GórySudety

Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka to jedno z najpiękniejszych miejsc Rudaw Janowickich i samego Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Zapraszam.

Trasa:

Wieścieszowice – Kolorowe Jeziora – Wieścieszowice

Długość – ok. 3,5 km

Punkty GOT – 6 pkt

Mapa:

Relacja:

W dzisiejszej relacji zapraszam na opis fragmentu zajęć w ramach kursu na Przewodnika Górskiego Sudeckiego. W pierwszy weekend wakacji (3-4 lipca 2020 r.) nasi organizatorzy zaprosili nas na dwudniową wycieczkę autokarową w Sudety Zachodnie. A naszym opiekunem był prof. Piotr Gryszel. Drugiego dnia naszych zajęć ruszyliśmy zwiedzać piękne Rudawy Janowickie, nasz autokar dotarł m.in. do Wieścieszowic, gdzie znajdują się słynne Kolorowe Jeziorka..

Naszą wycieczkę z prof. Piotrem Gryszelem rozpoczynamy w samych Wieścieszowicach. Początkowo mieliśmy wjechać autokarem na górny parking. Rzeczywistość nas zweryfikowała. Okazuje się, że musimy zostawić autokar na dole w centrum wsi, a do góry nie wjedziemy. Wysiadamy więc i ruszamy na prawie kilometrowy spacer do wejścia na teren Kolorowych Jeziorek.

Trasa wiedzie nas asfaltem za znakami zielonego szlaku turystycznego cały czas w górę. Sprawnie pokonujemy podejście i docieramy do ostatniego parkingu tuż przy którym znajduje się wejście do największej atrakcji Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Wejście na Kolorowe Jeziorka.
Wejście na Kolorowe Jeziorka.

Kolorowe Jeziorka są to cztery stawy u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.) w Rudawach Janowickich. Powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni, z których największa i najstarsza nosiła nazwę Hoffnung (1785 – teren Purpurowego Jeziorka). Pozostałe kopalnie to: Neues Glück (1793 – teren Błękitnego Jeziorka) i Gustav Grube (1796 – teren Zielonego Jeziorka). W kopalniach wydobywano w latach 1785–1925 piryt, przerabiany na kwas siarkowy w Płoszowie, przysiółku Ciechanowic. Ich barwa wynika ze składu chemicznego podłoża, na którym są zlokalizowane.

Stawy znajdują się na różnych wysokościach. Na samym początku dosłownie kilkadziesiąt metrów za wejściem znajduje się Żółte Jeziorko, okresowo wysychające, które leży na wysokości ok. 555 m n.p.m. Dosłownie obok znajduje się Purpurowe Jeziorko, położone już na wysokości ok. 560 m n.p.m. Jest ono pozostałością po eksploatacji łupków serycytowych, a kolor pochodzi od związków żelaza. Tutaj na chwilę się zatrzymujemy aby wysłuchać kilku ciekawostek o jeziorkach, mamy też czas na pamiątkowe zdjęcia.

Żółte Jeziorko.
Żółte Jeziorko.
Chwila przerwy na ciekawostki.
Chwila przerwy na ciekawostki.
Purpurowe Jeziorko.
Purpurowe Jeziorko.

Następnie nasz przewodnik ogłasza czas wolny tak aby każdy indywidualnie mógł podejść sobie do Błękitnego Jeziorka. Ruszamy więc szybkim krokiem w górę, a czasu mamy mało. Sprawnie jednak pokonujemy podejście i po ok. 10 minutach naszym oczom wyłania się Błękitne Jeziorko (zwane też Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym) położone już na wysokości 635 m n.p.m. Kolor pochodzi od związków miedzi, jest klarowne i bez zapachu związków siarki. Tutaj robimy dosłownie tylko kilka pamiątkowych zdjęć i od razu ruszamy na dół do naszego autokaru.

Błękitne Jeziorko.
Błękitne Jeziorko.
Z ekipą nad Błękitnym Jeziorkiem.
Z ekipą nad Błękitnym Jeziorkiem.

W ten sposób dobiega końca nasza krótka wycieczka po Kolorowych Jeziorkach. Piękne miejsce, warto wybrać się tutaj na dłużej. Trzeba się jednak liczyć z obecnością dużej liczby turystów. Wszak nie tak dawno Kolorowe Jeziorka okrzyknięte zostały w plebiscycie “National Geographic Traveler” jednym z 7 cudów Polski.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

3 komentarze do “Kolorowe Jeziorka

  • Bardzo fajne zdjęcia i opis wycieczki. Ja ostatnio uderzylem malinowa skała – skrzyczne. Polecam wszystkim co w okolice Szczyrku mają niedaleko 🙂

    Odpowiedz
  • Lubię czytać takie pełne ciekawostek i danych artykuły.
    W ogóle uważam zwiedzanie z przewodnikiem za cenne doświadczenie, dzięki któremu zwrócimy uwagę na rzeczy, które oku amatora uciekną.
    Mam inne pytanie: jaki znacie sklep online w którym zrobię dobre zakupy przed swoją pierwszą wyprawą w góry? Sam znalazłem taki:https://www.polarsport.pl/. Na co zwracać uwagę kupując sprzęt typu plecak i buty?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.