GórySudety

Jałowiec (751 m n.p.m.)

Jałowiec (751 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Grzbietu Rybnickiego w Górach Wałbrzyskich z ciekawym punktem widokowym. Zapraszam do lektury.

Trasa:

Jedlina Zdrój PKP – Jedlniec – Jałowiec – punkt widokowy przed Jałowcem Małym – Jedlina Zdrój PKP

Długość: ok. 6,5 km.

Punkty GOT: 9 pkt.

Mapa:

Relacja:

W tej relacji zapraszam na opis wycieczki na Jałowiec (751 m n.p.m.), będący najwyższym wzniesieniem Grzbietu Rybnickiego w Górach Wałbrzyskich. Jest to wpis w głównej mierze dotyczący wycieczki z grudnia 2020 roku. Jednak został on zaktualizowany o nowe zdjęcia pochodzące z wycieczki ze stycznia 2021 roku, kiedy to razem z Marzenką, Pawłem i Łukaszem wędrowaliśmy na Borową (853 m n.p.m.). Wracając do grudnia 2020 roku. Wtedy to razem z Jurkiem Strzelczykiem i Tomkiem Drozdowski postanowiliśmy wyruszyć w Sudety Środkowe, a dokładnie w Góry Wałbrzyskie i Góry Sowie. Za cel obraliśmy sobie zdobycie Jałowca (751 m n.p.m.).

W sobotę (26.12.2020 r.) w drugi dzień świąt, wczesnym rankiem razem z Jerzym i Tomkiem ruszamy z Nysy w kierunku Kłodzka i dalej w stronę Jedliny-Zdrój. Około godziny 9:00 meldujemy się na dworcu w Jedlinie gdzie parkujemy nasz samochód. To właśnie stąd planujemy ruszyć na krótki spacer na Jałowiec (751 m.n.p.m.). Wysiadamy, zabieramy plecaki, robimy zdjęcie dworca i ruszamy za znakami niebieskiego szlaku turystycznego w stronę szczytu.

Mijamy dworzec, docieramy do rozdroża przy stacji gdzie zmieniamy niebieski szlak turystyczny na Główny Szlak Sudecki. Dalej idziemy w stronę mostku biegnącego nad torami kolejowymi. Przechodzimy na drugą stronę i rozpoczynamy podejście. Trasa prowadzi nas w miarę spokojnie, aż do momentu gdzie łączymy się z niebieskim szlakiem turystycznym. Tutaj już robi się stromiej, ale my w miarę spokojnie idziemy dalej.

Jedlina Zdrój - dworzec PKP.
Jedlina Zdrój – dworzec PKP.
Przechodzimy nad linią kolejową.
Przechodzimy nad linią kolejową.

Docieramy do miejsca w którym szlak czerwony idzie dalej na wprost, a w prawo skręca szlak niebieski. Zmieniamy oznaczenia szlaku rozpoczynamy podejście (dosyć strome) w kierunku Jedlińca. Udaje nam się je pokonać i docieramy do wypłaszczenia. Teraz już będzie trochę łatwiej, a idąc po pewnym czasie z lewej strony pojawiają się widoki na Góry Sowie i Kamienne. Pojawia się także charakterystyczny Gomólnik Mały (809 m n.p.m.).

Pojawia się widok na Góry Sowie.
Pojawia się widok na Góry Sowie.
Widok na Gomólnik Mały (809 m n.p.m.).
Widok na Gomólnik Mały (809 m n.p.m.).

Po przerwie ruszamy za znakami niebieskiego szlaku turystycznego w stronę naszego celu. Przed nami krótka wędrówka w miarą płasko ścieżką, aż docieramy do podejścia na Jedliniec (735 m.n.p.m.). Szybko je pokonujemy i wychodzimy na polanę z której roztacza się przepiękna panorama widokowa na Góry Wałbrzyskie. Widać nasz cel, czyli Jałowiec (751 m.n.p.m.), widoczna jest także Borowa (853 m.n.p.m.) oraz Sucha (775 m.n.p.m.).

Jedliniec - Z prawej Jałowiec, dalej Borowa i Sucha.
Jedliniec – Z prawej Jałowiec, dalej Borowa i Sucha.
Z lewej widoczny Jałowiec (751 m n.p.m.).
Z lewej widoczny Jałowiec (751 m n.p.m.).

