GórySudety

Krucza Skała (681 m n.p.m.)

Krucza Skała (681 m n.p.m.) to wzniesienie w środkowej części pasma Gór Kruczych. Zapraszam serdecznie do lektury relacji z wycieczki.

Trasa:

Ulanowice – Krucza Skała – Skocznia – Ulanowice

Długość: ok. 3 km

Punkty GOT: 5

Mapa:

Mapa trasy za www.mapy.cz
Mapa trasy za www.mapy.cz

Relacja:

W dzisiejszej relacji zapraszam na opis fragmentu dwudniowej wycieczki w ramach kursu na Przewodnika Górskiego Sudeckiego. W pierwszy weekend lipca (3-4.07.2021 r.) organizatorzy przewidzieli dla nas zajęcia we wschodniej części Karkonoszy oraz w Górach Kruczych i Górach Jastrzębich. Dziś chciałbym przybliżyć wycinek drugiego dnia naszej wycieczki, który to rozpoczęliśmy od zdobycia Kruczej Skały (681 m n.p.m.).

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w dzielnicy Lubawki o nawie Ulanowice. Tutaj w pobliżu skoczni narciarskiej parkuje nasz autokar. Jest trochę miejsca, tak więc możemy rozpocząć tu nasze zajęcia. Po wyjściu z autokaru nasza przewodnik Roksana Knapik zbiera grupę, po czym ruszamy w drogę za znakami ścieżki rowerowej.

Początkowo trasa prowadzi nas płasko, a po przejściu kilkudziesięciu metrów docieramy do miejsca, gdzie skręcamy w lewo i wchodzimy na zielony szlak turystyczny. Tutaj rozpoczynamy podejście na Kruczą Skałę, które do łatwych nie należy. Od razu robi się dosyć stromo, ale idąc powoli systematycznie zdobywamy wysokość. Docieramy do pierwszych ciekawych formacji skalnych położonych na stokach Kruczej Skały przy których zatrzymujemy się na chwilę, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia. Roztacza się stąd piękny widok na Lubawkę czy Rudawy Janowickie.

Z widokiem na Lubawkę i Rudawy Janowickie.
Z widokiem na Lubawkę i Rudawy Janowickie.
Lubawka, a w tle Rudawy Janowickie.
Lubawka, a w tle Rudawy Janowickie.

Chwilę później ruszamy w dalszą drogę. Za formacjami skalnymi docieramy do wypłaszczenia, a przed nami otwiera się widok na ostatni fragment podejścia. Przed nami jeszcze spore podejście. Tymczasem ruszamy do góry.

Przed nami jeszcze kawałek do góry.
Przed nami jeszcze kawałek do góry.

Udaje nam się pokonać to ostatnie podejście, wkraczamy na teren Rezerwatu Przyrody Kruczy Kamień. Na górze skręcamy w prawo i po chwili docieramy do punktu widokowego zlokalizowanego na szczycie Kruczej Skały (681 m n.p.m.). Jest to wzniesienie położone w środkowo-zachodniej części Gór Kruczych. Zbudowane jest z odpornych dolnopermskich skał wulkanicznych, głównie z trachybazaltów i trachyandezytów, oraz skał kwaśnych – ryolitów i brekcji ryolitowwych w otoczeniu skał osadowych czerwonego spągowca.

Wierzchołek jak wspomniałem objęty jest ochroną w ramach Rezerwatu Przyrody, który został utworzony w 1954 roku Zarządzeniem Ministra Leśnictwa. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej o powierzchni 12,61 ha, utworzony w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i społecznych w stanie niezmienionym wzniesienia skalnego przedstawiającego ciekawą formę intruzji trachitu (porfiru) w skały osadowe powodującej metamorfizm kontaktowy.

Na szczycie organizujemy dłuższą przerwę na odpoczynek i analizę panoramy, ta bowiem jest bardzo ciekawa. W kierunku wschodnim możemy dostrzec Góry Wałbrzyskie, a dokładnie masywy Chełmca (851 m n.p.m.) i Trójgarbu (778 m n.p.m.). Zaś na północy na pierwszym planie znajduje się Święta Góra (701 m n.p.m.) i inne szczyty Gór Kruczych. Natomiast w kierunku północno-zachodnim otwiera nam się widok na Rudawy Janowickie ze Skalnikiem (945 m n.p.m.) czy Wielką Kopą (871 m n.p.m.). Dalej pojawia się widok na Karkonosze z widocznymi grzbietami Kowarskim i Lasockim, a także ze Śnieżką (1603 m n.p.m.). Dalej pojawia się panorama na czeską część Karkonoszy m.in. z Cerną Horą (1299 m n.p.m.). Na południe od nas znajduje się Krucza Dolina i pozostała część Gór Kruczych.

