Kłodzko 2017

Kłodzko to pięknie położone miasto w województwie dolnośląskim, w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, nad Nysą Kłodzką. Zapraszam do lektury.

Relacja:

Niedzielę (13.08.2017 r.) długiego weekendu sierpniowego postanowiłęm spędzić aktywnie. Rok wcześniej razem z Oddziałem PTTK Tryton w Nysie wędrowałem na Głównym Szlaku Świętokrzyskim, dziś Trytonki wędrują Głównym Szlakiem Sudeckim, a ja postanowiłem wyruszyć na krajoznawczą wyprawę do stolicy Kotliny Kłodzkiej – czyli Kłodzka. Od kolegi Marcina Nowaka dowiedziałem się o nowej bardzo ciekawej atrakcji miasta, a mianowicie o podziemnej trasie turystycznej, która to podobno jest bardzo ciekawa. Do tego dodajmy Kościół Wniebowzięcia NMP, ciekawe zabytki w rynku oraz oczywiście twierdzę i ułożył mi się ciekawy program wycieczki.

Kilka minut po godzinie 9:00 ruszam z Nysy w stronę Kłodzka. Na miejsce docieram o godzinie 10:30. Zostawiam samochód w pobliżu rynku i ruszam na zwiedzanie miasta. Na początek udaję się do Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przed wejściem znajduje się także figura św. Jana Nepomucena, więc robię kolejne zdjęcie do odznaki. Wchodzę do środka. Wewnątrz jest trochę osób także domyślam się, że za chwile rozpocznie się msza święta. Korzystam więc z okazji i szybko robię zdjęcia, a także podziwiam uroki tej przepięknej gotyckiej świątyni.

Warto wiedzieć, że Kościół Wniebowzięcia NMP to okazała, gotycka budowla z daleka przykuwająca uwagę za sprawą wyniosłych wież. Jego budowę rozpoczęto pod koniec XIV wieku. Z tamtego czasu pochodzi wschodnia część świątyni, kaplica Św. Zygmunta i mury kaplicy Św. Anny. Kościół jest trójnawową, masywną bazyliką z emporami o 7 przęsłach i 3 absydach. Zbudowany z piaskowca i cegły ma 62 m długości i 22 m szerokości. Wystrój i bogate wyposażenie wnętrza prezentuje styl gotycki i barokowy. Warto zwrócić uwagę na wspaniałą, osłoniętą kutą kratą ambonę, prowadzą na nią drzwiczki ozdobione kolumnami z jońskimi głowicami oraz płaskorzeźbą. Nad nimi figura Chrystusa wśród klęczących aniołów. Ambona nakryta jest wysokim, rzeźbionym baldachimem. Miejscem centralnym w świątyni jest ołtarz główny z XVIII wieku. Do jego wykonania użyto marmurów, stiuku oraz drewna. Serce ołtarza stanowi edicula kryjąca gotycką figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem – Pani Kłodzkiej. Ma ona 1,5 metra wysokości i wykonana jest z drewna lipowego.

Ciekawostką tego kościoła jest to, że pochowany tutaj został Arnost z Pardubic, czyli katolicki biskup i pierwszy arcybiskup praski działający w XIV wieku. W prezbiterium kościoła stanął jego nagrobek powstały w kręgu Petera Parlera w latach 1370–1375. Na tumbie z czerwonego marmuru znajduje się rzeźba przedstawiająca arcybiskupa wykonana z białego marmuru. W 1468 dwukrotnie wyciekła z nagrobka oleista ciecz o niezwykłej woni, a w połowie XVI wieku zaczął on pękać. W 1861 mocno zniszczony zabytek przeniesiono do północnej nawy, gdzie znajduje się do dziś.

Wnętrze kościoła.
Wnętrze kościoła.
Prezbiterium kościoła.
Prezbiterium kościoła.
Ambona.
Ambona.

Wychodzimy z kościoła i ruszam w stronę znajdującej się w pobliżu nowej atrakcji jaką jest Podziemna Trasa Turystyczna, która to ciągnie się pod starówką miasta. Od Marcina wiem, że jest wykonana w bardzo ciekawy sposób. Po chwili docieram do wejścia do podziemnej trasy. Jak informuje mnie pan w kasie biletowej, trasa jest w pełni multimedialna. Kupuję więc bilet i wchodzę do wnętrza podziemnych korytarzy.

