GórySudety

Sędzisz (498 m n.p.m.)

Sędzisz (498 m n.p.m.) to wzniesienie położone w północno-zachodniej części pasma Krowiarek. Zapraszam do lektury.

W tej relacji zapraszam na opis możliwości zdobycia wzniesienia Sędzisz (498 m n.p.m.). Świetny punkt widokowy położony w Krowiarkach, na który można dojść dwoma krótkimi trasami. Oba warianty w tej relacji chciałbym przedstawić, tak aby każdy mógł wybrać odpowiednią możliwość dla siebie.

Sędzisz

Sędzisz (498 m n.p.m.) to wzniesienie położone w północno-zachodniej części Masywu Śnieżnika, a dokładniej w północno-zachodniej części Krowiarek. Jest to niezbyt wysoki, wydłużony wał z kulminacją w północnej części. Pomiędzy kulminacją a pozostałą częścią wału znajduje się przełęcz bez nazwy, którą przechodzi droga polna z Romanowa do Ołdrzychowic. Dolina potoku Piotrówka oddziela szczyt na południu od masywu Żelaznych Gór. Na północy szeroka dolina Białej Lądeckiej oddziela je od Wzgórz Rogówki, należących do Kotliny Kłodzkiej i południowo-zachodnich stoków Gór Złotych. Na południowym wschodzie Przełęcz Romanowska oddziela go od Wróblowego Kierza. Na południowym zachodzie szerokie, bezimienne obniżenie oddziela go od masywu Słupca. Wzniesienie o zróżnicowanej budowie geologicznej, zbudowane jest ze skał metamorficznych należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika, głównie łupków łyszczykowych, z soczewami wapieni krystalicznych (marmurów kalcytowych i dolomitowych) serii strońskiej.

Na wierzchołku znajduje się krzyż, a sam szczyt to świetny punkt widokowy. Roztacza się stąd panorama widokowa w kierunku południowym na Góry Żelazne, dalej w kierunku zachodnim widać Góry Bystrzyckie, a na pierwszym planie dominuje Słupiec (525 m n.p.m.), tuż za którym w oddali pojawiają się Góry Stołowe z Skalniakiem (915 m n.p.m.) czy Szczelińcem Wielkim (919 m n.p.m.). Kierunek północny przysłaniają nam drzewa, natomiast w kierunku północno-wschodnim odsłania się panorama na Wzgórza Rogówki i Góry Złote, a w kierunku południowo-wschodnim na Krowiarki i Masyw Śnieżnika z dominującą Czarną Górą (1205 m n.p.m.).

Sędzisz - wierzchołek.
Sędzisz – wierzchołek.
Sędzisz - widok na Góry Żelazne.
Sędzisz – widok na Góry Żelazne.
Sędzisz - w tle Góry Bystrzyckie.
Sędzisz – w tle Góry Bystrzyckie.
Sędzisz - widok w stronę Gór Stołowych.
Sędzisz – widok w stronę Gór Stołowych.
Sędzisz - zbliżenie na Góry Stołowe.
Sędzisz – zbliżenie na Góry Stołowe.
Sędzisz - widok na Wzgórza Rogówki i Góry Złote
Sędzisz – widok na Wzgórza Rogówki i Góry Złote
Sędzisz - widok na Krowiarki i Masyw Śnieżnika
Sędzisz – widok na Krowiarki i Masyw Śnieżnika

Szlakiem z Romanowa

Trasa:

Romanowo – Sędzisz – Romanowo

Długość: ok. 1 km

Punkty GOT: 2

Mapa:

Relacja:

Wycieczkę na Sędzisz z Romanowa rozpoczynamy we wsi w miejscu gdzie krzyżują się nam dwa szlaki: czarny i żółty. Tutaj niedaleko tego miejsca znajduje się niewielki parking gdzie można zostawić samochód. Następnie za znakami czarnego szlaku turystycznego kierujemy się w stronę wzniesienia. Przed nami do pokonania niecałe 100 metrów przewyższenia, na krótkiej trasie bo lekko ponad 900 metrów tylko do przejścia. Wychodzimy ponad zabudowania miejscowości na otwartą przestrzeń, a kawałek dalej z lewej strony pojawia się widok na szczyt. Docieramy do bezimiennej przełęczy, gdzie skręcamy w lewo, przed nami ostatnia wspinaczka na Sędzisz.

Romanowo.
Romanowo.
Z lewej widoczna kopuła Sędzisza.
Z lewej widoczna kopuła Sędzisza.

