Lipowiec oraz Gajna
Lipowiec (370 m n.p.m.) oraz Gajna (362 m n.p.m.) to dwa szczyty położone w Lesie Trzebińskim w Górach Opawskich. Zapraszam.
Trasa:
Trzebina – Lipowiec – Gajna – Trzebina
Długość: ok. 6,5 km
Punkty GOT: 9
Mapa:
Relacja:
Dziś zapraszam na majową wycieczkę po mniej znanej części Gór Opawskich. Jakiś czas temu pojawiła się nowa odznaka turystyczna – Korona Parku Krajobrazowego Góry Opawskie. Szybko zainteresowałem się nią bowiem regulamin określa, że aby zdobyć odznakę trzeba wejść na 19 szczytów – w tym są zarówno te znane jak: Biskupia Kopa, Srebrna Kopa, Olszak czy Przednia Kopa; ale także są i te mniej znane jak: Lipowiec czy Gajna, których zdobycie chciałbym przybliżyć w tej relacji.
W niedzielę (16.05.2021 r.) dosyć późno, bo po godzinie 11:00 ruszam z Nysy w kierunku Prudnika, skąd dalej kieruję się do Trzebini, czyli dawnego uzdrowiska. Odpuszczam sobie zwiedzanie miejscowości, ale kieruję się ze wsi polną drogą tuż obok boiska do skrzyżowania dróg polnych (miejsce startu na mapie). Tutaj jest sporo miejsca, aby zostawić samochód, przede mną znajduje się tablica Obszaru Natura 2000 Góry Opawskie. Wysiadam, zabieram plecak i ruszam na spacer nieoznakowaną ścieżką, bowiem na oba szczyty nie prowadzi znakowany szlak turystyczny.

Wędruję spokojnie leśną drogą, która początkowo niestety pełna jest błota. Docieram do pierwszej polany widokowej, gdzie przede mną pojawia się panorama w kierunku Wężowej (362 m n.p.m.). Robię kilka zdjęć i idę dalej. Po drodze mijam liczne ambonki, a kilkadziesiąt metrów za amboną z numerem 10 docieram do skrzyżowania dróg. Według mapy tutaj mam skręcić w prawo w kierunku mojego pierwszego celu, czyli Lipowca (370 m n.p.m.).



Ruszam dalej szeroką leśną drogą, a po przejściu ponad 500 metrów docieram do miejsca, gdzie Park Krajobrazowy Góry Opawskie usytuował tabliczki kierunkowe, podpowiadające w którym kierunku iść na Lipowiec, a w którym na Gajną. To potwierdza, że mam dobry kierunek. Idę zgodnie za oznaczeniami, aż docieram do dziwnej konstrukcji. Początkowo wygląda to na jakiś drewniany gród, ale gdy się bliżej temu przyglądam jest to prawdopodobnie zagroda dla zwierząt.


Tuż przy tej konstrukcji w prawo odbija ścieżka wyprowadzająca na wierzchołek Lipowca. Z oddali widać już charakterystyczny kopczyk kamieni. Po chwili staję na szczycie. Warto wiedzieć, że Lipowiec (370 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Masywu Lipowca w Górach Opawskich, które znajduje się na obszarze Lasu Trzebińskiego. Wzniesienie położone w pobliżu granicy polsko-czeskiej, która przebiega południowymi zboczami. Na szczycie brak widoków, jest tutaj tylko wspomniany kopczyk kamieni oraz tabliczka szczytu przy której robię sobie zdjęcie.


Chwila na szczycie i czas ruszać w dalszą drogę. Wracam tą samą drogą do wspomnianego wcześniej skrzyżowania, gdzie skręcam w prawo i dalej kieruję się w stronę Gajnej (362 m n.p.m.). Po drodze mijam kolejne ambonki, docieram do takiego łuku wiodącym w lewo. Tutaj znajdują się ławki i stoły, także jest to dobre miejsce na odpoczynek. Ja jednak idę dalej w stronę szczytu, a po drodze mijam polanę powstałą po wycince drzew.


Kilkadziesiąt metrów za polaną docieram do kolejnej tabliczki, która sugeruje skręt w prawo. Przede mną do pokonania niewielkie podejście, a po chwili melduję się na szczycie Gajnej (362 m n.p.m.). To kolejny szczyt, który nie oferuje widoków. Jest tutaj również kopczyk kamieni i tabliczka, przy której robię zdjęcie. Warto wiedzieć, że Gajna zwana bywa także Wężową Górą, znajduje się w Lesie Trzebińskim.



Chwilę później ruszam w drogę powrotną w kierunku Trzebini. Wracam oczywiście tą samą drogą, którą tutaj dotarłem, a gdy melduję się przy samochodzie przede mną otwiera się przepiękna panorama widokowa na Góry Opawskie oraz oddalony Prudnik. Tak więc chwilę poświęcam jeszcze na podziwianie widoków i robienie pamiątkowych zdjęć. Następnie wsiadam do samochodu i ruszam w drogę powrotną do Nysy, którą przerywam po przejechaniu 100-200 metrów, bowiem z lewej strony otwiera się kolejna ciekawa panorama z widokiem na m.in. Biskupią Kopę (890 m n.p.m.) czy Długotę (457 m n.p.m.) z Prudnickim Lasem.




W ten sposób moja dzisiejsza wycieczka dobiega końca. Po zrobieniu kolejnych zdjęć ruszam w drogę powrotną do Nysy. Tym samym dzisiaj udało mi się zdobyć kolejne dwa szczyty do Korony Parku Krajobrazowego Góry Opawskie i poznać trochę mniej znaną część Gór Opawskich. Polecam wszystkim.
Super a ja się zastanawiałam jak zdobyć te 2 szczyty!
Cieszę się, że mogłem pomóc 🙂
Skorzystałam z podpowiedzi gdzie zaparkować. A drogę zmodyfikowałam idąc nieco na łatwiznę. Na pierwszej krzyżówce, tej błotnistej, okazało się, że droga w prawo, to o tej porze roku pokrzywy po pas. Poszłam prosto i skręciłam dopiero tam gdzie kolega wracał z Lipowca czyli w drogę pożarową 2a. Po odwiedzeniu Lipowca wróciłam w to samo miejsce i poszłam dalej tą poprzednią drogą. Zboczyłam z niej na Gajną najdalej, jak tylko się dało. Wróciłam tą samą drogą. Niestety nie wyszła z tego pętelka, tylko coś zbliżonego do T, ale w lecie te boczne drogi są mocno zarośnięte. Po drodze dwie sarny i jakiś wielki drapieżny ptak 🙂