Przewodnictwo

Kurs Przewodnika po Kłodzku

Kurs Przewodnika po Kłodzku zorganizowany został w 2022 roku przez Oddział PTTK Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku. Zapraszam do lektury.

Pozostajemy w klimacie Kłodzkim na blogu. Ostatni wpis dotyczył spaceru po najważniejszych atrakcjach Kłodzka. Natomiast dziś chciałbym przedstawić krótką relację z bardzo ciekawego szkolenia jakie przygotowali dla nas przyjaciele z Oddziału PTTK Ziemi Kłodzkiej. Na początku 2022 roku udało nam się zrealizować Kurs Przewodnika po Kłodzku.

Sam kurs miał mieć formę doszkolenia dla przewodników. Organizatorzy w programie przewidzieli pięć spotkań, w tym zajęcia terenowe. Co ważne osoby, które ukończą szkolenie uzyskają pozwolenie na prowadzenie grup turystycznych po Twierdzy w Kłodzku. Ten fakt, a ponadto ciekawa historia miasta oraz możliwość spotkania się w gronie przewodnickim, zachęciły mnie do zapisania się na to szkolenie.

Pierwsze zajęcia zgodnie z harmonogramem zaplanowano na piątek, 8 kwietnia 2022 r. Tego dnia wybraliśmy się na szkolenie wspólnie z Asią, Gosią, Łukaszem, Grzesiem, Adamem i Jerzym. Na miejsce udało nam się dotrzeć w miarę wcześniej, przez co mieliśmy jeszcze chwilę czasu na rozmowy.

Punktualnie o godzinie 17:00 przedstawiciele Zarządu Oddziału PTTK Ziemi Kłodzkiej na czele z kol. Piotrem Wojnarowskim, witają wszystkich zgromadzonych w sali przewodników i dokonują uroczystego otwarcia szkolenia. W planie zajęć mamy dwugodzinny wykład z kol. Andrzejem Sobczyńskim pt. „Kłodzko na przestrzeni dziejów”. Podczas prelekcji Andrzej w bardzo szczegółowy sposób przybliżył nam historię miasta oraz najważniejsze daty i wydarzenia.

Kurs Przewodnika po Kłodzku - rozpoczęcie.
Kurs Przewodnika po Kłodzku – rozpoczęcie.
Kurs Przewodnika po Kłodzku - sala wypełniona po brzegi.
Kurs Przewodnika po Kłodzku – sala wypełniona po brzegi.
Razem z Łukaszem.
Razem z Łukaszem.

Wykład zleciał nam bardzo szybko i już trzeba było się żegnać, lecz dla nas nie był to czas powrotu do domów. Na sobotę organizatorzy zaplanowali całodniowe szkolenie na Twierdzy Kłodzkiej. Stąd też zorganizowaliśmy sobie nocleg w okolicach Dusznik. Wieczór minął nam bardzo przyjemnie na rozmowach i integracji. Dotarł także do nas kol. Włodek z Kursu Sudeckiego. Był czas na rozmowy i śpiewanki przy akompaniamencie gitary Grzesia.

Kurs Przewodnika po Kłodzku - wieczorna integracja.
Kurs Przewodnika po Kłodzku – wieczorna integracja.

Sobotni poranek (9 kwietnia 2022 r.) rozpoczął się od śniadania i przejazdu do Kłodzka, gdzie punktualnie na godz. 10:00 zaplanowano rozpoczęcie zajęć na twierdzy. Na początek organizatorzy zaprosili nas do sali wykładowej w jednym z bastionów. Tutaj nasze zajęcia rozpoczął Kornel Drążkiewicz przedstawiciel Twierdzy Kłodzko, który przybliżył nam zasady funkcjonowania tego obiektu, zadania przewodników oraz najważniejsze działania w zakresie inwestycji prowadzonych i planowanych do realizacji na obiekcie.