Pod znaczną częścią kłodzkiej starówki już od średniowiecza drążono głębokie piwnice, często dwukondygnacyjne. Podziemia te służyły dawnym mieszkańcom miasta jako magazyny żywności, oraz jako schronienie w wypadku najazdu obcych wojsk. Wydrążone w miękkim, lessowym podłożu piwnice były do wybuchu wojny doraźnie konserwowane i remontowane przez Niemców. W czasie wojny i po wyzwoleniu prac tych zaniechano.

Trasa turystyczna ma około 700 m długości. Wejście do podziemi jest w okolicach ulicy Zawiszy Czarnego. Trasa prowadzi pod placem Kościelnym, a następnie pod ulicami: Kościelną, Armii Krajowej, Tumską i Czeską. Wzdłuż trasy, w odbudowanych salach piwnicznych urządzone są ekspozycje z eksponatami dotyczącymi historii miasta i pokazujące życie codzienne jego mieszkańców. Na trasie jest zainstalowany interaktywny system nagłośnienia. Z głośników płyną dźwięki dawnego miasta (odgłosy jarmarku, muzyka mieszczańska, odgłosy biesiadników w dawnej karczmie), a także odgłosy bitwy. Poza tym z projektorów wyświetlane są animacje, np. szczury, które reagują na ruchy przechodniów.

Tuż po wejściu do trasy słyszę dźwięki muzyki wprowadzającej w klimat średniowiecza. Wędrując docieram do kolejnych pomieszczeń przedstawiających życie mieszczan w tym okresie. Dowiaduję się także jak wyglądała praca kata. Ciekawostką jest także fragment trasy w którym na podłożu biegają szczury – oczywiście nie prawdziwe, tylko wyświetlone na projektorze, ale robi to wrażenie.

Kłodzko - podziemia.
Kłodzko – podziemia.
Życie mieszczan w średniowieczu.
Życie mieszczan w średniowieczu.
Są i szczury.
Są i szczury.
Kłodzko - Podziemna Trasa Turystyczna.
Kłodzko – Podziemna Trasa Turystyczna.

Wyjście z trasy znajduje się w pobliżu największej atrakcji miasta, czyli Twierdzy Kłodzko. W ten sposób dobiega końca zwiedzanie podziemnej trasy, a tymczasem ruszam pod górę aby zdobyć Forteczną Górę (369 m.n.p.m.), gdzie usytuowana jest wspomniana twierdza. Na miejscu kupuję bilet w kasie i czekam spokojnie na rozpoczęcie zwiedzania z przewodnikiem podziemnych korytarzy. Kiedyś zwiedzałem już tutejsza twierdzę, ale warto odświeżyć sobie trochę informacje.

Kłodzka Twierdza nierozerwalnie łączy się z dziejami miasta Kłodzka, już w IX wieku istniał tu gród otoczony umocnieniami drewniano-ziemnymi, a w XII wieku powstała w Kłodzku kasztelania. Później zamek przekształcił się w rezydencję złożoną z pomieszczeń mieszkalnych, kaplicy oraz kościoła Św. Wacława i Św. Marcina. W połowie XVI stulecia w Kłodzku rozbudowano twierdzę o zamek średni i niższy, które wraz z zamkiem wyższym i fortyfikacjami stanowiły wielki system obronny miasta. Dalsze umocnienia powstały w latach 1690-1702, stanęły wtedy 3 bastiony: Jabłonki, Ludmiły i Wacława. Tworzyły one tzw. dzieło koronowe, osłaniające Górę Forteczną od północy i wschodu. Od południa i zachodu wybudowano bastiony Alarmowy i Dzwonnik oraz półbastion Orzeł.

