GórySudety

Grodna (506 m n.p.m.)

Grodna (506 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Wzgórz Łomnickich wchodzących w skład Kotliny Jeleniogórskiej. Zapraszam.

Trasa:

Ławka Wspomnień – Grodna – Ławka Wspomnień

Długość: ok. 2,5 km

Punkty GOT: 4

Mapa:

Relacja:

W dzisiejszej relacji zapraszam na opis mojej drugiej wycieczki w ramach urlopu w 2021 roku. Ten postanowiłem spędzić w głównej mierze w Sudetach Zachodnich. Udało mi się odwiedzić m.in. Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie czy Pogórze Wałbrzyskie, a przez większość urlopu towarzyszył mi kolega z kurs Włodek Kotwas.

Poniedziałek (12.07.2021 r.) przed południem zdobyliśmy Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.) tuż po zdobyciu którego wyruszyliśmy w stronę Sosnówki nad którą góruje najwyższe wzniesienie Wzgórz Łomnickich – Grodna (506 m n.p.m.). To jest właśnie nasz drugi cel na ten dzień.

W miarę szybko docieramy na miejsce, a nasze samochody pozostawiamy na parkingu tuż przy ławce wspomnień Władka J. i Ryśka B. Sama ławka jest w kiepskim stanie, a ponadto nie udało mi się dotrzeć do informacji kim byli wspomniani panowie, niemniej jednak z miejsca tego roztacza się przepiękny widok na Karkonosze. Dlatego nim ruszamy na Grodną, chwilę czasu poświęcamy na podziwianie widoków.

Tabliczka nad ławką.
Tabliczka nad ławką.
Ławka wspomnień
Ławka wspomnień
Panorama widokowa.
Panorama widokowa.

Chwilę później ruszamy w drogę za znakami żółtego szlaku turystycznego. Przed nami krótki odcinek, bo do pokonania mamy nieco ponad 800 metrów drogi i 70 metrów przewyższenia. Idzie nam się całkiem dobrze, trasa wiedzie nas leśną ścieżką, delikatnie ku górze i nim się oglądamy, a meldujemy się już na szczycie Grodnej (506 m n.p.m.).

Grodna jest najwyższym wzniesieniem Wzgórz Łomnickich, górującym od wschodniej strony nad miejscowością Marczyce, a od południa nad Sosnówką. Wyrasta w kształcie niewielkiej, wyraźnie zaznaczonej kopuły, z lekko stromymi zboczami, w niewielkiej odległości od zbiornika Sosnówka, położonego po południowo-zachodniej stronie. Powierzchnia szczytowa jest wyraźnie zaznaczona, a najwyższy punkt wzniesienia jest łatwo rozpoznawalny.

Podłoże wzniesienia zbudowane z granitu karkonoskiego i uformowane w wyniku jego selektywnego wietrzenia. Na północnych i zachodnich zboczach poniżej szczytu występują okazałe granitowe skałki o 15-to metrowej wysokości z kociołkami wietrzeniowymi: “Urwisko” oraz “Skalna Ściana” w kształcie muru skalnego o ponad 30-metrowej długość z naturalnym oknem skalnym.

Dużą ciekawostką szczytu są znajdujące się tutaj ruiny zamku. Jednak zgłębiając informacje na temat tego szczytu warto wiedzieć, że jest to wybudowany w 1806 roku, punkt widokowy w formie ruiny gotyckiego zamku z okrągłą wieżą widokową z blankami i dwiema izbami, pełniącymi funkcję schronu myśliwskiego. Nazwany został na cześć  jego ówczesnego właściciela i fundatora, Zamkiem Księcia Henryka. Jest to pseudogotycka baszta obronna, która w XIX w. stanowiła modne, romantyczne urozmaicenie krajobrazu. Dziś obiekt jest udostępniony do zwiedzania, a z wieży roztacza się niesamowita panorama widokowa.

Po zakupieniu biletów, ruszamy na górę, a tam z lewej strony otwiera nam się widok na Rudawy Janowickie ze Skalnikiem (944 m n.p.m.), dalej dostrzec możemy Karkonosze na czele ze Śnieżką (1063 m n.p.m.), doskonale widać Grzbiet Kowarski, Grzbiet Czarny oraz Grzbiet Śląski. Dalej za Karkonoszami, na prawo za widoczną Szrenicą możemy dostrzec Góry Izerskie z Wysokim Kamieniem (1058 m n.p.m.) na którym wcześniej byliśmy. Widać dobrze dwa grzbiety: Wysoki oraz Kamienicki. Natomiast przed Wysokim Kamieniem pojawia się jeszcze Chojnik. Za naszymi plecami w kierunku północnym otwiera się widok na Góry Kaczawskie i Góry Sokole.

Grodna - Zamek Księcia Henryka.
Grodna – Zamek Księcia Henryka.
Grodna - panorama na Rudawy Janowickie, Karkonosze i Góry Izerskie.
Grodna – panorama na Rudawy Janowickie, Karkonosze i Góry Izerskie.
Grodna - widok na Rudawy Janowickie, z lewej Skalnik.
Grodna – widok na Rudawy Janowickie, z lewej Skalnik.
Grodna - widok Grzbiet Kowarski Karkonoszy - Skalny Stół i Czoło.
Grodna – widok Grzbiet Kowarski Karkonoszy – Skalny Stół i Czoło.
Grodna - widok w stronę Śnieżki.
Grodna – widok w stronę Śnieżki.
Grodna - widok na masyw Smogorni.
Grodna – widok na masyw Smogorni.
Grodna - widok w stronę Przełęczy Karkonoskiej.
Grodna – widok w stronę Przełęczy Karkonoskiej.
Grodna - widok w stronę Wielkiego Szyszaka i Śnieżnych Kotłów.
Grodna – widok w stronę Wielkiego Szyszaka i Śnieżnych Kotłów.
Grodna - widoczna Szrenica.
Grodna – widoczna Szrenica.
Grodna - na pierwszym planie Chojnik, w tle z prawej Wysoki Kamień.
Grodna – na pierwszym planie Chojnik, w tle z prawej Wysoki Kamień.
Grodna - widok na Góry Kaczawskie i Góry Sokole.
Grodna – widok na Góry Kaczawskie i Góry Sokole.
Grodna - Góry Sokole.
Grodna – Góry Sokole.

Panorama jest niesamowita, na szczycie spędzamy dosyć długą chwilę. W końcu jednak decydujemy się zejść i ruszyć w dalszą drogę. W planie na dziś mamy jeszcze dwa ciekawe miejsce do odwiedzenia. Na drogę powrotną obieramy wędrówkę żółtym szlakiem w kierunku Staniszowa, lecz po pewnym czasie skręcamy w prawo na nieoznakowaną ścieżkę, którą wracamy na parking gdzie zostawiliśmy nasze samochody. W ten sposób kończymy naszą wycieczkę na najwyższe wzniesienie Wzgórz Łomnickich.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.