Podróże

Nowe atrakcje Opola

Nowe atrakcje Opola były tematem przewodnim szkolenia dla przewodników zorganizowanego przez Klub Przewodników Woj. Opolskiego PTTK. Zapraszamy.

Okres jesienno-zimowy to dla przewodników czas na uczestnictwo w różnego rodzaju kursach i doszkoleniach. Jako, że przynależę do kilku klubów dosyć często otrzymuję różnego rodzaju ciekawe oferty. Na początku stycznia kol. Gosia Konopka z Klubu Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek Województwa Opolskiego przesłała zaproszenie na bardzo ciekawe, jednodniowe szkolenie dla przewodników zatytułowane „Nowe atrakcje Opola”.

W sobotę 28 stycznia 2023 r. ruszam rankiem z Nysy do Opola, gdzie na godzinę 9:45 w centrum handlowym „Solaris” wyznaczono miejsce spotkania. Szybko melduję się na miejscu, gdzie czeka już kilkunastoosobowa grupa przewodników, głównie zrzeszonych w Klubie  Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek Województwa Opolskiego, ale są także osoby z innych kół i klubów przewodnickich m.in. z Brzegu czy Tarnowskich Gór. Jest także delegacja Klubu Przewodników Gwarek.

Nowe atrakcje Opola.
Nowe atrakcje Opola.
Nowe atrakcje Opola.
Nowe atrakcje Opola.

Na miejscu Gosia przedstawia kilka spraw organizacyjnych, po czym ruszamy do pierwszego punktu naszego programu, a mianowicie do otwartego jesienią 2022 roku Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce, które prezentuje dzieje społeczności niemieckiej od średniowiecza po współczesność. Jako jedyna tego typu placówka w Polsce, w sposób nowoczesny z użyciem multimediów, ciekawie zaaranżowana wprowadza zwiedzających w trudne relacje polsko-niemieckie oferując oprócz zwiedzania wystaw, również miejsca do edukacji dla dzieci i młodzieży.

Na miejscu czeka na nas Pani Weronika Wiese, która zaprasza nas na zwiedzanie ekspozycji Centrum D-W Niemców w Polsce. Wystawa zgromadzona została na dwóch piętrach budynku i urządzona jest w sposób bardzo nowoczesny. Sporo tutaj zdjęć i nagrań wideo z dawnych okresów. Warto odwiedzić to miejsce.

Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce.
Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce.
Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce.
Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce.
Ekipa Klubu Gwarek na szkoleniu.
Ekipa Klubu Gwarek na szkoleniu.
Pani Weronika Wiese
Pani Weronika Wiese

Kolejnym punktem programu szkolenia była wizyta w Wieży Zamku Górnego, która dla odwiedzających została otwarta pod koniec 2018 r., ale po dwóch latach doposażono ją w celu uatrakcyjnienia oferty dla turystów.

Na miejscu czeka już na nas Pani Zuzanna Ciszewska, znana także w środowisku jako Slavograjka, która zaprasza nas na zwiedzanie nowej ekspozycji Wieży Zamku Górnego. Dużą ciekawostką tego obiektu jest teraz możliwość przymierzenia różnego rodzaju strojów wzorowanych na średniowieczne, a ponadto można wziąć do ręki uzbrojenie także wzorowane na oryginałach. Zabawa na ekspozycji była przednia, co można zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Dużą ciekawostką i jeszcze nowością w Opolu jest także pomnik Władysława II Opolczyka, który stanął przed Wieżą Zamku Górnego w 2021 roku. Autorami pomnika są Aneta i Maciej Jagodzińscy-Jegenmeer. Odlew wykonano w opolskiej odlewni artystycznej Art-Odlew.

Wysoki na około 2,5 m Władysław II Opolski stanął przy swojej siedzibie, której był budowniczym i w której mieszkał do swojej śmierci w 1401 roku. To syn Bolka II z rodu piastów górnośląskich i Elżbiety Świdnickiej wnuczki Władysława Łokietka. Urodził się jako lennik króla Czech, szybko rozpoczął jednak międzynarodową karierę, na dworze króla Węgier Ludwika Andegaweńskiego. Na Węgrzech pełnił funkcję Palatyna. Drugiego po królu. W imieniu Ludwika uczestniczył w słynnym Zjeździe Krakowskim w 1364 r. a także negocjował małżeństwo bratanicy króla Węgier z królem Czech – Wacławem IV.