Później powstały jeszcze dodatkowe fortyfikacje, zbudowano system korytarzy i sztolni. Twierdza w Kłodzku, podobnie jak te w Koźlu i Świdnicy były największymi twierdzami na Śląsku. Wraz ze zmianą prowadzenia działań wojennych rola tych fortyfikacji malała, aż pod koniec XVIII wieku zaprzestano ich rozbudowy. W czasie II wojny światowej znajdowało się tu więzienie hitlerowskie dla więźniów politycznych, miejsce kaźni oraz obóz pracy. Po kilku minutach oczekiwania dociera pani przewodnik która wprowadza naszą grupę do wnętrza twierdzy. Jak nas informuje udamy się na spacer podziemnymi labiryntami różnej wysokości. Najbardziej ciekawy jest labirynt, który, aby przejść trzeba przykucnąć. Wywołuje to uśmiech na twarzach wszystkich zwiedzających.

Podziemne korytarze.
Podziemne korytarze.

Po wyjściu z trasy pani przewodnik informuje naszą grupę, że możemy udać się jeszcze na zwiedzanie górnej części twierdzy, która to jest udostępniona dziś do zwiedzania bezpłatnie. Tak więc korzystam z tej okazji i udaję się na spacer podziwiając potęgę tutejszej twierdzy. Docieram także do kolejnych pomieszczeń w których spotykam ekspozycje związane z życiem pruskich żołnierzy. Na koniec oczywiście ruszam na tarasy widokowe z których podziwiam przepiękną panoramę widokową na Kłodzko oraz otaczające je góry. Dostrzegam prawie wszystkie najważniejsze pasma Ziemi Kłodzkiej: od Góry Złotych, przez Masyw Śnieżnika i Góry Bystrzyckie po Góry Stołowe. Oczywiście robię sobie tutaj pamiątkowe zdjęcia. W taki sposób można powiedzieć udało mi się zdobyć Forteczną Górę (396 m.n.p.m.), czyli szczyt zaliczany do Sudeckiego Włóczykija.

Pruscy żołnierze.
Pruscy żołnierze.
Lazaret.
Lazaret.
Panorama z twierdzy na Kłodzko. Z prawej w oddali Góry Bardzkie.
Panorama z twierdzy na Kłodzko. Z prawej w oddali Góry Bardzkie.
Kłodzko - panorama miasta, a w tle z lewej Góry Bardzkie, z prawej Góry Złote.
Kłodzko – panorama miasta, a w tle z lewej Góry Bardzkie, z prawej Góry Złote.
Kłodzko - panorama miasta, a w tle Masyw Śnieżnika.
Kłodzko – panorama miasta, a w tle Masyw Śnieżnika.
Kłodzko - panorama miasta, a w oddali Góry Bystrzyckie i Orlickie.
Kłodzko – panorama miasta, a w oddali Góry Bystrzyckie i Orlickie.
Tutaj zaś w oddali widoczne Góry Stołowe.
Tutaj zaś w oddali widoczne Góry Stołowe.

W ten sposób kończę zwiedzanie Twierdzy Kłodzko. Ruszam teraz do centrum miasta, gdzie także znajduje się kilka ciekawych atrakcji, na początek docieram do tutejszej kolumny maryjnej. Jest to jedna z bardziej okazałych i efektownych figur wotywnych w Polsce. Powstała w latach 1680-81 po pożarze i zarazie. Najbardziej w oczy rzuca się wysoka, okrągła kolumna z koryncką głowicą, na której stanęła figura Matki Boskiej. Kolumna ta wyrasta z dwóch cokołów ozdobionych figurami Świętych. Po drugiej stronie Ratusza znajduje się ładna fontanna – barokowa studnia z przełomu XVII i XVIII wieku. Jest też pręgierz

Kłodzko - Kolumna Maryjna.
Kłodzko – Kolumna Maryjna.