Tuż po Kornelu, głos zabrał nasz kolega z Kursu Sudeckiego, a zarazem pracownik Twierdzy Kłodzko – Piotr Milczarek, który zaprosił nas na spotkanie z historią Twierdzy Kłodzkiej. Piotr w bardzo szczegółowy sposób przedstawił dzieje tego obiektu, a także opowiedział w jaki sposób żyli i funkcjonowali tutaj żołnierze. Po części wykładowej organizatorzy przewidzieli przerwę obiadową, tuż po której, ponownie Piotr zabrał nas na wycieczkę po kompleksie, przedstawiając w jaki sposób należy oprowadzać grupy po Twierdzy i co gdzie się znajduje.

Kurs Przewodnika po Kłodzku - wykład Piotra Milczarka.
Kurs Przewodnika po Kłodzku – wykład Piotra Milczarka.
Razem z Gosią i Grzesiem..
Razem z Gosią i Grzesiem..
Kurs Przewodnika po Kłodzku - zwiedzamy Twierdzę.
Kurs Przewodnika po Kłodzku – zwiedzamy Twierdzę.
Kurs Przewodnika po Kłodzku - zwiedzamy Twierdzę.
Kurs Przewodnika po Kłodzku – zwiedzamy Twierdzę.

W taki sposób minęły nam pierwsze dwa spotkania związane z szkoleniem. Kolejne dwa spotkania określone harmonogramem zajęć poświęcone były ponownie części wykładowej. W czwartek i piątek (21-22 kwietnia 2022 r.) organizatorzy ponownie zaprosili nas do Centrum Aktywności Lokalnej na dwa wykłady przeprowadzone przez Joannę Stoklasek-Michalak.

Podczas czwartkowego spotkania Pani Joanna przedstawiła wykład na temat „Stolica kraju Pana Boga. Zakony, które ukształtowały dzieje i charakter Kłodzka”, w trakcie którego przybliżyła zgromadzonym historię zakonów, które działały na terenie miasta i miały wpływ na jego historię. Natomiast podczas piątkowego spotkania Pani Joanna przedstawiła prezentację na temat „Kłodzko hrabiowskie, cesarskie, królewskie. Historia miasta, o które zabiegają trony”, który poświęcony był ponownie historii miasta.

Kurs Przewodnika po Kłodzku - Joanna Stoklasek-Michalak.
Kurs Przewodnika po Kłodzku – Joanna Stoklasek-Michalak.
Razem z Asią, Gosią i Grzesiem.
Razem z Asią, Gosią i Grzesiem.

Na sobotę, 23 kwietnia 2022 r. organizatorzy przewidzieli w programie drugie zajęcia terenowe w postaci spaceru po mieście. Osobiście nie mogłem uczestniczyć w tym spotkaniu ze względu na wycieczkę do Bratysławy. Niemniej aby nadrobić zaległości w późniejszym terminie zorganizowałem sobie całodniową wycieczkę po Kłodzku podczas której zrealizowałem, zarówno program przewidziany podczas szkolenia, jak i elementy dodatkowe takie jak: Muzeum Ziemi Kłodzkiej czy Mariańską Górę.

Zwiedzam Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
Zwiedzam Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

W taki sposób szkolenie dobiegło końca. Cieszę się, że mogłem wziąć udział w większości zajęć i poszerzyć swoją wiedzę na temat tego ciekawego miasta. Został jeszcze ostatni element związany ze szkoleniem, a mianowicie uroczyste wręczenie pamiątkowej blachy i certyfikatu, które z rąk Prezesa Piotra Wojnarowskiego wspólnie z Łukaszem odebraliśmy w maju podczas Rajdu Porozumienia Sudeckiego w Kamieńcu Ząbkowickim.

Certyfikat i blacha - uroczyste wręczenie na Rajdzie Porozumienia Sudeckiego.
Certyfikat i blacha – uroczyste wręczenie na Rajdzie Porozumienia Sudeckiego.

Tym sposobem wszystkie tematy związane z kursem zostały domknięte, a mi pozostaje powiedzieć tylko jedno. Zapraszam na wycieczki po Kłodzku.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.