Po śmierci Ludwika poparł rządy jego córki (Jadwigi), ambicja kazała mu jednak starać się samemu o opuszczony tron polski. Choć plany te szybko stały się nierealne, Opolczyk uwikłał się w rywalizację z nowym królem Polski Władysławem Jagiełłą. To ostatnie sprowadziło na niego szereg klęsk, a pod mury Opola – polskie rycerstwo.

Wraz z upływającym czasem i stratą możnych protektorów popadał w długi i tracił na znaczeniu. W pogoni za królewską koroną i majątkiem gotów był układać się z Krzyżakami i z Czechami. Umarł w 1401 r. w Opolu. Pochowano go w Kościele Franciszkanów, niestety nie zachował się jego nagrobek.

Władysław II Opolczyk znany jest także z faktu ufundowania Klasztoru Jasnogórskiego oraz sprawdzenia na wzgórza częstochowskie z Węgier Paulinów, a także ofiarowanie im cudownego wizerunku Matki Bożej, znanego nam wszystkim dziś jako obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Trytonki przy pomniku Władysława II Opolczyka.
Trytonki przy pomniku Władysława II Opolczyka.
Prezes Trytonów Marcin Nowak.
Prezes Trytonów Marcin Nowak.
Armia Trytona.
Armia Trytona.

Następnie po wyjściu z Wieży Zamku Górnego grupą ruszyliśmy na do Centrum Aktywizacji Społecznej przy ulicy Krakowskiej na wykład dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej – archeolog, która od sierpnia 2022 r. prowadzi prace archeologiczne w katedrze opolskiej, które już zaowocowały częściowym odkryciem fragmentów murów pochodzących z lat 20. – 30. XIII w.

W trakcie prelekcji otrzymaliśmy dawkę wiedzy między innymi na temat tego, czym się zajmuje archeologia, jakie dziedziny nauk są wykorzystywane przy okazji prowadzonych prac wykopaliskowych oraz o dotychczasowych odkryciach dokonanych w opolskim kościele.

Wykład dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej.
Wykład dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej.

Szkolenie było bardzo intensywne, bowiem tuż po wykładzie dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej, ruszyliśmy do pobliskiego Centrum Dialogu Obywatelskiego, aby zwiedzić „Izbę Solidarności” i zmienić nieco tematykę z czasów odległych na historię współczesną. Utworzenie miejsca upamiętniającego działalność związku zawodowego na terenie województwa opolskiego było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu jednego z założycieli opolskiej “Solidarności” p. Romana Kirsteina. Po tej ekspozycji oprowadzała nas kustosz Pani Urszula Zajączkowska, była dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.

Po ekspozycji oprowadza nas Pani Urszula Zajączkowska.
Po ekspozycji oprowadza nas Pani Urszula Zajączkowska.
Izba Solidarności.
Izba Solidarności.

Nasze szkolenie powoli dobiega końca. Ostatnim punktem programu było zwiedzenie wystawy czasowej mieszczącej się we wnętrzu Muzeum Śląska Opolskiego zatytułowanej: “Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”. Chcąc poznać historię Opola nie można pominąć ogromnej roli przemysłu cementowego dla rozwoju miasta i jego okolic. Dzięki wielkoformatowym zdjęciom mogliśmy zobaczyć między innymi jak w przestrzeń ówczesnego miasta wkomponowane były zabudowania nieistniejących już zakładów cementowniczych.

Zwiedzamy ekspozycję w Muzeum Śląska Opolskiego.
Zwiedzamy ekspozycję w Muzeum Śląska Opolskiego.
Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta
Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta

Na zakończenie naszego spotkania w Opolu ruszyliśmy na Sapore Pizza and Pasta na zasłużony obiad. To był dobry dzień w stolicy Województwa Opolskiego podczas którego zapoznaliśmy się z nowymi atrakcjami Opola. Dużą ciekawostką całego szkolenia była także możliwość nabycia wielu publikacji w obiektach muzealnych. Nie pamiętam, kiedy tak obładowany materiałami wracałem ze szkolenia, a ponadto duży pakiet materiałów otrzymaliśmy także z Urzędu Miasta Opola oraz Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Na zakończenie obiad w Sapore Pizza and Pasta.
Na zakończenie obiad w Sapore Pizza and Pasta.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.