Kremenac (735 m n.p.m.)
Kremenac (735 m n.p.m.) to ciekawe wzniesienie położone w czeskich w Górach Złotych w okolicach Jaskini na Spicaku. Zapraszam.
Trasa:
Jaskyne na Spicaku – Pod Bilymi Kameny – Bile Kameny – Pod Bilymi Kameny – Lisci Sec – Hemberk – Pod Kremenacem – Jaskyne na Spicaku
Długość – ok. 9 km.
Punkty GOT – 11 pkt.
Mapa:
Relacja:
W dzisiejszej relacji zapraszam na opis wycieczki w czeską część Gór Złotych, a dokładnie na szczyt Kremenac (735 m.n.p.m.) na którym ostatni raz byłem w 2016 roku. Od tego czasu w rejonie tym sporo się zmieniło, a wszystko za sprawą wycinki drzew. Oczywiście szkoda drzew, krajobraz zmienił się nie do poznania, ale w obrębie szczytu powstały nowe punkty widokowe.
W sobotę (21.05.2022 r.) o godz. 8:00 ruszamy z Nysy w kierunku miejscowości Sławniowice i dalej do Czech, gdzie przekraczamy granice i ruszamy do czeskich Supikovic. Powyżej miejscowości znajduje się jedna z większych atrakcji regionu, a mianowicie Jaskinie na Spicaku. Przed jaskinią jest dogodny parking na którym możemy zostawić nasz samochód. Dziś w wędrówce towarzyszą mi przyjaciele z PTTK: Madzia, Kasia i Marek. Parkujemy samochód, wysiadamy, zabieramy plecaki i powoli szykujemy się do wymarszu. Przed nami bardzo ciekawa pętelka do przejścia.
Ruszamy więc za znakami niebieskiego szlaku turystycznego, który prowadzi nas otwartą przestrzenią, dlatego też idąc możemy podziwiać piękne panoramy widokowe na Góry Opawskie czy Wysoki Jesionik. Idąc co chwila zatrzymujemy się aby zrobić jakieś pamiątkowe zdjęcia. Pięknie widać dziś m.in. Biskupią Kopę (890 m n.p.m.), Pricny Vrch (975 m n.p.m.) czy Zlaty Chlum (891 m n.p.m.) oraz położone trochę dalej szczyty Wysokiego Jesionika: Serak (1351 m n.p.n.) czy Keprnik (1423 m n.p.m.). Szlak prowadzi nas dość spokojnie bez większych podejść. Idąc podziwiamy piękne widoki. Po kolejnych kilkuset metrach marszu ścieżka wprowadza nas do lasu i tutaj rozpoczynamy podejście na przełęcz.
Samo podejście nie sprawia nam jakiś większych trudności. Szybko docieramy do rozejścia szlaków na przełęczy pod Bilymi Kameny. Tutaj skręcamy w prawo i za znakami zielonego szlaku turystycznego kierujemy się ku górze. Pokonujemy kolejny fragment podejścia i docieramy do wypłaszczenia o nazwie Lisci Sec. Tutaj w lewo skręca żółty szlak turystyczny, a w prawo nasz zielony. Oba szlaki obchodzą Kremenac (735 m n.p.m.). Nas jednak interesuje sam szczyt, dlatego teraz zostawiamy szlaki turystyczne i ruszamy nieoznakowaną ścieżką prosto, która dosyć stromym podejściem kieruje nas na wierzchołek.
Po przejściu ponad 300 metrów meldujemy się na szczycie. Sam Kremenac (735 m n.p.m.) to jedno z większych ostatnich wzniesień we wschodniej części czeskich Gór Złotych. W ostatnich latach wierzchołek zmienił się całkowicie, a to za sprawą wycinki drzew. Niegdyś rósł tutaj gęsty las, a dziś mamy otwartą przestrzeń. Ze szczytu roztacza się niesamowita panorama widokowa na Góry Opawskie, Wysoki Jesionik oraz położony w dole Jesenik.
Na miejscu decydujemy się na dłuższą przerwę. Mamy więc czas aby dokładnie przeanalizować panoramę i przy tym zrobić pamiątkowe zdjęcia. Idąc od lewej pojawia nam się widok na najwyższą część Gór Opawskich: Pricny Vrch (975 m n.p.m.) oraz Biskupia Kopa (890 m n.p.m.). Dalej na pierwszym planie m.in. Bleskovec (883 m n.p.m.), Bile Skaly (922 m n.p.m.) czy Zlaty Chlum (891 m n.p.m.) z wieżą widokową. Natomiast na drugim planie pojawia się widok na Zamecky Vrch (934 m n.p.m.) czy Orlik (1204 m n.p.m.).
