Szwajcaria Lwówecka 2016

Szwajcaria Lwówecka to największe poza Górami Stołowymi zgrupowanie piaskowcowych form skalnych. Te udało mi się odwiedzić w tym roku. Zapraszam.

Trasa:

Lwówek Śląski – Szwajcaria Lwówecka – Lwówek Śląski

Długość – ok. 2 km

Punkty GOT – 3 pkt.

Mapa:

Relacja:

W dzisiejszym wpisie czas na wycinek relacji z wycieczki na Lwóweckie Lato Agatowe, kiedy to w niedzielę (17.07.2016 r.) razem z Miejskim Kołem PTTK Tryton zwiedzałem Pławną, Lubomierz oraz oczywiście Lwówek Śląski. Tamta część dotyczy typowo krajoznawstwa i można o niej przeczytać w osobnym wpisie. Natomiast tuż po zakończonym zwiedzaniu Lwówka Śląskiego powróciliśmy grupą do autobusu, aby udać się w kierunku naszego następnego punktu wycieczki – Szwajcarii Lwóweckiej. Jest to zgrupowanie piaskowcowych form skalnych znajdujących się w obrębie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, przypominających twory budujące Góry Stołowe.

Szwajcaria Lwówecka położona jest na południowy wschód od centrum miasta na wysokości 250-260 m n.p.m. Tworzą ją ciekawe formy skalne oraz labirynty z urwiskami dochodzącymi do wysokości 30 m. Krajobraz taki powstał w wyniku intensywnego wietrzenia mrozowego czerwonych piaskowców triasowych oraz szarych piaskowców kredowych. Ze względu na wysokie wartości geologiczne, geomorfologiczne i florystyczne tych skał planuje się tu utworzenie rezerwatu przyrody. Po chwili jazdy meldujemy się już na parkingu u podnóża skałek. Wychodząc z autobusu naszym oczom wyłania się wspaniała panorama na górujące nad miastem skałki. Bardzo ciekawe miejsce i to znajdujące się w samym mieście, tuż przy głównej drodze. Zbieramy się grupą i ruszamy w drogę, wchodzimy na ścieżkę i rozpoczynamy podejście za znakami żółtego szlaku turystycznego.

Szwajcaria Lwówecka
Szwajcaria Lwówecka
Ruszamy.
Ruszamy.

Szlak stopniowo prowadzi nas coraz wyżej, jak na tak małą górkę to spore podejście. W pewnym momencie wędrujemy idąc ścieżką, a tuż obok nas przepaść. Trasa sama w sobie jest bardzo widokowa, z lewej strony skałki, a z prawej panorama Lwówka. Mniej więcej w połowie drogi wchodzimy w las i tutaj rozpoczyna się ostatnie podejście na wierzchołek skałek. Podejście bardzo strome, ale krótkie – dość szybko je pokonujemy i po chwili meldujemy się na szczycie Lwóweckich Skałek.

Piękne formacje skalne.
Piękne formacje skalne.

Idąc dalej docieramy do pierwszego punktu widokowego, który stanowi wysunięty kamień. Oczywiście zatrzymujemy się tutaj i robimy sobie pamiątkowe zdjęcia. Po chwili jednak idziemy już dalej i docieramy do ostatniego dużego punktu widokowego, gdzie już jest część naszej grupy oraz przewodnik – Zbigniew Błauciak, który opowiada o tym miejscu. Na punkcie widokowym robimy sobie grupowe pamiątkowe zdjęcie. Wchodzimy także na kamień stanowiący punkt widokowy na całą najbliższą okolicę. Patrząc w dół, różnica wysokości robi wrażenie.

Pierwszy punkt widokowy.
Pierwszy punkt widokowy.
Panorama ze skałek.
Panorama ze skałek.
W dole zabudowania Lwówka Śląskiego.
W dole zabudowania Lwówka Śląskiego.
Widoczne zabudowania Lwówka Śląskiego.
Widoczne zabudowania Lwówka Śląskiego.

Po wysłuchani ciekawostek związanych z Szwajcarią Lwówecką rozpoczynamy powrót. Wracać będziemy tą samą drogą jaką tutaj przyszliśmy. Tak więc znów czeka na nas pokonanie sporej stromizny, tym razem jednak w dół. Dość szybko docieramy na parking, tak kończymy zwiedzanie Szwajcarii Lwóweckiej. Na koniec jeszcze dwa zdjęcia pokazujące piękno Szwajcarii Lwóweckiej.

Lwóweckie Skałki.
Lwóweckie Skałki.
Szwajcaria Lwówecka.
Szwajcaria Lwówecka.
O Adrian Kołodziej 235 artykułów
Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.