GórySudety

Skalnik (945 m.n.p.m.)

Skalnik (945 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w paśmie Rudaw Janowickich w Sudetach w Środkowych, zaliczany do Korony Gór Polski i Korony Sudetów. Zapraszam.

Trasa:

Przełęcz pod Średnicą – Ostra Mała – Skalnik – Przełęcz pod Bobrzakiem – Leszczyniec

Długość: 9 km.

Pkt. GOT – 12 pkt.

Mapa:

Relacja:

Czas na drugą część relacji z mojejgórskiej wycieczki razem z Trytonkami – “Szlakiem Korony Sudetów” w Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. W pierwszej części opisałem zdobycie Skopca (719 m.n.p.m.), natomiast teraz zapraszam na spacer na Skalnik (945 m.n.p.m.), na który ruszyliśmy bezpośrednio po zejściu z pierwszego wspomnianego szczytu. Z Komarna ruszamy w kierunku Kowar, a dokładnie na Przełęcz pod Średnicą. Droga mija nam bardzo szybko. Podziwiając uroki m.in. słynnych Sokolików, po około 30 minutach dojeżdżamy na przełęcz. Tutaj nasz autokar się zatrzymuje, a my zabieramy plecaki, wysiadamy i zbieramy naszą grupę.

Z przełęczy po chwili za znakami czerwonego Głównego Szlaku Sudeckiego ruszamy w stronę Skalnika. Przed nami łącznie 9 km spacer do Leszczyńca, gdzie mamy zakończyć naszą wycieczkę. Tymczasem do zdobycia mamy najwyższy szczyt Rudaw Janowickich. Początkowo trasa prowadzi nas drogą asfaltową. Idzie nam się całkiem dobrze, bowiem systematycznie zdobywamy wysokość. Mamy bardzo dobre tempo i tylko co jakiś czas zatrzymujemy się by opowiedzieć sobie jakieś ciekawostki.

Po pokonaniu 800 metrów łączymy się z żółtym szlakiem turystycznym. Im wyżej jesteśmy tym na szlaku pojawia się więcej śniegu. Na Skopcu śniegu w ogóle nie było. Tutaj mimo, że jest już całkiem ciepło to w ocienionych miejscach śniegu zalega jeszcze całkiem sporo. Idziemy dalej i po ok. 2 kilometrach docieramy do wiaty odpoczynkowej na szlaku. Tutaj robimy sobie pierwszą dłuższą przerwę na odpoczynek, tuż po której rozpoczynamy dalszy marsz, na szczęście już nie asfaltem. Teraz wkraczamy na ścieżkę, którą to teraz wędrować będziemy w stronę Skalnika.

W drodze na Skalnik początkowo asfaltem.
W drodze na Skalnik początkowo asfaltem.
Im wyżej, tym więcej śniegu.
Im wyżej, tym więcej śniegu.

Przed nami teraz 1,5 kilometrowy marsz w stronę miejsca o nazwie pod Ostrą Małą. Po dotarciu robimy sobie kolejną przerwę i podział grupy bowiem tuż obok przełęczy znajduje się właściwy wierzchołek Ostrej z ciekawą wychodnią skalną z której roztacza się niesamowita panorama widokowa. Jednak 40 osób na raz ciężko tam zmieścić (a do tego turyści indywidualni) dlatego też dzielimy się na dwie mniejsze grupki i ruszamy na wspomniany szczyt..

Ostra Mała (935 m n.p.m.) to drugi co do wysokości szczyt w paśmie Rudaw Janowickich. Jest to wzniesienie o kopulastym kształcie w postaci rozległego masywu górującego w Rudawach Janowickich w postaci grzbietu o dwóch wierzchołkach. Góra stanowi niższą bliźniaczą kulminację wyższego Skalnika (945 m n.p.m.), wysuniętego na północny wschód. W partii szczytowej wzniesienia znajduje się szereg okazałych skałek o fantazyjnych kształtach, z których szczytowa udostępniona jest stopniami wykutymi w skale w 1886r. i zwieńczona platformą widokową. Zachodnie zbocze poniżej szczytu pokrywają niewielkie rumowiska skalne. Na południowym zboczu przy szlaku czerwonym i żółtym rozsiane są kolejne skałki tzw. Konie Apokalipsy.

Gdy docieramy na punkt widokowy można powiedzieć szczęki opadają. Naszym oczom wyłania się genialna panorama widokowa Karkonoszy oraz pozostałych pasm górskich, a także położonych poniżej miast i miasteczek. Aparaty w dłonie i robimy pamiątkowe zdjęcia. Na punkcie widokowym spędzamy kilka minut. Czas nas goni, druga grupa też chce tu wejść tak więc jesteśmy zmuszeni opuścić to piękne miejsce, chociaż nie chce się.

