Przednia Kopa (495 m.n.p.m.)

Przednia Kopa (495 m.n.p.m.) to szczyt położony w masywie Góry Parkowej w Głuchołazach w Górach Opawskich. Zapraszam do lektury.

Trasa:

Głuchołazy Amorek – Przednia Kopa – Studnia św. Jakuba – Głuchołazy Amorek

Długość: ok. 4 km.

Punkty GOT: 6 pkt.

Mapa:

Relacja:

Od wielu lat organizowana jest przez Klub Turystyki Kolarskiej KTUKOL w Głuchołazach impreza pod nazwą „Rajd Górami Pogranicza”. Dotychczas nie miałem okazji uczestniczyć w tym wydarzeniu. Ten rok jest jednak inny i tak samo inny regulamin imprezy na ten rok przygotowali organizatorzy wydarzenia. Impreza mimo trudnych czasów odbyła się, ale w zmienionej formule.

W niedzielę (23.08.2020 r.) wyruszam z Nysy w kierunku Głuchołaz. Dziś moim celem będzie krótki spacer na Przednią Kopę (495 m.n.p.m.). W taki sposób uczestniczyć będę w tegorocznej edycji rajdu. Ta bowiem została rozłożona w czasie i na okres wakacji organizatorzy zachęcili do zdobycia dwóch szczytów (do wyboru): Biskupiej Kopy (890 m.n.p.m.) oraz Przedniej Kopy (495 m.n.p.m.). Po zdobyciu których można udać się do siedziby klubu na weryfikację i po odbiór pamiątkowego medalu.

Szybko docieram do Głuchołaz. Samochód pozostawiam tuż przy restauracji Amorek. Robię pamiątkowe zdjęcia fontanny oraz rzeźby Amorka i ruszam asfaltem w stronę parku zdrojowego, który po chwili zostawiam z lewej strony, a ja dalej żółtym Szlakiem Złotych Górników ruszam w stronę Przedniej Kopy.

Fontanna przy Amorku.
Fontanna przy Amorku.
Amorek.
Amorek.
Asfaltem w górę.
Asfaltem w górę.

Towarzyszy mi także niebieski szlak turystyczny przy którym usytuowane są stacje Drogi Krzyżowej. Pierwsze kapliczki powstały w tutaj już 1859 roku. W ostatnim okresie znajdujące się w nich wizerunki zostały poddane renowacji. Idąc fotografuję sobie poszczególne stacje, mijam wiatę odpoczynkową z tablicą informującą o wstępie na teren rezerwatu Las Bukowy. Trasa prowadzi spokojnie w kierunku szczytu póki co bez większych podejść.

Jedna ze stacji Drogi Krzyżowej.
Jedna ze stacji Drogi Krzyżowej.
Rezerwat przyrody Las Bukowy.
Rezerwat przyrody Las Bukowy.

W końcu docieram do miejsca w którym szlak niebieski idzie dalej do przodu, a mój żółty szlak skręca w prawo w kierunku szczytu. Oczywiście ruszam dalej żółtym szlakiem i rozpoczynam podejście na Przednią Kopę. Te nie należy do łatwych, jest tutaj fragment dosyć ciężki, ale powoli udaje mi się go pokonać. Idąc tuż za moimi plecami pojawia się widok na Biskupią Kopę, a z prawej strony po chwili mijam nową atrakcję Gór Opawskich tzw. Złote Ścieżki Singletrack.

Przednia Kopa - widok na Biskupią Kopę.
Przednia Kopa – widok na Biskupią Kopę.
Przednia Kopa - Złote Ścieżki.
Przednia Kopa – Złote Ścieżki.

Chwilę później staję Przednia Kopa (495 m.n.p.m.) jest już zdobyta! Na szczycie znajduje się budynek schroniska z wieżą widokową, które od kilku lat jest remontowane i mam nadzieję w końcu zostanie udostępnione dla turystów. Warto wspomnieć, że wieża została wybudowana w 1898 roku przez Towarzystwo Promenadowe. Początkowo miała 16,5 m. wysokości, później podwyższono ją do 22 m. i nadano jej imię Hohenzollernów.

W rok po wybudowaniu wieży, odnotowano wizytę ponad 7000 osób! Wykorzystując popularność miejsca, otworzono tu restaurację. Jednakże zniszczenia wojenne spowodowały zamknięcie wieży. Obiekt niszczał, ale jak mówiliśmy dziś znajduje się w rękach prywatnych, a właściciel próbuje przywrócić mu jego dawny blask. Na szczycie robię sobie pamiątkowe zdjęcie przy tabliczce szczytu, a także siadam na chwilę na ławeczce aby odpocząć.

Przednia Kopa - schronisko.
Przednia Kopa – schronisko.

