Podróże

Lwówek Śląski i okolice

Lwówek Śląski to niewielkie miasto w powiecie lwóweckim, słynące z największej giełdy mineralogicznej w Polsce. Zapraszam.

Relacja:

W dzisiejszej relacji zapraszam na opis lipcowej wycieczki krajoznawczej razem z Miejskim Kołem PTTK Tryton w Nysie. Naszym celem był wyjazd do Lwówka Śląskiego w celu odwiedzenia największej imprezy mineralogicznej w Polsce. Mowa o Lecie Agatowym. Plan wycieczki organizatorzy założyli bardzo ambitny. Wycieczkę rozpoczynamy o godzinie 6:00 w Nysie na parkingu w Rynku skąd ruszamy autokarem w kierunku Lwówka Śląskiego. Po drodze mamy okazję do wysłuchania ciekawostek historycznych opowiadanych przez przewodnika oraz skarbnika PTTK Tryton – Marka Więckiewicza. Tradycją już jest losowanie nagród podczas wycieczek organizowanych przez PTTK Tryton.

Pierwszym punktem naszego wypadu było zwiedzanie Arki Noego w Pławnej. Gdy zobaczyłem plan wycieczki, byłem nieco zaskoczony, ale zainteresowany. Arka Noego w Polsce? To musi być ciekawe. Tuż przed godziną 9:00 meldujemy się w miejscowości Pławna Górna gdzie znajduje się bardzo ciekawa atrakcja – Zamek Legend Śląskich, w którym odwiedzający mają możliwość zapoznać się z historią kształtowania Sudetów. W trzech pracowniach można odkryć tajniki kowalstwa, litografii i ceramiki. Można także wysłuchać legendy śląskie w bardzo ciekawy sposób. Ale zdradzać tego nie będę. Niestety dziś nie mamy w planach zwiedzania zamku. Teraz jednak wysiadając z autobusu na parkingu przed zamkiem legend kierujemy się w stronę Arki Noego.

Pławna - Zamek Legend Śląskich.
Pławna – Zamek Legend Śląskich.

Niewątpliwie ciekawą atrakcją jest Arka Noego w Pławnej, której konstruktorem jest Dariusz Miliński. Umieszczona na zboczu góry, widoczna jest z kilku kilometrów. Arka ma wymiary 40 metrów długości oraz 15 metrów szerokości. Jak mówi artysta jest bliźniacza do tej zbudowanej przez Noego. Wewnątrz znajduje się muzeum w którym zgromadzono dzieła sztuki sakralnej, relikwie i artefakty z całego świata. Zwiedzanie arki odbywa się z przewodnikiem. Nam zajęło to 30 minut, bez oglądania filmu. Po wyjściu chwilę spędzamy w Zamku Legend Śląskich w oczekiwaniu na wyjazd, a już po chwili kierujemy się w stronę Lubomierza gdzie czeka na nas druga atrakcja – Muzeum Kargula i Pawlaka.

Pławna - Arka Noego.
Pławna – Arka Noego.
Wnętrze Arki.
Wnętrze Arki.

15 minut drogi i jesteśmy w Lubomierzu znanym chyba każdemu z trylogii najlepszych filmów w polskiej historii. Przedstawiać ich nie trzeba, chyba każdy zna przygody Kargula i Pawlaka. Mi dzięki wycieczce dane będzie odwiedzić muzeum poświęcone tej kultowej trylogii. Autobus wysadza nas w samym rynku, a po kilku krokach jesteśmy już przed wejściem do muzeum. W obiekcie zgromadzono różnego rodzaju pamiątki związane z komedią Sylwestra Chęcińskiego. Są oczywiście rekwizyty z planu, m.in. sierp tatowy, granat, karabin z którego zamek wylata czy fragment płota. Tak jak i w przypadku arki również i tutaj zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Mamy również możliwość zrobić sobie zdjęcia z tymi kultowymi rekwizytami. Zwiedzanie muzeum obejmuje także prelekcję krótkiego filmu z wybranymi scenami nakręconymi w Lubomierzu.

