Szybowcowa Góra (560 m n.p.m.)
Szybowcowa Góra (560 m n.p.m.) to niewielkie wzniesienie położone w Grzbiecie Małym Gór Kaczawskich. Zapraszam do lektury.
Relacja:
W tej krótkiej relacji zapraszam na opis fragmentu pewnej kursowej wycieczki. W ramach dwudniowych zajęć z prof. Piotrem Gryszelem w październiku 2020 roku, nasi organizatorzy zaplanowali jednego dnia m.in. wycieczkę na Szybowcową Górę, zdobycie Okola czy przejście trasy z Przełęczy Widok do Komarna. Oczywiście program był o wiele bogatszy, ale te trzy rzeczy postanowiłem wyróżnić i zamieścić na blogu. A na początek opis Szybowcowej Góry.
Nasz plan kursu tak się ułożył, że w piątek po zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy z ratownikiem GOPR (i zarazem przewodnikiem sudeckim) Tomaszem Lipińskimm, ruszyliśmy częścią ekipy do Agroturystyki u Baltazara w Sułoszowie koło Dusznik Zdrój. Wcześniej bowiem w głowach zrodził nam się pomysł aby przenocować gdzieś blisko miejsca startu, tak abyśmy rano nie musieli dojeżdżać na dwudniowe zajęcia praktyczne.
W sobotę (03.10.2020 r.) wstajemy po godzinie 4:00, bowiem o godzinie 5:30 z Dusznik ma wystartować autokar, którym wyruszyć mamy na nasze zajęcia. Szybkie śniadanie, pakujemy się do samochodów i przed czasem meldujemy się na wyznaczonym przystanku, gdzie punktualnie podjeżdża nasz autokar. Ruszamy teraz w stronę Kłodzka, a po drodze zabieramy jeszcze kolejnych kursantów z Szczytnej i Polanicy-Zdrój. O godzinie 6:00 natomiast meldujemy się na parkingu przy kinie w galerii handlowej w Kłodzku. Tutaj już oczekuje reszta grupy. Wsiadamy i ruszamy w naszą podróż po Górach Kaczawskich.
Podróż mija nam bardzo szybko, z jednym postojem w Dobromierzu, docieramy do Jeleniej Góry przed wyznaczonym czasem, a mamy się spotkać o 9:00 z prof. Piotrem Gryszelem na parkingu przy markecie Auchan w Jeleniej Górze. Jako, że jesteśmy chwilę przed czasem mamy jeszcze krótką przerwę na kawę w pobliskim McDonaldzie.
Tuż po przerwie wsiadamy do autokaru i już razem z naszym przewodnikiem ruszamy realizować nasz program. Na początek Szybowisko. Po drodze słuchamy licznych ciekawostek na temat Jeleniej Góry czy na temat Jeżowa Sudeckiego. Naszym celem natomiast jest Szybowcowa Góra (560 m.n.p.m.), czyli szczyt położony w Grzbiecie Małym Gór Kaczawskich, którego największą ciekawostką jest wybudowane szybowisko.
Dobre warunki atmosferyczne i ukształtowanie terenu Kotliny Jeleniogórskiej zainteresowało Gotfrieda Espenlauba i Edmunda Schneidera – asów szybownictwa niemieckiego. W 1923 r. w Jeżowie Sudeckim założyli oni Szkołę Pilotów Szybowcowych. Tu odkryto sprzyjające szybownictwu zjawisko tzw. “karkonoskiej fali górskiej”, pozwalającej wykonywać wysokie loty. Dnia 2 marca 1924 na wykonanym w Grunau szybowcu ,,Espenlaub V” dokonano pierwszego udanego lotu trwającego 60 minut. Szkoła Pilotów Szybowcowych w krótkim czasie stała się jedną z najważniejszych w Europie, a wyczyny pilotów, jak np. w 1927 roku start ze zboczy Śnieżki i znad Śnieżnych Kotłów w Karkonoszach czy ze Stogu Izerskiego, utrwaliło sławę pilotów z ówczesnego Grunau. Na wzniesieniu Galgenberg (dziś Szybowisko) nad Jeżowem wzniesiono hangary oraz budynki i urządzenia pomocnicze.
Zaraz po zakończeniu wojny powstała w Jeżowie Sudeckim polska Szkoła Szybowcowa, a 27 stycznia 1946 roku został założony Aeroklub Jeleniogórski, który stał się gospodarzem lotniska w Jeleniej Górze i w Jeżowie Sudeckim. Aeroklub prowadzi odpłatne szkolenia szybowcowe i samolotowe. Lotnisko w Jeżowie można zwiedzać, po uprzednim uzgodnieniu z dyrektorem. Znajduje się tu hangar, wieża kierowania lotami, restauracja i hotel.
Na Szybowcową Górę (560 m n.p.m.) można dostać się samochodem, czy też jak my dzisiaj autokarem. Prowadzi bowiem tutaj dosyć kręta i wąska droga. Na szczycie jednak jest sporo miejsca gdzie można zaparkować. Z Góry Szybowcowej roztacza się imponująca panorama na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie i Karkonosze. Tak więc po dotarciu na miejsce od razu ruszamy analizować panoramę widokową, a także poznajemy historię tego miejsca.
Tyle w skrócie jeśli chodzi o Szybowcową Górę (560 m n.p.m.). Bardzo ciekawe wzniesienie z którego roztacza się piękna panorama widokowa. Polecam wszystkim wybrać się tutaj.