Przechodząc dalej, już bliżej centrum panoramy, otwiera nam się widok na najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich – Pradziad (1491 m n.p.m.), a także na Maly Ded (1369 m n.p.m.), Velky Klin (1177 m n.p.m.) czy przełęcz Červenohorské sedlo. Nieco bliżej dostrzegamy położone w dole zabudowania Jesenika, a na prawo od samej przełęczy pojawiają się widoki na Cervena Hora (1333 m n.p.m.), Keprnik (1423 m n.p.m.) czy Serak (1351 m n.p.m.). Tuż przed Serakiem na pierwszym planie pojawia się Jehlan (878 m n.p.m.). Panoramę zamykają nam położony nieco bliżej masyw Studnicnego Vrchu (991 m n.p.m.), a także oddalony Śnieżnik (1425 m n.p.m.).
Sam Kremenac dziś jest tak niesamowity, że nie chce się stąd ruszać. Dodatkowym plusem jest fakt, że nie ma tu turystów. Jesteśmy sami, także mamy ciszę i spokój. W końcu jednak decydujemy się ruszyć w dalszą drogę. Robimy pamiątkowe selfie i kierujemy się w stronę ścieżki, która ma nas sprowadzić na drugą stronę wierzchołka do zielonego szlaku turystycznego.
Rozpoczynamy zejście z Kremenaca. Zejście jest dosyć strome, ale oferuje nam ciekawe widoki na drugą stronę. W oddali dostrzegamy zabudowania Nysy, a po pewnym czasie z lewej otwiera się widok na Borówkową Górę (900 m n.p.m.), czy oddaloną Wielką Sowę (1015 m n.p.m.). Oczywiście przy takich punktach widokowych zatrzymujemy się i robimy pamiątkowe zdjęcia.
Docieramy w końcu do zielonego szlaku turystycznego, który teraz sprowadza nas w stronę przełęczy pod Kremenacem. Szybko docieramy na miejsce, tutaj pojawia się już droga asfaltowa, którą teraz wędrować będziemy w kierunki wsi Supikovice. Szlak prowadzi nas lasem, ale po kilku chwilach wychodzimy na otwartą przestrzeń, a przed nami wyłania się piękna panorama widokowa na zabudowania wsi oraz wzniesienie Na Vyhlidce (502 m.n.p.). Na drugim planie natomiast Góry Opawskie, a dokładniej Masyw Chrobrego oraz Biskupia Kopa i Pricny Vrch.
Schodzimy do Supikovic, przechodzimy przez wieś, tuż za którą szlak skręca w prawo. Zostawiamy asfalt i wchodzimy na ścieżkę. Po kilkudziesięciu metrach szlak doprowadza nas do kolejnej atrakcji – Stara Vapenka. Po polsku jest to oczywiście piec wapienny. Supikovicki piec powstał w 1856 roku. Służył jako sztolniowa wapniarnia w kamieniołomie. Usytuowany jest właśnie w środku dawnego kamieniołomu marmuru, a dziś stanowi zabytek techniczny. W miejscu tym robimy sobie krótką przerwę na odpoczynek.
Po przerwie decydujemy iść dalej. Przed nami ostatni etap wędrówki. Pozostawiamy za sobą piec oraz Supikovice i zielonym szlakiem turystycznym idziemy w stronę parkingu przy Jaskini na Spicaku. Trasa prowadzi nas polami. Dalej szlak ponownie wprowadza do lasu, gdzie wkraczamy na teren Narodowego Rezerwatu Przyrody na Spicaku. Jest to rezerwat utworzony w 1970 roku dla ochrony ważnych obszarów krasowych ze znacznymi powierzchniowymi i podziemnymi zjawiskami krasowymi (jaskinia Na Špičáku) oraz dla występowania naturalnych drzewostanów cisowych. Szybko przechodzimy przez rezerwat i wychodzimy na parkingu przy jaskini.
W ten sposób udało nam się zamknąć tą ciekawą pętlę w tej części Gór Złotych. Podsumowując wycieczkę zaliczam do udanych. Fajnie było wrócić po tylu latach w rejon Kremenaca (735 m n.p.m.). Wierzchołek zmienił się nie do poznania. Wycinka pozbawiła szczyt drzew, ale dzięki temu mamy dziś świetny punkt widokowy na Góry Opawskie i Wysoki Jesionik. Polecam Kremenac.