Tuż obok kolumny znajduje się przepiękny ratusz. W ogóle można powiedzieć, że rynek w Kłodzku jest bardzo klimatyczny. Można odnaleźć tutaj wiele zabytkowych kamienic które razem z innymi atrakcjami nadają charakteru temu miejscu. Ratusz to obecnie siedziba Urzędu Miasta i bogatej w zbiory biblioteki. Budowla ma długą historię i sięga XIV wieku. Wielokrotnie przebudowywany i odnawiany po licznych „zawieruchach dziejowych”, przetrwał do dziś. Najstarszą częścią Ratusza jest wieża. Pierwotna z końca XIV wieku, rozbudowana w latach 1653-54 w stylu będącym połączeniem renesansu i baroku. Pozostałe fragmenty Ratusza nawiązują do stylu neorenesansowego. Wejście do siedziby władz miasta od strony wschodniej ozdobione jest figurami dwóch młodzieńców wysypujących z pończochy pieniądze do kasy miejskiej. Ponad bogato zdobionym balkonem umiejscowiony jest herb Kłodzka przedstawiający lwa z podwójnym ogonem i koroną. Uwagę przykuwa również klatka schodowa z metalową balustradą i marmurowymi schodami.

Kłodzko - ratusz.
Kłodzko – ratusz.

Z rynku ruszam w stronę kolejnego z symboli miasta jakim jest gotycki most, do którego po dotarciu, same nasuwają się porównania do Mostu Karola w Pradze. Ten najstarszy w Polsce gotycki most, rzadko już dziś spotykany nawet w Europie to jeden z ciekawszych, a z pewnością najbardziej romantyczny element zabytkowej zabudowy Kłodzka, to symbol miasta dodający mu niesamowitego klimatu i uroku. Znajduje się pomiędzy Rynkiem a kościołem klasztornym. Most ma 40 metrów długości i około 4 metrów szerokości, ograniczony jest masywnymi kamiennymi balustradami. To, co go wyróżnia, to figury ustawione na balustradach, powstałe dzięki fundacjom bogatych mieszczan kłodzkich. Na uwagę zasługują przede wszystkim Pieta – Matka Bolesna z ciałem Chrystusa z XVII wieku oraz rzeźba przedstawiająca Chrystusa na krzyżu z postacią Marii Magdaleny u jego stóp.

Kłodzko - widoczny kamienny most.
Kłodzko – widoczny kamienny most.
Figura św. Floriana na kamiennym moście.
Figura św. Floriana na kamiennym moście.
Figura św. Jana Nepomucena na kamiennym moście.
Figura św. Jana Nepomucena na kamiennym moście.

Z mostu dostrzegam iż na placu u jego podnóża odbywa się jakiś piknik/kiermasz. Postanawiam więc zejść na dół i rozejrzeć się trochę. W taki też sposób docieram do ostatniego zabytku, który dziś odwiedzę, a mianowicie jest to Kościół Matki Bożej Bolesnej (Kościół Franciszkanów). Pierwsze wzmianki o kościele Franciszkanów w Kłodzku pochodzą z roku 1257, ale budowa obecnej, barokowej świątyni rozpoczęła się w 1628 roku. Stojący obok klasztor powstał jeszcze nieco później, bo w 1678 roku.

Kłodzki kościół Matki Bożej Bolesnej jest trójnawową bazyliką o długości około 30 metrów. Nawa główna przykryta sklepieniem kolebkowym otoczona jest ośmiobocznymi kaplicami z efektownym sklepieniem żagielkowym. Bryłę świątyni zdobią dwie pokaźne wieże, zwieńczone barokowymi, baniastymi kopułami, zaś elewacja mieści nisze z figurami oraz bogaty portal barokowy z rozetami. Oczywiście wchodzimy do środka świątyni. Ta również robi na nas wrażenie chociaż nie tak jak Kościół Wniebowzięcia NMP. Robimy sobie pamiątkowe zdjęcia i wychodzimy.

Kłodzko - Kościół Franciszkanów.
Kłodzko – Kościół Franciszkanów.
Wnętrze świątyni.
Wnętrze świątyni.

Na pikniku natomiast spaceruję sobie po wystawionych straganach gdzie można spotkać różnego rodzaju wyroby lokalne. Po kilku chwilach spacerowania ruszam w stronę samochodu kończąc tym samym dzisiejszą wycieczkę. Kłodzko, które wcześniej znałem głównie za sprawą twierdzy zaoferowało dzisiaj wiele ciekawych atrakcji i zabytków. Polecam zwłaszcza Podziemną Trasę Turystyczną, która robi wrażenie, a także spacer klimatyczną kłodzką starówką.

O Adrian Kołodziej 228 artykułów
Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.