Dalej trasa prowadzi nas w miarę spokojnie w kierunku Jałowca, tuż przed którym wyłania się krótkie podejście na szczyt. Te sprawnie pokonujemy i stajemy na szczycie. Sam Jałowiec (751 m.n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Grzbietu Rybnickiego w Górach Wałbrzyskich. Położone jest na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Jest to powulkaniczne wzniesienie zbudowane ze skał wylewnych – porfirów oraz ich tufów w kształcie górskiego grzbietu z płaską częścią szczytową i niewyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem o stromych południowym i północnym zboczu.

Za sprawą Gminy Jedlina-Zdrój, Gminy Wałbrzych i Nadleśnictwa w 2017 roku na Jałowcu powstała platforma widokowa z której roztacza się piękna panorama widokowa. Dlatego też po dotarciu na szczyt decydujemy się tutaj na dłuższą przerwę. Przed nami pojawia się przepiękna panorama widokowa na Góry Czarne z Borową (853 m n.p.m.) na czele, z lewej strony w oddali pięknie widać Karkonosze, świetnie są dziś widoczne Masyw Ślęży, czy Góry Sowie z Wielką Sową (1015 m n.p.m.).

Jałowiec - Platforma widokowa.
Jałowiec – Platforma widokowa.
Jałowiec - Panorama widokowa.
Jałowiec – Panorama widokowa.
Jałowiec - widok na Karkonosze.
Jałowiec – widok na Karkonosze.
Jałowiec - Widok na Borową i Suchą.
Jałowiec – Widok na Borową i Suchą.
Jałowiec - Widok na Pogórze Wałbrzyskie.
Jałowiec – Widok na Pogórze Wałbrzyskie.
Jałowiec - Widok w rejon masywu Klasztorzyska.
Jałowiec – Widok w rejon masywu Klasztorzyska.
Jałowiec - Widok na Masyw Ślęży.
Jałowiec – Widok na Masyw Ślęży.
Jałowiec - Widok na Wielką Sowę (1015 m n.p.m.).
Jałowiec – Widok na Wielką Sowę (1015 m n.p.m.).

W końcu decydujemy się zakończyć nasz pobyt na Jałowcu. Ruszamy więc dalej za znakami niebieskiego szlaku turystycznego, kierujemy się w stronę rozejścia dróg pod szczytem. Tutaj na chwilę wkraczamy na zielony szlak turystyczny, którym to ruszamy teraz w stronę Jałowca Małego (741 m n.p.m.). Na sam szczyt jednak się nie udamy, a interesuje nas zaznaczony na mapie punkt widokowy mniej więcej w połowie drogi od rozejścia na Jałowiec Mały.

Trasa prowadzi nas w miarę spokojnie. Szybko pokonujemy wspomniany odcinek i docieramy do bardzo ciekawego punktu widokowego. Z lewej strony możemy dostrzec Bukowca (898 m n.p.m.) z słynną kopalnią melafiru, przed nami natomiast wyłania się potężny masyw Borowej (853 m n.p.m.), a przyglądając się na horyzoncie dostrzegamy również sam wierzchołek Chełmca (850 m n.p.m.).

Panorama z punktu widokowego.
Panorama z punktu widokowego.
Widok na Bukowiec z kopalnią melafiru.
Widok na Bukowiec z kopalnią melafiru.
Widok na Borową i Suchą.
Widok na Borową i Suchą.
Zbliżenie na Chełmiec (851 m n.p.m.).
Zbliżenie na Chełmiec (851 m n.p.m.).

Czas jednak ruszać w drogę powrotną. Opuszczamy ten ciekawy punkt widokowy i wracamy do rozejścia szlaków. Ponownie wkraczamy na niebieski szlak turystyczny i rozpoczynamy zejście w kierunku Jedliny-Zdrój. Schodząc w pewnym momencie pojawia nam się ciekawy widok na Góry Sowie i Wielką Sowę (1015 m.n.p.m.).

Z prawej widoczne Góry Sowie.
Z prawej widoczne Góry Sowie.
Zbliżenie w kierunku Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.).
Zbliżenie w kierunku Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.).

W pewnym momencie na szlaku skręcamy w prawo i dalej wędrujemy nieoznakowaną ścieżką, aż docieramy do przejścia pod linią kolejową. Ostatni fragment marszu to wędrówka drogą asfaltową wzdłuż zabudowań Jedliny-Zdrój na dworzec, gdzie zostawiliśmy nasz samochód.

W taki sposób zamykamy nasza pętlę w rejonie Jałowca (751 m n.p.m.). Bardzo ciekawa góra i wiem, że na pewno jeszcze kiedyś tu wrócę. Polecam serdecznie tą trasę na krótką spacerową wycieczkę. Widoki z Rybnickiego Grzbietu są niesamowite.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.