GórySudety

Skalny Stół (1281 m.n.p.m.)

Skalny Stół (1281 m.n.p.m.) to najwyższy szczyt Kowarskiego Grzbietu w Karkonoszach, na jego zachodnim krańcu, na granicy polsko-czeskiej. Zapraszam.

Trasa:

Przełęcz Okraj – Czoło – Skalny Stół – Sowia Przełęcz – Przełęcz Okraj

Długość – ok. 6,5 km.

Punkty GOT – 10 pkt.

Mapa:

Relacja:

W dzisiejszej relacji zapraszam na opis wycieczki na Skalny Stół (1281 m.n.p.m.). Szczyt ten zdobyłem razem z ekipą kursantów podczas jednego z marcowych weekendów. Wtedy to mieliśmy zaplanowane zajęcia w ramach kursu na Przewodnika Górskiego Sudeckiego w Karkonoszach i Kotlinie Kamiennogórskiej. Zajęcia ze względu na wprowadzone obostrzenia zostały przełożone, a nam udało się wybrać małą grupką na weekend do Jarkowic.

Udało nam się znaleźć nocleg. Razem z Grzesiem, Łukaszem i Tomkiem wyruszamy w piątek (12.03.2021 r.) po pracy z Nysy w kierunku Jarkowic. Na miejsce docieramy około godziny 19:30, a tam jest już część naszej kursowej ekipy – Monia, Krysia, Włodziu i Rysiu. Wieczór spędzamy na integracji.

Sobotni (13.03.2021 r.) poranek po śniadaniu zaplanowaliśmy ruszyć na Przełęcz Okraj, aby stamtąd zdobyć Skalny Stół (1281 m.n.p.m.). Niestety od rana nie sprzyja nam pogoda i gdy docieramy na miejsce po wyjściu z auta szybko zmieniamy zdanie i decydujemy się uciec z tego miejsca. Sobotni dzień spędzamy na zwiedzaniu Krzeszowa oraz Jeleniej Góry, a wieczór na tradycyjnej integracji. Trochę nam plany górskie się posypały, ale liczymy, że niedziela będzie lepsza.

Piątkowa integracja.
Piątkowa integracja.

Niedzielny (14.04.2021 r.) poranek rozpoczynamy wczesnym rankiem od śniadania i pakowania się. Na szczęście pogoda dzisiejszego dnia poprawiła się, dlatego też jesteśmy szczęśliwi, że po części uda nam się zrealizować założony plan. A ten jest prosty – ruszamy na Przełęcz Okraj skąd udamy się na Skalny Stół (1281 m.n.p.m.).

Kilka minut drogi z Jarkowic i około godziny 8:45 jesteśmy już na parkingu na Przełęczy Okraj. Jest to przełęcz we wschodniej części Karkonoszy, pomiędzy Kowarskim Grzbietem a Lasockim Grzbietem. Funkcjonują tutaj schroniska – polskie Schronisko PTTK „Na Przełęczy Okraj” oraz czeskie Pomezní bouda. Po stronie czeskiej znajduje się również kilka restauracji oraz obiektów noclegowych, należących do miejscowości Malá Úpa.

Łączą się tu polska droga wojewódzka nr 368 i czeska droga nr 252. Droga, która prowadzi przez przełęcz Okraj, została zmodernizowana w 1937, a już rok później została wykorzystana przez Wehrmacht do najazdu na Czechosłowację. Do 21 grudnia 2007 r. na przełęczy znajdowało się drogowe przejście graniczne Okraj – Pomezní Boudy. Było to najwyżej położone drogowe przejście graniczne Polski. Wraz z przystąpieniem Polski i Czech do Układu z Schengen zostało ono zlikwidowane, od tamtej pory umożliwiając swobodnie przekraczanie granicy państw.

Tutaj na parkingu zostawiamy samochód. Robimy kilka pamiątkowych zdjęć m.in. znajdującemu się tutaj Schronisku PTTK „Na Przełęczy Okraj”, które mieści się w drewnianym budynku wybudowanym w 1975 roku, składającym się z dwóch obiektów: domku z recepcją i bacówki właściwej, która przeznaczona jest na miejsca noclegowe. Chwilę później ruszamy w drogę za znakami niebieskiego szlaku turystycznego.

Przełęcz Okraj.
Przełęcz Okraj.
Schronisko na Przełęczy Okraj.
Schronisko na Przełęczy Okraj.
Ruszamy na Czoło i Skalny Stół.
Ruszamy na Czoło i Skalny Stół.

Pozostawiamy za sobą zabudowania znajdujące się na przełęczy i maszerujemy w stronę pierwszego naszego celu, czyli szczytu Czoło (1266 m.n.p.m.). Docieramy do granicy Karkonoskiego Parku Narodowego i tutaj rozpoczyna się podejście na grań szczytową. Na szlaku spora ilość śniegu, idzie nam się jednak całkiem dobrze.

