GórySudety

Trupina (336 m n.p.m.)

Trupina (336 m n.p.m.) to szczyt w Górach Opawskich położony w bliskim sąsiedztwie miejscowości Łąka Prudnicka. Zapraszam do lektury relacji.

Trasa:

Łąka Prudnicka – Trupina – Łąka Prudnicka

Długość: 1,5 km.

Punkty GOT: 2 pkt.

Mapa:

Opis:

Trupina (336 m n.p.m.) to jeden z tych szczytów w Górach Opawskich na który ludzie często nie zaglądają. Wszystko jednak zaczęło się zmieniać w ostatnich miesiącach gdy Park Krajobrazowy Góry Opawskie ustanowił odznakę: Korona Parku Krajobrazowego Góry Opawskie. Jednym z szczytów do zdobycia określonych regulaminem jest właśnie Trupina (336 m n.p.m.).

W poniedziałek (03.05.2021 r.) weekendu majowego razem z Pauliną, Bodziem i Łukaszem wybraliśmy się na spacer w Góry Opawskie szlakiem Korony Parku Krajobrazowego Góry Opawskie. Za cel obraliśmy sobie zdobycie Biskupiej Kopy (890 m n.p.m.) oraz pobliskich szczytów do wspomnianej odznaki. Po wycieczce mając jeszcze trochę sił w nogach zdecydowaliśmy się ruszyć do Łąki Prudnickiej, aby zdobyć Trupinę.

Na miejsce docieramy około godziny 13:30. Nasz samochód parkujemy tuż przy mostku nad Złotym Potokiem. Jest tu na poboczu trochę miejsca. Wysiadamy, zabieramy plecaki i ruszamy na poszukiwania żółtego szlaku turystycznego, który po chwili nam się wyłania.

Pozostawiamy za sobą zabudowania wsi, a także asfalt i wkraczamy na ścieżkę. W miejscu gdzie wchodzimy na szlak pojawiają się pierwsze panoramy widokowe.

Ruszamy na Trupinę.
Ruszamy na Trupinę.
Widoki okolic Łąki Prudnickiej.
Widoki okolic Łąki Prudnickiej.

Trasa wyprowadza nas lekko ku górze. Podejście nie sprawia nam trudności. W pewnym momencie wkraczamy do lasu, a z prawej strony wyłania nam się ciekawy mały pomnik. Jak się okazuje jest to przytwierdzona do kamienia tablica poświęcona Czesławowi Ostrowskiemu, który tragicznie zginął w tym miejscu. Robimy pamiątkowe zdjęcia, po czym ruszamy w dalszą drogę.

W drodze na Trupinę.
W drodze na Trupinę.
Pomnik Czesława Ostrowskiego.
Pomnik Czesława Ostrowskiego.
Pomnik Czesława Ostrowskiego.
Pomnik Czesława Ostrowskiego.

Idąc dalej po kilku chwilach docieramy na wierzchołek Trupiny (336 m n.p.m.). Tak jak wspomniałem jest to niewielkie wzniesienie położone w obrębie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie. Ze wzniesienia roztacza się bardzo ciekawa panorama widokowa na Prudnik, okoliczne wzniesienia czy kopalnię szarogłazu w Dębowcu. Robimy sobie tutaj pamiątkowe zdjęcia po czym decydujemy się ruszyć w drogę powrotną – tym samym szlakiem.

Trupina.
Trupina.
Trupina - widok na Prudnik.
Trupina – widok na Prudnik.
Trupina - widok na Prudnik.
Trupina – widok na Prudnik.
Trupina - widok na masyw Długoty.
Trupina – widok na masyw Długoty.
Trupina - w oddali kopalnia szarogłazu w Dębowcu.
Trupina – w oddali kopalnia szarogłazu w Dębowcu.
Trupina zdobyta!
Trupina zdobyta!

Podsumowując w ten sposób udało się zdobyć kolejny szczyt do odznaki Korona Parku Krajobrazowego Góry Opawskie. Bardzo ciekawy projekt, który zachęca aby odwiedzać miejsca mniej znane w Górach Opawskich ale równie piękne. Polecam Trupinę.

Adrian Kołodziej

Cześć. Nazywam się Adrian i jestem Przewodnikiem Górskim Sudeckim. Od urodzenia związany jestem z Nysą (woj. Opolskie), a swoją przygodę z górami rozpocząłem w 2007 roku w Tatrach. Od tamtej pory turystyka to część mojego życia. Swoją pasję postanowiłem rozwijać poprzez utworzenie w 2013 roku bloga Świat Gór, gdzie dziś prezentuję moją turystyczną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.