GóryTatry

Nosal (1206 m n.p.m.)

Nosal (1206 m n.p.m.) to wzniesienie reglowe w Tatrach Zachodnich nad Kuźnicami. Nazwa góry pochodzi od kształtu skał przypominających nos. Zapraszam do lektury.

Trasa:

Kuźnice – Nosalowa Przełęcz – Nosal – Murowanica.

Długość: ok. 3,5 km.

Punkty GOT: 6 pkt.

Mapa:

Relacja:

W dzisiejszej relacji zapraszam na wycieczkę jaką odbyliśmy razem z rodzicami podczas naszego urlopu w Tatry w 2012 roku. Jak co roku rodzinnie postanowiliśmy spędzić nasz urlop w Zakopanem, oczywiście z nadzieją na nowe zdobycze. Naszym głównym celem w tym roku miał być Kościelec (2155 m.n.p.m.). Niestety pogoda podczas pierwszych dni pobytu nam nie dopisywała, a opady deszczu uniemożliwiały nam wyjście w góry. Po dwóch dniach gdy tylko trochę się przejaśniło postanowiliśmy to wykorzystać i wybrać się w góry, a nasz wybór padł na Nosal (1206 m.n.p.m.).

Rankiem tuż po śniadaniu ruszamy z naszej kwatery w stronę Krupówek, skąd busem ruszamy do Kuźnic, gdzie mamy rozpocząć naszą wycieczkę. Kuźnice to dzielnica Zakopanego, położona w dolnej partii Doliny Bystrej na wysokości ok. 1010 m n.p.m. Znajduje się całkowicie na obszarze Tatr, pomiędzy zboczami Krokwi, Jaworzyńskich Czół, Boczania, Nieboraka i Nosala. Znajduje się tutaj dolna stacja kolei linowej na Kasprowy Wierch i centrum ruchu turystycznego, z którego wychodzi kilka szlaków turystycznych m.in. na Nosal, Kasprowy Wierch, Giewont czy do Doliny Gąsienicowej. Warto wspomnieć, że dojazd własnym samochodem do Kuźnic jest zabroniony. Można się tutaj dostać jedynie za pomocą komunikacji miejskiej (busów).

Po dotarciu na miejsce, wysiadamy z busa, a następnie za znakami zielonego szlaku turystycznego ruszamy w stronę naszego celu. Początkowo towarzyszy nam także szlak niebieski. Już na początku ścieżka prowadzi nas sporym podejściem, aż do tzw. rozejścia na Nosalową Przełęcz. Tutaj niebieski szlak skręca w prawo w stronę Doliny Gąsienicowej, natomiast nasz zielony idzie dalej na wprost w stronę wspomnianej przełęczy.

Idąc dalej szlak prowadzi nas w miarę spacerowo, aż w końcu docieramy na Nosalową Przełęcz. Jest to położona na wysokości 1102 m.n.p.m. przełęcz w północno-wschodniej grani Kasprowego Wierchu pomiędzy grzbietem Nosala (1203 m.n.p.m.) i Nieboraka (ok. 1220 m.n.p.m.). Obszar przełęczy porasta górnoreglowy las świerkowy. Przełęcz jest ważna z punktu widzenia turystów i narciarzy – znajduje się na niej skrzyżowanie szlaków turystycznych i nartostrad. Oprócz znakowanych szlaków turystycznych i nartostrad wychodzą stąd nieznakowane ścieżki. Łącznie wszystkich ścieżek zaczynających się lub kończących się na Nosalowej Przełęczy jest 9, co jest tatrzańskim rekordem.

Ruszamy na Nosal, widok na Gubałówkę (1126 m.n.p.m.).
Ruszamy na Nosal, widok na Gubałówkę (1126 m.n.p.m.).
Tatry Zachodnie.
Tatry Zachodnie.
W oddali z prawej widoczny Kasprowy Wierch (1987 m.n.p.m.).
W oddali z prawej widoczny Kasprowy Wierch (1987 m.n.p.m.).

