O mnie

O mnie, czyli kilka słów o twórcy Świat Gór – Blog podróżniczy.

Początkowo blog taktował o wycieczkach górskich, miał to być zarazem typowy przewodnik po górach. Dziś Świat Gór to przede wszystkim relacje z mojej turystycznej działalności i licznych podróży. Już nie tylko góry, ale także i krajoznawstwo oraz życie przewodnickie to tematy przewodnie mojego bloga. A wszystko to można ubrać w trzy słowa: GÓRY – PODRÓŻE – PRZEWODNICTWO. Zachęcam do częstego odwiedzania i kontaktu pod adresem e-mail: adrkol7(at)wp.pl 

Nazywam się Adrian, jestem twórcą bloga podróżniczego Świat Gór. Moja pasja do wędrówek górskich rozpoczęła się w 2007 roku od pierwszej wizyty w Zakopanem i trwa po dziś dzień. W moim przypadku sprawdził się jeden z cytatów: „Kto w górach cierpiał i był szczęśliwy ten z nimi się nie rozłączy”. Wcześniej można powiedzieć, że nienawidziłem gór, lecz to właśnie w Zakopanem rozpoczęła się moja górska przygoda, gdy w 2008 roku razem z rodziną przeszliśmy trasę z Kasprowego Wierchu w kierunku Czerwonych Wierchów. Niesamowite panoramy widokowe i to magiczne coś spowodowało, że pokochałem góry i te stały się częścią mojego życia. Wędrując po Tatrach dość szybko zaczęło mi brakować kolejnych wędrówek i w ten sposób w 2011 roku zacząłem odkrywać góry w swoim regionie. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), skąd bardzo blisko jest w Góry Opawskie, Wysoki Jesionik, Rychlebskie Hory czy na Przedgórze Paczkowskie. W ten sposób zacząłem odkrywać nowe wspaniałe miejsca.

Planując kolejne wycieczki w okolice często posiłkować się musiałem internetem, a w tym brakowało informacji, zwłaszcza o czeskiej części gór. Moich wycieczek już się trochę nazbierało i w ten sposób w 2013 roku postanowiłem uruchomić Świat Gór. Moim celem było stworzenie internetowego przewodnika po górach, zwłaszcza tych mniej znanych. Blog dosyć szybko zaczął się zapełniać kolejnymi relacjami z górskich wycieczek, a kilka lat później przeobraził się w stronę o tematyce typowo turystycznej. Znaczny wpływ na moją działalność ma członkostwo w PTTK, które wpłynęło na rozwój krajoznawstwa w moim życiu. Do PTTK wstąpiłem w 2016 roku, a w ramach statutowej działalności miałem okazję uczestniczyć w licznych wycieczkach krajoznawczych. To doprowadziło do tego, że postanowiłem rozszerzyć działalność bloga o relacje z wycieczek krajoznawczych. Pasja turystyczna zaczęła się rozwijać do tego stopnia, że gdzieś w głowie pojawił się pomysł aby zostać przewodnikiem (choć to nie był wcale nowy pomysł bo odkąd połknąłem górskiego bakcyla powiedziałem sobie, że fajnie byłoby robić coś związanego z górami, z moją pasją – już wtedy w głowie kłębił się pomysł aby zostać Przewodnikiem Sudeckim). W 2018 roku udało w momencie zdobycia uprawnień Przewodnika Terenowego po Województwie Opolskim rozpocząłem swój marsz po realizację życiowego marzenia. W międzyczasie udało mi się zdobyć uprawnienia Przodownika Turystyki Górskiej oraz Kolarskiej PTTK, ponadto zdobyłem licencję Przewodnika po Ojcowskim Parku Narodowym. W 2020 roku za sprawą Oddziału PTTK Ziemi Kłodzkiej rozpocząłem przygodę z Kursem Przewodnika Sudeckiego, a już rok później na początku października udało mi się ziścić moje życiowe marzenie, bowiem zostałem Przewodnikiem Sudeckim. W 2022 roku udało mi się zdobyć uprawnienia Pilota Wycieczek PTTK. Tak więc ważniejsze dla mojej działalności uprawnienia mam zdobyte, ale wiem, że to nie koniec przewodnickiej przygody i w przyszłości na pewno zrealizuję jakiś kurs, a o wszystkich kursach będzie można przeczytać na Świat Gór. Mimo znacznych zmian na blogu, góry pozostaną w moim życiu na zawsze, także i tutaj ta tematyka będzie najważniejsza.

Tyle o turystycznej pasji. Na co dzień z zawodu jestem pracownikiem administracji samorządowej. Ukończyłem Bezpieczeństwo Wewnętrzne na PWSZ w Nysie, a także Administrację na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2016 roku jestem także członkiem PTTK, a dokładniej Oddziału PTTK Tryton w Nysie, gdzie obecnie mam zaszczyt pełnić funkcję Wiceprezesa Zarządu. Posiadam także uprawnienia Ratownika KPP (zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym).  Poza turystyką interesuję się także historią oraz fotografią. Aparat towarzyszy mi zawsze i wszędzie, dzięki czemu mogę dzielić się z innymi licznymi fotografiami.