Szlakiem z Ołdrzychowic Kłodzkich

Trasa:

Ołdrzychowice Kłodzkie – Sędzisz – Ołdrzychowice Kłodzkie

Długość: ok. 1,5 km

Punkty GOT: 3

Mapa:

Relacja:

Wycieczkę na Sędzisz z Ołdrzychowic Kłodzkich rozpoczynamy we wsi na parkingu przy Kościele św. Jana Chrzciciela. Na początek warto wybrać się do świątyni, która powstała w XIV wieku, a na przestrzeni lat była wielokrotnie przebudowywana (ostatni raz w 1857 roku). Świątynia jest budowlą jednonawową z transeptem i z wyraźnie wydzielonym prezbiterium, zamkniętym wielobocznie. Całość nakryta jest dwuspadowym dachem. W zachodniej części znajduje się wieża, która u swojej podstawy ma formę kwadratu, zaś pnąc się ku górze przybiera formę ośmioboczną, która zwieńczona jest ostrosłupowym hełmem. Elewacja świątyni jest koloru białego. Wnętrze kościoła oraz jego wystrój jest znacznie zróżnicowane, zawierając elementy od sztuki gotyckiej po dziewiętnastowieczne neostyle.

Kościół św. Jana Chrzciciela.
Kościół św. Jana Chrzciciela.
Wnętrze świątyni.
Wnętrze świątyni.

Największą ciekawostką Ołdrzychowic Kłodzkich jest jednak to co znajduje się obok świątyni, a jest to mauzoleum niemieckiego rodu arystokratycznego von Magnisów. Powstało ono w 1889 roku z inicjatywy ówczesnego posiadacza Ołdrzychowic Kłodzkich, hrabiego Antona Franza von Magnisa. Miały się w nim znaleźć grobowce wszystkich członków tego niemieckiego rodu arystokratycznego mających swoje posiadłości w Czechach oraz na ziemi kłodzkiej.

Jest to potężna budowla wykonana w stylu neoromańskim. Do wrót mauzoleum prowadzą kamienne schody. Flankują je dwa klęczące potężne anioły. Wrota mauzoleum są kute, niezwykle solidne i ciężkie, potęgując jeszcze wrażenie ogromu i powagi tego miejsca. Nad wejściem znajduje się niemiecki napis głoszący: Pokój z tobą. Wnętrze obiektu jest utrzymane w bizantyjskiej stylistyce. Na wprost od wejścia znajduje się eklektyczny ołtarz z figurą Marii z Dzieciątkiem, wykonaną z marmuru karraryjskiego. To co ciekawe znajduje się w podziemiach, a jest to osiem ogromnych kamiennych sarkofagów rodziny von Magnis.

Mauzoleum rodu von Magnis.
Mauzoleum rodu von Magnis.
Wnętrze mauzoleum.
Wnętrze mauzoleum.
Podziemne krypty.
Podziemne krypty.

Po wyjściu z mauzoleum wracamy na parking, skąd za znakami czarnego szlaku turystycznego rozpoczynamy wędrówkę na Sędzisz. Przechodzimy mostem nad rzeką Białą Lądecką, która co ciekawe stanowi jedno z dwóch w Polsce siedlisk włosienicznika pędzelkowatego, który występuje w środkowym i dolnym biegu rzeki począwszy od pobliskiego Lądka-Zdroju.

Idziemy dalej, pozostawiamy za sobą zabudowania Ołdrzychowic. Wychodzimy na otwartą polanę, a przed nami przejście przez tory linii kolejowej. Mijamy przeszkodę i rozpoczynamy podejście na szczyt. Do pokonania lekko ponad 100 metrów przewyższenia, na dosyć krótkim odcinku trasy. Wędrując co jakiś czas warto się odwrócić, bowiem za naszymi plecami pojawia się piękny widok na Wzgórza Rogówki z Sarnicą (551 m n.p.m.) i Bukówką (472 m n.p.m.), czy szczyty Gór Złotych z Bzowcem (697 m n.p.m.) na czele. Dalej docieramy do bezimiennej przełęczy na której skręcamy w prawo i rozpoczynamy ostatnie podejście na Sędzisz.

Biała Lądecka.
Biała Lądecka.
Widok na Wzgórza Rogówki - z prawej Sarnica.
Widok na Wzgórza Rogówki – z prawej Sarnica.
Widok na Góry Złote.
Widok na Góry Złote.

W taki sposób prezentują się dwie propozycje tras prowadzących na Sędzisz. Jest to bardzo ciekawe wzniesienie i świetny punkt widokowy na który oczywiście warto się wybrać. Polecam wszystkim Sędzisz, jak i pobliskie Ołdrzychowice Kłodzkie z mauzoleum rodu von Magnis, które można zwiedzać razem z lokalnymi przewodnikami.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.