Podróże

Łambinowice

Łambinowice to miejscowość położona na terenie Powiatu Nyskiego, słynąca z dawnego obozu jenieckiego. Zapraszam do lektury.

Relacja:

W dzisiejszej relacji czas na opis mojej wycieczki do Łambinowic. Mając wolną niedzielę początkiem października (8.10.2017 r.) postanowiłem wybrać się na małą wycieczkę krajoznawczą. Wybór padł na miejsce w którym już byłem ale dość dawno temu. Stwierdziłem więc, że warto będzie sobie odświeżyć informacje o Łambinowicach dlatego też kilka minut przed godziną 10:00 pakuję się do samochodu i ruszam w stronę Łambinowic. Na miejsce docieram bardzo szybko, bowiem Łabminowice położone są blisko Nysy.

Łambinowice to niewielka miejscowość w Powiecie Nyskim, siedziba gminy Łambinowice. Miejscowość ta słynie jednak z pewnego miejsca, a jest nim Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, założone w 1964, w celu dokumentowania i badania losów jeńców wojennych w czasie II wojny światowej, zabezpieczenia pozostałości po obozach jenieckich, które funkcjonowały w Lamsdorf w czasie wojny francusko-pruskiej, pierwszej oraz II wojny światowej i upamiętnienia zmarłych tam osób.

W zaadaptowanej na cele muzealne byłej komendanturze Wehrmachtu i budynku wartowni znajduje się Dział Oświatowo-Wystawienniczy oraz Dział Zbiorów i Konserwacji Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Prezentowane są tu wystawy stałe: „W niewoli niemieckiej”, „Obozy jenieckie w Lamsdorf/Łambinowicach 1870–1945”, „Jeńcy polscy w ZSRR”. Muzuem urządzone jest w bardzo nowoczesny sposób, wystawy są multimedialne. Wystarczy podejść do interesującej nas ekspozycji, wcisnąć guzik i po chwili zaczyna lecieć film. Bardzo ciekawa jest również wystawa dotycząca jeńców polskich, gdzie odnajdujemy także Rotmistrza Witolda Pileckiego. Co ciekawe zwiedzanie muzeum jest całkowicie bezpłatne.

Łambinowice Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
Łambinowice Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
Jeńcy Polscy.
Jeńcy Polscy.
Wystawa dotycząca Katynia.
Wystawa dotycząca Katynia.

Po wyjściu z trasy w sklepiku zaopatruję się w pamiątkowe książki, które można tutaj zakupić. Pani informuje mnie również, że jest możliwość zwiedzenia nowej wystawy w znajdującym się tuż obok budynku Muzuem baraku, pt. „Radzieccy jeńcy wojenni w Stalagu 318/VIII F/344 Lamsdorf”. Oczywiście udaję się zobaczyć to miejsce. Sama wystawa tutaj to liczne zdjęcia i informacje dotyczące Radzieckich jeńców wojennych.

Nowa wystawa.
Nowa wystawa.

Po wyjściu z baraku ruszam zwiedzić część zewnętrzną Muzeum. W najbliższym otoczeniu w promieniu kilku kilometrów znajdują się unikatowe w skali europejskiej pozostałości po dawnej zabudowie poligonowej, relikty stalagów oraz cmentarze jenieckie (najstarsze groby pochodzą z okresu wojny francusko-pruskiej z 1871). Zwiedzanie rozpoczynam od cmentarza jenieckiego z okresu wojny francusko-pruskiej. Robi on ogromne wrażanie bowiem jego powierzchnia jest bardzo duża. Stojąc tam i patrząc na rzędy krzyży człowiek wpada w zadumę.

Las krzyży.
Las krzyży.
Krzyże z bliska.
Krzyże z bliska.

Następnie udaję się w stronę cmentarza ofiar obozu pracy. Wszędzie poruszam się samochodem bowiem miejsca te są oddalone od siebie. Latem warto przebyć tą ścieżkę rowerem, a ułatwi to na pewno wyznaczony szlak, do którego w Muzeum można zakupić przewodnik.

Cmentarz ofiar obozu pracy.
Cmentarz ofiar obozu pracy.

Kolejnym miejscem które odwiedzam są ruiny baraków po niemieckich Stalagach. Stalagi Lamsdorf należały do niemieckiego systemu jenieckiego. Ich podstawowymi zadaniami była izolacja żołnierzy nieprzyjacielskich sił zbrojnych i eksploatacja jeńców w niemieckiej gospodarce. Do dziś zachowały się ruiny baraków oraz zrekonstruowana wieża strażnicza.

Zrekonstruowana strażnica.
Zrekonstruowana strażnica.
Ruiny baraków.
Ruiny baraków.

Ostatnim punktem mojej wycieczki jest Pomnik Martyrologii Jeńców Wojennych, który wzniesiono w 1964 r. na Cmentarzu Jeńców Radzieckich. Poświęcono go pamięci wszystkich jeńców zmarłych w latach II wojny światowej w obozach jenieckich Lamsdorf. W trakcie prowadzenia prac budowlanych zrezygnowano z utrwalenia śladów zbiorowych mogił. Pomnik, który tworzą dwa potężne pylony, ozdobione rzeźbami figuralnymi, został zaprojektowany przez zespół: Jan Borowczak, Jerzy Beski, Marian Nowak i Florian Jesionowski. W pobliżu pomnika w 1994 r. postawiono krzyż według projektu Mariana Nowaka.

Pomnik Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach
Pomnik Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach

W taki sposób dobiega końca moja dzisiejsza wycieczka do Łambinowic. Na pewno mogę zaliczyć ją do udanych. Odświeżyłem sobie informacje o Łambinowicach. Polecam odwiedzić to miejsce wszystkim miłośnikom historii.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.