GórySudety

Straznice Hora

Straznice Hora (494 m n.p.m.) to niewielkie wzniesienie położone po czeskiej stronie Gór Opawskich, dość na uboczu. Zapraszam do lektury.

Trasa:

Liptan – Straznice – U Dubu – Liptan

Długość: ok. 5,5 km

Punkty GOT: 7 pkt.

Mapa:

Relacja:

Niedziela (26.03.2023 r.), razem z Asią i Jasią postanowiliśmy wybrać się w góry. Pomysłów było wiele na trasę, ale niestety od rana nie sprzyjała nam pogoda. W końcu zebraliśmy się i wyruszyliśmy w stronę Prudnika i Czech. Plan mamy na dziś ambitny, bowiem chcemy zdobyć Straznice Hora (494 m n.p.m.), Graniczny Wierch (536 m n.p.m.), Kobylę (574 m n.p.m.) oraz Morawski Kopiec (782 m n.p.m.) z wieżą widokową. Całość ostatecznie udało nam się zrealizować, a relacja podzielona zostanie na osobne wpisy. W pierwszej części zapraszam na spacer na Straznice Hora.

Około godziny 11:00 docieramy do miejscowości Liptan, skąd planujemy ruszyć na Straznice. Ostatni raz na wzniesieniu tym byłem w 2014 roku razem z kol. Marcinem Buczkowskim. Wtedy jednak z przygodami, ale dotarliśmy na szczyt od drugiej strony wzniesiania czyli z miejscowości Pitarne. Jak się okazuje od strony Liptan mamy lepsze zagospodarowanie turystyczne. Jest spory parking przy sklepie gdzie można samochód zostawić, tuż obok wiata, a także ciekawy pomnik.

Wioska jest bramą do cypla osoblažskeho. Składa się z trzech osad – Liptaň, Horní Povelice, Bučávka. Mieszka tu na stałe 475 mieszkańców w sezonie liczba ta znacznie wzrasta, ponieważ tutaj jest 72 obiektów rekreacyjnych używane do indywidualnego wypoczynku. We wsi znajdują się dwie restauracje. Możliwość zakwaterowania.

Zostawiamy auto na parkingu i powoli ruszamy w stronę skrzyżowania gdzie wejdziemy na niebieski szlak turystyczny. Na początek mijamy pomnik, który według informacji przed II Wojną Światową poświęcony był poległym w I W.Ś., a w 1946 roku przemieniono go na pomnik tragedii w Liptan. Wydarzenie znane jako tragedia liptańska miało miejsce 22 września 1938 r. Zradykalizowani niemieccy mieszkańcy wsi zaatakowali posterunek żandarmerii, rozbroili i zamordowali wszystkich sześciu czeskich członków Państwowej Straży Obronnej. Ciała oficerów żandarmerii przewieziono przez granicę do niemieckiego miasta Leobschütz , gdzie pochowano je w nieoznakowanym grobie masowym.

Liptan - centrum wsi.
Liptan – centrum wsi.
Pomnik tragedii liptańskiej.
Pomnik tragedii liptańskiej.

Ruszamy w drogę za znakami niebieskiego szlaku turystycznego w głąb wsi, a po kilkuset metrach szlak skręca w prawo i wyprowadza nas na polną drogę, którą teraz będziemy się wspinać w kierunku szczytu. Wychodzimy ponad wieś, z prawej strony otwiera nam się widok na Górę Świętej Anny po Polskiej stronie, a za plecami w dole zostaje Liptan z wzniesieniami położonymi nad wsią Tremesna. Idąc zatrzymujemy się co jakiś czas aby zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Ruszamy w kierunku Straznice Hora.
Ruszamy w kierunku Straznice Hora.
W oddali widok na Górę Świętej Anny.
W oddali widok na Górę Świętej Anny.
Widok na Liptan i pasmo mniej znanej części Gór Opawskich.
Widok na Liptan i pasmo mniej znanej części Gór Opawskich.

Po przejściu ponad 500 metrów i łagodnym podejściu nasz szlak skręca w lewo i prowadzi wzdłuż wzniesienia by po kolejnych 400 metrach dojść do skrzyżowania dróg. W lewo w dół prowadzi droga polna, którą później będziemy schodzić (taki jest plan), a w prawo do góry skręca szlak turystyczny niebieski. Także skręcamy w prawo i wędrujemy ku górze.

Szybko i sprawnie pokonujemy podejście i około godziny 12:00 meldujemy się na szczycie Straznice Hora (494 m n.p.m.). Na szczycie usytuowana jest stacja przekaźnikowa oraz mała wieża widokowa, a także wiata odpoczynkowa. Decydujemy się szybko wejść na wieżę i robimy sobie na jej szczycie przerwę na podziwianie widoków i sesję zdjęciową. Roztacza się stąd wspaniała panorama widokowa, choć trochę ograniczona. Z jednej strony mamy widok na Prudnik i Góry Opawskie, z drugiej zaś widok na czeską część Gór Opawskich z rejonem Kravi Hory (725 m n.p.m.). Niestety z oddali zaczynają zbliżać się do nas chmury deszczowe, dlatego po pewnym czasie decydujemy się zejść z wieży. Na dole pod wiatą robimy jeszcze krótką pauzę na przysłowiowe kanapkę z herbatą.