Wchodzimy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego.
Wchodzimy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wędrując dalej systematycznie zdobywamy wysokość, a będąc już bliżej grani za naszymi plecami pojawiają się pierwsze panoramy widokowe. Przed nami piękny widok na Góry Wałbrzyskie z Trójgarbem (778 m.n.p.m.) i Chełmcem (851 m.n.p.m.) na czele, dalej jest też widoczna Borowa (853 m.n.p.m.). Dostrzegamy też Góry Kamienne z Waligórą (933 m.n.p.m.). Na pierwszym planie pięknie prezentują się Wzgórza Bramy Lubawskiej z Zadzierną (724 m.n.p.m.), u podnóża której znajduje się Zbiornik Bukówka. W takim miejscu trzeba zrobić sobie oczywiście chwilę przerwy na pamiątkowe zdjęcia.

Panorama z podejścia na Czoło.
Panorama z podejścia na Czoło.
Widok na Trójgarb, Ślężę i Chełmiec.
Widok na Trójgarb, Ślężę i Chełmiec.
Na pierwszym planie Wzgórza Bramy Lubawskiej, dalej Góry Wałbrzyskie i Kamienne.
Na pierwszym planie Wzgórza Bramy Lubawskiej, dalej Góry Wałbrzyskie i Kamienne.

Po przerwie ruszamy w dalszą drogę. Przed nami ostatnie metry podejścia i docieramy do grani szczytowej. Teraz już będzie łatwiej bowiem oba szczyty: Czoło (1266 m.n.p.m.) i Skalny Stół (1281 m.n.p.m.) są mniej więcej podobnej wysokości, a trasa pomiędzy nimi idzie mniej więcej płasko. Tak więc teraz przed nami krótki spacer na pierwszy z wspomnianych szczytów.

Około godziny 9:40 zdobywamy Czoło (1266 m.n.p.m.). Jest to szczyt będący wschodnim zwieńczeniem Kowarskiego Grzbietu. Na zachodzie płytka przełęcz Siodło oddziela go od Skalnego Stołu. Na południowym wschodzie stromo opada ku Przełęczy Okraj. Ku północnemu wschodowi odchodzi boczny grzbiet zakończony Krowińcem nad Kowarami. Ku północy odchodzi szeroko rozgałęziony grzbiet Wołowej Góry.

Zbudowany ze skał metamorficznych wschodniej osłony granitu karkonoskiego – głównie łupków łyszczykowych i gnejsów z wkładkami amfibolitów i łupków kwarcowych. Grzbietem biegnie granica polsko-czeska. Szczyt położony jest na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego oraz czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego.

Na miejscu brak widoków. Jest tylko tabliczka z nazwą szczytu przy której decydujemy się zrobić sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Natomiast chwilę później ruszamy już w dalszą drogę w kierunku naszego głównego celu czyli Skalnego Stołu (1281 m.n.p.m.).

Czoło (1266 m.n.p.m.)
Czoło (1266 m.n.p.m.)
Nasza ekipa zdobyła Czoło.
Nasza ekipa zdobyła Czoło.

Ruszamy na Przełęcz Siodło. Przed nami pojawia się widok na Czarną Kopę (1407 m.n.p.m.). Wędrujemy w stronę szczytu, a mniej więcej w połowie drogi z prawej strony pojawia się przecinka z której roztacza się wspaniały widok na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie. To kolejne miejsce w którym zatrzymuję się na chwilę aby zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Przełęcz Siodło, z lewej Czarna Kopa.
Przełęcz Siodło, z lewej Czarna Kopa.
Panorama na Kotlinę Jeleniogórską i Góry Kaczawskie.
Panorama na Kotlinę Jeleniogórską i Góry Kaczawskie.
Jelenia Góra.
Jelenia Góra.
Góry Kaczawskie w dali.
Góry Kaczawskie w dali.
Rudawy Janowickie i Sokoliki.
Rudawy Janowickie i Sokoliki.

W miejscu tym zostałem sam z Grzesiem, dlatego też po chwili ruszamy w stronę Skalnego Stołu, aby dogonić naszą grupą. Przed nami krótkie podejście i po chwili meldujemy się już przy tabliczce z nazwą Skalny Stół (1281 m.n.p.m.). Tak więc nasz główny cel na dziś osiągnięty.

Skalny Stół jest to najwyższy szczyt Kowarskiego Grzbietu w Karkonoszach, na jego zachodnim krańcu, na granicy polsko-czeskiej. Na południe opada stromo ku Przełęczy Sowiej. Na wschodzie płytka przełęcz Siodło oddziela go od Czoła. Ku północnemu zachodowi odchodzi boczny grzbiet z Kruczą Kopą nad Karpaczem oraz Buławą nad Sowią Doliną.