Chwilę później decyduję się podejść kawałek dalej do kolejnych atrakcji okolic szczytu, a mianowicie do Wiszących Skał oraz Kaplicy św. Anny. Te pierwsze to grupa efektownych skał poniżej szczytu. W 1908 roku, postawiono na nich kaplicę św. Anny, której kult był popularny na Śląsku. Przekazy mówią, że pierwszą budowlą poświęconą świętej na Przedniej Kopie była ustawiona na szczycie kamienna piramida z obrazem przedstawiającym św. Annę. Neogotycką kaplice postawiono jako sanktuarium, ale jego popularność nie okazała się tak wielka, jak zakładano.

Przednia Kopa - Kaplica św. Anny.
Przednia Kopa – Kaplica św. Anny.
Przednia Kopa - Kaplica św. Anny na Wiszących Skałach.
Przednia Kopa – Kaplica św. Anny na Wiszących Skałach.

Wracam na wierzchołek Przedniej Kopy i teraz decyduję się ruszyć w dalszą drogę. Początkowo zakładałem wejście na szczyt i zejście tą samą drogą. Teraz jednak w głowie zrodził mi się pomysł na małe wydłużenie wycieczki i podejście do Studni św. Jakuba, gdzie początek bierze Nyska Droga św. Jakuba. Ruszam więc w drogę ścieżką bez szlaku w kierunku mojego celu.

Ruszam w kierunku Studni św. Jakuba.
Ruszam w kierunku Studni św. Jakuba.

Przy pomocy mapy turystycznej szybko docieram do niebieskiego szlaku turystycznego, a chwilę później melduję się przy charakterystycznej altanie. Studnia św. Jakuba w Głuchołazach stanowi początek Nyskiej Drogi św. Jakuba. Liczący ok. 106 km szlak pielgrzymkowo – turystyczny jest jedną z wielu nitek szlaku św. Jakuba, który prowadzi do grobu świętego w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Studnia położona jest w lesie na Górze Parkowej. Zabudowana jest drewnianą altaną. Turyści i pielgrzymi mogą tu odpocząć i napić się wody ze źródła.

Studnia św. Jakuba
Studnia św. Jakuba
Studnia św. Jakuba
Studnia św. Jakuba
Studnia św. Jakuba
Studnia św. Jakuba

Po chwili spędzonej przy studni i wykonaniu pamiątkowych zdjęć postanawiam ruszyć w drogę powrotną. Teraz już niebieskim szlakiem kieruję się w stronę parku zdrojowego w Głuchołazach. Idąc mijam po drodze kamień z przytwierdzoną tablicą pamiątkową poświęconą Edwardowi Ilnickiemu, założycielowi i wieloletniemu Prezesowi Klubu Turystyki Narciarskiej w Głuchołazach.

Tablica poświęcona Edwardowi Ilnickiemu.
Tablica poświęcona Edwardowi Ilnickiemu.

Dalej niebieskim i ponownie żółtym szlakiem wracam w stronę samochodu. Wpierw jednak decyduję się podejść jeszcze na teren muszli koncertowej w parku zdrojowym, czyli miejsca gdzie rokrocznie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej KROPKA. Teren ten został zrewitalizowany. Dziś miejsce to jest otwarte, funkcjonuje tu kawiarnia, można usiąść i odpocząć, z czego i ja też korzystam.

Teren muszli koncertowej.
Teren muszli koncertowej.
Teren muszli koncertowej.
Teren muszli koncertowej.

Po przerwie wracam przez park zdrojowy do samochodu. Wsiadam do środka i kontaktuję się z kol. Eligiuszem Jędryskiem – prezesem Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL celem zweryfikowania wycieczki. Chwilę później jestem już w siedzibie klubu gdzie małżonka Eligiusza weryfikuje moją legitymację i przyznaje mi pamiątkowy medal za przejście trasy Rajdu Górami Pogranicza. Mam też okazję zobaczyć dziś galerię osiągnięć klubu oraz znanego kolarza Jacka Morajki (który pochodzi z Głuchołaz i był członkiem KTUKOL). Wszystko to robi niesamowite wrażenie.

Jacek Morajko.
Jacek Morajko.
Jacek Morajko - osiągnięcia.
Jacek Morajko – osiągnięcia.
Rajd Górami Pogranicza.
Rajd Górami Pogranicza.

W ten sposób moja wycieczka dobiega końca. Po weryfikacji oraz odebraniu medalu wracam do samochodu i ruszam w drogę powrotną do Nysy. Polecam wszystkim spacer w rejon Przedniej Kopy. Można się tam dostać na wiele sposobów, czy to idąc Szlakiem Złotych Górników czy też tak jak ja dzisiaj idąc różnymi wariantami.

O Adrian Kołodziej 224 artykuły
Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.