Straznice Hora - wierzchołek.
Straznice Hora – wierzchołek.
Straznice Hora - Panorama z wieży.
Straznice Hora – Panorama z wieży.
Straznice Hora - Widok na Prudnik.
Straznice Hora – Widok na Prudnik.
Straznice Hora - Widok na wzniesienie Vysoka (440 m n.p.m.).
Straznice Hora – Widok na wzniesienie Vysoka (440 m n.p.m.).
Straznice Hora - Widok na Pitarne.
Straznice Hora – Widok na Pitarne.
Straznice Hora - Widok na rejon Kravi Hory (725 m n.p.m.).
Straznice Hora – Widok na rejon Kravi Hory (725 m n.p.m.).
Straznice Hora - Zbliżenie na Kravi Horę (725 m n.p.m.).
Straznice Hora – Zbliżenie na Kravi Horę (725 m n.p.m.).
Straznice Hora - Razem z Asią i Jasią na szczycie.
Straznice Hora – Razem z Asią i Jasią na szczycie.

W końcu decydujemy się ruszyć w drogę powrotną wszak w planie mamy jeszcze kilka miejsc dziś do odwiedzenia, a jak widzimy pogoda nie będzie nam tego ułatwiała. Na powrót ruszamy nieoznakowną ścieżką, która wyprowadza nas na otwartą polanę. Przed nami wyłania się widok na rejon Biskupiej Kopy (890 m n.p.m.), a dalej już schodzimy podziwiając widoki na miejscowość Liptan z dominującym Kościołem Wniebowzięcia NMP, a także na pasmo mniej znanej części Gór Opawskich z masywem Kobyla (574 m n.p.m.).

W oddali widoczny masyw Biskupiej Kopy (890 m n.p.m.).
W oddali widoczny masyw Biskupiej Kopy (890 m n.p.m.).
Widok na Liptan i pasmo Kobyli (574 m n.p.m.).
Widok na Liptan i pasmo Kobyli (574 m n.p.m.).
Liptan - Kościół Wniebowzięcia NMP.
Liptan – Kościół Wniebowzięcia NMP.

Dosyć szybko docieramy do miejscowości. Wkraczamy na drogę asfaltową i kierujemy się w stronę Kościoła Wniebowzięcia NMP. Pierwsza pisemna wzmianka o wsi pochodzi z 1349 roku. Na miejscu pierwotnego kościoła św. Wawrzyńca w XIX wieku zbudowano murowany kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Jest to nieorientowana, neogotycka budowla wpisana do rejestru zabytków Republiki Czeskiej.

Liptan - Kościół Wniebowzięcia NMP.
Liptan – Kościół Wniebowzięcia NMP.

Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia ruszamy w dalszą drogę w kierunku parkingu gdzie zostawiliśmy nasz samochód. Na miejsce docieramy około godziny 13:00 także spokojnym marszem, przejście całej trasy zajęło nam około 2 godzin. Polecam rejon Straznice Hora. Mniej znany obszar Gór Opawskich, ale z ciekawymi widokami i łąkami. Przy dobrej pogodzie można tutaj odpocząć i cieszyć się pięknem gór.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

10 komentarzy do “Straznice Hora

  • Fajna górka, której niewątpliwie dużym plusem jest wieża widokowa. Szkoda tylko, że pogoda nie do końca udana…

    Odpowiedz
    • Fakt to duży atut tej górki, ale atutem też jest to, że mało osób ją zna i jest tam cisza i spokój oraz brak tłumów.

      Odpowiedz
  • Spoko, u mnie na Żywiecczyźnie też pogoda od początku lata raczej marna, cały lipiec burze (prawie codziennie), deszcze, deszcze, deszcze, jakieś pojedyncze pogodowe okna pomiędzy tym… Trzeba trzymać kciuki za jesień 🙂 Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz
  • Ja też w tym roku musiałem zrezygnować z wielu planów. Na szczęście miałem jednak możliwość podjęcia spontanicznej decyzji – jak się robiła w miarę dobra pogoda to jechałem w góry. Fajne zdjęcia i widoki, pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz
    • Chyba takie spontany najlepsze, w ostatnią niedzielę na takim właśnie spontanie odwiedziłem Beskid Żywiecki i zdobyłem Pilsko 🙂 Także chyba to dobra metoda 😉 Pozdrawiam

      Odpowiedz
  • Masz ciekawe relacje z wycieczek.
    Z tej górki widać też ładnie Głubczyce i Płaskowyż Głubczycki oraz kolejkę wąskotorową. Wystarczy obejść górkę i las na stronę wschodnią – nie ma tam szlaku. Dokładnie to schodząc w stronę Liptana (chyba żółty szlak) przy wyjściu z lasu skręcić w lewo (ok 20 min). Polecam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.