GórySudety

Sarnica (551 m n.p.m.)

Sarnica (551 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Wzgórz Rogówki, we wschodnim krańcu Kotliny Kłodzkiej. Zapraszam do lektury.

Trasa:

Ołdrzychowice Kłodzkie – Sarnica – Ołdrzychowice Kłodzkie

Długość: ok.4,5 km.

Punkty GOT: 7 pkt.

Mapa:

Mapa trasy za www.mapa-turystyczna.pl
Mapa trasy za www.mapa-turystyczna.pl

Opis:

W dzisiejszej relacji zapraszam na opis krótkiej wycieczki na Sarnicę (551 m n.p.m.), jaką odbyłem w sobotę (15.05.2021 r.). Wtedy to razem z kol. Łukaszem Łacnym ruszyliśmy w Kotlinę Kłodzką i Krowiarki, celem zdobycia: Czerwoniaka (399 m n.p.m.), Wapniarki (518 m n.p.m.) i Sarnicy (551 m n.p.m.). Tak więc zapraszam do lektury.

Po zdobyciu Wapniarki razem z Łukaszem ruszyliśmy do Ołdrzychowic Kłodzkich, aby zdobyć ostatni szczyt przewidziany w naszym planie. Szybko docieramy na miejsce. Wszystkie miejscowości do których dziś zmierzamy są położone blisko siebie.

Nasz samochód pozostawiamy w pobliżu tutejszego cmentarza. Wysiadamy, zabieramy plecaki i ruszamy od razu w drogę. Przed nami widać już cel naszej wędrówki, na który nie prowadzi znakowany szlak turystyczny, dlatego też, ponownie będziemy wędrować bezszlakowo. Niestety zaczyna psuć się nieco pogoda – zgodnie z prognozą po południu ma padać i chyba ten scenariusz się sprawdzi.

Tak więc ruszamy szybko przed siebie. Początkowo trasa prowadzi nas płasko, ścieżką wśród pola. Następnie wchodzimy do lasu, gdzie rozpoczyna się podejście na szczyt. Kilkaset metrów dalej ponownie wychodzimy na otwartą przestrzeń, a za nami zaczynają się pojawiać pierwsze panoramy widokowe. Dostrzec możemy m.in. Sędzisz (498 m n.p.m.) czy Czarną Górę (1205 m n.p.m.).

Sarnica (551 m n.p.m.)
Sarnica (551 m n.p.m.)
Pierwsze widoki na podejściu.
Pierwsze widoki na podejściu.
Widok w kierunku Czarnej Góry.
Widok w kierunku Czarnej Góry.
Z prawej widoczny Sędzisz.
Z prawej widoczny Sędzisz.

Idziemy dalej. Ponownie na chwilę wkraczamy do lasu i po chwili wychodzimy na śródleśną polanę, którą musimy przejść. Tutaj niestety zaczyna padać deszcz. To nas nie zniechęca i idziemy dalej, a po chwili z prawej strony wyłania się przecinka, którą wychodzimy na kolejny dziś punkt widokowy. Przed nami piękna panorama Gór Złotych i Masywu Śnieżnika z Krowiarkami. Mimo, że zaczyna padać coraz mocniej, robimy sobie tutaj dłuższą przerwę.

Kolejna panorama ze stoków Sarnicy.
Kolejna panorama ze stoków Sarnicy.
Panorama na Góry Złote i rejon Ptasznika.
Panorama na Góry Złote i rejon Ptasznika.
Widok w okolice Bzowca i Cierniaka.
Widok w okolice Bzowca i Cierniaka.
Widok na Czarną Górę i Suchoń.
Widok na Czarną Górę i Suchoń.
Widok na Krowiarki i okolice Romanowa.
Widok na Krowiarki i okolice Romanowa.

Kończymy przerwę. Czas ruszać w dalszą drogę. Początkowo zakładaliśmy przejść ścieżką nieco dalej, bowiem ta zgodnie z mapą skręcać będzie tam w lewo i wprowadzi nas w okolice szczytu. Jednak ze względu na deszcz zmieniamy nasz plan. Przechodzimy jeszcze kawałek ścieżką, po czym skręcamy w lewo, obieramy azymut na szczyt i ruszamy w górę. Idzie nam się dosyć ciężko ze względu na padający deszcz, który nie ułatwia wędrówki.

W końcu około godziny 15:30 po trudach wędrówki krzakami, stajemy na szczycie Sarnicy (551 m n.p.m.). Jest to najwyższe wzniesienie Wzgórz Rogówki, we wschodnim krańcu Kotliny Kłodzkiej. Zbudowane jest z granitoidów masywu kłodzko-złotostockiego. W całości porośnięte lasem, głównie świerkowym. Sam szczyt wyrasta w postaci skromnej kopki, na zakończeniu grzbietu zdecydowanie opadającego w kierunku południowym, w dolinę Białej Lądeckiej w Ołdrzychowicach Kłodzkich i ku wschodowi, do doliny Brodka. Ze szczytu nie roztacza się żadna panorama widokowa, bowiem wierzchołek porośnięty jest lasem, dlatego też robimy tutaj szybko pamiątkowe zdjęcie i ruszamy w drogę powrotną.

Sarnica (551 m n.p.m.).
Sarnica (551 m n.p.m.).

Na zejście zaplanowaliśmy sobie nieco inną trasę, tak aby zrobić pętelkę. Schodząc przestaje padać i pogoda się poprawia. Ten fragment trasy to wędrówka leśną ścieżką w dół, aż do momentu, w którym ponownie wychodzimy na otwartą polanę, z której roztacza się piękny widok na sąsiednie pasmo Krowiarek w Masywie Śnieżnika, nam w oko wpada już Sędzisz (4988 m n.p.m.) – trzeba będzie się tutaj wybrać. Na drugim planie pięknie widać Góry Bystrzyckie, w dole znajdują się Ołdrzychowice Kłodzkie, a z prawej widzimy Bukówkę (472 m n.p.m.) we Wzgórzach Rogówki.

Panorama z ostatniego punktu widokowego.
Panorama z ostatniego punktu widokowego.
Centralnie Sędzisz.
Centralnie Sędzisz.
W dole Romanowo, a na ostatnim planie Góry Bystrzyckie.
W dole Romanowo, a na ostatnim planie Góry Bystrzyckie.
Widok na Bukówkę.
Widok na Bukówkę.

Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć ruszamy w dalszą drogę. Teraz ponownie wchodzimy do lasu, następnie docieramy do śródleśnej polany znanej nam już z wcześniejszego marszu. Wchodzimy na ścieżkę i rozpoczynamy zejście w kierunku naszego samochodu, który pozostawiliśmy w rejonie cmentarza w Ołdrzychowicach Kłodzkich.

W ten sposób dobiega końca nasza cała dzisiejsza wycieczka. Zdobyliśmy łącznie trzy szczyty w Krowiarkach i Kotlinie Kłodzkiej. Sama Sarnica to ciekawy szczyt. Mimo, że wierzchołek nie jest punktem widokowym, to można odnaleźć tu kilka interesujących widokowo miejsc. Polecam.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.