Krucza Skała - panorama.
Krucza Skała – panorama.
W tle Chełmiec.
W tle Chełmiec.
Masyw Trójgarbu.
Masyw Trójgarbu.
Widok na Świętą Górę.
Widok na Świętą Górę.
Lubawka i Rudawy Janowickie.
Lubawka i Rudawy Janowickie.
Widok na Karkonosze.
Widok na Karkonosze.
Widok na Karkonosze.
Widok na Karkonosze.
Góry Krucze.
Góry Krucze.

W końcu nasza przerwa dobiega końca, wszak w planie na dziś jeszcze m.in. Jański Wierch (697 m n.p.m.) czy wizyta w Chełmsku Śląskim, dlatego też ruszamy w dalszą drogę. Teraz ponownie za znakami ścieżki rowerowej kierujemy się w stronę znajdującej się na stokach Kruczej Skały skoczni narciarskiej, która powstała w 1924 roku. Rok wcześniej członkowie zarządu miejscowego klubu narciarskiego rozpoczęli poszukiwania odpowiedniego terenu pod jej budowę. Musiał on spełniać szereg warunków, określonych odpowiednimi przepisami i zasadami organizowania zawodów. Wybór padł na północny stok Kruczej Skały. W listopadzie 1924 roku odbyła się uroczystość otwarcia obiektu.

Pierwszy międzynarodowy konkurs rozegrano w ramach zawodów o mistrzostwo powiatu kamiennogórskiego 18 stycznia 1926 roku. Po wojnie skocznią w Lubawce zainteresował się czołowy polski skoczek – Stanisław Marusarz, który postawił sobie za cel podłożenie podwalin pod rozwój narciarstwa na tych obszarach. Oddawał pokazowe skoki i doprowadził do tego, że w 1956 roku Polski Związek Narciarski uznał te obiekty za nadające się do przeprowadzania zawodów rangi ogólnopolskiej.

W 1978 roku odbyły się na skoczni zawody w ramach Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. Impreza się udała, postanowiono więc skocznię wykorzystywać regularnie w trakcie spartakiad, przygotowywanych przez województwo jeleniogórskie, a także wałbrzyskie. Kolejna miała się odbyć w 1984 roku i dlatego już rok wcześniej zapadły decyzje o modernizacji obiektu, dzięki któremu skocznia otrzymała punkt konstrukcyjny zlokalizowany na 85 metrze. Ponadto obiekt przechodził jeszcze modernizacje w latach 1997 i 2016. Ostatnie zawody na skoczni miały miejsce w lutym 2010 roku.

W listopadzie 2015 roku województwo dolnośląskie zostało wybrane do organizacji najbliższej zimowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Z racji tego przedsięwzięcia samorząd Lubawki otrzymał od władz wojewódzkich dotację na remont m.in. rozbiegu. Zawody nie odbyły się z powodu braku śniegu, jednak modernizacja została ukończona. Uroczystego otwarcia obiektu dokonał mistrz olimpijski Wojciech Fortuna. Przy okazji otwarcia skocznia otrzymała oficjalną nazwę „Krucza Skała w Lubawce”.

Po dotarciu na miejsce rozpoczynamy zejście ścieżką znajdującą się przy skoczni narciarskiej. Część grupy wymyka się, aby dokładniej przyjrzeć się obiektowi. W tym także i ja. Mam okazję, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia na skoczni. Powoli schodzimy fotografując obiekt, aż docieramy do podnóża skoczni.

Skocznia Krucza Skała.
Skocznia Krucza Skała.
Skocznia Krucza Skała.
Skocznia Krucza Skała.
Skocznia Krucza Skała.
Skocznia Krucza Skała.
Skocznia Krucza Skała.
Skocznia Krucza Skała.

Dalej ścieżką wędrujemy w kierunku autobusu, który stoi kilkadziesiąt metrów od skoczni w miejscu, gdzie wcześniej wysiadaliśmy. W ten sposób zamykamy ciekawą pętlę w rejonie Kruczej Skały (691 m n.p.m.). Jest to bardzo ciekawe wzniesienie, na którym znajduje się świetny punkt widokowy, a także ciekawostka w postaci skoczni. Warto się tu wybrać.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.