GórySudety

Okole (718 m n.p.m.)

Okole (718 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Grzbietu Północnego w Górach Kaczawskich. Zapraszam do lektury relacji.

Trasa:

Rozdroże Chrośnickie – Okole – Rozdroże Chrośnickie

Długość – ok. 3,5 km.

Pkt. GOT –  5 pkt.

Mapa:

Relacja:

W tej krótkiej relacji zapraszam na opis fragmentu pewnej kursowej wycieczki. W ramach dwudniowych zajęć z prof. Piotrem Gryszelem w październiku 2020 roku, nasi organizatorzy zaplanowali jednego dnia m.in. wycieczkę na Szybowcową Górę, zdobycie Okola czy przejście trasy z Przełęczy Widok do Komarna. Oczywiście program był o wiele bogatszy, ale te trzy rzeczy postanowiłem wyróżnić i zamieścić na blogu.

Po wizycie na Szybowcowej Górze (560 m n.p.m.) udaliśmy się autokarem na Rozdroże Chrośnickie. Tutaj znajduje się niewielki parking na którym stoi już kilka samochodów. Nasz autobus znajduje miejsce wzdłuż wjazdu. Tutaj wysiadamy i zbieramy naszą grupę. Po słowie wstępu dotyczącym ostatnich pomiarów wysokości Okola, podczas których wykazano, że Okole może być najwyższym szczytem Gór Kaczawskich, ruszamy na szczyt, za znakami żółtego szlaku turystycznego.

Rozpoczynamy spacer na Okole.
Rozpoczynamy spacer na Okole.
Oznaczenia dróg na Okole.
Oznaczenia dróg na Okole.

Trasa spokojnie prowadzi nas w stronę szczytu. Wędrując systematycznie zdobywamy wysokość, aż docieramy po około kilometrze do rozejścia dróg. Dociera tutaj także szlak niebieski, który to teraz razem z naszym żółtym skręca w prawo i prowadzi w stronę wierzchołka. Nim jednak dalej ruszymy na chwilę zatrzymujemy się aby wysłuchać kolejnych ciekawostek. W międzyczasie postanawiam razem z Łukaszem odłączyć się i szybkim krokiem ruszamy na szczyt. Szlak nieco zakręcając wyprowadza nas po kilku minutach na szczyt.

Okole zdobyte! Jest to szczyt o wysokości 718 m.n.p.m. znajdujący się w Grzbiecie Północnym Gór Kaczawskich, najwyższy w tym paśmie. Wraz z Leśniakiem tworzy rozległy masyw. Zbudowany ze staropaleozoicznych skał metamorficznych – zieleńców i łupków zieleńcowych oraz fyllitów, łupków albitowo-serycytowych z grafitem i kwarcytów oraz keratofirów (skał metamorficznych pochodzenia wulkanicznego), należących do metamorfiku kaczawskiego. Na szczycie znajduje się wybudowana w 2018 roku drewniana platforma widokowa oraz wiata turystyczna. Oczywiście korzystamy z okazji, że jesteśmy tutaj przed grupą i robimy sobie spokojnie zdjęcia przepięknej panoramy widokowej. Z Okola można podziwiać widoki na Łysą Górę (707 m.n.p.m.), Rudawy Janowickie i Karkonosze.

Chwilę później dociera do nas grupa, a nasz przewodnik przedstawia panoramę i opowiada kolejne ciekawostki, po czym ogłasza przerwę na odpoczynek na szczycie. Część osób korzysta i wybiera się na znajdujące się w partiach szczytowych grupy skalne zbudowane z zieleńców, gdzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Okole - wierzchołek.
Okole – wierzchołek.
Okole - wierzchołek.
Okole – wierzchołek.
Panorama z Okola.
Panorama z Okola.
Widok na Góry Kaczawskie.
Widok na Góry Kaczawskie.
Widok w stronę Rudaw Janowickich.
Widok w stronę Rudaw Janowickich.
Widok na Karkonosze.
Widok na Karkonosze.
Widok na Karkonosze.
Widok na Karkonosze.

Po dłuższej przerwie nasz przewodnik zbiera grupę i inną drogą rozpoczynamy zejście w kierunku Rozdroża Chrośnickiego. Początkowo szlak sprowadza nas dosyć mocno w dół, docieramy do dróżki gdzie na chwilę zatrzymujemy się w oczekiwaniu na całą grupę. Wychodzi że obchodzimy wierzchołek od strony południowej.

Przerwa w drodze powrotnej z Okola.
Przerwa w drodze powrotnej z Okola.

Dalej docieramy do znanego nam rozejścia dróg i szlakiem żółtym wracamy na rozdroże gdzie czeka na nas nasz autokar. Wsiadamy do środka i tym samym kończymy tą krótką wycieczkę na Okole. Bardzo ciekawy szczyt z którego roztaczają się piękne widoki. Warto się tutaj wybrać.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.