Zbudowany ze skał metamorficznych należących do wschodniej osłony granitu karkonoskiego, głównie łupków łyszczykowych, miejscami z granatami, podrzędnie z gnejsów z wkładkami amfibolitów i łupków kwarcowych. Szczyt położony jest na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego oraz czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego.

Na szczycie znajdują się niewielkie skałki z których roztacza się widok na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. Drugi myślę ciekawszy punkt widokowy znajduje się tuż obok szczytu. Tędy przechodzi szlak w stronę Sowiej Przełęczy. Z punktu tego roztacza się niesamowity widok na Karkonosze. Niestety Śnieżka jest nieco skryta we mgle, ale widok i tak jest przepiękny. Na szczycie oczywiście spędzamy trochę czasu aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na punktach widokowych.

Skalny Stół zdobyty.
Skalny Stół zdobyty.
Skalny Stół - skałki.
Skalny Stół – skałki.
Panorama ze Skalnego Stołu.
Panorama ze Skalnego Stołu.
Panorama ze Skalnego Stołu.
Panorama ze Skalnego Stołu.
Panorama ze Skalnego Stołu.
Panorama ze Skalnego Stołu.
Skalny Stół - widok na Karkonosze.
Skalny Stół – widok na Karkonosze.
Śnieżka skryta w chmurach.
Śnieżka skryta w chmurach.
W dole Karpacz, a w oddali Góry Izerskie.
W dole Karpacz, a w oddali Góry Izerskie.

W końcu jednak decydujemy się ruszyć w dalszą drogę. Teraz przed nami dosyć strome zejście niebieskim szlakiem w stronę Sowiej Przełęczy. Schodząc towarzyszą nam ciekawe widoki m.in. na czeską część Karkonoszy oraz na Czarną Kopę (1407 m.n.p.m.). Schodzimy powoli uważając aby się nie przewrócić i w końcu meldujemy się na przełęczy.

Zejście na Sowią Przełęcz, z prawej Czarna Kopa.
Zejście na Sowią Przełęcz, z prawej Czarna Kopa.

Tutaj nie robimy dłuższej przerwy. Warto jednak wiedzieć, że oddziela masyw Czarnego Grzbietu od Kowarskiego Grzbietu. Wchodzimy na czerwony szlak turystyczny i ruszamy w drogę powrotną na Przełęcz Okraj, trawersując stoki Skalnego Stołu (1281 m.n.p.m.) i Czoła (1266 m.n.p.m.). Trasa wiedzie nas początkowo ku górze, jednak w pewnym momencie się wypłaszcza. Idąc w pewnym miejscu pojawiają się nawet ciekawe widoki na czeską stronę w tym na Czarną Górę (1299 m.n.p.m.) z charakterystyczną wieżą nadajnika na szczycie. Idziemy dalej, a mniej więcej w połowie drogi na przełęcz docieramy do ciekawej wiatki na szlaku. Tutaj postanawiamy zrobić sobie krótką przerwę na jakiś posiłek. Chwilę odpoczywamy.

Grześ, ja, Łukasz i Tomasz.
Grześ, ja, Łukasz i Tomasz.
Panorama na czeską stronę.
Panorama na czeską stronę.
Czarna Góra z wieżą widoczna.
Czarna Góra z wieżą widoczna.
Wiatka odpoczynkowa na trasie.
Wiatka odpoczynkowa na trasie.

Po przerwie ruszamy w dalszą drogę za znakami czerwonego szlaku turystycznego. Dalsza część naszej wędrówki to marsz leśną ścieżką. Będąc bliżej przełęczy wkraczamy na stok narciarski, który trawersujemy, a następnie łączymy się z naszym niebieskim szlakiem, którym rano podchodziliśmy na Czoło. W ten sposób domykamy naszą pętlę i po chwili meldujemy się na Przełęczy Okraj.

Ruszamy na Przełęcz Okraj.
Ruszamy na Przełęcz Okraj.
Okolice Przełęczy Okraj.
Okolice Przełęczy Okraj.

Na przełęczy udajemy się jeszcze na chwilę do schroniska, które na szczęście jest czynne. Tutaj chwilę odpoczywamy. Dzień się jeszcze dla nas nie kończy, bowiem Łukasz rzuca nam propozycję małego spaceru po Rudawach Janowickich – ale o tym już w osobnej relacji. Tymczasem, żegnamy się ze Skalnym Stołem. Pięknie miejsce, polecam tutaj się wybrać, a sam na pewno jeszcze tu wrócę.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.