Z przełęczy ruszamy dalej, by około godziny 12:30 stanąć na szczycie Nosala (1206 m.n.p.m.). Jest to to wzniesienie reglowe w Tatrach Zachodnich nad Kuźnicami. Nazwa góry pochodzi od kształtu skał od północno-zachodniej strony, przypominających nos. Stanowi zakończenie północno-wschodniej grani Kasprowego Wierchu. Nosal jest popularny wśród turystów i narciarzy. Na zalesionym północnym stoku znajduje się Centrum Narciarskie Nosal z kilkoma wyciągami. Od górnej stacji wyciągu prowadzi też nartostrada przez Nosalową Przełęcz do Kuźnic. Z wierzchołka, mimo że niewysokiego, roztaczają się ciekawe widoki na Czerwone Wierchy, Giewont, rejon Doliny Bystrej oraz granitowe szczyty wznoszące się ponad Doliną Gąsienicową i doliną Pańszczycą. Oczywiście na wspomnianych formacjach skalnych postanawiamy zrobić sobie przerwę na podziwianie widoków i krótki odpoczynek. Jest tutaj duża grupa ludzi, widać nie tylko my dzisiaj mieliśmy pomysł na Nosal (1206 m.n.p.m.).

Panorama widokowa z Nosala.
Panorama widokowa z Nosala.
Panorama na Tatry Wysokie.
Panorama na Tatry Wysokie.
Masyw Koszystej.
Masyw Koszystej.
Widoczne Granaty i Kozi Wierch.
Widoczne Granaty i Kozi Wierch.
Kasprowy Wierch we mgle.
Kasprowy Wierch we mgle.
W dole Kuźnice, a w tle m.in. Kasprowy Wierch i Giewont.
W dole Kuźnice, a w tle m.in. Kasprowy Wierch i Giewont.

Po przerwie na punkcie widokowym decydujemy się ruszyć w drogę powrotną. Wracać nie będziemy tą samą drogą w stronę Kuźnic, tylko rozpoczynamy zejście za znakami zielonego szlaku turystycznego w stronę Zakopanego. Ścieżka od razu zaczyna sprowadzać nas ostro w dół, można powiedzieć, że jest dosyć wymagająca. Sprawnie jednak i bezpiecznie udaje nam się zejść z Nosala i docieramy do tzw. Kuźnickiej Polany.

Jest to polana w wylocie Doliny Bystrej, która znajduje się po zachodniej stronie alei Przewodników Tatrzańskich prowadzącej z ronda Jana Pawła II (dawniej było to rondo Kuźnickie) do Kuźnic. Nadal odbywa się na niej wypas owiec, obecnie jest to tzw. wypas kulturowy. Położona jest na wysokości ok. 970 m n.p.m., u podnóży Krokwi. Polana administracyjnie należy do Zakopanego, ale znajduje się już na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Drogą wzdłuż polany kursują liczne busy z turystami, a chodnikiem wędrują turyści, którzy wolą iść do Kuźnic (czy z Kuźnic) pieszo.

Ostatni rzut oka na panoramę i schodzimy.
Ostatni rzut oka na panoramę i schodzimy.
Zakopane widoczne z zejścia z Nosala.
Zakopane widoczne z zejścia z Nosala.

Dalej już chodnikiem kierujemy się w stronę Murowanicy i w taki sposób kończymy naszą dzisiejszą wycieczkę. Po spacerze ruszamy w stronę Wielkiej Krokwi na jakiś odpoczynek pod skocznią. Polecam wszystkim spacer na Nosal (1206 m.n.p.m.). Trasa na szczyt nie jest zbyt wymagająca, lecz na pewno warta polecenia, ze względu na ciekawą panoramę widokową z punktu widokowego znajdującego się na wierzchołku.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

4 komentarze do “Nosal (1206 m n.p.m.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.