Lubomierz - Muzeum Kargula i Pawlaka.
Lubomierz – Muzeum Kargula i Pawlaka.
Granat.
Granat.
Wnętrze muzeum.
Wnętrze muzeum.

Po wyjściu z muzeum według planu wycieczki mamy chwilę na zwiedzanie miasta. Przewodnicy oprowadzają nas po okolicy, odwiedzamy m.in. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Maternusa, który robi ogromne wrażenie. Jest to barokowy kościół położony w najwyższym punkcie miasteczka na południowy zachód od rynku. Historia Lubomierza jest nierozerwalnie związana z historią kościoła. Pierwsza zachowana wzmianka piśmienna na temat Lubomierza pochodzi z przywileju wydanego przez Henryka IV Juttcie von Liebenthal w 1278 roku, który zawierał zgodę na budowę kościoła i klasztoru sióstr Benedyktynek. Tereny w promieniu kilku kilometrów od miejsca budowy klasztoru na mocy wspomnianego przywileju stały się jego własnością. Pod rządami sióstr Benedyktynek osada już w 1291 roku otrzymała z rąk księcia świdnickiego Bolka I prawa miejskie. Kościół wykonany był z drewna i spłonął w XV w. w trakcie jednego z pożarów. Na jego miejscu wzniesiono gotycką świątynię, która również uległa zniszczeniu w pożarze, jednak ocalałe z pożogi elementy stały się częścią obecnego kościoła. Odwiedzamy także rynek, gdzie robimy pamiątkowe zdjęcia.

Lubomierz - Kościół WNMP i św. Maternusa.
Lubomierz – Kościół WNMP i św. Maternusa.
Wnętrze kościoła.
Wnętrze kościoła.

Kolejny punkt naszej wycieczki to już sam Lwówek Śląski gdzie odbywa się właśnie kolejna edycja Lata Agatowego. Zanim jednak odwiedzimy festyn organizatorzy przygotowali dla nas krótkie zwiedzanie miasta, które rozpoczynamy od Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Nie wchodzimy jednak do środka, nasz przewodnik Zbigniew Błauciak opowiada jedynie o jego historii a po chwili ruszamy już w dalszą drogę. Kierujemy się w stronę murów obronnych gdzie także poznajemy ich historię. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji podczas wycieczki po mieście jest Browar Lwówek.

Historia piwowarstwa w Lwówku Ślaskim sięga średniowiecza. Najstarsza wzmianka o cechu piwowarów w mieście pochodzi z zapisu w Księdze Miejskiej Wrocławia z 1209 roku! Lwówek Śląski otrzymał prawa miejskie i przywilej warzenia piwa w 1209 r. od Henryka I Brodatego. Zgodnie z prawem miasto miało monopol na sprzedaż swojego trunku w promieniu jednej mili, co prowadziło do zatargów z browarami szlacheckimi innych miast. Piwo warzono w tym samym miejscu od początku XIII wieku. Jednak w trakcie dwóch pożarów zamku spłonął również browar. Piastowie zaniechali odbudowy a lenno zamkowe przekazali Miastu Lwówek. Rajcy miejscy w niedługim czasie podjęli decyzję o odbudowie browaru do dziś zachowały się podpory kotła warzelnego z XV wieku. Browar Miejski działał około 300 lat niestety nie słynął z jakości piw.

W 1850 roku przejęło go Bractwo Browarne po jedenastu latach w 1861 browar sprzedano Juliusowi Hohbergowi. W 1999 roku browar lwówecki został zakupiony przez niemieckiego przedsiębiorcę Wolfganga Bauera. Pomimo odniesionego na rynku regionalnym sukcesu w sprzedaży piwa marki Książęce i Mocne Dobre kłopoty właściciela z Urzędem Celnym spowodowały, że zakład zaprzestał produkcji w 2007 roku. We wrześniu 2007 roku ogłoszono jego upadłość. Nieczynny zakład wystawiono na sprzedaż. W 2008 roku jego zakupem na cele muzealne zainteresowały się władze województwa dolnośląskiego, a wznowieniem produkcji spółka Browar Ciechan. W styczniu 2009 roku zawarte zostało porozumienie, na mocy którego spółka Browar Ciechan zobowiązała się wznowić produkcję piwa w Lwówku Śląskim, a Urząd Marszałkowski utworzyć przy zakładzie piwowarskim Muzeum Dolnośląskiego Browarnictwa. W maju 2010 browar wznowił produkcję piwa. W związku z wycofaniem się Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z otwarcia muzeum piwowarstwa w Lwówku Śląskim, realizacji tego pomysłu podjął się właściciel.