Ostra Mała zdobyta
Ostra Mała zdobyta
Przepiękna panorama z Ostrej Małej na Karkonosze.
Przepiękna panorama z Ostrej Małej na Karkonosze.
Karkonosze - Czoło oraz Skalny Stół i dalej Śnieżka.
Karkonosze – Czoło oraz Skalny Stół i dalej Śnieżka.
Czarna Kopa i Śnieżka, a w tle Studnicni Hora.
Czarna Kopa i Śnieżka, a w tle Studnicni Hora.
Widok na Smogornię i kotły Małego i Wielkiego Stawu.
Widok na Smogornię i kotły Małego i Wielkiego Stawu.
Widok w stronę Śnieżnych Kotłów i Szrenicy
Widok w stronę Śnieżnych Kotłów i Szrenicy
Kotlina Jeleniogórska
Kotlina Jeleniogórska
Krzyżna Góra i Sokolik
Krzyżna Góra i Sokolik
Góry Kaczawskie i rejon: Maślaka, Barańca i Skopca.
Góry Kaczawskie i rejon: Maślaka, Barańca i Skopca.

Gdy druga grupa wraca z Ostrej Małej, zbieramy się i ruszamy na Skalnik za znakami niebieskiego szlaku turystycznego. Wysokość już mamy zdobytą, teraz pozostaje nam można powiedzieć przespacerować się na wierzchołek najwyższego szczytu Rudaw Janowickich. Utrudnieniem dla nas jest jedynie zalegający na ścieżce śnieg, przez który trochę wolno się idzie. W końcu jednak stajemy na szczycie Skalniaka. Jest to wzniesienie położone w południowo-środkowej części Rudaw Janowickich, na północ od Przełęczy pod Bobrzakiem.

Szczyt jest najwyższym szczytem Rudaw Janowickich, wyraźnie wydzielonym Przełęczą pod Bobrzakiem i Przełęczą Rudawską, o średnio stromych zboczach, które podkreślają wzniesienie w terenie. Jest to wzniesienie o kopulastym kształcie, w postaci rozległego masywu górującego w Rudawach Janowickich. Góra posiada dwa wierzchołki. Wyższy wierzchołek (944 m n.p.m.), wysunięty na północny wschód, stanowi rozległa kopuła z niewybitnym wierzchołkiem, trudnym do zlokalizowania w terenie. Znajdują się na nim ruiny dawnej wieży widokowej oraz na drzewie drewniana tabliczka z napisem Skalnik 945 m n.p.m.

Plan na dziś wykonany, bowiem dwa kolejne szczyty do Korony Sudetów zostały przez nas zdobyte. Na szczycie spędzamy chwilę, bowiem większość osób udaje się do skrzyneczki po pieczątkę. Nie może zabraknąć także pamiątkowego zdjęcia grupowego. Chwilę później ruszamy w drogę powrotną do rozejścia szlaków pod Ostrą Małą, skąd za znakami czerwonego Głównego Szlaku Sudeckiego ruszamy w dół w stronę rozdroża pod Bobrzakiem. Całkiem sprawnie udaje nam się pokonać to zejście. Tutaj akurat śnieg nam trochę ułatwia wędrowanie.

Przechodzimy przez rozdroże i kierujemy się do kolejnego rozdroża tym razem pod Wilkowyją gdzie skręcamy i wchodzimy na czarny szlak turystyczny, który doprowadzić ma nas do Leszczyńca. Tutaj śniegu już nie ma, a długie i mozolne zejście trochę nam się dłuży. W końcu jednak docieramy do zabudowań Leszczyńca i po prawie 1 kilometrze wędrówki asfaltem w wiosce docieramy do dwóch świątyń tuż przy których czeka na nas nasz autobus. Na miejscu każdy indywidualnie ogląda sobie dwa kościoły: jeden pw. św. Bartłomieja i drugi pw. św. Jana Nepomucena. Kilka osób robi pamiątkowe zdjęcia, część wypoczywa przy autobusie, a gdy cała grupa dociera na miejsce (na czarnym szlaku i asfalcie trochę się rozciągnęliśmy), wsiadamy i ruszamy w drogę powrotną.

Skalnik zdobyty
Skalnik zdobyty
Panoramy widokowe przy zejściu.
Panoramy widokowe przy zejściu.
Kościół św. Jana Nepomucena
Kościół św. Jana Nepomucena
Kościół św. Bartłomieja
Kościół św. Bartłomieja

Nim jednak dotrzemy do Nysy, zatrzymujemy się jeszcze w miejscowości Mezimesti gdzie mamy zaplanowaną przerwę obiadową w bardzo ciekawej i klimatycznej restauracji u Svejka. Polecam serdecznie wszystkim tą restaurację – jedzenie smaczne, a do tego ciekawy klimat. Po przerwie obiadowej wracamy do autobusu i ruszamy w drogę powrotną do Nysy, gdzie docieramy w późnych godzinach wieczornych. Podsumowując całą wycieczkę zaliczam do udanych. Jeden dzień i dwa kolejne szczyty do Korony Sudetów zdobyte. Pogoda dziś dopisała, dzięki czemu mogliśmy podziwiać niesamowite panoramy widokowe. Co do Skalnika – Ostra Mała ekstra punkt widokowy, zaś sam wierzchołek Skalnika szkoda, że nie ma tu jakiejś wieży widokowej.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.