Nysa

 

Nysa to trzecie co do wielkości miasto w województwie opolskim. Ważny ośrodek edukacyjny i kulturalny, turystyczne i wypoczynkowe centrum Województwa Opolskiego. Historycznie jedno z największych i najbogatszych miast Śląskich, będące przez wieki stolicą biskupiego Księstwa Nyskiego.

Dzięki swoim władcom zyskała piękną zabudowę i wiele bezcennych dziś obiektów zabytkowych, a przydomek „Śląski Rzym” dumnie rozsławia to miasto w świecie. Pomimo wielu katastrof i wojen, które ją dotknęły wielokrotnie podnosiła się i rozkwitała swoim blaskiem. Lokowana na prawie flamandzkim w 1223 roku zalicza się do najstarszych śląskich miast. Znalazła się w średniowiecznej norymberskiej kronice świata Hartmanna Schedla z roku 1493.

Była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Jej los i charakter odmienił król Fryderyk II. Ze stolicy biskupiej stała się potężną twierdzą, która zablokowała rozwój handlowego miasta. Zniszczona w znacznej części w wyniku II wojny światowej.  Po odbudowie stała się ważnym ośrodkiem przemysłowym. Dziś, po przemianach, które miały miejsce pod koniec XX wieku, na nowo próbuje znaleźć swoje miejsce w Europie i mocno otwiera się na świat.

Tyle w skrócie o mieście z którego pochodzę! Tekst autorstwa kol. Marcina Nowaka pięknie w skrócie opisuje Nysę, a ja natomiast tutaj będę chciał zachęcić do zwiedzania pięknej Nysy jak i najbliższych okolic. Już wkrótce pojawi się tutaj kilka propozycji wycieczek po Śląskim Rzymie i okolicach 🙂

Nysa – Śląski Rzym – propozycje wycieczek
1. Miejski Szlak Turystyczny w Nysie Zobacz tutaj
2. Twierdza Nysa Zobacz tutaj
3. Muzeum Powiatowe w Nysie Zobacz tutaj
4. Ulica Rodziewiczówny – Zgromadzenie Słowa Bożego (SVD) – Werbiści Zobacz tutaj
5. Nyskie uzdrowiska Zobacz tutaj
Propozycje wycieczek w okolice Nysy
1. Głębinów – miejsce kultu św. Rity Zobacz tutaj
2. Korfantów i okolice (Ścinawa Nyska, Przydroże Małe, Szwedzka Górka) Zobacz tutaj
3. Otmuchów i Paczków Zobacz tutaj
4. Łambinowice – Centralne Muzeum Jeńców Wojennych Zobacz tutaj