GórySudety

Szwajcaria Lwówecka 2016

Szwajcaria Lwówecka to największe poza Górami Stołowymi zgrupowanie piaskowcowych form skalnych. Te udało mi się odwiedzić w tym roku. Zapraszam.

Trasa:

Lwówek Śląski – Szwajcaria Lwówecka – Lwówek Śląski

Długość – ok. 2 km

Punkty GOT – 3 pkt.

Mapa:

Relacja:

W dzisiejszym wpisie czas na wycinek relacji z wycieczki na Lwóweckie Lato Agatowe, kiedy to w niedzielę (17.07.2016 r.) razem z Miejskim Kołem PTTK Tryton zwiedzałem Pławną, Lubomierz oraz oczywiście Lwówek Śląski. Tamta część dotyczy typowo krajoznawstwa i można o niej przeczytać w osobnym wpisie. Natomiast tuż po zakończonym zwiedzaniu Lwówka Śląskiego powróciliśmy grupą do autobusu, aby udać się w kierunku naszego następnego punktu wycieczki – Szwajcarii Lwóweckiej. Jest to zgrupowanie piaskowcowych form skalnych znajdujących się w obrębie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, przypominających twory budujące Góry Stołowe.

Szwajcaria Lwówecka położona jest na południowy wschód od centrum miasta na wysokości 250-260 m n.p.m. Tworzą ją ciekawe formy skalne oraz labirynty z urwiskami dochodzącymi do wysokości 30 m. Krajobraz taki powstał w wyniku intensywnego wietrzenia mrozowego czerwonych piaskowców triasowych oraz szarych piaskowców kredowych. Ze względu na wysokie wartości geologiczne, geomorfologiczne i florystyczne tych skał planuje się tu utworzenie rezerwatu przyrody. Po chwili jazdy meldujemy się już na parkingu u podnóża skałek. Wychodząc z autobusu naszym oczom wyłania się wspaniała panorama na górujące nad miastem skałki. Bardzo ciekawe miejsce i to znajdujące się w samym mieście, tuż przy głównej drodze. Zbieramy się grupą i ruszamy w drogę, wchodzimy na ścieżkę i rozpoczynamy podejście za znakami żółtego szlaku turystycznego.

Szwajcaria Lwówecka
Szwajcaria Lwówecka
Ruszamy.
Ruszamy.

Szlak stopniowo prowadzi nas coraz wyżej, jak na tak małą górkę to spore podejście. W pewnym momencie wędrujemy idąc ścieżką, a tuż obok nas przepaść. Trasa sama w sobie jest bardzo widokowa, z lewej strony skałki, a z prawej panorama Lwówka. Mniej więcej w połowie drogi wchodzimy w las i tutaj rozpoczyna się ostatnie podejście na wierzchołek skałek. Podejście bardzo strome, ale krótkie – dość szybko je pokonujemy i po chwili meldujemy się na szczycie Lwóweckich Skałek.

Piękne formacje skalne.
Piękne formacje skalne.

Idąc dalej docieramy do pierwszego punktu widokowego, który stanowi wysunięty kamień. Oczywiście zatrzymujemy się tutaj i robimy sobie pamiątkowe zdjęcia. Po chwili jednak idziemy już dalej i docieramy do ostatniego dużego punktu widokowego, gdzie już jest część naszej grupy oraz przewodnik – Zbigniew Błauciak, który opowiada o tym miejscu. Na punkcie widokowym robimy sobie grupowe pamiątkowe zdjęcie. Wchodzimy także na kamień stanowiący punkt widokowy na całą najbliższą okolicę. Patrząc w dół, różnica wysokości robi wrażenie.

Pierwszy punkt widokowy.
Pierwszy punkt widokowy.
Panorama ze skałek.
Panorama ze skałek.
W dole zabudowania Lwówka Śląskiego.
W dole zabudowania Lwówka Śląskiego.
Widoczne zabudowania Lwówka Śląskiego.
Widoczne zabudowania Lwówka Śląskiego.

Po wysłuchani ciekawostek związanych z Szwajcarią Lwówecką rozpoczynamy powrót. Wracać będziemy tą samą drogą jaką tutaj przyszliśmy. Tak więc znów czeka na nas pokonanie sporej stromizny, tym razem jednak w dół. Dość szybko docieramy na parking, tak kończymy zwiedzanie Szwajcarii Lwóweckiej. Na koniec jeszcze dwa zdjęcia pokazujące piękno Szwajcarii Lwóweckiej.

Lwóweckie Skałki.
Lwóweckie Skałki.
Szwajcaria Lwówecka.
Szwajcaria Lwówecka.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

2 komentarze do “Szwajcaria Lwówecka 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.