Przełęcz Widok (592 m n.p.m.)
Przełęcz Widok (592 m n.p.m.) oddziela nam wzniesienia Widok oraz Kobyłę w Górach Kaczawskich. Zapraszam do lektury.
Trasa:
Przełęcz Widok – grzbiet Maślaka – Komarno
Długość – ok. 9 km.
Pkt. GOT – 11 pkt.
Mapa:
Relacja:
W tej krótkiej relacji zapraszam na opis fragmentu pewnej kursowej wycieczki. W ramach dwudniowych zajęć z prof. Piotrem Gryszelem w październiku 2020 roku, nasi organizatorzy zaplanowali jednego dnia m.in. wycieczkę na Szybowcową Górę, zdobycie Okola czy przejście trasy z Przełęczy Widok do Komarna. Oczywiście program był o wiele bogatszy, ale te trzy rzeczy postanowiłem wyróżnić i zamieścić na blogu.
Za nami Szybkowisko, a także Okole. Krótki przejazd autokarem i meldujemy się na drodze w pobliżu słynnej Kapelli, czyli Przełęczy Widok. Wysiadamy, zbieramy grupę i po chwili asfaltem ruszamy w kierunku niebieskiego szlaku turystycznego. Przez chwilę idziemy główną drogą numer 365, ale nie trwa to długo i wchodzimy w końcu na ścieżkę, która prowadzi nas w stronę właściwej przełęczy.
Przełęcz Widok to bardzo malowniczo położona przełęcz górska, stanowiąca wyraźne, rozległe, płytko wcięte obniżenie, o stromych podejściach i łagodniejszych zboczach, wcinające się, między wzniesienia Widok (616 m n.p.m.) po północno-zachodniej stronie i Kobyłę (626 m n.p.m.) po południowo-wschodniej stronie.
Przełęcz położona jest na styku staropaleozoicznych ze skał zieleńcowych i łupków zieleńcowych od zachodu, oraz ordowickich łupków albitowo-sercytowych z grafitem od wschodu, w obrębie metamorfiku kaczawskiego. Obszar w otoczeniu przełęczy zajmują nieużytki i łąki górskie z ciekawą roślinnością. Dolną część, południowo-zachodniego podejścia przełęczy porastają niewielkie obszarowo lasy liściaste.
Sama przełęcz stanowi doskonały punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniała panorama Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy, Pogórza Kaczawskiego, Grzbietu Północnego i Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich. Doskonale widoczne są również Rudawy Janowickie, a w nich Góry Sokole. Dlatego też na samej przełęczy zatrzymujemy się na dłuższą chwilę aby dokładnie przeanalizować piękną panoramę widokową.
Po przerwie ruszamy w dalszą drogę za znakami niebieskiego szlaku turystycznego w stronę szczytu Źróbek (615 m.n.p.m.). Szlak prowadzi nas w miarę spokojnie, wchodzimy na chwilę do lasu, by następnie wyjść na otwartą polanę z której roztacza się kolejna ciekawa panorama widokowa. Tym razem przed sobą mamy Rudawy Janowickie i Karkonosze. Nie zatrzymujemy się jednak tutaj na dłużej. Grupa sobie spokojnie idzie, a poszczególne osoby zatrzymują się na chwilę na pamiątkowe zdjęcia.
Idziemy dalej i znów wchodzimy w las. Tym razem będziemy obchodzić grzbiet Kobyły (626 m.n.p.m.) i wędrować w kierunku Maślaka. Szlak przez niecałe dwa kilometry prowadzi nas leśną ścieżką, spokojnie bez większych podejść. Maszerujemy sobie spokojnie, aż w końcu wychodzimy na kolejną polanę. Tutaj nasz przewodnik ogłasza dłuższą przerwę na odpoczynek. Mamy czas aby przeanalizować spokojnie panoramę. Z lewej strony góruje nad nami Maślak, a przed sobą mamy szczyty Gór Kaczawskich, z prawej strony natomiast obserwować możemy Karkonosze.
Kończymy naszą przerwę bowiem czas ruszać dalej. Wracamy na niebieski szlak turystyczny i ruszamy w kierunku Maślaka (722 m.n.p.m.). Samego szczytu nie będziemy zdobywać ale przejdziemy jego południowym stokiem w stronę Komarna. Wkraczamy w las i dalej szlak prowadzi nas leśną ścieżką. Przed samym Komarnem znów wychodzimy na otwartą przestrzeń. Wędrując towarzyszą nam widoki na Karkonosze.
Po dotarciu do Komarna na chwilę się zatrzymujemy. Tutaj podejmujemy decyzję, że odpuszczamy podejście na Przełęcz Komarnicką, bowiem nasz plan zakłada jeszcze zwiedzanie Jeleniej Góry, a przed nami zejście w dół w stronę dwóch kościołów położnych w tej miejscowości. Spokojnie schodzimy więc 2 km asfaltem. Sprawnie jednak pokonujemy ten odcinek bowiem mamy cały czas z górki. W końcu przed nami wyłaniają się dwie świątynie. Są to Kościół pw. św. Jacka oraz Kościół pw. Jana Chrzciciela. Tutaj przed nimi się zatrzymujemy, a nasz przewodnik dzwoni po autokar, który po chwili po nas podjeżdża.
W taki sposób dobiega końca nasza wycieczka po Górach Kaczawskich i przejście z Przełęczy Widok do Komarna. Niezwykle malowniczy odcinek, dużo punktów widokowych. Warto więc przespacerować się tą trasą.