My dziś jednak nie będziemy zwiedzać muzeum najstarszego browaru w Polsce, choć wiem, że kilka osób ma w planach wybrać się do tego obiektu. Idąc dalej odwiedzamy jeszcze Kościół św. Franciszka z Asyżu gdzie poznajemy jego historię. Ostatni punkt tej wycieczki to już sam rynek gdzie trwa Lato Agatowe, nam jednak nie będzie dane pozostać tutaj, gdyż przed nami jeszcze dwa punkty zwiedzania miasta – Szwajcaria Lwówecka (ze względu na charakter górski postanowiłem napisać osobny post dla tego miejsca) oraz Pałac w Płakowicach. W oba miejsca udajemy się autokarem. Co do pałacu wewnątrz poznajemy jego historię. Niestety nie ma możliwości zwiedzania obiektu wewnątrz ze względu na znajdujące się tam mieszkania. Pozostaje nam dziedziniec, gdzie robimy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Sam pałac robi jednak duże wrażenie, choć myślę, że warto byłoby zadbać trochę o niego i udostępnić bardziej turystom.

Lwówek Śląski - Kościół WNMP.
Lwówek Śląski – Kościół WNMP.
Lwówek Śląski - Mury obronne.
Lwówek Śląski – Mury obronne.
Lwówek Śląski - Jedna z baszt.
Lwówek Śląski – Jedna z baszt.
Lwówek Śląski - Browar.
Lwówek Śląski – Browar.
Lwówek Śląski - Ratusz.
Lwówek Śląski – Ratusz.
Płakowice - Pałac.
Płakowice – Pałac.

Ostatnim punktem naszej dzisiejszej wycieczki jest czas wolny podczas Lata Agatowego. Organizatorzy zagwarantowali dla nas 3 godziny czasu wolnego. Wydaje się dużo, jednak po dotarciu na rynek, gdy zobaczyłem ogrom stoisk i straganów stwierdziłem – 3 godziny to mało żeby wszystko przejść. Samą imprezę mogę polecić wszystkim miłośnikom minerałów, jest tu naprawdę bardzo dużo wystawców prezentujących różnego rodzaju skały i minerały. Są też stoiska z książkami. Spędzając tutaj chwilę zaopatruję się w jakieś pamiątki, nie mogę odmówić sobie zakupu Agata czyli kamienia od którego wzięła się nazwa tego wydarzenia.

Niestety nie posiadam żadnych zdjęć z samego Lata Agatowego, najpierw nie robiłem ze względu na to, że chciałem jak najszybciej przejść stanowiska wyszukując pamiątek. Pochłonęło mnie to na tyle, że zapomniałem o aparacie. A gdy już chciałem coś zrobić to niestety ale pogoda pokrzyżowała mi plany. Momentalnie zerwała się mocna ulewa i uciekłem do Browaru Lwóweckiego schronić się. Tam także spotkałem się z częścią grupy która zwiedziała muzeum, oczywiście nie mogłem sobie odmówić zakupu browaru na próbę, wszak na wycieczce poznałem pojęcie DPR (Degustator Produktów Regionalnych) – więc trzeba było poznać ten produkt. Po chwili gdy deszcz ustał ruszyliśmy grupą w stronę parkingu gdzie miał czekać na nas autobus. W ten właśnie sposób zakończyliśmy pierwszą w takiej formie wycieczkę krajoznawczą organizowaną przez PTTK Tryton w Nysie. Warto zaglądać częściej w ten region, jest tutaj sporo atrakcji i wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Każdy znajdzie w tym regionie coś dla siebie.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.