasz samochód, zabieramy plecaki i ruszamy w drogę, a do pokonania mamy jedynie 700 metrów drogi i tylko 100 metrów przewyższenia.
Przez jakieś 200 metrów wędrujemy otwartą polaną, dzięki czemu możemy podziwiać piękne panoramy na okoliczne pasma górskie: Góry Opawskie i Wysoki Jesionik, a także na samo Mesto Albrechtice położone w dole. Dalej ścieżka wkracza w las, a następnie skręca w prawo. Idziemy dalej, a na trasie brak większych podejść.
Dość szybko bo po 10 minutach od wyjścia z parkingu wyłania się naszym oczom wieża widokowa za drzewami, a po kolejnych kilkudziesięciu metrach staję u jej podnóża. Graniczny Wierch zdobyty! Jest to szczyt położony w czeskich Górach Opawskich, którego nazwa pochodzi od granicy polsko-czeskiej (ta bowiem biegnie przez połać szczytową). Graniczny Wierch wznosi się w najbardziej zapomnianej i mało znanej części Gór Opawskich. Jest to mały kawałek pasma wciśnięty pomiędzy granicę polsko czeską, a Płaskowyż Głubczycki.
Największą ciekawostką szczytu i takim magnesem, który przyciąga tutaj turystów jest oczywiście tutejsza wieża widokowa powstała w 2011 roku. Ma wysokość 25 metrów i wykonana jest w unikatowej konstrukcji metalowej. Składa się z dwóch wież telekomunikacyjnych połączonych na górze kładką, które pierwotnie służyły do przekazywania sygnału telefonicznego drogą radiową. Tuż pod wieżą znajduje się także miejsce odpoczynkowe oraz umieszczone tu są liczne tablice informacyjne.
Sama wieża robi ogromne wrażenie. Szybko robimy zdjęcia na dole i wchodzimy na wieżę. Mimo, że pogoda nas dzisiaj nieco straszy to z wieży widokowej wyłania się piękna panorama widokowa. Jej analizę rozpoczynamy od kierunku wschodniego, gdzie na dalekim planie wyłaniają nam się wzniesienia Beskidu Śląsko-Morawskiego, a nieco bliżej na horyzoncie pojawia się Krnov z widocznym Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na Cvilinie.
Idąc dalej w kierunku południowym pojawia nam się widok na położone w dole Mesto Albrechtice nad którym górują wzniesienia: Oldrichov (652 m n.p.m.), Poutni Hora (708 m n.p.m.) czy Karlova Hora (717 m n.p.m.). Na dalszym planie pojawia się także widok na Wysoki Jesionik i wzniesienia takie jak: Vysoka Hole (1465 m n.p.m.) – z połaciami śniegu na szczycie, a także Medvedi Vrch (1216 m n.p.m.) czy Orlik (1204 m n.p.m.).
Dalej w kierunku zachodnim pojawia się widok na Góry Opawskie, bardziej znaną część. Świetnie widać m.in. Solną Horę (867 m n.p.m.) czy Kravi Horę (725 m n.p.m.) z położonym w pobliżu charakterystycznym radarem wojskowym (czerwono-biała wieża). Nieco dalej widać także Biskupią Kopę (890 m n.p.m.) oraz Srebrną Kopę (785 m n.p.m.).
Kierunek północny zamyka nam widok na położoną w dole Tremesna, a także oddalone Wzgórze Świętego Rocha (472 m n.p.m.) oraz rejon wzniesienia Kobyla (574 m n.p.m.). Najwyższego wzniesienia w okolicy, na które za chwilę planujemy się wdrapać. Nim jednak tam ruszymy, chwilę czasu spędzamy jeszcze na wieży widokowej na podziwianiu widoków. A w kierunku północno-wschodnim otwiera nam się widok na Górę Świętej Anny i Głubczyce.
W końcu jednak decydujemy się zejść. Na dole chwile jeszcze odpoczywamy, racząc się kanapkami z herbatką, a następnie ruszamy w drogę powrotną tym samym szlakiem, którym tutaj dotarliśmy. Cała wycieczka zajmuje nam nieco ponad godzinę czasu. Kilka minut po godzinie 14:00 meldujemy się znów przy naszym samochodzie, ale nie wsiadamy do środka – teraz czas na wzniesienia Kobyla (574 m n.p.m.).
Podsumowując tą część wycieczki. Polecam ten zakątek Gór Opawskich, jest on mniej znany, ale naprawdę wart odwiedzenia. Sporo tutaj miejsc jeszcze do odkrycia, a sam Graniczny Wierch (541 m n.p.m.) z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.
W Czechach to czasem mają niebanalne wizje tych wież widokowych 🙂 W Opawskie mam trochę nie po drodze, ale na “Ścieżkę w obłokach” w Masywie Śnieżnika(byliście?) to bym się wybrała.
Oj mają, mają. To prawda. Co do Ścieżki w obłokach niestety jeszcze nie byliśmy. Choć chcemy się wybrać – może w tym roku się jeszcze uda 🙂
Ja ten szczyt z tą ciekawą wieżą mam na swojej liście do zobaczenia. Bo jej kształt jest bardzo oryginalny 🙂
Polecamy, polecamy 🙂 Warto się tam wybrać.
Też ostatnio byliśmy. Konstrukcja robi wrażenie.